Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

slawe

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    33
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez slawe

  1. slawe

    PORADY GEODEZYJNE

    Dziękuje za szybką odpowiedz Pozdrawiam
  2. slawe

    PORADY GEODEZYJNE

    Witam Mam pytanie dotyczące wyjścia ze współwłasności , chodzi o nieruchomość (budynek produkcyjny i działkę) , która wcześniej była jedną całością a teraz po latach należy do kilku właścicieli , każdy z nich ma akt notarialny na swoją część hali ( określoną pow. w m2 i nr pomieszczeń ) natomiast współwłasność dotyczy tylko działki ( w akcie określoną ilość udziałów ) W chwili obecnej nasza część ma zmienione przeznaczenie z produkcyjnej na mieszkalne , i chcemy wyjść ze współwłasności , żeby mieć czystą sytuację z działką ( jest to skrajna część całej hali i działki ) pozostali właściciele wyrażają zgodę na nasze wyjście z tej współwłasności . Teraz sprawą ma się zająć geodeta Moje pytana to - jak wygląda praca geodety ( jakie dokumenty , procedury itp.) -czy będzie potrzebna jakaś mapa ( mamy mapę z inwentaryzacji powykonawczej – czy się nada ) - jak długo będzie to trwało ( słyszałem ,ze 3-4 m-c ??? ) - ile może to kosztować Dziękuję i pozdrawiam .
  3. Panel malowany , jest tez ocynkowany ale galwanicznie przez zanurzenie w ocynku na zimno ( wygląda tak jak ocynkowane śruby ,nakrętki ) i dopiero później nakładana jest farba najczęściej proszkowo Dzięki ocynkowaniu galwanicznemu farba na panelu /słupku jest gładka i lśniąca ( wygląda jak lakier na samochodzie ) Panel ocynkowany OGNIOWO ( podobno bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne ) to nakładanie ocynku w b.wysokiej temp. ( 400 st.C ) przez wytrawienie elementu w kwasie i zanurzenie w gorącym ocynku . Dzieki wysokiej temperaturze ocynk lepiej "wnika" w pory metalu . Malowanie takiego panela proszkowo nie wygląda najlepiej i dlatego panele do malowania cynkuje sie galwanicznie . Podobno można zmówić panele ocynkowane ogniowo i lakierowane proszkowo ale ja niewiem czy to prawda Generalnie trzeba uwarzać na tani towar z Chin,okazuje się bardzo często , że panel tylko ocynkowany ogniowo jest droższy niż ocynkowany i lakierowany proszkowo . Zapytaj spzedawcy . Trwałość cynkowania ogniowego w zależności od grubości to ok. 30 lat i więcej ( w/g producenta)
  4. Jeszcze tylko dodam , że jak zdecyduję się na kolor elewacji domu , to pomaluję i elewacje i słupki na taki sam kolor . Oczywiście można nie kłaść styropianu i tynk położyć bezpośrednio na cegły . Mój pomysł wziął się z tego , że chcę mieć kolor i strukturę na domu i na ogrodzeniu taką samą , żeby jedno i drugie pasowało do siebie ( na domu też jest "boniowanie ")
  5. Ja mam taki pomysł na moje ogrodzenie Słupki i murki będą wymurowane z cegły póżniej obłożone styropianem ( chcę w tym styropianie zrobić "boniowanie" - czyli takie poziome wyżłobienia -żeby było ładnie ) styropian zaciągnąć siatką , klejem i później , tynkiem strukturalnym .
  6. U mnie jst podobna sytuacja ale z bramą przesuwną , jak jest ciepło brama dochodzi do słupka i można zamknąć ją na zamek a w zimie im zimnniej tym szczelina pomiędzy bramą a słupkiem jest większa i nie da rady zamknąć na klucz . Na wiosnę wszystko wraca do normy . Myślę , że jest to związane z rozszerzalnością cieplną materiału. Ale wiem ,że nieraz ogrodzenia pracują , wykrzywiają się , szczególnie na gruntach tzw. wysadzinowych , jakieś glinaste podłoże - woda nie wsiąka i w zimie zamarza w ziemi i podnosi grunt razem z fundamentami ogrodzenia . Nie widać tego "gołym okiem " bo są to niewielkie różnice ale zbyt płytki fundament potrafi popękać ( dlatego fundamenty np. domów buduje sie poniżej strefy przemarzania ) W każdym razie tak to rozumiem . Pozdrawiam
  7. Dzięki ,ale mi chodzi o to jak powinienem zabezpieczyć się przed źle wykonaną przebudową - czy jakimś oświadzczeniem u notariusza - czy może jestem choniony przez prawo budowlane z automatu ps Jak wczesnie wspomniałem zgadzam się na tą przebudowe ale w razie jakiś problemów chciałbym mieć czystą sytuację i i , żeby sąsiad miał świadomośc i bardziej się starał w czasie rozbiórki i budowy ( np. wzął ekipę która ma doświadczenie w budowaniu tak blisko istniejcej ściany/fundamentu a nie panów z budki z piwem )
  8. Witam , mam kilka pytań , przedstawię najpierw sytuację a póżniej wszystkie pytania jakie mi się z w/w sytuacją nasuneły Otóż jestem włascicielem budynku , połowy bliżniaka . Kiedyś to była jedna nieruchomość ,wielkośc budynku to ok 30 m długość x 10 m szerokośc i wys. w szczycie ok 5 m ( dach jedno spadowy ) Granica przebiega równo po środku , czyli i ja i sąsiad mamy budynki o wielkości 15 m dł. x 10 m szer. ( lustrzane odbcie ) z tym , że na mojej połowie jest przyłącze wody a na drugiej połowie działki jest przyłącze kanalizacyjne W chwili obecnej ( ponieważ jest to dosyć stara nieruchomość ) sąsiad chce swoją połowę budynku rozebrać i zbudowac na nowo . Nowy budynek sasiada będzie stał w tym samym miejscu będzie miał tą samą długość czyli 15 m i ok 15 m szer , czyli szer budynku zwiększy się o 5 m ( .te 5 m będzie budowne w naszej granicy ) Zwiększy się tez wysokośc nowego budynku o jakieś 4 m w szczycie , do ok 9m . Mi osobiście ta rozbudowa jest na rękę ( zgdzam się na budowę w granicy ) , gdyż kiedyś z czasem też będę chciał się tak rozbudować , ale do tego czasu chciałbym się zabezpieczyć na wypadek różnych sytuacji jakie mogą mieć w czasie rozbiórki i budowy . - Chodzi mi o to ,że moż cos się stać w czasie zle wykonanej rozbiórki , np. mogą pękać moje stare ściany . - Wykonanie połączenia / obróbki blacharskiej mojego dachu z nową ścianą ( po przebudowie ściana sąsiada będzie wyższa niż mój dach ) Oprócz tego przyłącze kanalizacyjne z mojej połowy budynku przechodzi ( do zlokalizowanej na połowie sąsiada studzienki ) pod nowo planowanym - powiększonym o szerokośc 5m budynkiem .( w/g moich obliczeń kanalizacja będzie przechodzić w rogu nowych fundamentów ) - Czy sąsiad , może np. odłączyć mnie od kanalizacji bo w miejscu w którym przebiega w tej chwili moja rura kanalizacyjna będą budowane jego nowe fundamenty , a może będzie trzeba przebudować moje przyłącze do studzienki ? , a może będę musiał budować nowe przyłącze do kolektora w drodze ? i pytanie kto ma za to zapłacić ? Wiem , że trochę to zagmatwane , może ktoś z forumowiczów może mi coś podpowiedzieć to z góry dziękuje . Pozdrawiam .
  9. Witam , dziękuję za odzew i oczywiście poproszę o zdjecia ( im więcej tym lepiej ) Dziękuję i pozdrawiam .S.J.
  10. Witam , mam pytanie dotyczące legalizacji samowoli budowlanej , chodzi o budynek produkcyjny , który pod koniec lat 90-tych kupił mój teść wyremontował go i adoptował na mieszkanie .Przy jednaj ze ścian stała przybudówka ok 6-8 m2 ,którą zbudował poprzedni właściciel a którą to teść w czasie remontu trochę powiększył do ok 20 m2 i przebudował na oranżerię z wyjściem do ogrodu.W chwili obecnej chcielibyśmy zmianić sposób użytkowania tzn. z produkcyjnej na mieszkalną ( wcześniej nie bylo to przeprowadzone ) i właśnie okazało się , że ta przybudówka nie była ujęta na żadnych mapach . Tak więc cała oranżeria jest samowolą , jedyny plus to to że wszystkie odległośći od granic są zachowane .Pytanie jak wygląda legalizacja tej przybudówki , jake mogąbyć koszty i w ogóle od czego zacząć Proszę o podpowiedż .Dziękuje i pozdrawiam
  11. Witam ,to ja mam takie pytanie .Projekt który kupiłem nie miał piwnic ,ale przy adaptacji chciałem żeby architekt dorysował piwnicę pod częścią budynku .Polegało to na tym ,że przedłużył niektóre ściany fundamentowe i powstała w ten sposób piwnica , oczywiście powiększyła sie kubatura i pow. użytkowa .Teraz jeszcze przed budową zaczynam się zastanawiać czy nie zrezygnować z tej piwnicy ( chodzi o dosyć spore dodatkowe koszty ) Czy to duży kłopot , czy wymaga zmiany pozwolenia na budowę ,może wystarczy wpis kierownika ,w końcu budowa prowadzona by była w/g projektu przed zmianą ? Dzęki i pozdrawiam
  12. Witam, a czy możesz podac ile zaplacilas za pracę Pana Mirka i zakres obowiązków? Pozdrawiam
  13. slawe

    Grupa otwocka

    Witam, a czy możesz podac ile zaplacilas za pracę Pana Mirka i zakres obowiązków? Pozdrawiam
  14. Witam podaję namiar na firme ,,Complot " z Józefowa ul.Kormoranów 34 tel 22 789 11 79 p.Kucharczyk .Ja za projekt zjazdu z drogi gminnej w Otwocku zapłaciłem 700 PLN ale to było w 2006 r .dodam tylko ,że za te pieniądze otrzymałem kompletny projekt , wszystkie uzgodnienia ,opinie komunikacyjną ,wszystko co powinno być w takiej dokumentacji , ja tylko zaniosłem projekt do starostwa i otrzymałem pozwolenie na budowę Pozdrawiam .
  15. slawe

    Grupa otwocka

    Witam podaję namiar na firme ,,Complot " z Józefowa ul.Kormoranów 34 tel 22 789 11 79 p.Kucharczyk .Ja za projekt zjazdu z drogi gminnej w Otwocku zapłaciłem 700 PLN ale to było w 2006 r .dodam tylko ,że za te pieniądze otrzymałem kompletny projekt , wszystkie uzgodnienia ,opinie komunikacyjną ,wszystko co powinno być w takiej dokumentacji , ja tylko zaniosłem projekt do starostwa i otrzymałem pozwolenie na budowę Pozdrawiam .
  16. slawe

    Odlesienie działki

    Witam , jeśli w planie będzie to działka tylko leśna ( u mnie jest leśno - budowlana albo jakoś tak ) to na pewno nie dostaniesz pozwolenia na budowę , jeśli nie ma planu zagospodarowania trenu to wydawne są warunki zabudowy tzn. jeśli na działe czy działkach sąsiednich są budynki jednorodzinne to Ty też powinieneś dostać WZ na budowę domu ,jeśli w koło jest las to , może być problem z WZ które by Tobie pasowało Pozdrawiam s.
  17. slawe

    Odlesienie działki

    witam , Powinieneś zacząć o sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania , tam będzie określone : czy na tej działce wogóle można się budować ( czy jest dz. budowlaną ) , określona będzie minimalna powierzchnia działki leśnej , określona będzie minimalna pow. biologicznie czynna w m2 lub % ( tzn. ile m2 działki musi zostać nie zabudowanej ) , wysokość zabudowy , ilość budynków na działce (np. bud. jedorodzinny + gospodarczy ) i wiele innych informacji . Nie wierz pośrednikom tylko sam sprawdz co Możesz na tej działce zbudować , pamiętaj też o tym że wyłączając powierzchnię z prod. leśnej musisz policzyć powierzchnię zabudowy nie tylko budynku mieszkalnego ale też pow. pod ogrodznie ( betonowy cokół ) , pow. pod dojazd do garażu i chodniki , pow. pod wiatę śmietnikową itp. Może być np. 80 % pow. biologicznie czynnej , czyli pod zabudowę zostaje 20 % , a przy tej wielkośći działki t j. 963 m2 , może okazać się to dość ważne .Pozdrawiam
  18. Pogrubienie moje. A tak pisze gazeta: Niestety prawo gazetowe nie obowiazuje. No właśnie i dlatego dostałem takiego przyśpieszenia z rozpoczęciem mojej budowy ( na papierze ) Myślałem , że moje pozwolenie na budowę też będzie ważne 3 lata , no i mało brakowło i by się przedawniło ! Uff... Pozdrawiam
  19. Witam ,pozwolenia wydane od lipca 2008 ( albo sierpnia ) są ważne 3 lata , wszystkie wcześniejsze w/g starych zasad czyli 2lata . Pozdrawiam
  20. Formalnie musisz rozpocząć prace przed 20 marca, co musi być potwierdzone wpisem do dziennika... A resztę (jak to zrobić) wymyśl już sam... Dzięki za odpowiedz , właśnie tak chcę zrobić tzn. chcę to uruchomć przed 20 marca ( a w każdym razie mieć wpisy z datą z przed 20.03 ) Pozdrawiam.
  21. Witam , ja też mam pytanie w kwestii rozpoczęcia budowy na papierze . Wygląda to w ten sposób , że moje pozwolenie ( na bud.zjazdu ) wystawione było w 2007 i ważność kończy się 20 marca 2009 ( tzn. od 6 mrca 07r - data wystawienia decyzji + 14 dni na uprawomocninie się = 20 marca 07r + 2 lata = 20 marca 09r ) ,żeby nie stracić pozwolenia szybko znalazłem kierownika i , z jego dokumentami ( oświadczenie i kopia uprawnień ) oraz kopia decyzji , zgłosiłem rozpoczęcie budowy w PINB ( we wniosku datę rozpoczęcia budowy wpisałem na 1 czerwca 09r ) , nie mam jeszcze dziennika budowy , muszę odebrać za starostwa . Teraz zaczynam się zastanawiać , czy kier.bud powinien wpisać cokolwiek do DB przed 20 marca 09r ( czyli przed wygaśnięciem pozwolenia ) , czy moje zgłoszenie do PINB jest wystarczające , mimo to , że fizyczne rozpoczęcie budowy będzie dopiero w czerwcu ? .Trochę to zawiłe , ale może ktoś z Forumowiczów doradzi mi czy tak może być ? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
  22. No to widać, że albo w różnych miejscach panują różne "zwyczaje", albo wartości inwestycji są tak niskie (np. z inwestycji za 20 tys. zł 5% dawałoby kwotę z poprzednich postów). No racja , chyba raczej około 0,5%
  23. witam , mnie interesuje cena za budowę zjazdu z drogi z : kostki brukowej 8cm , podsypka cementowo-piaskowa 4cm na podbudowie betonowej B10 - 20cm na podsypce z pospółki 15 może ktoś budował ostatnio takie cudo , a może odezwie się jakiś wykonawca , interesuje mnie cena za całość z całym materiałem ( razem z krawężnikami ) Pow.zjazdu 48m2 ( 6m x 8m ) Pozdrawiam.
  24. Dziśaj rozmawiałem z jednym kierownikiem i powiedział ,że za taką robotę bieże się ( zwyczajowo ) około 5% wartości inwestycji , niewiem jaki zakres, ile wizyt na budowie ale wydaje mi się , że to kwestia dogadania.
  25. Ja 35, Żona 35 , syn I - 8 , syn II - 6 RAZEM = 84 l. warto zaczynać ???
×
×
  • Dodaj nową pozycję...