Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Karmanquk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    95
  • Rejestracja

Karmanquk's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. thalex - nie drażnij dlaczego nie potrafisz zrozumieć że nie wolno bo tak mówią przepisy? Bo sam masz je w d..? Masz coś do kominiarzy? Przysadziłeś się i ...... między wódkę a zakąskę. Niektórych naprawdę trudno zrozumieć, jeżeli my (czyli Ci którzy dokonują odbiorów przewodów kominowych i budynków, biorący na siebie odpowiedzialność za WASZE życie) nie będziemy się stosować do przepisów to ciekaw jestem kto? Czy przyjemnie jest (będzie się) mieszkać w domu nie będąc pewnym czy wszystko jest w porządku? Czy ten dom jest bezpieczny? Większość wypadków w domach i tragedii powstaje przez opieszałość, nieprawidłowe wykonanie i nieznajomość przepisów (lub też ich bezmyślne lekceważenie)
  2. Im dalej od przewodu kominowego i im więcej załamań tym gorzej dla ciebie i efektywności pieca. Zobacz czy producent nie zaleca jakiegoś typu podłączenia.
  3. Dokładnie Teoria jest piękna. Ale gdy teoria bije się z praktyką, teoria zawsze przegrywa. Nawet kołka nawet małego. Nie można i nie powinno się. Dlaczego? Tomek przytoczył przepis. A że w różnych domach i mieszkaniach tak jest... no cóż takich mamy fachowców. Generalnie rozbija się o szczelność i wytrzymałość przewodów kominowych na których jest coś powieszone (przybite czy jak zwał) każda ingerencja w cegłę obniża jej wytrzymałość i powoduje powstawanie mikroszczelin. Oczywiście w domu jednorodzinnym jest inna sprawa bo raczej rzadko spotyka się piecyki kąpielowe czy termy gazowe w domach, ale w blokach coś takiego jest raczej niebezpieczne. Ze spalinami nie ma żartów i im lepiej i szybciej będą usuwane z paleniska i mieszkania tym bezpieczniej dla mieszkańców. Powtarzam, to że coś jest zrobione nawet na stu mieszkaniach pod rząd to wcale nie znaczy że jest zrobione dobrze.
  4. Barti, w życiu się nie zgodzę że rozmiar komina to standard. Nigdy. Każdy przewód kominowy (zajmijmy się dymowym) jest uzależniony od bardzo wielu czynników, np: ukształtowania terenu, zabudowania, pokrycia dachu, przekroju odprowadzenia spalin. Po to są odpowiednie normy i przepisy prawa budowlanego aby się ich trzymać. NIe można ich lekceważyć tylko trzeba się do nich dostosować a jak ktoś się nie zna na przepisach i buduje niezgodnie z nimi, to takich ludzi albo trzeba pozbawiać prawa do wykonywania zawodu albo nakładać kolosalne kary.
  5. Witam Galeonik powiedział tak jak ma być Co do jednego mam tylko uwagę: Jeżeli masz zaprojektowany piec gazowy to w projekcie powinien być zaznaczony nawiew. Musi być zaznaczony i podany przekrój ponieważ każda sytuacja jest indywidualna i to projektant musi wyliczyć ile powietrza wystarczy.
  6. Witam W praktyce u nas polecamy(żeby niepotrzebnie nie liczyć bo od tego są projektanci a my musimy później poprawiać ich błędy) budować przewody kominowe pod kominek o średnicy CONAJMNIEJ takiej jakie jest odprowadzenie spalin znad paleniska. A jeżeli ktoś nie ma jeszcze kominka lub nie myśli o tym (bo np jest za wcześnie) to proponuję poradzić się dobrego mistrza kominiarskiego już na etapie stanu surowego. Z prostej przyczyny. Dom ( w tym i komin) będzie stał conajmniej kilkadziesiąt lat. Instalacje (gazowe elektryczne itp) można zawsze ułożyć od nowa albo poprowadzić inaczej ale przebudowywać stojący komin...hmm... raczej ciężka i kosztowna sprawa. Lepiej raz a porządnie i spokojnie spać.
  7. W takiej sytuacji powinien być przewiązany. Zależy od czego są te przewody i z czego budowane? Należy pamiętać że cokolwiek się buduje to istnieje coś takiego jak Prawo Budowlane i parę norm i dzien ust. i każdy kierownik budowy powinien się na tym znać.
  8. Witam teoretycznie (i dla nas kominiarzy - praktycznie) nie można naruszać ścian przewodów kominowych niezależnie czy w tych przewodach jest wkład ze stali kwasoodpornej czy go nie ma. Przepisy tego zabraniają, ale są tacy co im to zwisa i powiewa.
  9. Witam Kominek podłączony do sufitu (bezpośrednio czy pod skosem) - kończy się tym, że kominiarz nie musi uderzać kulą po kominku, żeby coś się stało. W momencie wpuszczenia kuli ze szczotką do przewodu kominowego może powstać podciśnienie w przewodzie i może nastąpić wydostanie się sadzy KAŻDĄ szczeliną. Uwierzcie mi, szyba hermetyczna w kominku nie zapewni szczelności. Jeżeli kominek byłby podłączony do komina, który prawidłowo jest postawiony wtedy takiego problemu nie będzie ponieważ wszystko spadnie do najniższego punktu (czyli do drzwiczek). AWT nie chcesz robić drzwiczek kominowych? Proszę bardzo ale nie zrobisz na złość nam kominiarzom, tylko sobie. To TY tam będziesz mieszkał i Ty się z tym będziem męczył. Poza tym, jeżeli nie ma drzwiczek kominowych a kominek jest używany często to prędzej czy później dojdzie do zatkania rury od kominka i co wtedy?Może to nastąpić po 3, 4 8 latach ale przecież nie budujesz się z myślą że za 5 lat wyprowadzisz się z domu. A dodatkowo każdorazowe czyszczenie przewodu kominowego (a nie wyobrażam sobie jak można palić w kominku i nie czyścić regularnie komina) powoduje opad sadzy w znacznej ilości. A jak wpadnie ptak albo zrobi sobie gniazdo?
  10. Czasem aż chce mi się przeklinać jak czytam niektóre BZDURNE posty i podpowiedzi niedouczonych ludzi. Kto wymyślił ten patent że do pieca gazowego nie trzeba wyczystki?? Wybierać sadzę przez palenisko??? Oczywiście, jeżeli ktoś był na tyle inteligentny że zapomniał o tym przy budowaniu (niekoniecznie inwestor - od tego są budowlańcy, inspektorzy i kierownicy budów) Co do wyczystek przy przewodach kominowych spalinowych to nawet producenci systemów kominowych zalecają stosowanie wyczystek. Drzwiczki kominowe muszą być i to nie podlega dyskusji!!
  11. Jaka blacha? Chyba że ocieplona wełną i drugą blachą. Jednopłaszczowa jest niedopuszczalna. Z jakich kształtek? Najczęśniej stosowane są fi 0,15 m lub z cegły 0,14x0,14 m. Przepisy mówią: przekrój o wymiarach 0,016 m2 lub nie mniejszy niż 0,1 m (okrągły) - DzUNr 75 Jeżeli to WC to najlepiej dać 150 (wewnętrzna) i będzie ok
  12. Tak tylko jeżeli jest to płaska siatka (płasko położona np na górnym otwarciu) to mogą być problemy w zimie. Nawet jeżeli jest to dymowy a tym bardziej spalinowy. Ale takie rozwiązanie też jest dobre. Ważne żeby zabezpieczało i można je było stosunkowo łatwo wyciągnąć.
  13. Jeżeli murowany z cegły : 0,14x0,14 m, jeżeli okrągły z pustaczków wentylacyjnych: fi 0,15 m, systemowe: zależy jakie ma producent. To zalecane i najczęściej stosowane. Jeśli chodzi o przepisy: (DzUNr 75 poz 690 - Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) par. 140 ust. 5 przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m
  14. aru nie, są dwie kratki na jednym przewodzie w dwóch różnych pomieszczeniach (przebite na wylot) dlatego jedną trzeba zamurować, żeby nie doszło do sytuacji gdy powietrze zamiast iść do przewodu kominowego i ponad dach przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego. Taka sama sytuacja gdy na jednym przewodzie są dwie kratki ale na różnych kondygnacjach (chyba że blok i system wentylacji zbiorczych- ale to inna bajka)
  15. Zacznę od czyszczenia: - przewody dymowe - 4 razy w roku - przewody spalinowe - 2 razy w roku - przewody wentylacyjne - 1 raz w roku Co się może osadzić? - Jeżeli nie jest zabezpieczony nad powierzchnią dachu - np gniazdo kawcze lub gołębie, tłuszcz, nawet pajęczyny powodują po roku czasu nieczyszczenia zahamowanie w znacznym stopniu objętość przepływającego strumienia wentylacyjnego. Dlatego najlepiej jest znaleźć uprawnionego mistrza kominiarskiego (lub zakład kominiarski czy spółdzielnię) i zapraszać go raz w roku (przynajmniej) do przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych. Poza tym, z tego co od paru osób słyszałem, przy corocznych przeglądach można być spokojnym z ubezpieczeniem domu (wymagane ale żaden agent o tym nie powie).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...