Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kosior81

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kosior81

  1. Witam kopiuje tu moj wpis z innego tematu Chciałbym wyjaśnień kilka co do Prosumenta i ustawy o OZE: 1.Kiedy ustawa wejdzie w życie- w wielu miejscach piszą ze jak tylko sejm zatwierdzi po poprawkach senatu, czyli jeszcze w 2015 roku- czy tak? no i Bronek musi podpisać 2.Czy rozliczenia netto faktycznie będą dotyczyły tylko energii bez przesyłu? - nie jest to jasno powiedziane/napisane- co prawda zostawia to furtkę zakładom energetycznym. 3.Ze stawki 210% nie będą mogli korzystać osoby korzystające z Prosumenta- ale z rozliczenia netto tak? 4.Dotacja z Prosumenta podlega opodatkowaniu (tylko ta udzielana przez banki) bo stanowi przychód - ale jak ktoś będzie się rozliczał z małżonkiem nie musi to wyglądać źle. Jestem w trakcie budowy domu i troszkę sie tym zainteresowałem głownie w kierunku źródła ciepła jakim by byla PC, a ze w prosumencie mogę sfinansować to ale tylko wraz z PV. Prosto liczac BOS bank udzieli kredytu z oprocentowaniem 1% (plus maksymalnie 2 procent prowizji) - instalacja PV na 5 kWp koszt 32000 po dotacji 19200PLN - Instalacja pompy ciepła 8kW z odwiertami - 44000(takie będą koszty maksymalne kwalifikowane plus około 6 tysięcy ) po dotacji 35200 czyli całość 54400 na 15 lat kredytu na 1% to miesięcznie około 375 zl . gdyby rozliczenia netto byly wraz z przesyłem to mamy instalacje niemal idealna . bo wg ofert jakie dostałem to PV wytworzy rocznie około 5000 KWh PC zapotrzebowanie wraz z CWU na rok to 5600 kWh (w moim przypadku). Tak reasumując to u nas zawsze cos robione jest na opak, czy Prosument nie powinien wejść w życie dopiero jak wejdzie w życie ustawa o OZE, po co państwo dopłaca do PV i jednocześnie blokuje ekonomiczny sens tych instalacji. Stoje przed takim dylematem i boje się ze wstawię piec na ekogroszek i będę bawił sie w palacza bo nie będzie mnie stać aby kupić PC za gotówkę.
  2. Witam Chciałbym wyjaśnień kilka co do Prosumenta i ustawy o OZE: 1.Kiedy ustawa wejdzie w życie- w wielu miejscach piszą ze jak tylko sejm zatwierdzi po poprawkach senatu, czyli jeszcze w 2015 roku- czy tak? no i Bronek musi podpisać 2.Czy rozliczenia netto faktycznie będą dotyczyły tylko energii bez przesyłu? - nie jest to jasno powiedziane/napisane- co prawda zostawia to furtkę zakładom energetycznym. 3.Ze stawki 210% nie będą mogli korzystać osoby korzystające z Prosumenta- ale z rozliczenia netto tak? 4.Dotacja z Prosumenta podlega opodatkowaniu (tylko ta udzielana przez banki) bo stanowi przychód - ale jak ktoś będzie się rozliczał z małżonkiem nie musi to wyglądać źle. Jestem w trakcie budowy domu i troszkę sie tym zainteresowałem głownie w kierunku źródła ciepła jakim by byla PC, a ze w prosumencie mogę sfinansować to ale tylko wraz z PV. Prosto liczac BOS bank udzieli kredytu z oprocentowaniem 1% (plus maksymalnie 2 procent prowizji) - instalacja PV na 5 kWp koszt 32000 po dotacji 19200PLN - Instalacja pompy ciepła 8kW z odwiertami - 44000(takie będą koszty maksymalne kwalifikowane plus około 6 tysięcy ) po dotacji 35200 czyli całość 54400 na 15 lat kredytu na 1% to miesięcznie około 375 zl . gdyby rozliczenia netto byly wraz z przesyłem to mamy instalacje niemal idealna . bo wg ofert jakie dostałem to PV wytworzy rocznie około 5000 KWh PC zapotrzebowanie wraz z CWU na rok to 5600 kWh (w moim przypadku). Tak reasumując to u nas zawsze cos robione jest na opak, czy Prosument nie powinien wejść w życie dopiero jak wejdzie w życie ustawa o OZE, po co państwo dopłaca do PV i jednocześnie blokuje ekonomiczny sens tych instalacji. Stoje przed takim dylematem i boje się ze wstawię piec na ekogroszek i będę bawił sie w palacza bo nie będzie mnie stać aby kupić PC za gotówkę.
  3. Witam Posiadam mieszkanie które jest ogrzewane przy pomocy kotła elektrycznego KOSPEL 6 kW(3grzałki po 2kW). Mieszkanie ma 45m2 plus klatka schodowa na której jest umiejscowiony piec.Instalacja co jest wykonana z rurek miedzianych i grzejników typu Purmo. W pokoju 20m2 jest grzejnik 2 kW mały pokój, kuchnia i klatka maja grzejniki 0,8 kW plus drabinka w łazience około 0.8kW.Ciepła woda osobno.Mieszkanie szczytowe co prawda, ale blok ocieplony.Okna małe, PCV. Interesuje mnie czy któryś z użytkowników forum posiada podobne ogrzewanie i podobny metraż, chciałbym się dowiedzieć jakie koszty ponosi za ogrzewanie. Nie mieszkam puki co w tym mieszkaniu i jest ono co fakt nie dogrzane. Ale gdy załączyłem je na kilka dni to trochę się przeraziłem bo zużycie duże. Po przeliczeniu wyszło mi ze w sezonie może wyjść zużycie od minimum 40 kWh/dobę do max 80kWh/dobę Przyjmijmy ze w dziennej taryfie zużycie 25kWh/dobę a w nocnej 15kWh/dobe (przy minimum) 25kWh x 0,44=11PLN 15kWh x 0,22=3,3PLN doba =14,3PLN 14,3 x 30 = 429PLN miesięcznie przy minimum(działa tylko jedna grzałka a wiadomo ze tak nie pociągnie nigdy przez cały okres) Czyli średnio należało by przyjąć około 880PLN na miesiąc czyli przy sezonie grzewczym (około 5,5) miesiąca dało by 4830 za samo ogrzewanie.Strasznie dużo. Zastanawiam sie czy nie wstawic do piwnicy (bo mam taka możliwość )piec na ekogroszek taki mały 10 kW(znalazłem producenta) i wpiąć się w ten układ istniejący na klatce schodowej, dodatkowa miałbym ciepłą wodę użytkowa przez cały rok. Fakt jest taki ze eko-groszek idzie do góry strasznie, ale energia elektryczna ma podskoczyć w tym roku o około 40 % (szook).Zużycie w sezonie ekogroszku to dla tej powierzchni od 1,5-2ton max. no i ciepla woda w tym. Czyli przy cenie około 800PLN/tonę wyjdzie 1600PLN/sezon. Minus taki ze adaptacja takiej instalacji wyniesie mnie około 10 tys.złotych.(Piec 6,2 + pompki+ plus bojler+robocizna itp) Dlatego interesują mnie opinie ludzi którzy posiadają podobną instalacje i maja rzeczywisty obraz sytuacji i kosztów. Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...