Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tomasz Kowal

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Tomasz Kowal

  1. Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź
  2. A coś więcej mógłbym dowiedzieć się o tych studniach (jaki rozstaw, średnica, głębokość,materiały, szybkość wykonawstawa itp).
  3. Cegły były układane tak aby licowały się spodem z belkami stalowymi, w miejscu oparcia cegły z dolną stopką belki stalowej cegła była podcinana a na belką dawało się siatkę stalową ułatwiającą tynkowonie. Jeśli chodzi o sposób ułożenia cegły to były 3 typy płyt ceglanych lekka, półciężka i ciężka. Ciężka byłą wtedy gdy płyta miała gubość 12cm, lekka gdy 6.5cm natomiast półciężka była kombinacją z dwóch pozostałaych. Cegły były układane dłuższą krawędzią prostopadłą do osi belek stalowych natomiast bednarka była układana w spoinach między cegłami(w dolnej części) i była prostopadła do belek stalowych. Mam nadzieje, że wyczerpałem temat.
  4. Mam do zaprojektowanie posadowienie budynku w ciężkich warunkach gruntowych: 1.1m humus i nasypy niekontrolowane - 1.5m torfy i namuły na rzędnej ok. -2.6p.p.t. piaski drobne i średnie "rzeczne". Woda na poziomie około -2.4 ale okresowo może być wyżej o około 1m. Budynek to dom jednorodzinny o powierzchni rzutu około 350m2, parter+poddasze użytkowe. Zastanawiam się nad wymianą gruntu ale wiąże się to z kosztami odwodnienia na czas fundamentowania(nie mam pojęcia jaki jest rząd wielkości), może zejść fundamentami do poziomu piasków(odwodnienie również byłoby konieczne). Inne rozwiązania to pale(wydaje mi się że będzie to za drogie), a moze studnie. Nie wiem które z tych rozwiązań doradzić inwestorowi (decyduje tu kasa i możliwości wykonawcy - podobno jest wybrany). Co myślicie o takiej sytuacji ? dziękuję za wszelką pomoc.
  5. Czy maja Państwo doświadczenie w czasowym obniżaniu poziomu wody gruntowej. Zastanawiam się nad wymianą gruntu (namuły i torfy)na grunt nośny, ale w mam wysoko wodę. Czy znacie może orientacyjne koszty takiego odwodnienia. Alternatywnie mógłbym zastosować pale, ale w domku jednorodzinnym to raczej przesada myślę, że wymiana gruntu(bądź obniżenie poziomu posadowienia) bedzie tańsza. Miąższość gruntów nienośnych to około 1.5m.
  6. WITAM Jestem konstruktorem z chęcią mogę Ci pomóc -zajmuję się właśnie takimi rzeczami. p.s. najlepsze informacje o posadowieniu powinieneś dostać od osób które zrobiły badania gruntowe - oni się w tym specjalizują. Nie mniej oferuję swoją pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...