Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JurekL

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez JurekL

  1. Dzięki za informacje. Aru czy znasz producenta lub jakieś inne namiary na materiały, które podałeś.
  2. Witam wszystkich. Potrzebuję pomocy. Posiadam stary dom . W dużym przedpokoju jest wylana posadzka, która jest bardzo zimna mimo położonych paneli. Czy ktoś może słyszał o jakiejś możliwości skutecznego docieplenia tej posadzki. Mam 6 cm wolnej przestrzeni nad posadzką.
  3. Ja posiadam Tarnawę 14 KW. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Prawdą jest , że skosy z tyłu paleniska trochę utrudniają dokładanie drewna, ale nie przeszkadza to w dkładaniu do 40 cm długości i grubości w zasadzie dowolnej. Po nałożeniu pali się przez całą noc. Nawet po 12 godz. nieobecności wystarczy podłożyć kilka drobniejszych kawałków i po chwili się rozpala. W tej chwili jest stosunkowo ciepło . Muszę dopływ powietrza mieć zamknięty bo byłoby za gorąco. I tak w najchłodniejszym miejscu jest temperatura 23 stopnie. Winien jestem jeszcze wyjaśnienie, że ogrzewam dom parterowy z użytkowym poddaszem i strychem. Dom budowany w 1939 roku jest ocieplony - ściany 13 cm ; dach 20 cm. Powierzchnia domu 130 metrów kwadratowych. Rozprowadzenie ciepła grawitacyjne.
  4. Około miesiąca temu kładłem kabel czarny 5x10 w rurze kanalizacyjnej 110 mm z przejściem do domu 75 mm. Mimo dwóch załamań pod kątem 90 stopni każde 15 m kabla udało mi się wciągnąć tylko przy pomocy żony. Też spotkałem się z różnymi opiniami w sprawie grubości przewodu. Przychyliłem się do opinii tych , którzy twierdzą iż trzeba myśleć perspektywicznie. Kabel o większym przekroju jest po prostu trwalszy. Ja mam moc przyłączeniową 16 kW. Instalację w domku jednorodzinnym wykonuję samodzielnie. Nie jestem elektrykiem , ale zaopatrzyłem się w podręczniki z II klasy Technikum Elektrycznego, poczytałem ,porozmawiałem z elektrykami i stwierdziłem, że dam radę. Obecnie uzbroiłem w obwód przeciwprzepięciowy tablicę rozdzielczą. Elektryk z uprawnieniami sprawdził , ocenił dobrze moją pracę. Podpisał się pod protokołem i przystawił pieczątkę, co jest najważniejsze. Teraz czekam na odbiór przez Energetykę i założenie licznika. Po czym będę powolutku wymieniał starą instalację na nową.
  5. Chciałbym nawiązać do poruszonego przeze mnie tematu " płytki na OSB " . Mam zamiar oprócz terakoty położyć również elektryczną matę grzewczą na podłodze wykonanej z OSB. Po wypowiedziach Waszych w poprzednim temacie mam wątpliwości czy takie rozwiązanie jest właściwe ze względów zdrowotnych. Bardzo proszę o porady : czy można to zrobić, jeżeli tak to jak należy przygotować podłoże z OSB aby można było położyć matę grzewczą i na to terakotę.
  6. Cześć. Myślę ,że warto polecić autorowi skorzystanie z tego pomysłu dwuwarstwowego ocieplenia. Z całą pewnością jest to łatwiejszy i skuteczniejszy sposób uniknięcia mostków termicznych niż piankowanie. Co do kosztów to z wyliczeń wynika, że dodatkowym kosztem jest zakup kleju do drugiej warstwy, bo wartość styropianu wychodzi prawie identyczna. Dochodzi również robocizna , ale naogół można z fachowcami się dogadać i druga warstwa jest kładziona po znikomych kosztach. Tak przynajmniej było u mnie. Jeżeli chodzi o normy to faktycznie po przystosowaniu naszych norm do europejskich docieplenie starych ścian nie powinno być ciensze niż 12 cm. Tak wyczytałem w którymś z artykułów " Muratora " - nie pamiętam niestety w któym.
  7. Jezeli wybierzesz podbitkę z tworzywa sztucznego to musisz uważać na odległości między elementami do , których podbitka będzie mocowana. Jeżeli chcesz kłaść bezpośrednio na krokwie to odległości między nimi z reguły są zbyt duże i podbitka może się uginać i w efekcie wypaczać pod wpływem warunków atmosferycznych. Pozdrawiam.
  8. Jezeli wybierzesz podbitkę z tworzywa sztucznego to musisz uważać na odległości między elementami do , których podbitka będzie mocowana. Jeżeli chcesz kłaść bezpośrednio na krokwie to odległości między nimi z reguły są zbyt duże i podbitka może się uginać i w efekcie wypaczać pod wpływem warunków atmosferycznych. Pozdrawiam.
  9. Jezeli wybierzesz podbitkę z tworzywa sztucznego to musisz uważać na odległości między elementami do , których podbitka będzie mocowana. Jeżeli chcesz kłaść bezpośrednio na krokwie to odległości między nimi z reguły są zbyt duże i podbitka może się uginać i w efekcie wypaczać pod wpływem warunków atmosferycznych. Pozdrawiam.
  10. Dzięki. Może jeszcze ktoś ma jakieś rady w tej sprawie.
  11. Na szczęście po wielu przebojach udało mi się załatwić warunki na przyłącze w ziemi na granicy mojej działki i nawet już mi to przyłącze zrealizowano. Dzięki za wymianę doświadczeń.
  12. Chciałbym jeszcze poprosić Forumowiczów o podpowiedź. Czy na płyty OSB pod terakotę można położyć matę do ogrzewania elektrycznego i czy wymaga to jakiegoś specjalnego przygotowania.
  13. Dziękuję ślicznie za przekazane informacje. Na pewno wykorzystam je podczas prac. Zastosowałem OSB zamiast GK , ponieważ łazienka będzie się znajdowała w " lukarnie ' budowanej przeze mnie-sądziłem, że w ten sposób wzmocnię konstrukcję.
  14. Witam wszystkich. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co należy zrobić aby móc położyć glazurę i terakotę na płytach OSB w łazience.
  15. Witam wszystkich. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co należy zrobić aby móc położyć glazurę i terakotę na płytach OSB w łazience.
  16. Przepraszam , że się nie odzywałem przez kilka dni ale nie miałem dostępu do internetu. W chwili obecnej mam przyłącze jednofazowe w ziemi.
  17. Czy ktoś może mi poradzić. Otrzymałem od ZE warunki przyłączenia napięcia trójfazowego ( 380 V - 16 KW ) do starego domku. Obecnie mam przyłączone napięcie jednofazowe ( 220 V - 4KW ). W warunkach ZE wskazał skrzynkę na słupie jako granicę od której muszę dalej przyłączać się sam. Czy istnieją jakieś przepisy , które mógłbym wykorzystać aby wymusić na ZE wyznaczenie tej granicy na granicy mojej działki. Wspomniany słup znajduje się po przeciwnej stronie drogi w odległości ok. 10 m od granicy mojej działki.
  18. Czy ktoś może mi poradzić. Otrzymałem od ZE warunki przyłączenia napięcia trójfazowego ( 380 V - 16 KW ) do starego domku. Obecnie mam przyłączone napięcie jednofazowe ( 220 V - 4KW ). W warunkach ZE wskazał skrzynkę na słupie jako granicę od której muszę dalej przyłączać się sam. Czy istnieją jakieś przepisy , które mógłbym wykorzystać aby wymusić na ZE wyznaczenie tej granicy na granicy mojej działki.
  19. Czy ktoś może mi poradzić. Otrzymałem od ZE warunki przyłączenia napięcia trójfazowego ( 380 V - 16 KW ) do starego domku. Obecnie mam przyłączone napięcie jednofazowe ( 220 V - 4KW ). W warunkach ZE wskazał skrzynkę na słupie jako granicę od której muszę dalej przyłączać się sam. Czy istnieją jakieś przepisy , które mógłbym wykorzystać aby wymusić na ZE wyznaczenie tej granicy na granicy mojej działki.
  20. Czy ktoś może mi poradzić. Otrzymałem od ZE warunki przyłączenia napięcia trójfazowego ( 380 V - 16 KW ) do starego domku. Obecnie mam przyłączone napięcie jednofazowe ( 220 V - 4KW ). W warunkach ZE wskazał skrzynkę na słupie jako granicę od której muszę dalej przyłączać się sam. Czy istnieją jakieś przepisy , które mógłbym wykorzystać aby wymusić na ZE wyznaczenie tej granicy na granicy mojej działki.
  21. Czy ktoś może mi poradzić. Otrzymałem od ZE warunki przyłączenia napięcia trójfazowego ( 380 V - 16 KW ) do starego domku. Obecnie mam przyłączone napięcie jednofazowe ( 220 V - 4KW ). W warunkach ZE wskazał skrzynkę na słupie jako granicę od której muszę dalej przyłączać się sam. Czy istnieją jakieś przepisy , które mógłbym wykorzystać aby wymusić na ZE wyznaczenie tej granicy na granicy mojej działki.
  22. Witam wszystkich. Mam prośbę. Za kilka dni firma kończy ocieplanie mojego domku. Czy ktoś zna jakiś prosty sposób , aby sprawdzić czy tynk mineralany został położony dobrze.
  23. Dziękuję wszystkim za opinie. Myślę, że niedługo wybiorę odpowiednie drzwi. Po wyborze postaram się ze wszystkimi podzielić informacjami.
  24. Dzięki. Ale wyjaśnij mi skrót PTZ.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...