Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

p

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    176
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez p

  1. - 240m2 - suporex 20cm + styropian10cm NIe do końca rozumiem co mam podać jeśli chodzi o instalację C.O / C.W.U ?
  2. Ale dlaczego ? Nie chcę się opierać na "wydaje mi się" tylko na liczbach
  3. Są ludzie, którzy to obliczają. Czy jest jakiś centralny spis takich firm ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się obliczaniem zapotrzebowania na ciepło ?
  4. Ale zapominasz o koszcie instalacji każdego z tym rozwiązań. NIe jestem na bieżąco z cenami ale wydaje mi się, że np. instalacja pompy ciepła jest o wiele droższa niż kotła na pellet czy groszek.
  5. Jak się nazywają Ci co robią obliczenia na zapotrzebowanie energetyczne ?
  6. 250m2 suporex 24 + styropian 10 nie do końca rozumiem pytania o instalację ?
  7. A jaki jest koszt takiego kotła ?
  8. Co to są te czynniki 1,9 / 1,3 / 0,9 / 4,7 ?
  9. Nie stać mnie na pompę ciepła.
  10. Właśnie przeczytałem o podatku ETS2, który ma być wprowadzony za kilka lat. A może w takim razie powinienem się zainteresować piecami, które spalają i groszek i pellet ?
  11. Witajcie, mamy piec na ekogroszek wyprodukowany w 2007 roku o mocy 20kW. Właśnie nam padł i musimy kupić nowy. Czy patrząc na dzisiejsze piece na ekogroszek powinienem też patrzeć na 20 kW czy są one jednak efektywniejsze ? Jeśli to drugie to czy jest jakiś przelicznik ? Np dawniejsze 20kW to dzisiejsze 15kW ? Ale jeśli ich cena jest taka sama to chyba nie ma tematu, nie ?
  12. Czyli w sumie nie ma żadnych wymagań kto to może zrobić ? A jeśli chodzi o cenę to pytałem "jak stoi na rynku" ?
  13. Witajcie, zgodnie z przepisami raz na 5 lat należy przeprowadzić sprawdzenie instalacji elektrycznej i odgromowej. Przypuszczam, że nie każda firma czy człowiek może to zrobić bo są do tego jakieś wymagania - jeśli moje przypuszczenie jest błędne to wyprowadźcie mnie z błedu. Jeśli są wymagania wobec takiej firmy (czy człowieka) to o jakie papiery czy certyfikaty muszę pytać aby wiedzieć, że te wymagania są spełnione ? Mamy ubezpieczenie na dom i oczywiście gdyby coś się stało (odpukać) to nie chcę aby ubezpieczyciel podważył zasadność wypłaty odszkodowania poprzez czepianie się że firma sprawdzająca nie miała wymaganych dokumentów. No i ile kosztuje w przybliżeniu takie sprawdzenie ?
  14. A skąd mam wziąć to drewno ? Mam wejść do lasu i kraść ? Wybaczcie złośliwość ale to nie dla mnie ...
  15. Witajcie, wczoraj przeprowadziłem interesującą rozmowę z człowiekiem, który instaluje piece na paliwa stałe (głównie: ekogroszek). Powiedział aby się nie przejmować tymi uchwałami (w których w poszczególnych województwach trzeba wymienić piece na nowszej klasy). Zdębiałem przyznam szczerze. Czy uchwały na szczeblu województw nie są wiążące dla mieszkańców ?
  16. Dom na działce leśnej więc fotowoltaika odpada. Nie ma sieci gazowej. Więc tylko ekogroszek, pelety albo pompa ciepła. To statnie za drogie dla mnie.
  17. Tabliczka jest ! Ale miałem nadzieję, że dzisiejsze kotły na ekogroszek są sprawniejsze, niż te sprzed 15 lat i być może będę mógł kupić o mniejszej mocy Poza tym z tej strony https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/ wynika, że piec nie musi (nie powinien !) być przewymiarowany. 15 lat temu tego nie wiedziałem.
  18. Przepraszam - źle się wyraziłem. Moje "nie potrzeba aż tak mocnego pieca" tyczyło się tzw. powszechnej wiedzy: X kW * metraż. Ci co byli na miejscu zwymiarowali piec na mniej, niż to co wynikało z powyższego wzoru. I dlatego było git
  19. Szczerze mowiac nie do konca rozumiem: jaka teza i komu miałbym udowadniac ?
  20. Znalazłęm online: "Średnia cena pompy ciepła w 2019 roku w przeliczeniu na kW wynosiła 4 215 PLN netto". Czyli za pompę 10kW będę musiał zapłacić ponad 40k PLN ?
  21. Pompy ciepła monobloki tansze ? Na serio ? Nie jestem na bieżąco ...
  22. Witajcie, mamy piec na ekogroszek, w tym momencie już dość leciwy więc czas go wymienić. Kiedy się na niego decydowaliśmy (sporo lat temu) to oczywiście były dyskusje (i czytanie muratora) jaki wielki piec i znane formuły jak proporcjonalnie do powierzchni itp. Gubiłem się w tym wszystkim i nie chciałem się pomylić więc zaprosiłem ludzi (fachowców), którzy na podstawie grubości ścian (w tym wewnętrznych) i całego ocieplenia (również dachu) zwymiarowali mi piec. Okazało się, że mamy dobrze ocieplony i nie potrzeba aż tak mocnego pieca. I było git No ale, jak wyżej napisałem, czas go wymienić. No i tu jest problem bo straciłem do nich telefon i już ich nie pamiętam. Czy możecie kogoś polecić, kto przyjdzie i na podstawie projektu (i wizyty) zwymiaruje piec na ekogroszek (nie ma gazu w okolicy, działka leśna więc fotowoltaika odpada a na pompę ciepła nas nie stać) ? Możecie kogoś polecić w okolicach Łodzi ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...