Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcbe

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

marcbe's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Ok, dzieki, o jakim nawiewniku mowisz dokladnie - jezeli mowisz o sterowaniu to musi byc to reczny..? Niewiem "praktycznie" jak dzialaja te nawiewniki, bo niemialem okazji przebywac dluzszy czas i w roznych warunkach w pomieszczeniach gdzie sa zalozone.. czy zastapi duzy "lufcik" (tzn. czy wystarczajaco duzo wpuszcza powietrza?) i jak jest on szczelny po zamknieciu? Jakies nawiewniki bede musial oczywiscie zalozyc - ale niekoniecznie na te drzwi i chyba higrosterowane.. Mozesz doradzic co sprawdza sie w kuchni z wentylacja grawitacyjna ? To folia do pojedynczej szyby 4mm jak rozumiem - po jakiej stronie jest ona klejona na szybe ? Domyslam sie ze od wewnatrz ? Napewno to jest tansza opcja - ale napewno jest to rowiazanie mniej sztywne i wtedy na pewno musialbym pomyslec o wzmocnieniu w postaci przewiazki.. Czy to to samo co mikrowentylacja ? O jak duzym/malym otwarciu mowimy w mm ?
  2. Hej, sugerujesz ze szyba hartowana bedzie lepsza? - chodzi mi o bezpieczenstwo dzieci, przeciez taka szybe w drzwiach, ktorymi manipulujesz latwiej zbic (jezeli juz) niz wbudowana na stale w elewacje. Mysle o dzwiach uchylnych, poniewaz kuchnia jest zamknieta - sa w niej jeszcze 2 okna, jedno 50/120 i drugie duze 2x 75/120 ale nie otwieralne i w lecie chcialbym miec mozliwosc lepszego przewietrzania, bez koniecznosci otwierania drzwi - po to jest wlasnie uchyl. Tak to wyglada: http://lh5.ggpht.com/_6uOocC2M18c/SwaJyOxC1EI/AAAAAAAAAE4/POVV0BcqExc/s800/kuchnia-okna.JPG Pozdrawiam
  3. Tak w kolorze zloty/ciemny dab, zgadza sie zgubilem jedna czworke.. powinno byc chyba: 44.4/12/4/12/44.1 , sugerujesz, ze jak juz to 44.4/12/4/12/33.1 ? Tylko wlasnie uwzglednilem wczesniej juz omawiany przez was problem sztywnosci - stad wniosek ze 44.1 bedzie lepsza na tak duza powiezchnie od 33.1.. A od Jezierskiego w schuco - oczywiscie w profilu drzwiowym byla by taka opcja z warstwa niskoemisyjna ? Czy w tym przypadku w profilu drzwiowym bezpieczniej juz myslec o opcji z uchylem ? To bedzie kosztowac - wiec musi posluzyc.. o aluminium nie chce raczej myslec.. Dzieki! Szkoda ze tak daleko jestes od Gliwic..
  4. Hej, prosze o porade apropos drzwi z kuchni na taras 230x90 /wiem ze bylo juz o 255x95, ale 25cm robi roznice /. Najchetniej zeby szyba byla w jednym kawalku - bez przewiazki. - czy wersja uchylna wchodzi w rachube? - czy szyba 44.4 LE/12/4/12/4.1 LE (jak mysle P4 na zewnatrz, P1 od wewnatrz - dla bezpieczenstwa dzieciakow) bedzie wystarczajaco sztywna ? - czy taki pakiet szybowy da mi Uw<0,9 i przyzwoita przepuszczalnosc promieni slonecznych ? - w jaki profil by to najlepiej wsadzic (mysle o Schuco/Salamander/Rehau), inny ? Czy mozecie polecic dobrych przedstawicieli ww firm na Slasku /najlepiej w okolicach Gliwic/ ? Dzieki za cenna wiedze jaka moglem tutaj znalesc!
  5. Hej, dzieki za watek ktorego szukalem Pojdzmy dalej ta mysla o mozliwosci sterowania dwoma lub nawet trzema obiegami przy uzyciu MCA25.. Podstawowe pytanie - jaki jest koszt dodatkowych pakietow AD199 (czujnik zasilania) i AD249 (Płytka opcjonalna dla 3-drogowego zaworu mieszającego) ? Po drugie - jak zrobic 3 obiegi ? Z tego co widze AD249 daje mozliwosc kontroli nad zaworem mieszajacym przy podlogowce - bedacym w tym samym obiegu gdzie grzejniki - czy sie myle? I juz jak jest to mozliwe to czy sensowne wtedy jest rozdzielenie na (w nawiasie podam swoj metraz): - obieg 1: (glowny) podlogowka (70m2 parter + lazienka na pietrze 8m2) sterowany pogodowka - obieg 2: parter grzejniki (garaz 35m2 na 10st C, pol salonu i dwa pokoje - lacznie z garazem ok 75m2) sterowany termostatem pokojowym - obieg 3: poddasze grzejniki (strych uzytkowy 30m2 defaultowo na 15st C, 3 sypialnie - lacznie ze strychem ok 85m2) sterowany termostatem pokojowym Chodzi mi glownie o to czy jest sens rozdzielac grzejniki na gore i dol ? Dodam, ze przewiduje sytuacje gdy poddasze bedzie doprowadzone do uzytku za pare lat - do tego czasu grzalbym tylko dol i ew. dogrzewal "na pol gwizdka" gore.. faktem jest ze glowice termo przy grzejnikach zalatwia ta sprawe majac tylko jeden obieg - wiec czy jest sens rozdzielac? Ostatnie pytanie - czy jest dostepny rowniez MCA25/BS130 ? z 130l wymiennikiem ? Dzieki!
  6. Musze przyznac, ze dosc zniechecajaca perspektywa.. Niemniej jednak Dzieki Adam
  7. O demontazu oczywiscie mowy byc nie moze - stad moje pytania dotyczace wykorzystania istniejacych kanalow - przeciez nie bede plakal nad rozlanym mlekiem, pozadnie wykonana tez mi na pewno postuzy.. Poza tym narazie mam jedynie okna polaciowe, ktore sa w jednej sypialni, lazience, holu i uzytkowym strychu nad garazem, pozostale 2 sypialnie na poddaszu nie maja okien polaciowych tzn. narazie zadnych. Co jest "gorsze" - te nawiewniki czy zamykane kratki w kominach ? Moze nie nalezy przesadzac sprawy ? Moglbym oczywiscie porzegnac sie z mysla o mechanicznej, ale jakbym sie uparl to jak najlepiej temat ugrysc ? Przeciez na wszystko jest sposob
  8. Swietny watek ze swietnym prowadzacym Adamie - Wiem, juz bylo, ze nie jest dobrym rozwiazaniem jakiekolwiek polaczenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczna, - jednak nie mam wyjscia musze dalej drazyc.. co zrobic jak juz kominy wentylacyjne stoja - cale 9 kanalow wentylacyjnych (3 od kanalizy), a jednak kusi ten komfort i oczczednosci!! Czy mozna je w jakikolwiek sensowny sposob je wykorzystac np do przeprowadzenia kanalow wentylacji mechanicznej - oczywiscie ocieplajac je i zaslepiajac powyzej ? Czy lepiej pozostawic nienaruszone - jak je zaslepic, zastanawiam sie czy regulowane kratki sa na tyle szczelne gdy sa zamkniete ? Jeszcz apropos okien polaciowych, ktore mam juz zamontowane - czy nie przeszkadzaja/zaklocaja wywierzniki hygroregulowane ?
  9. Hej ciekawy watek na koniec lata Juz mozna zaczac myslec o wiosennych instalacjach.. A jak zmierzyc wydajność źródła wody ze studni na deszczowke ok 4,5m3 ? Czy majac taka studnie na deszczowke trzeba zalozyc ze wode na pewno bedzie trzeba dolewac z wodociagu ? Pozdrowka
  10. marcbe

    ZBIERANIE DESZCZÓWKI

    Ja tez bym z checia zobaczyl jakies przykladowe realizacje.. Czy ktos moze probowal zaadaptowac filtr Optimax/Minimax lub jakis inny do wlasnego rozwiazania ? Czy ma sens wsadzenie takiego filtra do wewnatrz zbiornika z kregow ? Czy lepiej filtrowac poza kregami - w osobnej studzience filtrujacej ? I jeszcze jedno - jak filtrujecie wspominany wczesniej piach i drobne zanieczyszczenia za rynnami - przeciez kratka czy koszyczek filtrujacy zatrzyma tylko wieksze paprochy i liscie.. Raz na pare lat wybieracie z dna zbiornika ?
  11. Sorry, poprawilem te zdjecia.. niewiem co sie stalo, ale wyparowaly Pawcio dzieki za porady.. no to pojechalem teraz z tym zbrojeniem - troche pretow zostalo wiec wsadzilem, teraz tego atom nawet nie ruszy! Malo tego za namowa konstruktora zaleje to betonem z dadatkiem mrozoodpornym, bo lawa nie schodzi ponizej strefy zamarzania - jak juz murek oporowy stawiam na obrzezach ok 1m ponad grunt rodzimy (50-60cm ponad taras) to musi byc raczej lawa.. Niedawno to tak wygladalo: http://lh3.ggpht.com/_6uOocC2M18c/SqTzmMaGW3I/AAAAAAAAAC8/IBaTJv7IKw4/s720/budowa%2003.09..09%20001_%28640_x_480%29.jpg A to juz dzis, po zalaniu.. http://lh5.ggpht.com/_6uOocC2M18c/SqT2iuq-lEI/AAAAAAAAADQ/xqr4GFSedps/s720/budowa_taras_wylany25.jpg Dodatkowo zrobilem taki szkic, zeby miec pelne zrozumienie sytuacji - kierbud dzis widzial i podobalo mu sie nawet.. oczywiscie przyzwyczail sie juz, ze jestem przewrazliwiony zreszta jak wiekszosc z nas przy pierwszej budowie.. http://lh4.ggpht.com/_LpTw1-NvbxY/Sp-KOajPoJI/AAAAAAAAAOs/78caVhRD-pM/s720/taras_szkic2.jpg Co do materialow, raczej granicie nie myslalem, bardziej plyty sheridan lub jakies tansze, a na linie brzegowe bruk kilinkierowy lub faktycznie palisady. Odpady oczywiscie beda bardziej rozbite i rozplantowane.. Jak rozlozyc warstwy pospolki i zwiru ?
  12. Az tak zle to wyglada ? Troche to moze malo czytelne - dla wykonawcy tez.. wiec naryslowalem jeszcze szic.. http://lh6.ggpht.com/_LpTw1-NvbxY/Sp-KOMLyCpI/AAAAAAAAAOo/c7Fn2_C6ob8/s720/taras_szkic1.jpg Fajnie by bylo przeczytac czyjes spostrzezenia, szczegolnie, ze nie jestem pewien czy lawa i bloczki sa prawidlowo umiejscowione..
  13. Witam! Wlasnie jestem na etapie podjecia decyzji co do wygladu i podbudowy tarasu ziemnego i mam prosbe o porade - Zrobilem pewna modyfikacje przekroju schodow z plyt kamiennych - zainspirowal mnie taras jak zalaczony na obrazu ponizej - nie wiem czy dobrze kombinuje... http://lh5.ggpht.com/_6uOocC2M18c/SpzWH1_92LI/AAAAAAAAAB0/dVwQlMk4KJ4/s800/taras.jpg Moj przekroj wyglada tak: http://lh4.ggpht.com/_6uOocC2M18c/SpzWHgAxNHI/AAAAAAAAABw/n683HTRd8qY/s800/taras_przekroj.jpg A taras wyglada mniej wiecej tak: http://lh5.ggpht.com/_6uOocC2M18c/SpzWH6kBcUI/AAAAAAAAAB8/aNNmtIPXkPw/s512/taras_fundament_zarys.jpg Jak widzicie takie wykonanie? Lawy zazbrojone pretami fi14 chce wylac z betonu mrozoodpornego (gdyz lawa nie schodzi ponizej strefy zamarzania), pozniej na lawie osadze bloczki betonowe jw. Obrzeża schodów wykonane sa jak mysle z bruku klinkierowego ustawionego na sztorc na zaprawie do murowania klinkieru. Jako podloze mozna by rowniez uzyc chyba tez kostke brukowa, granitowa lub bruk klinkierowy.. Ja widze tam narazie plyty kamienne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...