Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Niedźwiedź1719504600

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    65
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Niedźwiedź1719504600

  1. Na razie nic nie kupuję. Dzisiaj dzwoniłem do Kutna, do producenta sterownika aby zapytać o VARMO. Po sezonie grzewczym zawiozę im płytę główną mojego sterownika (z roku 2010) celem przeglądu, ewentualnie naprawy, czy wymiany kondensatora i zainstalowania nowego oprogramowania (koszt ok. 100,00 zł), które pozwoli na ustawienie pieca do tego opału. Oni prowadzą badania na tym paliwie. Zobaczymy po testach w moim piecu. Przez osiem lat średnia cena ekogroszku bardzo suchego, workowanego z transportem i wniesieniem kosztowała mnie 875,00 zł za tonę. Żeby się to opłacało, to spalanie musiałoby być o 15% niższe niż ekogroszku. Pożyjemy, zobaczymy. Pozdrawiam.
  2. Odpowiadając na pytanie Jasiek 11 , ekogroszek kupuję od jednego dostawcy na składzie w Zgierzu. Zadzwoniłem w tej chwili by zapytać o pochodzenie ekogroszku - z kopalni Mysłowice-Wesoła. Przy okazji mój dostawca zaproponował mi do testów VARMO - pelet węglowy w cenie 1.000,00 zł za tonę, pakowany w workach papierowych po 20 kg. Wezmę kilka worków na próbę i przetestuję. Podobno nie ma kurzu i spieków. Wilgotność tylko 2 %, co przedłuża żywotność pieca. Wydajność cieplna ponad 30 tysięcy. Podobno trzeba zmienić ustawienia pieca. Moje ogniwo jest na eko, miał i pelet, więc może nie trzeba będzie nic zmieniać, a komputer sam dokona ustawień. Dowiem się u producenta pieca i sterownika. Pozdrawiam.
  3. W tym sezonie spaliłem 1250 kg. Średnio na dobę 10 kg. Średnia z 8 lat - 9,625 kg/dobę. Dom parterowy - 100 m2 + garaż nieogrzewany. Ocieplenie: ściany 15 cm; podłoga 10 cm, sufit płyta g/k ocieplenie 25 cm wełna. Piec Ogniwo Eko 15 KW, mniejszych nie było. Nastawa: temperatura c.o - 45, cw - 45, Do kotłowni zaglądam przy zasypie - 125 kg. Popiół - ok. 10 kg. Czyszczenie kotła co drugi zasyp. Jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam.
  4. Witaj. Dzięki za Twoje uwagi. Średnie spalanie 10,30 Kg/dobę. Większe zużycie groszku miałem tylko w okresie silnych mrozów - 13,5 kg/dobę. Jestem za stary na podkoloryzowanie. Na temperaturę w pomieszczeniu ma wpływ wiele składników. Nasłonecznienie, mamy dwa okna - fiks - od strony południowej. Ostatnio mierzyłem temperaturę na oknie otwieralnym i na fiksie. Na oknie otwieralnym temperatura była o 2 stopnie niższa niż na fiksie. W domu przez całą dobę przebywa od dwóch do czterech osób. To też ma znaczenie na temperaturę w pomieszczeniu. Ja nie mam użytkowego poddasza. Wełna mineralna leży na ruszcie sufitu podwieszanego o grubości 25 cm o bardzo dobrej klasie izolacyjności. Nad izolacją jest cała przestrzeń strychu, potem dach całkowicie odeskowany, pokryty papą a następnie gont bitumiczny firmy IKO. Jeżeli chodzi o nastawę na grzejnikach, to jest to niecałe 3. Instalacja jest dobrze wykonana. Różnica między zasilaniem a powrotem waha się od 2 do 5 stopni. Do tego suche paliwo, dobry piec i dobry sterownik. Ostatnio sąsiedzi pytali, czy palimy groszkiem, bo nie widać dymu z komina. To może tyle na dziś. Pozdrawiam.
  5. Witaj. Dzięki za informację. Kominy mam wymurowane z cegły pełnej czerwonej. Od dachu z cegły klinkierowej pełnej. Palę trzeci sezon, a dom został wybudowany w stanie surowym w 2008 roku. Czyszczę komin i sprawdzam, ale jest suchy, żadnych oznak skraplania. Strych jest niezamieszkały, a komin na całej wysokości otynkowany. Projekt mojego domu to TIP-TOP. Będę zwracał na to uwagę, dziękuję za informację. Nie siedzę w kotłowni i nie rejestruję temperatury spalin. Może od czasu do czasu jest wyższa. Pozdrawiam.
  6. Ja mam dom parterowy 120 m2 - pustak Leier. Ocieplenie 15 cm styropianu, okna trzyszybowe. na posadzce 10 cm styropianu. Ogrzewanie tylko grzejnikowe + bojler dwupłaszczowy Biawar 100 l. Piec Ogniwo EKO 15 KW. Sezon rozpocząłem 15 grudnia 2013 r. Wcześniej tylko kominek. Spalanie 10. 30 kg/dobę ekogroszku z Mysłowic. Temperatura w domu 22 - 23 stopni. Tylko regulacja na głowicach termostatycznych Danfos. Ustawiłem na początku sezonu głowice na 2,75 (niecałe 3). Popiołu po zasypaniu 125 kg - 5 worków - zbiera się foremka, która jest w piecu w popielniku. czyszcę piec co drugi zasyp czyli co trzy tygodnie. Temperatura spalin 60 - 80 stopni. Piec - sterownik e-cool - mam ustawiony na 45 stopni. Sterownik utrzymuje od 48-50 stopni - na automacie. Do wczoraj spaliłem 625 kg groszku. Jestem zadowolony. Pozdrawiam.
  7. Witam. Może już podjąłeś decyzję w wyborze pieca. Zastanawia mnie dlaczego chcesz spalać pellet? Bo jest droższy od ekogroszku, ma mniejszą wartość kaloryczną. Jest to uzasadnione w miejscach gdzie trudno jest kupić dobry ekogroszek, albo możesz tanio kupić pellet. Ja mam kocioł Ogniwo EKO 15 KW. Można w nim spalć oprócz ekogroszku, miał i pellet, ziarna. Możesz spojrzeć na ten kocioł i porozmawić z producentem. Mają terż nowszą serię Ogniwo EKO PLUS np 12 KW, 16 KW. Za bardzo się nie przejmuj tekstami o przewymiarowaniu kotła. Przed pięciu laty nie miałem innej możliwości i wszystko jest OK. A piec z biegiem lat będzie miał mniejszą wydajność, ze względu na osadzanie się kamienia i innych zanieczyszczeń wewnątrz płaszcza pieca. Powodzenia w wyborze pieca, bo to inwestycja na wiele lat. Pozdrawiam.
  8. Witaj. Może moja odpowiedź jest już nie aktualna, a może innym się przyda. Mam kocioł Ogniwo Eko 15 KW, który jest przeznaczony do spalania ekogroszku, miału oraz peletu. W pierwszym sezonie robiłem próby z miałem. W związku z tym, że dobrej jakości miał jest niewiele tańszy od ekogroszku a także fakt, że pozostawało więcej popiołu. Nie stosuję miału. Pelety odpadają, ponieważ są bardzo drogie i mają dużo mniejszą kaloryczność. Stosuję tylko ekogroszel. W tym sezonie - od 15 grudnia 2013 r. spalanie wynosi 10,30 Kg na dobę. Po zasypaniu 125 kg (5 worków) pozostaje foremka popiołu, która fabrycznie jest w piecu. W tym roku mam najlepszy groszek od trzech lat - z Mysłowic. Decyzja należy do Ciebie. Ale bież też pod uwagę brud, który powstaje przy spalaniu miału. W miale bardzo często jest wiele ziemi i piachu. Spalanie mokrego miału jest pomyłką, ponieważ kupujesz wtedy dużo mniej miału a dużo wody. Gdzie ekonomia? Po drugie, tą wodę będziesz miał w podajniku, w retorze i w palniku. Nie rozumiem dlaczego chcesz palić mokrym miałem. Nie wiem gdzie mieszkasz. ja kupuję ekogroszek w Zgierzu i właściciel nie przywiezie mi ekogroszku, zanim nie wyschnie na składzie. Życzę powodzenia i podjęcia właściwej decyzji, bo kupno pieca to inwestycja na wiele lat. Pozdrawiam.
  9. Witaj. Jeżeli to aktualne, to ja mam drzwi zewnętrzne z polskiej firmy - STALPRODUKT ZAMOŚĆ. Są to drzwi stalowe z atestowanymi zamkami - WILKA(niemieckie), rozetami itp. Mam już 4 lata i wszystko ok. Pozdrawiam.
  10. Witaj. Mogę polecić hydraulika, który u mnie robił wszystkie instalacje sanitarne - Bogdan Kieszek - tel. 507678100; Pozdrawiam. Powodzenia.
  11. Szambo kupowałem w firmie WAF-POL z okolic Radomia. Nie pamiętam numeru telefonu, mogę tez podać, ale wystarczy wpisać w gogle WAF-POL Radom i znajdziesz ich stronę. Moje szambo użytkuję już 5 lat i wszystko ok. Pozdrawiam. Powodzenia.
  12. Witaj. Mogę polecić firmę do okien: Adam Uliński - tel. 607389410; Montują okna z firmy DAKO na profilu WEKA. Użytkuję już piaty rok, mam trzyszybowe i wszystko jest w porządku, wykonuje też kuchnie i szafy wnękowe. Wodociąg - Domański Konrad - 517193600; Może robi też gaz, a jeżeli nie to poleci kogoś. Pomoże też w załatwieniu spraw w wodociągach. Ogrodzenie, znajdę telefon i prześlę. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  13. Witaj. Mogę polecić firmę Pana Mariana Wdowiaka z Pabianic. - tel.602743089; U mnie w domu nie robił, ale ostatnio robił w mojej pracy remont sanitariatów. Zrobił bardzo szybko i solidnie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  14. Witaj. Mogę polecić mojego kierownika budowy: Andrzej Przygodzki - tel. 605699493; Zawsze był na budowie, gdy była potrzeba, chętnie też podpowie jak rozwiązać problemy. Ekipa budowlana wybudowała kilka domów wokół mnie. Wszyscy byli zadowoleni. Pan Jokiel z Kwiatkowic - tel. 888777678; Materiały radzę kupować wszystkie w jednej hurtowni. Ja i wielu moich sąsiadów robiło to w CENTROBUDZIE w Ozorkowie. Nie znajdziesz tańszych materiałów, zawsze dowiozą na budowę, bez dodatkowych opłat. tel. 42/7187787; Pan Arkadiusz - 603922552; Proszę pojechać do Ozorkowa z projektem i zapytać o ceny na całą budowę. We wszystkich miejscach można się na mnie powołać. Mieszkam w Aleksandrowie Łódzkim przy ul. Rzecznej. Jeżeli mogę być w czymś pomocny, proszę o pytania. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  15. Witaj. Ja mam Ogniwo EKO 15 KW, bo mniejszego wtedy nie było. Sterownik ecool. Mój dom 120 m2 + 100 l dwupłaszczowy ogrzewacz ciepłej wody(Biawar) z grzałką elektryczną na lato. Ekogroszek nieopłacalny i piec nie ma co robić. Wszystko spisuje się bardzo dobrze już trzecią zimę. Zużycie ekogroszku na poziomie od 10 do 11 kg/dobę. Zastanów się nad kotłem OGNIWO. Jeżeli będziesz miał pytania, chętnie odpowiem. Pozdrawiam i życzę wyboru, z którego będziesz zadowolony.
  16. Witaj Jacek. Widzę, że miałeś możliwość przeczytać całe poradniki. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy, czy rady, to napisz mi kilka danych. Z czego zbudowany jest twój dom, czy jest podpiwniczony, jakiej grubości jest ocieplenie i z czego wykonane, jakie masz okna, drzwi, jak najwięcej danych. Ja osobiście mieszkam trzy lata w nowym domu (100 + 20 garaż nieogrzewany - parterowy), który zbudowałem. Mam ogrzewanie grzejnikowe, piec Ogniwo EKO 15 KW + ogrzewacz ciepłej wody dwupłaszczowy - 100 l. W ubiegłym roku ( 2012) rozpaliłem kocioł 1 grudnia. W tym sezonie rozpaliłem 15 grudnia. Do tego momentu wieczorami paliłem w kominku. Latem ciepłą wodę grzeję elektrycznie - ekogroszkiem jest nieopłacalne. Jestem bardzo zadowolony z mojego ogrzewania i z kotła. Jeżeli będziesz zainteresowany, to napisz. Służę radą. Pozdrawiam.
  17. Sezon rozpocząłem 1.12.2012 r. a zakończyłem 2.05.2013 r. Dom parterowy 100 m2 + garaż nieogrzewany w bryle budynku. Zasobnik ciepłej wody - dwupłaszczowy - 100 l. Zużycie 11,35 kg/dobę. Wyłączyłbym wcześniej co, ale 11 kwietnia wsypałem 125 kg i chciałem opróżnić zasobnik. Teraz wyczyszczę piec i będzie odpoczywał 6 miesięcy. Podgrzewanie ciepłej wody jest moim zdaniem nieopłacalne. Worek - 25 kg wystarczył na siedem dni - w ubiegłym roku - w związku z tym, że prąd mam dwutaryfowy, podgrzewam cw prądem w tańszej taryfie przez 4 godziny na dobę i jest ok. Jest to koszt ok. 50.- na miesiąc. Koszt ekogroszku - 90.- i piec odpoczywa. Mam piec Ogniwo Eko - 15 kw i mieszkam koło Łodzi. Pozdrawiam.
  18. Witaj. - kostka brukowa - Artur Menkarski - pomoże w dobrej cenie kupić kostkę Libet. - 502-674-562; - ogrodzenie - Piotr Gierach - 500-186-101; 505-432-933; Pozdrawiam. Powodzenia.
  19. Witaj. Każdy kiedyś zaczynał. Nie załamuj się. Wszystko da się załatwić, tylko trzeba to zrobić w odpowiedniej kolejności. Nie wszystko trzeba załatwiać samemu. Niektórych dokumentów sami nie możemy załatwić, Pozwolenie na budowę załatwialiśmy pięć lat temu w Zgierzu. Napiszę jakie dokumenty załatwialiśmy po kolei. Może będzie to dla Ciebie pomocne. Rozumiem, że budujecie się w Łodzi. - wypis i wyrys z planu miejscowego w urzędzie Miasta - warunki przyłączenia wody i odprowadzenia ścieków - ZWIK - mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów projektowych - Geodeta - będzie potrzebny Wam jeszcze w procesie budowy kilka razy, więc lepiej znaleźć jednego na cały proces budowy. My korzystaliśmy z firmy GEOEXPERT - inż. Piotr Kędziora z Aleksandrowa Łódzkiego ul. Wojska Polskiego. - mapa sytuacyjna dla zakładu energetycznego - Geodezja na Trauguta - warunki przyłączenia energii elektrycznej - PGE - jeżeli będzie korzystać z gazu, to również warunki przyłączenia gazu - PGNIG ul. Uniwersytecka - zakup projektu - architekt - adaptacja projektu gotowego do Waszej działki lub wykonanie projektu indywidualnego - musisz mieć powyższe dokumenty oraz dodatkowo: - wyłączenie z produkcji rolnej - uzyskanie decyzji - wjazd na działkę - jeżeli droga jest publiczna, jeżeli jest prywatna dokument jest niepotrzebny. - potem złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Myślę, że tyle na dzisiaj wystarczy. Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania, chętnie służę pomocą również w sprawach budowy. Głowa do góry. Powodzenia. Pozdrawiam.
  20. Witaj. Wszystkie materiały kupowałem w Centrobudzie w Ozorkowie - tel. 42/7187787; 603922552 - Pan Arek. Widzę, że każdy rodzaj materiału chcesz kupić gdzie indziej, to bardzo męczące i czasochłonne. Chyba lepiej jest znaleźć jedną hurtownię i zaproponować kupno wszystkich materiałów a wtedy ceny będą inne, oczywiście korzystniejsze dla Ciebie. Nie wiem gdzie jest Twoja budowa, ale transport w Centrobudzie jest w cenie materiału wraz z rozładunkiem. Powodzenia. Jeżeli w czymś mogę pomóc, to jestem otwarty. Pozdrawiam.
  21. Witaj. Kierownik budowy - Pan Andrzej Przygodzki - tel. 605-699-493; Architekt - Pani Larysa Karczmarska - tel. 600-710-448; 694-959-663; Ja jestem zadowolony z ich pracy. Geodeta - Piotr Kędziora - Geoexpert - Aleksandrów Łódzki ul. Wojska Polskiego 51/53 lok. 1 - tel. 42/712-25-45; 604-327-602; Wszystkie materiały kupowałem w Centrobudzie w Ozorkowie. Mieli najlepsze ceny, transport - tel.42/718-77-87; 603-922-552 - Pan Arkadiusz. Powodzenia. Jeżeli będziesz jeszcze czegoś potrzebował, służę pomocą.
  22. Witam. Użytkuję Tarnave - Image - 15 kw od dwóch lat. Nie mam żadnych problemów. Doprowadziłem powietrze z zewnątrz - 100 mm; ustawiona jest na stojaku Tarnavy. Dom mam parterowy - 100 m2 - TIP-TOP ze Studia Atrium. Mam trzy komory: pod kominkiem z dwoma kratkami, potem komora grzewcza z dwoma kratkami i potem komora dekompresacyjna ( ze względu na drewniany strop. Mam wyprowadzone jeszcze wyjścia do dwóch pomieszczeń (pokój i hol) - grawitacyjnie. W tym sezonie do 1 grudnia 2012 r. ogrzewałem dom tylko kominkiem rozpalając tylko wieczorem po przyjściu z pracy. W domu było bardzo ciepło. Nie robiłem żadnych dodatkowych szamotów czy szyber. Wkład jest bardzo szczelny, bardzo szybko się nagrzewa i jest bardzo wydajny. Jeżeli podłączenie, obudowa, komin suche drewno - to wszystko jest ok. Trzeba też pamiętać że są dwie firmy: Tarnava i Tarnawa. Może nie wszyscy mają z wkłady kominkowe z pierwotnej Tarnavy? Ja jestem bardzo zadowolony i jestem przekonany, że posłuży nam przez wiele lat. Decyzję każdy podejmuje sam, ale monolityczne wkłady żeliwne dobrze spasowane - na pewno wytrzymają bardzo długi czas. Pozdrawiam.
  23. Zadzwoń wcześniej: te. 42/717-49-86; 601-389-280; Adres: Bazylijska 62A. Jest to domek jednorodzinny, w głębi podwórka w piwnicy jest sklep. Z tego co pamiętam, to było kilka domów o numerze 62. Powodzenia. Pozdrawiam.
  24. Kupowałem kominek Tarnavy w Zgierzu. Robociznę wykonał mi ktoś inny. Cenę wynegocjowałem bardzo dobrą, taką jaka najniższa była wtedy w sklepach internetowych. Myślę, że wykonuje zadania dobrze i szybko. z tego co pamiętam jego wycena nie była najniższa, ale wszystko wykonuje jeden człowiek. Pozdrawiam.
  25. Ja wszystkie materiały do budowy domu kupowałem w Centrobudzie w Ozorkowie. tel. 42/7187787; 603922552 - Pan Arkadiusz. Możesz kupić wszystkie rodzaje tynków w dobrej cenie. Wszystko dowiozą rozładują w cenie materiału. Powodzenia. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...