Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Max10

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Max10

  1. TANIEJ - może dla ciebie aspekt finansowy jest najważniejszy, dla mnie jest na drugim miejscu. Uratować ile się da - odpowiem nieładnie.... jeśli ten dom ma 220lat, był dymna chata w swoich początkach ,na podłodze było klepisko a właściciel chodził srać za dom pod drzewo to znaczy ze według twojego przekonania URATOWAĆ ile się da - też tak musze zacząć żyć wtedy logika zachowania tego domu będzie miała sens. Dopasowanie do SIEBIE - ależ ten dom jest dopasowany świetnie do moich aktualnych potrzeb (życzę ci tak dopasowanego domu) Tam gdzie dla ciebie kończy się logika z tym domem dla mnie zaczyna się zabawa i przygoda
  2. No to zostałem wywołany do tablicy celem odpowiedzi. Ok kwestia użycia wyrazu "Ratujemy Stary Dom" - użyłem takiego sformułowania ponieważ dla mnie to dalej ten sam stary dom z pierwszego zdjęcia tylko ubrany w nowe ubrania, to staruszek którego wnuczek ubrał w swoje najnowsze jeansy i modne czerwone trampki ,czy przez to stał się znowu młodym chłopakiem??? nie , ale pokazał ze jeszcze trochę siły i wigoru w nim zostało. Ok zostawmy kwestie czy to budowa, remont, odbudowa czy ratowanie starego domu z pewnej śmierci agonalnej. Ok kwestia elewacji - no tą chwile dom czeka na elewacje i zewnątrz wygląda jak 200letnia ruina co bardzo nas cieszy bo wśród ludzi wywołuje skrajne emocje , pojawiają się pytania np. kuriera który jedzie z paczką "a to ta stodoła w lesie to dom???" , albo tekst w stylu "mieszkacie tu?" albo " a marzniecie tam" albo moje ulubione " żyjecie jakoś tam" , ciekawe jest też obserwowanie ludzie którzy widząc taką ruinę zakładają ze jesteśmy jakąś biedna rodziną ledwo wiążącą koniec z końcem, po zaproszeniu do środka nie bardzo są wstanie uwierzyć ze można w tej ruinie mieć chyba jakiś skromny poziom wykończenia nieadekwatny do wyglądu domu i placu. Ok ale się rozpisałem już wracam do tematu dom na wiosnę 2019 zostanie w całości (dach i elewacja) obłożony blacha t8 w kolorze czarnym lub antracytowym (tutaj jeszcze się zastanawiamy), z akcentem białej ściany w okolicy okien szczytowych a na dachu pojawi się 40 paneli fotowoltaicznych co w końcowym efekcie powinno dać nam efekt czarnego prostokąta z połyskującym czarnym dachem- trzymajcie kciuki żeby udało się zrealizować . Co do położenia Małopolska, 435m.n.p , wychodząc z domu albo jedząc obiad patrzę na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego Mogielice. p.s - postaram się jutro wrzucić jakieś zdjęcia z zewnątrz (na tą chwilę wycinamy drzewa na zboczu za domem)
  3. Dziękuje za zainteresowanie tematem. Tak z logicznej strony , zakup i remont nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem jednak zawsze jest jakieś ale... w naszym przypadku Doli to czas był głównym czynnikiem oraz lokalizacja. Jeśli chodzi o czas dokładnie we wrześniu dom został przez nas zakupiony a możliwość wykonania 95% remontu na zgłoszenie było kluczowe... Druga sprawa to lokalizacja ten dom miał spełniać kryteria czasu(zamieszkać na święta), bycia z drewna (konstrukcja) , widoku z okien oraz położenia nad poziomem morza , spełnił wszystkie założenia stad został odremontowany. Wbrew pozorom taki dom można wyremontować dużym nakładem siły i środków i mieć w nim obecnie 24,6C (nadmienię ze na dworze mamy 5C prawie halny i pada ), można mieć ogrzewanie gazowe i z kubkiem kawy przy oknie patrzeć jak sąsiad biega po drewno i węgiel do szopki. Co do elewacji zewnętrznej będzie dopiero robiona na wiosnę więc wizualnie dom oprócz wielkich okien na ta chwile wygląda jak stara wiejska chałupa tylko z oknami do podłogi jak będzie wyglądać raczej pojawi się okładzina z drewna z jakimiś akcentami 21wieku. Pytacie gdzie sens... Czasem ludzie marzą o innym życiu, przeprowadzce, zmianie pracy, piciu kawy z widokiem na ośnieżone górskie szczyty ... cześć marzy ale na marzeniach poprzestaje-a żyje się raz. My z żoną któregoś dnia po prostu nasze marzenia postanowiliśmy zrealizować , sprzedaliśmy poprzedni dom spakowaliśmy dzieci, psa ,przyczepę z osobistymi rzeczami przejechaliśmy całą Polskę w nasze idealne miejsce... to z marzeń - wiem brzmi śmiesznie i niewiarygodnie ale dzięki temu pije kawę z moim wymarzonym widokiem na góry (jeszcze bez sniegu)
  4. Na ta chwile dom jest wykańczany wewnątrz ale mieszkamy w nim od 8miesięcy i powiem wam ze niemożliwe jest możliwe , na wiosnę bierzemy się za elewacje...
  5. Cześć mija właśnie równy rok kiedy kupiliśmy dom który dla większości był nie do uratowania. Ponieważ większość osób które zakładają tematy z remontu starych drewnianych domów po pewnym czasie nie aktualizuje wiadomości z remontu prawdopodobnie z powodu braku czasu ale uważam ze bardziej w powodu nieodpowiednich komentarzy części z forumowiczów postanowiłem pokazać ze jednak można... Słuchajcie nadmienię tylko ze komentarze w stylu "zepsułeś stary dom jego dawną dusze itd." darujcie sobie , to mój dom moje pieniądze ,mi się ma podobać po drugie stary domy zachowuje się w niezmienionej formie w skansenach i tam można sobie pojechać i popatrzeć.Mój dom ma 220lat i został dostosowany do 21 wieku i panujących standardów. Jeśli chcecie kupić taki dom stary w złym stanie jak np. nasz dom musicie być przygotowani na ustępstwa ,niespodzianki i wydatki to nie jest łatwy remont ale zaznaczę też nie jest niemożliwy. Co do kosztów pomijać koszty kupna wiadomo niższe niż murowanego remont pochłania tą różnice na pewno.
  6. Duzó po czasie już ale odpowiem - domu drewnianego nie ociepla się styropianem, jedynie wchodzi w grę wełna mineralna twarda... nie słuchaj fachowców z forum którzy dom drewniany widzieli na zdjęciu lub z okna auta jak przejeżdżali przez jakoś wioskę.
  7. Witam. Wszelkie prace były przeprowadzane na zgłoszenie mieściły się w możliwościach określonych w przepisach. Budynek nie jest zabytkiem stad to tylko remont generalny ale jednak remont. Remont na zgłoszenie obejmuje: -Zmiana pokrycia dachowego -Wstawienie okna dachowego bez naruszania konstrukcji dachu -Ocieplanie od zewnątrz domu nie wyższego niż 12 m -Zamurowanie okna lub drzwi -Adaptacja poddasza na cele mieszkalne, gdy nie wymaga ono przebudowy -Urządzenie łazienki w nowym miejscu -Budowa nowych schodów wewnętrznych bez naruszania elementów konstrukcyjnych domu -Remont lub modernizacja kotłownio oraz grzejników. --Wymiana instalacji c.o., wodnej i kanalizacyjnej, wentylacji mechanicznej, elektrycznej, gazu płynnego Jedynie założenie większych okien wymaga pozwolenie na budowę Oczywiście koszty w przypadku takiego drewnianego domu są większe niż się zakłada na początek u nas róznica miedzy kalkulacją a realizacją wyniosła ponad 40tyś a jeszcze nie został remont ukończony do końca. Jednak radość z podjęcia się niemożliwego jest wart tego
  8. Też jestem na etapie ocieplania podobnego forum (nawet mam temat z tego) zaproponowane ocieplenie jest jak najbardziej poprawne, uważam ze mozes spokojnie zrezygnować z 2 warstw wełny (dom drewniany nie potrzebuje aż tak dużego ocieplanie przy balu 16cm. )
  9. A tutaj kilka zdjęć z realizacji Miłego oglądania. https://www.youtube.com/watch?v=ZHu02YCZiEo
  10. Czas upływa a remont idzie do przodu. Domek w srodku zmienił sie już dosc poważnie. Mamy gotowy parter w 90procentach a co do gory jeszcze tylko gladzie i schody wiec juz blisko, Pozostaly do dopracowania szczegoly w środku. Na zewnatrz wszystko po staremu na razie przygotowania pod trawe wyznaczanie chodnikow itd Co do elewacji czekam na laty i deske elewacyjna. P.s mieszkamy od grudnia wiec pierwsza zima juz za nami.
  11. Rozypujesz i tyle nie trzeba zageszczac, na korytarzach mam podsypane az na wysokosc legarow(pod plyte) zero przenoszenia dźwięków. Tylko trzeba dac folie izolacyjna. Jak remont u Ciebie idzie.
  12. Widze ze robisz to co ja miesiąc do tyłu. Ja zrobiłem tak, kupiłem 5ton piachu i tonę cementu, piasek z cementem zmieszałem (tak zwany cement piaskowy) to rozsypujesz na tym gruzie który tam masz, możesz wyrównać . Podsypka z czasem sama stwardnieje od podciągania wilgoci z dołu. Na to dałem folie paro-przepuszczalna na to wełna miedzy legarami, na to kolejna folia paro-przepuszczalna potem płyta osb 2x18mm naprzemiennie na to pianka 2mm i na to panele.
  13. Ok po pierwsze to 17lat to żaden stary dom... po drugie zaniedbany? Jak dla mnie jedną wadą widoczną są zacieki od komina i przez to zamokła płyta karton gips. Uszczelnienie komina to nie są duże koszty, wymiana kilku czy nawet większej ilość płyt to też nie. Deska zewnątrz ściemniała spokojnie da się to wyczyścić. Dom ma fundament odizolowany papą to bardzo dobrze, belki wyglądają na zdrowe, deski przy podłogach suche nie pogniłe czy zgrzybiałe więc znaczy ze dom suchy, wiadomo pomału sobie będzie remontować ale ogólnie jak dla mnie super domek z potencjałem a z czasem porobicie wszystko Podoba mi się pomył z korzystaniem ze swojej wody i szamba nikt cię nie zmusi do podłączenia to twoja dobra decyzja. Zimno od podłogi to raczej normalne w tak niskim domu i przy izolacji 5cm ale spokojnie paląc regularnie i podłoga się zagrzeje to logiczne. Najważniejsze zęby wam się podobało i żebyście mieli ochotę tam mieszkać i sile na remont Skupicie się na dokumentach niech właścicieli zrobią odbiór to najważniejsze - bez obioru tez się da kupić ale za dużo zachodu . Sam domek i pomył super .
  14. Martwisz się na uważam na zapas. -masz 11 metrów komin ,zabudowany w domu ,ogrzewasz wszystkie kondygnacje wiec nie ma szans na wychładzanie się komina co prowadzi do powstawania skroplin i docelowo Kreozytu. -Palisz dobrym węglem i suchym drewnem - kreozot powstaje przez spalanie mokrego drewna czy węgla. -nie słuchaj ludzi zęby wywalać dmuchawę ona daje ci bezpieczeństwo i stałopalność o która pewno ci chodzi. -a to ze kocioł poprzedni ogrzewał komin to świadczy jakie straty ciepła były czyli większość opalu traciłeś bo wylatywało kominem. Słuchaj ja pale w piecu 23kw dom ma tylko 160metrów , mam komin na zewnątrz domu, który ma tylko 6metrów. Pale na 50 stopni a czasem dla sprawdzenia całego układu na 75 ale to sporadycznie. Piec jest w środku suchy, pale od góry mieszanką węgla i eko groszku na piecu 50stopni na początku spalanie przebiega tak jak u ciebie sam dym prawie ale po dłuższej chwili ogień prawie znika piec grzeje żarem. w końcowej fazie po około 12 godzinach w piecu mam niebieskie płomienie a to znaczy ze spala się idealnie i stad suchy komin i piec po wypaleniu. Czerwony: od 525 °C (977 °F) do 1000 °C (1830 °F) Pomarańczowy: od 1100 °C (2010 °F) do 1200 °C (2190 °F) Biały (niebieskawy): od 1300 °C (2370 °F) do 1500 °C (2730 °F) Podstawa rozpalić piec i go zamknąć szczelnie i nie otwierać przez kilka godzi zęby mógł zajść poprawny proces spalania - zostaw cała robotę sterownikowi i czujnikom tylko dobrze ustaw przedmuchy i ciesz się piecem.
  15. O to dopiero szalejecie... masz załozony temat ze swoim domem?
  16. Max10

    Domy z bali

    Zależy jaki się chce efekt osiągnąć ja w moi domu pozbyłem się ścian wewnętrznych i osiągnąłem otwarta salon 10m na 6metrów co uważam za naprawdę spory wynik jak na dom z bala i to stary.
  17. Wstyd to kraść-domu wstydzić sie nie bede bo jak to mówi pan Wladek od domow drewnianych- "Jak zjebiesz to ty w tym bedziesz mieszkac nie ja" Co do planu... Hym nie no raczej kupiłem i wydaje pieniądze bez sensu bo tak lubie- a powaznie plan byl jeden wybebeszyc uszczelnic i zamknac przed mrozami do zimy- zrobic gore zeby nie syfic dolu.Wydaje mi sie ze jak na 65dni to sie udalo, dach uszczelniony, okna sa, drzwi tez (szklane). Co do podlogi sa wylewki ale robione przez poprzednika kazda na innej wysokosci wiec co do tego trzeba wyrównać poprawic . Co do centralnego takie cuda robie sam wiec bedzie pex , miejscami zalany miejscami z grzejnikami napedzany weglem bo mieszkamy w polsce a wegla ci u nas nie brak, polaczone z fotowoltaika na zaworach 4 droznych itd Tak tak wiem to dom drewniany bedzie zimny, bedzie wialo przez warkocz... Jaki warkocz dom ma 220lat i uszczelniany byl mchem który po tym czasie jest slabej jakosci albo go nie ma .czesc na prawo ma mniej lat i tam jest warkocz - tam gdzie sie da uszcelniany jest pianka.Dom bedzie ocieplony dwoma warstwami welny 10cm czyli razem 20cm zeby wyeliminować mostki termiczne wiatro izolacja i elewacja z drewna 4cm wiec razem sciany beda miec 44cm...Tak bale maja teraz 20cm... Od srodka jest ruszt drewniany wzacniajacy bale, folia paroizolacyjna, potem 3cm przerwy i mamy profile alu i karton gips... Wiec spokojnie raczej wiem co robie - poprostu nie musze miec domu z zel betonu taki juz wybudowalem i po roku sprzedalem ale to nie znaczy ze nie wiem co robie bo remontuje stary dom... A to ze drożej to juz raczej moja sprawa Pozdrawiam.
  18. Dzięki za miłe słowa, tak będę musiał go "odkopać" , stad z tyłu jeszcze przed zima pojawiła sie koparka bo przed wybraniem ziemi dom był niżej z tyłu niż góra na jakiej stoi. Z wybrania kawałka skarpy zrobiło sie 200ton ziemi która posłużyła na wyrównanie placu z przodu, na wiosnę kolejne tony będą przewożone.NA to oczywiście przyjdzie agrowłóknina i ziemia no i docelowo trawa (obecnie jest błotko) Przy okazji równania placu pojawiły się już odwodnienia które docelowo będą tez połączone z rynnami jak pojawi się nowy dach. Fakt dziwnie się siedzi w domu jak okno jest 5cm na trawą ale miałem już szczęście w poprzednim domu z takim mieszkać jednym , teraz poszedłem na całość każde jest do podłogi
  19. No to czas na kilka odpowiedzi. -Co tam będziesz ratował? Te suporeksy na parterze? Te byle jakie deski na ścianach szczytowych? Tę blachę falistą? <-- no właśnie nie ratuje tego to są elementy które będą sukcesywnie wymieniane , nie mam do nich żądnego sentymentu to po-prostu ma być dom. -Na poddaszu wełna pod dachem bez paroizolacji? Trochę słabo. A pokrycie dachu zostawiasz jakie jest (blacha? eternit?) <-- Na dachu jest blachodachówka która będzie zmieniona na wiosnę z powodu zimy którą mamy teraz. Paro izolacja jest oczywiście (taka żółta ba nawet pojawi sie membrana wiatro-izolacja pod nowa blachą) -Remont takiego domu będzie cię kosztował więcej niż budowa nowego a i tak będziesz wiele razu musiał iść na kompromis. W nowym zrobiłbyś wszystko tak, by było jak najlepiej dopasowane do twoich potrzeb. Tu się nie da. Zacząłeś już, więc życzę powodzenia ale, moim zdaniem to nieprzemyślana decyzja. <--W murowanym nowo juz mieszkałem , masz racje ze będzie kosztować bo już kosztuje dużo, czy była emocjonalna raczej nie bo przez pół roku jeździłem co jakiś czas i analizowałem za i przeciw zanim kupiłem ten dom. Oczywiście ze będę musiał iść na kompromis ale to tez brałem pod uwage. -Napiszę tylko tyle, że on tego remontu nie skończył. Ja odpuściłem sobie pomoc w momencie jak okazało się, że trzeba wymienić wszystkie bale podwalinowe, bo stare zgniły. Czego znajomy nie ruszył, to się sypało. W końcu odpuścił i on. Chałupa stoi skrzywiona coraz bardziej. <-- masz racje ze większość ludzi podchodzi do tego emocjonalnie a życie i stan konta weryfikuje potem remont hym odpowiem tak przecież zawsze mogę zburzyć i postawić nowy w te miejsce A teraz tak na powaznie ten dom to masę utrudnień których nie widać: brak wody - położenie na zboczu dośc wysoko uniemożliwiało wykopanie studni ( a teraz jest studnia i jest woda) brak dojazdu - no i znowu położenie wykluczało wjazd autem osobowym a nie mówiąc już o jakiś dostawach materiału ( droga jest i towar jakoś dojeżdża-nie mowie ze to proste ale inni mówili ze się nie da a się daje), tak samoz szambem było a sie udało dowieść. Nikt nie mówi ze to będzie piękny dom i nikt nie mówi ze najtańszy albo ze najbardziej logiczny ,fakt 2 cm śniegu zatrzymuje wszystko co nie ma łańcuchów na kołach -ale czasem lubię zrobić coś niemożliwego (oczywiście mowie to z dość humorzascie ) poprostu to ma być mój dom. Ok no to idźmy dalej aż się boję coś pokazywać :) Przed i Po.
  20. Dziękuje za te miłe jak i bardziej krytyczne uwagi. Co do zburzenia lub postawienia od nowa ... Jeśli stan pozwala na remont i ratowanie to uważam ze była by to profanacja. Nie interesuje mnie też nowy dom z bala bo nie mam ochoty czekać to aż drzewo przeschnie usiądzie co zajmuje około 8lat, nie jestem też zwolennikiem domów wykończonych całych w drewnie bo to nie moja bajka lubimy z żoną nowoczesne wnętrza. Mamy 21 wiek i uważam że jeśli stan techniczny budynku pozwala to dostosujemy go do dzisiejszych czasów i upodobań ale chce też zachować trochę wiejskiego stylu zewnątrz będzie klasycznie- ocieplenie a na to drewniana okładzina (ukłon w stronę przeszłości) jednak po przekroczeniu progu ma zaskakiwać. Poddasze- zaczyna się dziać są już podłogi i pierwsze płyty na skosach. jak na razie bez ścianek działowych i szczytowych te będą wykonane później. I zdjęcie z dołu od strony salonu ... 6,5metra wysokości.
  21. Jednocześnie na zewnątrz pojawił się pan Krzysiek rewelacyjny gość - dzięki niemu z placu tarasowego udało się zrobić jeden poziom ale to dopiero pierwszy etap prac następne na wiosnę 2018... na tą chwile wygląda gorzej niż prędzej ale taki mamy etap teraz. Jest już szambo i nieszczęsna studnia Głębinowa która mnie wykończyła fizycznie i psychicznie ale już działa mamy wodę (30metrów czysta zimna ReWeLaCjA) Następne będą już okna a tu przygotowanie pod okna... przyszły pokój gościnny
  22. Dziękuje za miłe słowa oczywiście że się pochwale. Sam śledziłem kilka takich projektów na internecie ale ludzie albo są tak pochłonięci po czasie remontem albo rezygnują bo remont ich przerósł. Ogólnie po dokładnych oględzinach, kilka elementów do wymiany (zalane, zbutwiałe lata swoje robią ). Niestety konstrukcja i stan zdefiniował też wielkość okien plan zakładał bardzo duże przeszklenia ponad 3 metrowe niestety dom może tego nie wytrzymać ,stanęło na dwóch oknach 2,4sze na 2,1wys i 5 oknach 90cm na 2,1wys do tego szklane drzwi wejściowe 110na 210wys. w dachu tylko jedno okno reszta okien w skosach. Prace zacząłem 65dni temu od przywiezienia przyczepy (dzięki za normalnych sąsiadów) ,oraz wycięcia drzewek i krzaków które były już wszędzie i zagrażały domowi. W środku trzeba pozbyć się ścianek postawionych przez poprzednika otwarcie przestrzeni pod 60metrów salon z kuchnia, na połowie salonu będzie sufit a nad 30metrami otwarta przestrzeń na 6,5metra wysoka.
  23. U mnie wzmacniałem otwory okienne w domu drewnianym belkami 14cm na
  24. No jakieś normalne rozumowanie. To część forum o domach drewnianych a ciągle ktoś marudzi i daje jakięś dziwne rady. Oczywiście ze pękać nie będzie bo dom już nie pracuje po tylu latach. Spokojnie można dawać płyty .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...