Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

echo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 433
  • Rejestracja

echo's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

10

Reputacja

  1. Mamy dom w PTH 44 na zaprawie ciepłochronnej Alpol. Dom jeszcze nieotynkowany z zewnątrz, pierwsza zima i ... mam miłe odczucia (choć przypuszczałem, że tak będzie). Piec c.o. załączony prawie cały czas na pozycję "noc" czyli ledwo co, troche dopalamy w kominku i w domu ciepło. Moi 2 sąsiedzi mają podobnie. Nie widze problemów z PTH 44 w zimie (w lecie tez, gdyż panuje miły chłodek)
  2. echo

    Zwrot VAT

    Jak to jest z ta szczegółowościa PKWiU? Jeśli na liscie do odpisu mamy np 26.6 a na fakturze (przykkładowo) 26.60.10 to rozumiem, że na fakturze mam wariant bardziej szczegółowy i wszystko co zaczyna się na 26.6 moge odliczać (niezależnie jakie są pozostałe cyfry)? A jeżeli sytuacja jest odwrotna?
  3. echo

    Hydraulik do usług

    "Problem" jest na ciepłej wodzie. A może wpływ mają podwójne rurki z ciepłą wodą (cyrkulacja), która na razie pracuje (albo i nie pracuje...) bez pompy...grawitacyjnie?
  4. No i po przeprowadzce wybór znów padł na Polsat Cyfrowy... Cena zadowalająca 29,90 Ilośc programów - OK (mam 2 konwertery) Sprzęt: troche lepszy niz ten poprzedni, jednak jeszcze wiele mu brakuje do doskonałości
  5. Jakie to głowice? Bo zazwyczaj podają (przynajmniej Danfoss) że 20st to poz.3. A ja wypraktykowałem że to pozycja tak 2i 3/4. Herz1726098
  6. Jesli ktos ma Tarnavę z popielnikiem to czy palicie z całkowicie zamknietym popielnikiem? Mam Tarnavę 14 kW (dom ok 120m2 z DGP) i popielnikiem postawiona na stojaku do którego jest doprowadzone powietrze rurą fi 110 z zewnątrz + spiro. Niestety zauważyłem, że całkowicie moge zamknąć popielnik jak mocniej rozpalę i to suchym drewnem. Niestety przywieźli mi dośc mokre (wiecie jak to jest - kilka tygodni po wprowadzeniu ) i aby jakoś palić mieszam go z resztka suchego drewna zostawiając lekko uchylony popielnik aby nie zgasło. W taki sposób do palenia kominek ciągnie powietrze z zewnątrz + troszke pow z wewnątrz (ale co zrobić - może chodzi o mokre drzewo?). Jednak połączenie podstawy z kominkiem nie jest bardzo szczelne, gdyż w okolicy tego połączenia można odczuć podmuchu zimnego powietrza z zewnątrz. Czy u was jest podobnie?
  7. Ja zrobiłem tak: - zdjęłem humus - wykop pod fundament --------------------------------- ściana domu []..........................[] []..........................[] fundamentu tarasu []..........................[] [[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[]] - szałunek i zalanie fundamentów - wsypanie gruzu - chudy beton (do zbrojenia włożyłem troche prętów stalowych , które pozostały ni z budowy) - izolacja z papy termozgrzewalnej - folia budowlana - styropian 5 cm - folia budowlana - zbrojenie z siatki zgrzewalnej - wylewka spadkowa - izolacja Styrozol - płytki na kleju elastycznym Kerakoll H40 Flex Trochę tegu dużo, ale cóż... Zależało mi (a raczej żonie) na tym, aby powierzchnia tarasu była równa z powierzchnia salonu (bez schodka)
  8. Ja posłuchałem Janzara ( dzięki) i zrobiłem z miksokreta z włóknami i jest OK
  9. echo

    Hydraulik do usług

    W temacie hałasu zauważyłem u siebie cos takiego (nowy dom, woda w rurach PP): jak odkręce ciepłą wodę to przez kilkanaście sekund woda płynie z dużym ciśnieniem wydzielając duży szum, a potem ciśnienie spada (nie zmieniając ustawienia kurków) i szum znika. Rozumiem, że szum zwwiązany jest z ciśnieniem, ale czy taki spadek ciśnienia jest w porządku? Do ciepłej wody mam pociągnięte podwójne rurki (cyrkulacyjne) jednak na razie bez pompy cyrkulacyjnej (hydraulik doradził aby zaczekać i zobaczyc czy nie będzie to działać grawitacyjnie, bez pompy)
  10. Dzięki ale to troche zbyt ogólnie. Może zapytam tak: jaka jest różnica między ustawieniami (co zyskujemy a co tracimy): 1) wyższa krzywa i niższa moc 2) niższa krzywa i wieksza moc Czy można uzyskac te same efekty, czy też w konkretnym ustawieniu coś (np komfort) będzie na plus, a cos (np koszty) bedą na minus. 1) Czym sie charakteryzuja takie ustawienia? 2) Co otrzymujemy a co tracimy podnosząc i obniżając moc i krzywą 3) Jak ustawienie mocy ma sie do rzekomej modulacji palnika (w EcoTec 196/2)
  11. Jakoś działaja opornie, tzn jeśli w instrukcji jaest napisane, że "kropka" (okolice 4) odpowiada temp 20 st C w ponieszczeniu to jeśli ustawiam na tą "kropkę" to uważałem, że na taka temperature będzie reagował. Np grzeje kondensatem i w pokoju mam 20,5 st C, wtedy zapalam w kominku (np wieczorem) i czyba w miare rozpalannie kominka i wzrostu temp termostat powinien coraz bardziej przymykać zawór (i grzejnik stopniowo powinien robić sie coraz zimniejszy). Czy tak? Inny przykład: W pokoju na poddaszu chcę miec np 19 st C, a pomimo nastawienia termostatu grzejnikowego na 3 (wg instrukcji to 17,5 st C) w pokoju mam nadal 21 st i grzejniki wcale nie sa zimne. Cos chyba nie tak? Czy można źle zamontować termostat grzejnikowy (Herz1726098)? Uważam, że praca tych temostatów jest zbyt mało płynna.
  12. Czy ktoś może coś podpowiedzieć w sprawie tych ustawień mocy i krzywych grzania? Może panowie instalatorzy
  13. W poprzednim domu mieliśmy 2 małe podłogówki zasilane z powrotów z grzejników (piec węglowy) i całkiem dobrze to działało. Teraz pewnie większość fachowców napisze, że jest to niepoprawne rozwiązanie, ale cóż. W obecnym domku (piec kondensacyjny) mamy 3 małe podłogówki zasilane równolegle z grzejnikami z rozdzielaczy. Sterowanie odbywa sie za pomoca zaworów RTL montowanych w skrzynkach rozdzielaczowych na powrocie z pętli. Tez dzial OK.
  14. Ustaw krzywa zgodnie z parametrami instalacji c.o. To znaczy wybierz taka krzywa która dla temperatury - 20 ma temperaturę zasilania instalacji taka jak twoja. Głowice termostatyczne ustaw na taka temperaturę jaka chcesz mieć w poszczególnych pomieszczeniach a parametr "Tp- załącz" na wartość = 1. Przyjmuję że regulator jest zamontowany w jakimś reprezentatywnym pomieszczeniu. Jesli jest w kotle to "Tp-załacz" ustaw na = 0 Pozdrawiam Regulator mam zamontowany w kotle ze względu na brak dobrego miejsca w domu (nie bierze pod uwagę Twewn). Coś mi się nie podoba praca termostatów na grzejnikach. Rozumiem, że reaguja one na temp otoczenia (3 to ok 17,7 st C; 4 to 20 st C; itd) W pokoju w którym mało przebywam chciałem miec np ok 19 st C a nawet przy nastawieniu na "3" było zbyt ciepło. Nastawiłem więc na "2" i jest za zimno. Wygląda mi to jakbym zakręcał zawór a nie głowoce termostatyczną. Co jest nie tak? (głowicę normalnie nałożyłem na zawór i przykręciłem)
  15. Mam podobne dylematy. Mamy razem z sąsiadem kocioł Vaillanta Eco Tec 196/2 + zasobnik + pogodówka VRC410, a ustawienia przez 2 różnych serwisantów różne: Ja mam ustawiona moc na 14 kW, krzywa grzewcza 0,8 Sasiad ma ustawione na 9 kW a krzywa na 1,2. Zastanawiam sie, które rozwiązanie jest lepsze, wygodniejsze i oszczędniejsze, tzn: 1) wyzsza moc i niższa krzywa 2) niższa moc i wyższa krzywa Kubatura budynków jest podobna, powierzchnia ok 120m2, ściany takie same, tzn Pth 44. Dodatkowo można jeszcze korygować +/- wartość temp dziennej. Co sądzicie o tych ustawieniach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...