Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vas

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Vas

  1. A czy ktoś po krótce mólby uściślić jakie korzyści płyną z układu zamkniętego? Wtedy będzie można wymiernie policzyć czy to wogóle ma ekonomiczne uzasadnienie? Oczywiscie bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia nie da się wycenić, ale np żywotnść pieca już tak.
  2. Dzięki panowie . Teraz mam jasność co mnie czeka. PS Jesteście niemożliwi, jeszcze nie zdążyłem dobrze się obudzić a tu już czeka na mnie wyczerpująca odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam
  3. Podłączam do tego wątku gdyż też będzie o przekaźnikach bistabilnych. Mam dwa niezależne obwody oświetleniowe, każdy posiadający jeden niezależny przek. bistabilny załączający oświetlenie w dwóch częściach klatki schodowej. Czy można jedną lampę podpiąć jednocześnie do obu obwodów tak, aby dowolny włącznik z każdego obwodu włączał tą jedną lampę? Szczególnie chodzi mi o to, czy jeśli przek.bist nr 1 pusci fazę na żarówke wspólną to dalej ta faza poleci na przek.bist. nr 2 który jest w tym momencie rozwarty, nie spowoduje jego uszkodzenia(tak jakby dostał zasilanie na swoim wyjściu mimo rozwarcia?
  4. Projektując nasz dom zwrócilismy szczególną uwagę na ciągi komunikacyjne i udało nam się w 3-kondygnacyjnym budynku o powierzchni 300m2 zmieścić raptem 30 m2 schodów i korytarzy wraz z wiatrołapem. Myślę że to rewelacyjny wynik na tak duży budynek.
  5. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co to za kłopoty będę miał jeśli bank który pożyczył mi pieniądze zbankrutował i upadł? Wydaje mi się, że wtedy będę oddawał raty jego wierzycielom, którzy nie mogą chyba zająć mojej hipoteki? Czy ktoś jest specem od prawa bankowego lub wie co się dzieje w takim przypadku? A może jak upadnie całkiem to nie bedę musiał oddać kasy nikomu
  6. A czy jeszcze ktoś mógłby podać to zestawienie z rozbiciem na stan surowy i wykończeniówka?
  7. Ja mam min 300cm wysokości na gotowo dla działalnosci kawiarni (pubu). Dodatkowo kilka pomieszczeń takich jak zaplecze socjalne, kuchnia, składzik, wc klieentów i personelu. Ale najważniejsza jest ta wysokość 300 cm.
  8. Wiesz, nigdy nie przekonasz sie do konca, gdyz nie znajdziesz ku temu argumentow. Zawsze pojawiaja sie +sy i -sy. I w zaleznosci ktorych jest wiecej podejmujemy decyzje. Moze wypunktujesz co Ciebie ciagnie do tej technologii, a co nie przemawia za nia, wtedy latwiej bedzie polemizowac i wyciagac wspolne wnioski. Moze dla ulatwienia wypunktuje moje za i przeciw: - potrzebuje cieplych scian o wsp < 0.2 (buduje w zimnym rejonie kraju) - dysponuje wraz z ojcem duza iloscia wolnego czasu (samodzielne wykonanie scian) - koszt 1m2 przy wlasnej robociznie jest b. atrakcyjny - jestem w stanie samodzielnie polozyc dodatkowy styro plus klej plus siatke sam na takie sciany, a od wewnatrz gips-karton. A minusy: -jedyny sensowny z jakim sie wszedzie spotykamy to zerowa paroprzepuszczalnosc tych scian, co zniweluje wentylacja mechaniczna (zdecydownie robie GWC bez reku). - wbijanie kolkow: przed wykonczeniem scian wykonam dokladna dokumentacje fotograficzna scian z zaznaczeniem gdzie w miejscu przyszlych grzejnikow czy szafek kuchennych wypadaja przewiazki styropianowe itp. Reszte minusow jak palnosc styro, czy wytrzyma taka sciana 80 czy 100 lat nie sa wystarczajaco mocne aby mnie do niej zniechecic. Ostatnio w mojej okolicy spalil sie dom na popiol, bo straz nie mogla przez zaspy przejechac... (czy ktos uwzglednil taki czynnik przy budowie swego domu?) Widzialem domy budowane w tej technologii przez Austryjakow i nie sadze, aby ludzie ktorzy nie kupia holenderskiego jablka tylko swoje rodzime, mimo ze drozsze, decydowaliby sie na technologie rzekomo niesprawdzona. (Hmm czy to moze byc jakis argument? )
  9. Zrezygnowalbym z tego co nastreczy wiecej klopotu, wiec jesli bedzie trzeba wiercic w betonie to kolki odpadaja... Sorry ale jako lajkonik rozloze to po swojemu: Kolki sa dwuczesciowe (nazw tych czesci nie znam ) i pomyslalem, ze najpierw powbijam puste "gniazda" kolkow w bloczki przed ich zalaniem. Nastepnie zaleje i jak beton zaschnie po wykonaniu scian to powbijam w te gniazda kolki, jednoczesnie mocujac plyty styro. Tak mi wydaje sie, ze gniazda beda zatopione w betonie nierozszezone, dopiero wbijane w nie kolki spowoduja ciasne zakotwienie. Sorry ze tak lopatologicznie po chlopsku i czy mozesz sie do tego, jako praktyk ustosunkowac ?
  10. Nie jestem praktykiem i mam pewne wątpliwości: czy same kołki utrzymaja płytę obciazona tynkiem na scianie? Dodatkowo, jak rozmiescic kolki aby wytrzymaly odpowiednie obciazenie przy braku kleju? Ale czy kolki nalezy powbijac przed zalaniem, bo pozniejsze wiercenie w betonie byloby zbyt uciazliwe?
  11. empi, jesli mozesz mi podpowiedziec w jaki sposob przytwierdzales dodatkowe plyty styro to bede zobowiazany ? Nie daje mi spokoju to, czy wystarczy plyty przymocowac tylko kolkami (tak mi doradzaja z Thermodomie), a jesli tak, to jak dokladnie wygladala kolejnosc mocowania w odniesieniu do zalewania ksztaltek betonem? Dzieki
  12. Bedac na targach bud. porozmawialem na ten temat z arch. pracujacym dla firmy produkujacej keramzyt i wszystko od bloczkow fund. do stropow z keramzytu. I wlasnie on mi polecal ocieplenie podlogi na gruncie zwirem keramzytowym. O ile dobrze pamietam to wystarcza 10-12 cm, nie trzeba go ubijac mechaniczna ubijarka jak piach, jest to juz izolacja termiczna i druga zaleta (dla mnie b. wazna) izoluje od wszelkich negatywnych wplywow zyl wodnych i innych zaklocen radiestezyjnych. Byla to firma http://www.termat.pl
  13. Hmm, po wstępnej rozmowie z moim przyszłym architektem wygląda to tak: projekt indywidualny domu + przyłącza (elektryka, kanaliza gminna, woda ze studni) +adaptacja, czyli po prostu pozwolenie do ręki za ok 3 tys zl. Widziałem ostatnio jeden z jego projektów już w trakcie prac wykończeniowych i nie miałem większych zastrzeżeń jako laik, a układ pomieszczeń wręcz mi się podobał (dom pod wynajem z kilkoma niezaleznymi mieszkaniami) Jeśli rzeczywiście skończy się w okolicach tej kwoty to myślę, że będzie to całkiem przyzwoita cena.
  14. U mnie niestety, wysłano mnie do konserwatora osobiście (pewnie starostwo oszczedza na znaczkach ). Gmina miała chatę w ewidencji konserwatorskiej. Kazano porobic zdjęcia, moze Konserwator zlituje sie i na tej podstawie wyda decyzje. Dodatkowo dodam ze chata sie sypie wiec... Ale bałagan totalny w tym Starostwie, co tam idę, to chcą coś innego i z głupia rozbiorka, nikomu niepotrzebnej chaty, bede borykał sie kilka miesięcy (już prawie dwa).
  15. Vas

    Gruntowy Wymiennik Ciepła

    Czy ktos z praktyków mógby się wypowiedzieć na możliwość pożenienia GWC z nagrzewnicą wodną taką jak poniżej: http://www.flopsystem.com.pl/nowe/s13/GRUPY/PODGRUPA6.htm Chodzi mi o tą do kanałów okrągłych. Czy takie coś ma rację bytu i czy da się wykorzystać ciepłą wodę z CO do tej nagrzewnicy?
  16. Pytałem w gminie i okazuje sie ze jest to chata z 1936 roku i z mocy prawa jest w "ewidencji" konserwatora zabytkow, ale nie figuruje w rejestrze zabytkow. Jednak wydaje mi sie, ze to Starostwo jest zobowiazane do sprawdzenia tego, a nie ja? Ale zostawmy to, czy taki wpis tylko do ewidencji spowoduje duze opóźnienie w uzyskaniu pozwolenia rozbiórki, czy jest to tylko kwestia formalna? Pozostałe wymogi formalne są spełnione.
  17. Witam, Na początku kwietnia złożyłem w Starostwie komplet dokumentów (podanie, mapki, oświadczenia itp) w celu uzyskania pozwolenia na rozbiórkę budynku mieszkalno-gospodarczego z bali drewnianych. Pan, podczas składania dokumentów poinformował mnie, że pozwolenie się uprawomocni po 30 dniach od złożenia w/w dokumentów, chyba że dostanę wcześniej "pismo" z odmową. Po miesiącu, gdy nic nie otrzymałem, poszedłem na wszelki wypadek spytać co i jak, i tu "panienka z okienka" mi mówi że muszę donieść z gminy zaświadczenie czy budynek nie jest przypadkiem w rejestrze obiektów zabytkowych??? Co , się pytam? Czemu ja mam donieść, czemu przy składaniu dokumentów powiedziano mi że Starostwo samo sprawdzi ten rejestr? Więc, mając czysto na białym podbitą kopię podania o rozbiórkę z datą ponad miesiąc wstecz i nie mając żadnej pisemnej odmowy, mogę przystapić legalnie do rozbiórki nie zaprzątając sobie głowy jakimś rejestrem zabytków (mniemam, że jest to niedopatrzenbie Starostwa - nie moje?) Czy ktoś ma pod ręką art. na który mógbym się powołać lub potwierdzić że to Starostwo ma rację? Dziękuję za pomoc.
  18. Vas

    W?asnej budowy rekuperator

    Czy mógłbym prosić o więcej info na temat takiej nagrzewnicy, jakieś linki do gotowych lub sposób wykonania samodzielnie, gdyż chciałbym się zastanowić, czy możnaby było nią podgrzewać powietrze wychodzące z GWC? Dzięki
  19. Witam Dziekuje za zdementowanie kolejnego mitu. Wciaz mnie zastanawia dlaczego najwiecej o tych domach maja do powiedzenia ci, ktorzy w nich nawet nigdy nie byli, nie mowiac o dluzszym uzytkowaniu? Wyglada na to ze Polacy wciaz boja sie nowosci, jak diabel swieconej wody. Jesli ta tachnologia z powodzeniem istnieje juz 40 lat to dlaczego wciaz sie z niej buduje. To juz jest wystarczajacy okres aby przetestowac ja jako technologie nadajaca sie do zamieszkania? Mam jeszcze jedno pytanie co do dachu. Czy po polozeniu wezby przez fachowcow, bede wstanie polozyc reszte sam bez ekipy fachowcow z nadzorem znajomego dekarza?
  20. Witam ponownie Wlasnie wrocilem z targow budowlanych z Katowic, troche popytalem wsrod roznych fachowcow o domki styropianowe i generalnie malo kto cos na ten temat wie. Jedna opinia jaka mnie zaciekawila, to ze taki dom jest jak klatka metalowa, a co za tym idzie zle funkcjonuja w nim wszelkie urzadzenia radiowe, tel. bezprzewodowe itp. Prawda to czy nie? A czy to ma tez jakis wplyw na zoklocenie pola magnetycznego i zwiazanego z tym samopoczucia? Rozwiazaniem na tzw termos sa wg mnie nawiewniki higrosterowane aereco w oknach. Wg fachowcow od wentylacji, to wystarczy na zlikwidowanie problemu wilgoci i wentylacji w takim domu.
  21. Ano prawda. Mieszkam w Żorach i byłem na szkoleniu Thermodomu. Prowadzi je szef firmy dr inz Andreasik. Dodatkowo maja swoich fachowcow w biurze co odpowiedza na kazde pytanie, ale na budowe, jesli ktos jest laikiem budowlanym to koniecznie trzeba jakas zlota raczke , która bedzie wszystko nadzorowac. Za 30 zl mozna w firmie kupic kasete VHS z filmem instuktazowym. Generalnie mozna samemu ale trzeba wiedziec co sie robi i miec troche pojecia o budowaniu.
  22. Jutro u nas sa targi budownictwa i szef THERMODOMu bedzie mial prelekcje o domach pasywnych. Bylem juz na szkoleniu robionym przez nich i jestem przekonany do ich technologii, ale jeszcze jutro popytam o pare szczegolow. Z tego co wiem, to: - wytrzymalosc ogniowa takiej sciany: 1 h - steropian przepuszcza powietrze i nie kondensuje wilgoci. - laboratoryjne badania potwierdzaja zachowanie parametrow fabrycznych steropianu do 150 lat. Firma robi bezplatne przeliczenia ile bedzie potrzeba klockow po przedstawieniu projektu i mysle ze powinienes do nich zadzwonic w sprawie tej grubosci, to Ci wiecej wyjasnia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...