Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

seru1983

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    43
  • Rejestracja

seru1983's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Bez przesady z tymi oszczędnościami. Typowa czujka PIR pobiera 13mA przy 12V! Na średniej wielkości dom, trzeba ok 10-15 czujek? To daje 2W pobieranej mocy!
  2. Witam! Zastanawiamy się nad kupnem działki pod budowę domku. Wszystko jest ok, ale... Wraz z działką zostajemy współwłaścicielami w stosunku 1/16 drogi dojazdowej do wszystkich 16 działek sprzedawanych przez właściciela. W akcie notarialnym będzie wpis o zobowiązaniu się do partycypowania w budowie drogi infrastruktury i utrzymania (kawałek tekstu ze skanu aktu notarialnego jaki otrzymaliśmy od właściciela) "-każdoczesny współwłaściciel tej nieruchomości zobowiązany będzie do partycypowania, proporcjonalnie do posiadanego udziału,, w kosztach wybudowania na niej drogi oraz doprowadzenia do wszystkich działek budowlanych mediów tj. wspólnego odcinka sieci: kanalizacyjnej, wodociągowej i gazowej (o ile kosztów ich wybudowania nie pokryje właściwe przedsiębiorstwo przesyłowe);" Gdy kupimy działkę, spłuczemy się do 0. Na sąsiednich działkach już budują się domy, więc możemy spodziewać się budowy infrastruktury w niedługim czasie. O ile damy radę przełknąć koszty wodociągów czy kanalizacji to budowę drogi (np. z polbruku) nie da rady. Pojawiło nam się pytanie jak to wygląda od strony prawnej? Czy na budowę drogi potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli? Czy może tylko większości? Kto i w jaki sposób decyduje o wyborze np. firmy budującej drogę? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Pozdrawiam, M.
  3. No to narzędzia jak mu zepsuć dzień masz w moim poście powyżej. A musisz wiedzieć że Prawo Budowlane i Rozporządzenie o warunkach technicznych, to podstawa do czegokolwiek. Jak ktoś daje na tym etapie dupy to na pewno Inspektor Nadzoru Budowlanego ma podstawy żeby dać mu się we znaki.
  4. Prawo budowlane, Art 36a, ust. 5 pkt. 6 Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy: 6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, Więc jest to istotna zmiana. Co do oświetlenia WC: Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie: par. 59.1. Oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi powinno odpowiadać potrzebom użytkowym i spełniać wymagania Polskiej Normy dotyczącej oświetlenia wnętrz światłem elektrycznym (wg. normy powinieneś mieć w łazience natężenie 200lx). Polska Norma dotycząca oświetlenia to już temat rzeka, daj więcej danych n.t. swojego lokalu to na pewno znajdzie się więcej nieprawidłowości. Skoro masz jedno źródło światła to na bank nie jest zachowana równomierność oświetlenia. Ponadto możesz sprawdzić kubaturę łazienki, która min. powinna wynosić 5,5m3 (gdy ma wentylację mechaniczną wywiewną). Czy łazienki tak wyodrębnione mają wentylację? Mniejsza o projekt elektryczny, moim zdaniem z punktu widzenia projektu elektrycznego jest to zmiana nieistotna. Inwestor powinien dorzucić te parę gniazd i punktów oświetleniowych, nanieść na projekt a projektant podpisze że zmiana nieistotna. Co nie zmienia faktu że inwestor ma obowiązek przestrzegania prawa budowlanego, warunków technicznych i przepisów BHP (o co trudno w przypadku braku oświetlenia w WC). Co to za budynek? Jest on budowany czy oddany do użytku i teraz go inwestor przerabia? Jeżeli jest w budowie to czy wymaga pozwolenia na użytkowanie? (Jeżeli tak to inwestora może odwiedzić święta trójca, czyli m.in. Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Pracy- w takim wypadku jeżeli inwestor nie uwzględni twoich uwag, może warto im przed zgłoszeniem do odbioru dać znać że na tej budowie jest jakiś problem, to pewnie się pojawią). Ogólnie to jakiś burdel na kółkach na tej budowie Twojej. Nie daj sobie wcisnąć takiego bubla. Jak straszaki prawne nie podziałają na inwestora, możesz uderzyć do Nadzoru Budowlanego. Co prawda stroną w procesie budowlanym nie jesteś, ale skargi i wnioski przyjmują.
  5. No cóż. Trudne pytanie. Sprawa jest prosta jeżeli chodzi o budynki mieszkalne. Tam: Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia. § 189. 1. Pomieszczenia w mieszkaniu należy wyposażać w wypusty oświetleniowe oraz w niezbędną liczbą odpowiednio rozmieszczonych gniazd wtyczkowych. Norma N SEP E-002 która również odnosi się do mieszkań, w skrócie: -na 8m2 pomieszczenia -2gniazda -na pomieszczenie >20m2 -2 wypusty oświetlenia -w kuchni -5gniazd -w niszy kuchennej -3gniazda -w lazience -2gniazda itd. Tak więc nie wiem na jaką normę możesz się powołać, ale na pewno na wiedzę techniczną, która deweloper powinien się niewątpliwie kierować.
  6. Jak wyjść przewodem z budynku to już musisz sam wykombinować. To Ty wiesz na jakim etapie jest Twoja budowa i jakie rozwiązania dopuszczasz. Pamiętaj jednak o tym że jeżeli chcesz mieć system automatyczny potrzebujesz centralki odmrażania, oprzewodowania do czujnika temperatury i wilgoci. Jeżeli chodzi o montaż przewodów grzejnych w rynnach, to są do tego specjalne uchwyty. W rurze spustowej wystarczy łańcuszek lub linka stalowa (w wersji odpornej na korozje) obciążone czymś na dole spustu. Przewód grzejny z powodzeniem możesz opaskami zaciskowymi zamocować do łańcuszka. Więcej info polecam na stronie: http://www.elektra.pl. Tam w przewodach grzejnych VCDR znajdziesz pdfy z instrukcją montażu itp. Ogólnie firmę polecam, robiłem dwie spore instalacje na VCDR. Póki co działa .
  7. No cóż... włączone oświetlenie na 2h to już długotrwałe? Albo telewizor na czas oglądania wszystkich części "Potopu"? Większość obwodów nie jest obciążana cały czas, dlatego przy obliczaniu pobieranej mocy całego budynku stosuje się współczynnik jednoczesności ale nie można założyć, że "w tym obwodzie położę cieńszy przewód, bo tu będę podłączać tylko suszarkę na parę minut", przecież to bez sensu.
  8. No to proszę, wytłumacz mi jakie niebezpieczeństwo na mieszkańców sprowadza uziom ochronny, podkreślam: ochronny, nie roboczy.
  9. Ja bym przysiągł że to będzie TT a nie TN-cośtam. Od kiedy pomiary rezystancji uziomu nic nie wnoszą? Co więcej normy przewidują rury miedziane jako uziom a w zasadzie prawie każde żelastwo, nawet nieocynkowane, ważne żeby minimalne grubości były zachowane (ze względu na korozję). Nie bardzo wiem co w pomyśle padpit'a o uziomie jest "be". Ważne żeby przewód uziemiający był min. Cu 16mm2 i mocowany do uziomu na certyfikowane zaciski no i żeby pomiar wyszedł.
  10. To ja się wypowiem nie tyle co n.t. aparatury modułowej, ale rozdzielnic. Moim zdaniem Hagera rozdzielnice są toporne strasznie, Moeller też nie odbiega od tego znacznie, natomiast jak się poczyta ulotki dotyczące rozdzielnic Legranda są naprawdę dobrze pomyślane. Wszystko ma swoje miejsce np. punkty na montaż korytek grzebieniowych w rozdzielnicy, osłabienia na miejscowe gniazda 1 i 3-fazowe, osłabienia na dławiki, podnoszone szyny TH przez co głębszy sprzęt nie wystaje ponad rozdzielnice. I wiele więcej.
  11. Żeby uciąć "dlaczego, dlaczego", odpowiem: bo norma tak mówi, i nie mam zielonego pojęcia na podstawie czego wyznaczali te współczynniki. Mniemam że jednak mieli jakieś podstawy. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do opracowania: http://www.edwardmusial.info/pliki/iz_przewodow_i_kabli.pdf, polecam tabelę na stronie 10 (im literka bliżej końca alfabetu tym większa obciążalność). A szczególnie polecam tabelę na stronie 11, która mówi o ile procent zmniejsza nam się obciążalność gdy położymy daną ilość przewodów obok siebie (przykładowo przy 5 przewodach jest to już tylko 60% obciążalności nominalnej).
  12. Konieczność podłączenia przewodu PE do żyrandola i włącznika zależy od klasy ochronności oprawy. Klasa 0 i 1 wymaga przewodu PE, klasa 2 i 3 nie potrzebuje. Klasy ochronności poznasz po symbolu na żyrandolu, i tak: Brak symbolu- klasa 0 Symbol uziemienia w okręgu- klasa 1 Dwa kwadraty, jeden wewnątrz drugiego - klasa 2 Romb z 3 pionowymi kreskami - klasa 3. Ikonka z klasą odporności powinna być na urządzeniu. No i cytat z Wikipedii:
  13. Zgodnie z normą PN-IEC 60364-5-523:2001 przykładowo: obciążalność przewodu o przekroju 1,5mm2 wielożyłowego w rurce I= 17,5A, natomiast tego samego przewodu na ścianie: I=21A. Oczywiście wartość ta odnosi się do jednego przewodu. Jeżeli będzie ich więcej w jednym peszlu/rurce, wartość diametralnie się zmniejsza. Natomiast jeżeli chodzi o wyjaśnienie dlaczego ma gorszą wentylację: cóż, prawa fizyki, jakby nie patrzeć peszel stanowi dla przewodu i powietrza wokół tego przewodu izolację cieplną i barierę mechaniczną przez co niemożliwa jest wymiana powietrza. No ja stawiam że 95% domków jednorodzinnych nie ma lokatorów w postaci myszy i szczurów. Ale to takie same dywagacje jak Twoje n.t. obciążenia przewodów. i upodobań kulinarnych myszy;) Na resztę wątpliwości postaram odpowiedzieć później, niestety czas do pracy.
  14. Tak jak powiedział któryś z poprzedników. Nożykiem warto sprawdzić czy łatwo można wyodrębnić poszczególne żyły. Niektórzy producenci obniżają koszty nie dodając talku między izolacje. Przez co są w procesie wulkanizacji mocno ze sobą związane i odizolowanie przewodu zajmuje 10 razy dłużej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...