Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dolec

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    53
  • Rejestracja

dolec's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. proszę Was o pomoc. Zainstalowałem własnie piec elektryczny Kospel 18kw, w domu podłogówka dół i góra ok 150mk. Jak długo powinien chodzić ten piec przy pierwszym uruchomieniu? Nie instalowałem jeszcze żadnej elektroniki, dopiero zamierzam w tym tygodniu. W domu jest ok. 20 stopni. Piec należy przy pierwszym rozruchu ustawić na maksymalna temperaturę czy raczej mniejszą?
  2. Adam dziękuję za rozjaśnienie z tymi żąpiami. Tak zrobię jak pisaleś. Za tym trójnikiem 315 na dole trzeba jeszcze trochę przedłużyć czy wystarczy sama długość trójnika?Wyszedłem z budynku rurą 200mm ta pomarańczową kanalizacyjną i dalej na razie stop. Szukam rury. Znalazłem kanalizacyjną szarą 160 o długości chyba 5m i teraz nie wiem czy można ją zastosować jako ciąg dalszy GWC? Na działce mogę położyć ok 35m rury - czy to wystarczy?
  3. rurę wsadzę oczywiście osobiście. Jak sie robi te żąpie?
  4. Dziękuję za uwagi. Jeśli nie można zrobić spadku w dwóch kierunkach to jak rozwiązać problem skroplin? A co do pozostałych kwestii? Jaką rurę wsadzić w ziemię żeby to miało sens? HELP, HILFE, POMAGITE!!!!
  5. uff, właśnie skończyłem czytać cały wątek i muszę przyznać, że sporo tu wiedzy - szczególnie dla takiego laika jak ja. Niestety mam wrażeni, że wiekszość dotyczy żwirowców i ewentualnie glokolowych gwc. Ja planuję zrobienie rurowego i nadal mam wiele wątpliwości. Jeśli mogę prosić bardziej doświadczonych forumowiczów o pomoc w następujących kwestiach: 1. W domu zainstalowany będzie rekuperator Brink Renovent 400 HR a kubatura parteru to 389m/sześć (112mkw podłogi, h=2.6) natomiast poddasze to około 300m/sześć przy 164mkw po podłodze bez odjętych skosów i h=2.4. Jak dobrać długość potrzebnej rury do takiej kubatury i na jakiej głębokości ja zakopać? Myslałem o 36 metrach 2. Jakiej średnicy rurę nalezy dobrać jeżeli krućce rekuperatora mają 180mm? 3. Czy mozna zastosować rurę pomarańczową kanalizacyjną, którą "polecają" mi w sklepie twierdząc, że jest z PP i nadaje się doskonale do tych celów. Moim zdaniem ma ona za grube ścianki - chyba coś ok. 8mm. Czy lepsza byłaby taka niebieska lub czerwona do wody? 4. Czy można poprowadzić rury ok. 1,5m pod ziemią ze spadkiem od domu w stronę czerpni i jednocześnie ze spakiej od czerpni w stronę domu tak żeby spotkać się w połowie długości w najniższym punkcie i tam założyć trójnik T i odprowadzić od niego jeszcze kawałek rury w głąb ziemi żeby w ten sposób odprowadzić skropliny z całego układu? 5. Czy bardzo bredzę? Dziękuję za wszelkie sugestie w powyższym temacie.
  6. swistak81 dzięki za odpowiedź. Co do 1 pytania to zamierzam przy pomocy pc powietrze-woda ogrzewać tylko ciepłą wodę. Wiem, że ogrzewanie domu w ten sposób nie zawsze może się sprawdzić.
  7. Witajcie! Przeczytałem cały wątek i zainteresował mnie bardzo. Właśnie buduję dom i chcę go wyposażyć w wentylację mechaniczną z rekuperatorem Brink Renovent 400. Jestem kompletnym laikiem w tej materii i proszę was o kilka uwag na poniższe pomysły: 1. Zamierzam ogrzewać cwu za pomocą pompy ciepła Dimplex (powietrze-woda) - czy wyrzutnię rekuperatora można wpiąć w czerpnię tej pompy? A może wyrzucić powietrze do garażu a pompa z tamtąd będzie czerpała powietrze? 2. zamierzałem rozprowadzić powietrze z rekuperatora przewodami okrągłymi metalowymi - zgłupiałem - czy ruru spiro i flex to jest to samo? które są lepsze do wentylacji? 3. Czy zamiast przewodów okrągłych można użyć pcv o przekroju prostokątnym (czytając wątek domyslam sie, że tak), jaki wtedy dobrać przekrój - taki jak przewody okrągłe czy wiekszy? 4. czy średnica czerpni powinna być taka jak średnica krućców rekuperatora czy lepiej większa i robić redukcję? 5. w jakich miejscach montuje się przepustnice? 6. na czym polega rozprowadzenie przewodów przy użyciu skrzynek rozprężnych? Czy jest to korzystniejsze od kolan i trójników? 7. Jak należy prowadzić kanały: cały czas główny (np 180mm) i trójnikami rozgałęzienia do poszczególnych pomieszczeń zredukowane do 100mm lub 125mm? Czy też od razu starać się żeby kanał główny zredukować np do 160mm a potem dalej do 125mm i robić rozgałęzienia już z tych mniejszych przekrojów? ufff trochę dużo tych pytań, ale mam nadzieję, że dzięki Waszym cennym uwagom uda mi się zrobić coś konstruktywnego. Dziękuję za wszystkie uwagi
  8. Czy możecie mi pomóc w sprawie wyboru wkladu i doboru komina? Planuję Jotul I530. Czy ktoś może użytkuje taki sprzęt? Co o nim sądzicie? Czy ktoś stawiał u siebie komin systemowy Scancore w całości wylewany ze skały (bez wkładu ceramicznego)? Znajomy namawia mnie na jego kupno a ja nie wiem co o nim sądzić. Proszę o pomoc
  9. Co sadzicie o kominach systemowych Scancore? Czy ktoś może stosuje u siebie taki system? A może ktoś jest w stanie polecić jakiś inny system kominowy? Dużo jest ich dostępnych na allegro, ale nie wiem co o nich sądzić.
  10. A co sądzicie o wkładach Jotul I530?
  11. Witam ! Co sądzicie o wkładzie kominkowym Jotul I530? Wart jest zainteresowania?
  12. Dzięki za podpowiedź. U mnie też jest niska kolankowa a tym samym dużo podlogi a mala kubatura. Podlogówkę masz rozłożoną na całej powierzchni poddasza? Jak to się ma do zapotrzebowania pomieszczeń na cieplo? Może tak zostawię i poobserwuję zachowanie domu. Muszę jeszcze "tylko" wybrać pompę ciepła. Kusi mnie PC powietrze - woda ze wzgędu na koszt ale boję się o jej sprawność. HenoK z tego co pisałeś można kombinować tak żeby pobierała ona powietrze z pomieszczenia nieogrzewanego. Możesz podrzucić szczególy tego rozwiązania i tych pozostałych, o których pisałeś? A może jest ktoś kto użytkuje taką pompę - jak ona sprawdza się w praktyce. Jesli się nie zdecyduję na PC to podłączę kocioł elektryczny do ogrzewania podlogowego wodnego i będę drżal o rachunki. Co myślicie o takim połączeniu? Można gdzieś o tym poczytać?
  13. Coś mi się przypomniało. Chcialbym zainstalować pompę ciepla i podlogówkę w calym domu, na poddaszu też. Na parterze myślalem o wylaniu wylewki 15cm aby w tańszej taryfie zakumulować jak najwięcej ciepła, które będzie oddawane w dzień. Na poddaszu jednak mogę dać tylko 6cm wylewki na podlogówkę, co wykluczy możliwość akumulacji. Czy przy takiej grubości wylewki pompa będzie musiała chodzić tylko w drogiej taryfie aby skutecznie utrzymywać temperaturę na poddaszu? Czy rozwiązanie na dole nie wyklucza rozwiązania na poddaszu? A może da się tym jakoś sterować np. na dole ogrzewanie włacza siętylko w nocy, a na górze pompa grzeje też w dzień lub wtedy kiedy jest to potrzebne. Podpowiedzcie mi czy taki układ ma sens? Chyba za mocno kombinuje
  14. Mam pytanie co do pompy ciepła powietrze-woda. Pompa taka ma pobierać powietrze zewnętrzne, z którego odzyskiwane jest ciepło. generalnie zimą temperatury spadają na tyle, że jej użytkowanie może stać się malo oplacalne. Czy istnieje możliwość zainstalowania tej pompy tak aby powietrze pobierane bylo przez GWC lub tak aby powietrze pobierać z jakiegoś nieogrzewanego pomieszczenia domu np. garażu. Tam powietrze byloby jednak cieplejsze od zewnętrznego. Czy w ten sposób podnioslaby się sprawność takiej pompy i wykluczyloby się konieczność dogrzewania grzałką? Nie znam się na tym więc pytanie może jest głupie. Co myslicie o urządzeniach, które oferuje Nibe lub AlphaInnotec( centrale KHZ LW80) - pompy powietrze - woda, które ogrzewają c.o., cwu oraz dodatkowo załatwiają sprawę wentylacji mechanicznej z rekuperacją? Czy to jest możliwe i skuteczne w naszych warunkach?
  15. Witam. Czytając wcześniejsze posty wydaje mi się, że większość instaluje tylko kable dla możliwości wykorzystania akumulacyjności grubej wylewki. Ja właśnie jestem po rozmowie z wykonawcą domu na temat grubości wylewki. Gdy zacząlem mu mówić, że chcę zrobić wodne ogrzewanie podłogowe zasilane piecem elektrycznym i wykorzystać akumulacyjność podłogi patrzył na mnie jak na kosmitę. Planuję powyższe rozwiązanie przy grubości wylewki 15cm. Jego zdaniem to zdecydowanie za dużo bo beton się nie nagrzeje - wystarczy 7cm. Mam zatem parę pytań: Czy istnieje możliwość wykorzystania akumulacyjności wylewki przy ogrzewaniu wodnym zasilanym piecem elektrycznym? Jeśli jest to piec elektryczny to czy uda się korzystać w większości z II taryfy? Czygrubość wylewki 7cm daje jej wystarczającą akumulacyjność czy powinienem uprzeć się na swoim i dać 15cm? Jak powinien wyglądać przekrój twojej podłogi od gruntu w górę? Jak rozwiązać kwestię ogrzewania poddasza - może też podlogowka? Dziękuję za ewentualną pomoc. Kamil
×
×
  • Dodaj nową pozycję...