Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ok123

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

ok123's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Nawet napisałem o tym w pierwszy poście: "W efekcie - coś w rodzaju pudła rezonansowego." Problem w tym, że to "pudło" nie ma otworu. Ale oczywiście - biorę tę kwestię pod uwagę, i stąd w ogóle moje pytanie.
  2. Znalazłem. Szczelina powietrzna może być izolatorem dźwięku, ale: "by należycie spełnić swoje zadanie, musi: wypełniać określoną przestrzeń, przy tym mieć ściśle określone położenie względem innych materiałów dźwiękochłonnych i ochranianej przegrody. Większe ani mniejsze szczeliny dobrane przypadkowo, wcale nie powodują zwiększenia izolacyjności akustycznej ustroju. Tak naprawdę by szczelina powietrzna spełniała swoje zadanie pod względem akustycznym, powinna być dobierana doświadczalnie, do ściśle skonkretyzowanych uwarunkowań, co do miejsca, przypuszczalnych najczęściej występujących częstotliwości dźwięków." Znalazłem też konkretne badania dla szczelin różnej grubości. Im większa, tym lepiej pochłania dźwięki. Reasumując - sądzę, że ta szczelina być może nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi.
  3. No to super - już utwierdziłem się w przekonaniu, że warstwa powietrza izoluje akustycznie, a tu na koniec taki gwóźdź W Internecie można znaleźć zupełnie przeciwstawne opinie. Jedni twierdzą, że: "z punktu widzenia akustyki, POWIETRZE JEST OŚRODKIEM, W KTÓRYM ROZCHODZI SIĘ DŹWIĘK, nie izolatorem", z kolei inni, że "dodatkowo warstwa powietrza miedzy pomieszczeniami pochłania rezonanse". Najgorzej jest mieć wybór...
  4. Wielkie dzięki za rady! Wyciszę (z zachowaniem wartstwy powietrza) i będę obserwował efekty Pozdrawiam, ok
  5. Przeczytałem. Nie chciałbym tu wchodzić w dyskusję czy wełna w ogóle poprawia izolacyjność akustyczną ściany czy nie (a jedną z tez artykułu jest to, że poprawia minimalnie) - już postanowiłem, że dam wełnę, że nie dam korka, itp. Natomiast przyznam, że nie wiem cały czas czy ta warstwa powietrza pomoże czy zaszkodzi. Chociaż fragment: Można jednak wykorzystać fakt, iż dźwięk odbija się na granicy dwóch ośrodków, które różnią się od siebie gęstością. Zamiast przegród litych stosuje się więc przegrody wielowarstwowe. I to jest właśnie najskuteczniejszy sposób zapewnienia dobrej izolacyjności akustycznej oraz dobrej izolacyjności cieplnej przy zachowaniu odpowiedniej ekonomiki budowy. sugeruje, że przegroda powietrzna również miałaby sens. Czy o to chodziło w tej zagadce?
  6. Przymierzam się do wyciszenia ściany w mieszkaniu (za ścianą jest pokój sąsiadów - rozmowy, telewizor, muzyka, itp.). Przeczytałem już sporo o wełnie, płytach kg, korku, itp i mam jedno bardzo konkretne pytanie. W tej chwili ściana jest zrobiona tak: ściana pomiędzy mieszkaniami (prawdopodobnie cienka cegła) i na to płyta kg (prawdopodobnie klejona). Przypuszczam, że ściana była bardzo nierówna, dlatego poprzedni właściciele dali płytę kg, zamiast tynkować (pozostałe ściany w pokoju są tynkowane). Efekt jest taki, że pomiędzy ścianą a płytą została szczelina powietrzna o grubości od zera do 3 cm. W efekcie - coś w rodzaju pudła rezonansowego. Chcę to wyciszyć dając 10 cm wełny Rockton i płytę kg na stelażu. Pytanie jest takie: czy lepszy efekt akustyczny osiągnę: - dając wełnę i płytę kg na to co jest (czyli będzie tak: ściana, powietrze, płyta kg, wełna, płyta kg) - czy też lepiej zdjąć obecną płytę i dać wełnę pod nią (czyli będzie tak: ściana, wełna, płyta kg). Proszę pamiętać o tym, że ściana jest prawdopodobnie mocno nierówna, co oznacza, że wełnę trzeba będzie docinać, żeby miała czasem 10 cm, a czasem tylko 7 cm. Skłaniam się ku pierwszemu rozwiązaniu, wychodząc z założenia, że ta warstwa powietrza będzie dodatkowo izolować, ale kto wie - może będzie właśnie jakimś cudem wzmacniać dźwięki? Bardzo proszę dajcie znać, co jest lepsze w takiej sytuacji. Bardzo dziękuję! ok
×
×
  • Dodaj nową pozycję...