Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Enter K

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Enter K's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Pozdrawiam.
  2. Witam, proszę osoby obeznane z tematem o opinie na temat poprawności wykonania instalacji odgromowej na załączonych zdjęciach. Chodzi konkretnie o wykorzystanie obróbki blacharskiej na bocznej krokwi jako zwodu (?), przewodu odprowadzającego (?). Zwód na kalenicy jest w taki właśnie sposób połączony z przewodami odprowadzającymi na ścianach, które są w peszlach pod izolacją z wełny mineralnej. Uziom jest otokowy (bednarka).
  3. Witam, Proszę o opinię osób, które mają jakieś doświadczenia z rozwiązaniem jak w temacie topiku. Planuję zrobić przyłącz wody ze zwykłej studni kopanej oddalonej od domu o około 75 metrów. W związku z tym, że odległość studni od domu jest znaczna obawiam się, iż tylko jakaś pompa głębinowa będzie w stanie tą wodę "przepchać' na taką odległość. Studnia ma 8 kręgów głębokości, poziom wody średnio utrzymuje się ok. 2,5 metra poniżej poziomu gruntu, w suchych okresach opada do ok. 5 metrów poniżej poziomu gruntu a po intensywnych ulewach podnosi się do poziomu ok. 0,5 metra poniżej poziomu gruntu (lecz pozostaje czysta). Z powodu takich wahań woda z tej studni z pewnością nie będzie się nadawać do spożycia ale z powodzeniem będzie mogła być wykorzystywana do celów gospodarczych, podlewania ogrodu itp. Chciałbym tą wodę doprowadzić do pomieszczenia gospodarczego w domu i zrobić tam jeden punkt poboru wody do celów gospodarczych oraz wyprowadzić do ogrodu i tam zrobić kilka punktów poboru do podlewania ogrodu. Proszę o opinie na temat najbardziej odpowiednich parametrów pomp wskazanych do opisanego celu, ewentualnie jakieś sprawdzone, polecane modele, które w tej konkretnej sytuacji najlepiej by się sprawdziły, gdyż zupełnie nie mam jeszcze rozeznania w tym temacie. Dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi. PS. Jesli chodzi o marki to sklaniam sie ku Belardi ewentualnie Grundfos lub Ebara. Niestety te firmy maja tak szeroka oferte, ze trudno sie samemu zdecydowac na konkretny model bez wczesniejszych doswiadczen w tym temacie.
  4. Wiem na czym polega WG i nie o zasade dzialania takiej wentylacji pytalem. Nawiewnik bedzie w oknie na klatce schodowej prowadzacej do piwnicy a w drzwiach scian dzialowych piwnicy planuje otwory takie jak w drzwiach lazienkowych lub krotsze drzwi. Pytanie dotyczylo dwoch kratek wentylacyjnych w oddzielnych pomieszczeniach ale w tym samym pionie wentylacyjnym, oczywiscie przy zalozeniu ze powietrze jest "nawiewane" do piwnicy. Jedno z tych pomieszczen bedzie czasowo dogrzewane.
  5. Witam, Mam pytanie jak w tytule. Posiadam piwnicę o powierzchni ok. 85 m2 bez ścian działowych, w której planuję wykonać ścianki działowe tak żeby podzielić ją na 3 pomieszczenia. Jednak w piwnicy znajdują się tylko dwa piony wentylacji wywiewnej. Nie ma problemu z pierwszym planowanym pomieszczeniem, w którym będzie kotłownia ponieważ jest tam pion wentylacji oraz okno. Jednak dwa kolejne planowane pomieszczenia są nieco problematyczne: komin z pionem wentylacji znajduje się pomiędzy nimi, więc będzie stanowił część ściany działowej. Z jednej strony komina znajduje się otwór na kratkę wentylacyjną. I tutaj mam taki pomysł żeby wykuć otwór z drugiej strony komina naprzeciwko otworu już istniejącego aby zapewnić wentylację wywiewną dla obydwu pomieszczeń. Moje pytanie brzmi czy to będzie działać? Czy nie będzie się jakoś wzajemnie zakłócać jeżeli kratki wentylacyjne będą naprzeciw siebie "na przestrzał" w tym samym pionie? Dodam jeszcze, że tylko jedno z tych pomieszczeń będzie z oknem, drugie będzie bez okna więc sprawna wentylacja wydaje się być szczególnie istotna. Dziękuję z góry za wszelkie uwagi. Pozdrawiam.
  6. Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Faktycznie coraz bardziej skłaniam się do rezygnacji ze ściany jednowarstwowej i zastosowanie wełny jako docieplenia tylko nie wiem jeszcze jaką grubość wybrać. Okna ze skrzynkami roletowymi mam zainstalowane tak jak dla ściany jednowarstwowej więc dodanie docieplenia spowoduje, że będę miał olbrzymie szpalety na zewnątrz. Styropian na beton komórkowy?? To chyba nie jest najlepszy pomysł?
  7. Witam, Proszę o poradę jak w temacie. Wprawdzie nie ma tych szczelin dużo ale w niektórych spoinach są ledwo zauważalne prześwity na wylot, a w niektórych innych miejscach prześwitów nie ma ale po przyłożeniu ręki można wyczuć ruch powietrza przy wietrznej pogodzie. Dom jest w stanie surowym zamkniętym, ściana z Termaliki o gubości 40cm. Chętnie wysłuchałbym opinii i komentarzy osób, które mieszkają w domach ze ścianami jednowarstwowymi jak rozwiązano powyższy problem (jeśli również wystąpił). Wydaje mi się, że przy tak wąskich szczelinach raczej nie jest możliwe ich wypełnienie np. zaprawą do ubytków w bloczkach z betonu komórkowego (Ytong ma taką w swojej ofercie) - czy wobec tego dobrym rozwiązaniem będzie nawiercenie otworów w spoinach i wpuszczenie pianki? Z góry dziękuję za wszelkie porady i sugestie, zwłaszcza poparte własnym doświadczeniem. Pozdrawiam.
  8. carino2 -> Dziękuję za pomoc! U nas przez takie "fanaberie" jak piwnica i 3 stropy wyjdzie chyba niestety dużo więcej...
  9. Witam Wszystkich, Właśnie przymierzam się do budowy Oriona II - woj. podkarpackie. Mam ogromną prośbę do tych, którzy już wybudowali albo właśnie budują - jakie koszty budowy (materiał plus robocizna) ponieśliście do stanu surowego otwartego? Chodzi mi o orientacyjne koszty, oczywiście z uwzględnieniem ewentualnych zmian w stosunku do projektu typowego mających istotny wpływ na ogólny koszt. Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...