Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jmarci

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

jmarci's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Adam pisałeś wcześniej, że można agregat prądotwórczy włączyć w bufor - wylot spalin. Czy można by, za pomocą pompki i jakiegoś zaworu regulującego odpowiednią temperaturę w takim układzie puścić chłodzenie agregatu w bufor? Na podobnej zasadzie jak wylot spalin przez wężownicę umieszczoną w buforze? Jaki byłby COP takiego układu? Jaka byłaby sprawność, jeśli wziąć by pod uwagę, stosunek energii dostarczonej w paliwie ( gaz, olej) do uzyskanej elektrycznej i cieplnej?
  2. Mam prostą pogodówke z firmy PWKEY, w zasadzie ma wszystko oprócz ustawienia własnej krzywej i temperatury wewnetrznej dzień/noc. Koszt 160zł. Wykonanie bez wyswietlacza jeszcze taniej kole 120zl.
  3. Jeśłi chodzi o c.w.u jak woda ma góra 50 srodek 40 , 30 na dole bufora to spokojnie wody pod dostatkiem, nawet do wanny gdzie można jeszcze bawić się w dopuszczanie mocno cieplejszej. Przy nizszych 40,30,30 prysznic spkojnie. Przy rozładowaniu u mnie na dole nie wychladza sie ponizej 30 stopni, raczej dochodzi do tego, ze temperatura w calym zborniku wyrównuje sie warstwami do poziomu 30 stopni - przypuszczam ze ma na to wplyw dzilanie ogrzewania i troche cyrkulacja.
  4. Naczynie przeponowe to jest to co mnie martwi trochę. Mianowicie mam wody w układzie jakieś 2200l naczynie przeponowe 200l. Po rozpaleniu ciśnienie dość szybko wzrasta do 2 at, póżniej stoi dość długo i przy dobijaniu do 90-95 stopni potrafi być 2,6-2,8 at. jest to wg mnie za dużo. Nie wiecie dlaczego tak się dzieje? Taka charakterstyka pracy naczynia?
  5. Witam! Od miesiąca użytkuje ogrzewanie z buforem wg. wskazówek z forum szczególnie Adama. Powiem krótko, działa . Dziękuje wszystkim za wskazówki i cierpliwość. Zrobiłem tymi rękami 2 zbiorniki po 1000l, w pierwszym wężownica 25m rury miedzianej fi 22, ładuje go tylko z kotła na drewno w razie wu wstawiłem jeszcze dwie grzałki elektryczne po 4kW. Bufor nr 2 podłaczony do pierwszego zapomocą rury 2 ", nagrzewa sie idealnie i również warstwowo. Wody starcza na tydzień spokojnie, jak z cyrkulacją to mniej o połowe , choć teraz ograniczyłem straty przez sterownik zegarowy plus rozłączanie pompy kiedy woda w obiegu się nagrzeje. Przy temperaturze jak dzisiaj rozpalenie starcza na 2 dni, nagrzanie bufora do 80 stopni jedym załadunkiem kotła. Układ zamknięty: zabezpieczenia, wężownica schładzająca w kotle, UPS, bufory ładują się również grawitacyjnie, zawór bezpieczeństwa. Sterowanie obiegi CO poprzez sterownik pogodowy i mieszacz.
  6. Witam! Pytanie do użytkowników buforów i kotłów na drewno lub fachowców, którzy znaja się na rzeczy. Ile musicie spalić drewna ( jakie) żeby naładować np 1000l bufor?? Z wyliczeń wynika, że jezeli kocioł ma 140l komory załadunkowej czyli jest to 140/1000=0,14 metra przestrzennego drewna, gdzieś w necie znalazłem inf , że jeden metr przestrzenny to około 2100 kW energii. Biorąc teraz 2100*0,14*0,85=250kW. Czyli teoretycznie starczyłoby to do nagrzania 250/60=4 buforów po 1000 litrów przy zmianie o około 60 stopni. Jak to wygląda w rzeczywistości? Napewno zależy to od stopnia upchania(ułożenia) drewna w komorze załadunkowej ipewnie inych czynników. pozdrawiam
  7. Można jaśniej? Czy w dwóch końcowych buforach połączonych szeregowo tymi 2" rurkami również należy wykonać łuki zapobiagające turbulencji, czy tylko w tym zbiorniku gdzie będzie wymuszony obieg do kotła i instalacji??
  8. Będę miał zbiorniki fi 80, o długości 2m Spory przekrój to jaki?) Czy przy połączeniu " po kolei" przkrój musi być większy? Z jakim (czy wogóle) opóźnieniem ładują sie pozostałe zbiorniki w porównaniu do zbiornika "pierwszego", którgo zasilamy z kotła? pozdrawiam pozdrawiam
  9. No jest to jakieś rozwiązanie. A jak mają zrobione Ci co mają 2 bufory? Jak wygląda nagrzewanie i później odbior ciepła?
  10. Ustawienie trzech zbiorników 1000l jeden na drugim nie wchodzi w gre!!)
  11. witam! Mam pytanie do użytkowników systemów z kilkoma zbiornikami buforowymi lub innych, którzy wiedzą co w trawie piszczy. Mianowicie: Jak połączyć dwa lub trzy bufory razem? Zrobić jakieś wspólne zasilanie i powrót czy grzać z kotła tylko pierwszy zbiornik, a pozostałe połączyć do niego szeregowo? Jeśli tak to jakie przekroje są konieczne? Jakie są będą opóźnienia w nagrzewaniu drugiegi i trzeciego zbiornika? Czy wymiana będzie na tyle szybka, żeby kocioł pracujący na pełnej mocy miał gdzie oddać moc? pozdrawiam
  12. jmarci

    chetnie pomoge

    . Witam, Przymierzam się do zmiany sposobu ogrzewania z gazu na drewno, mogę kupić w miarę tanio Atmosa DC40SX, mam 130m2 powierzchni do ogrzewania plus garaż, dom dobrze ocieplony, chce założyć min 2 bufory po 1m3 lub może 3, co radzicie? Dlatego moje następne moje pytanie jak połączyć 3 bufory razem? Mam taki plan: Instalacja 3 zbiorników po okolo 800-1000 l, w pierwszym zamontuje wężownice do c.w.u. wyjscie wody poprzez zawór termostatyczny 3 drogowy, zasilanie i powrót z pieca do pierwszego bufora - zasilanie i powrót c.o. również z pierwszego bufora poprzez zawór trójdrogowy sterowany pogodówką. Pozostałe dwa zbiorniki połączone szeregowo, np rurami 2" pierwszy zbiornik z drugim i drugi z trzecim rura jedna przy górnej druga przy dolnej krawędzi zbiornika. Zaletą tego rozwiązania myślę, że będzie bardzo szybko nagrzany pierwszy zbiornik. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Czy może lepiej zrobić jedno zasilanie i połączyć do niego zbiorniki równolegle i podobnie z powrotem?
  13. Proszę o wyjaśnienia odnośnie zwojnicy, piszesz Adamie o jednowarstwowej zwojnicy - załóżmy że mam rure 80cm - zwijam na pałskim zwojnice o największej średnicy załóżmy 70cm i zwijam do środka tyle żeby wykorzystać te 25m rury. Wkładam do rury mocuje u góry pierwszy zwój i rozciągam do dołu tak żeby wyjść na dole, oczywiście w górnej strefie zbiornika będzie większe zagęszczenie zwojów niż w dolnym. Mocuje to po drodze na opowiednich wysokościach żeby mi to nie zjechało. Dobrze zrozumiałem??
×
×
  • Dodaj nową pozycję...