Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

driuszG

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    100
  • Rejestracja

driuszG's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Jest na niej coś takiego, ale mogłem coś przekombinować bo gość tłumaczył mi to przez telefon.
  2. Pojawiła się możliwość zakupu cegły szamotowej z rozbiórki pieca (cena 1,5 zł/szt), czy taka cegła w ogóle się nadaje jeszcze na ponowne wykonanie obudowy?
  3. np. znalazłem coś takiego płyty akumulacyjne szamotowe HS http://www.kambud-kominki.pl/img/cieple9.jpg http://www.kambud-kominki.pl/img/cieple10.jpg Ogólnie ten rysunek przedstawia coś co chcę osiągnąć, oprócz ramki bo to nie moja bajka – a jak będzie ramka to ewentualnie coś nowoczesnego. Ale nie o to. Chodzi o zabudowę, tylna ściana i ewentualnie sufit płyty izolacyjne (oczywiście nie wełna). Na front i boki coś ciepłego i na to tynk z siatką. Trudno oczekiwać, że jak wybiorę grubość 6cm to będę palił np. po 6h, a jak 3cm to np. po 3h. No trudno raz obudowa będzie za zimna a raz za ciepła. Więc co do grubości to chyba pojęcie dość względne i zaznaczam że nie upieram się przy żadnej konkretnej grubości (liczę na wasze sugestie). Wiadomo, że chyba każdy coś tam liczy więc im taniej tym lepiej, ale zawsze jestem skłonny dopłacić jeżeli coś jest ewidentnie lepsze. Co do sposobu murowania/montowania to jest mi to obojętne, przynajmniej jeżeli jestem w stanie to ogarnąć. Nie oczekuję, żeby ktoś mi dawał aż takie szczegółowe wytyczne, czyli przy „X” grubości obudowy, „Y” godzin palenia to uzyskam „Z” temperaturę. Bo i tak jak ktoś mi da to po prostu w to nie uwierzę, za dużo dodatkowych czynników. Chodzi Mi bardziej o zasugerowanie, że to czy to w praktyce jest lepsze od tego czy tamtego, bo jak widać i cienka i gruba obudowa mają swoje zalety i wady.
  4. Pod kominkiem jest pełny beton, czyli chudzielec (~10cm) i wylewka (~17cm), nie ma styropianu. Jak najbardziej może być i taka grubość obudowy - czy możesz polecić jakiś odpowiedni materiał. Czy masz na myśli, np. pustaka max, czy... ? --- Oczywiście temat szamotu nie jest przesądzony, z prostego powodu, jeszcze nie został zakupiony więc jak macie jakieś ciekawe pomysły to walić jak w dym Co do grubości obudowy to również nie musi to być te moje wspomniane 64mm + tynk, może być mniej lub więcej wszystko jest do wdrożenia. Ogólnie jestem otwarty na wszelkie zmiany koncepcyjne - jednak jedno jest dla mnie ważne - jak robić to raz a dobrze.
  5. Czy zwracać uwagę na rodzaj/gatunek cegły szamotowej (oczywiście w moim przypadku), znalazłem że są przynajmniej dwa gatunki ogniotrwałości Bs i As.
  6. Zabieram się za wykonanie obudowy wkładu powietrznego firmy Kratki Wiktor 14KW. Będzie to dodatkowe źródło ciepła (główne to gaz) i używane pewnie sporadycznie. Kominek z założenia będzie wyglądał tak (obudowa front 120cm, głędbokość 60-65cm) http://images43.fotosik.pl/1100/3ede292aa854b1a7.jpg Obudowę chciałbym wykonać z cegły szamotowej, murowanej na sztorc (ścianka grubości 64mm). Oto moje pomysły i pytania, proszę o ewentualne wytknięcie błędów bądź podsunięcie sugestii mile widziane: 1) Czy mogę wymurować obudowę na całą wysokość pomieszczenia (2,6m) z cegły szamotowej na sztorc (ścianka 64mm), czy nie będzie to zbyt "wiotkie". Każdą warstwę chciałbym usztywnić drutem/prętem (z tego co się orientowałem to nie grubszym niż 6mm). 2) Drugi wariant jest taki, że do wysokości belki muruję z cegły szamotowej na sztorc (ścianka 64mm), a nad belką idą już płyty kominkowe. 3) Jako zaprawę do murowania chciałbym użyć zaprawy szamotowej z cementem. Czy użyć zwykłego cementu czy ogniotrwałego. 4) Ścianę wewnątrz, do której przylega kominek chciałbym zaizolować płytami kominkowymi, ponieważ za nią jest spiżarka. 5) Wkład wewnątrz będzie odsunięty od obudowy z każdej strony min. 10cm 6) Kominek miałby być wykończony tynkiem z siatką oraz pomalowany.
  7. A więc mamy na korzyść wysokiego czopucha: 1) większa moc grzewcza 2) większa żywotność górnego sklepienia 3) mniej dymu po otwarciu drzwi Czy ktoś ma jeszcze jakieś "pomysły"?
  8. Podsumuje troszkę temat: - Powierzchnia domu: 140 m2 (dół 80 m2) - Powierzchnia salonu: 30 m2 (cały dół otwarty, łącznie z klatką) - Podstawowe źródło ciepła: gaz - Kominek będzie używany głównie w okresie przejściowym - Grzanie bez DGP (tylko wyloty w samej obudowie) - Klatka otwarta, cały dół jest bez drzwi a tak to wygląda http://images40.fotosik.pl/1000/7eb7890a7928e351.jpg Zastanawiam się nad wkładem z firmy Kratki, poniżej krótkie zestawienie. Wiktor ma dużą szybę ale niski czopucz jednak i tak jest wśród faworytów, a jakie są wasze sugestie? http://images49.fotosik.pl/998/0697c9fe9c2c62d3.jpg
  9. Grzanie będzie bez DGP, tylko wyloty powietrza w samej obudowie, a więc na salon i ewentualnie na jadalnię z kuchnią bo jest tuż obok.
  10. Powierzchnia domu: 140 m2 (dół 80 m2) Powierzchnia salonu: 30 m2 (cały dół otwarty, łącznie z klatką) Podstawowe źródło ciepła: gaz Kominek ma służyć głównie w okresie przejściowym przed zimą i po zimie żeby tylko podgrzać atmosferę, ewentualnie jak sie zachce w okresie stricte zimowym. Głównym źródłem ma pozostać kocioł gazowy.
  11. A co w przypadku gdy okazałoby się, że większy kominek będzie wydzielał na tyle dużo ciepła że będzie konieczne zmniejszenie ognia albo np. ładowania do połowy. Jak z ekonomicznością palenia w dużych wkładach przy mniejszym ogniu (mniejszym załadunku), mniejszy załadunek to częstsze wycieczki do kominka a i sądzę że większe zużycie drewna. Częstsze otwieranie kominka to więcej dymu w pomieszczeniu. A czy przy załadowaniu na max i stłumieniu ognia nie okaże się że i tak powierzchnia szyby będzie zbytnio nagrzewała pomieszczenie. Chciałbym uniknąć sytuacji, że na dole gdzie jest kominek będzie np. 28°, a na górze np. 18°. Kominek będzie grzał tylko na dole, więc raczej wątpię żeby dał radę równomiernie ogrzać też górę.
  12. A to mniej więcej jak czytać, czy jest to dużo zauważalne czy marginalnie.
  13. Załóżmy 2 kominki: 1) 12kW i wymiar szyby (472x347) - który wg. mocy byłby wystarczający 2) 18 kW i wymiar szyby (613x371) Jaki jest sens kupienia większego kominka i palenia w nim na pół gwizdka?
  14. Czy ma sens stosowanie wkładu powietrznego ponad to co jest potrzebne, ale wynikające z chęci posiadania dużej szyby kominka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...