Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

magdajusz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    70
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez magdajusz

  1. Elfir ,czy mogłabyś napisać coś jeszcze na ten temat ? Czy są jakieś "triki" ,żeby "wydłużyć" tę perspektywę ? Zdjęcia i pomysły w tym wątku są bardzo inspirujące. Ja oczywiście mam założony trawnik ( ogród w trakcie tworzenia), ale już przy jego sianiu byliśmy świadomi, że to taka baza wyjściowa. Ale już jest nieregularny , z lekkim spadkiem ,z rabatami bylinowymi. Natomiast drugie pół działki będzie bardziej cieniste, z brzozami. I tam widzę taki ogród ,jakie tu pokazujecie Jak się robi takie ścieżki - te kamienne płyty położone na żwirku . Jak trzeba przygotować podłoże pod nimi?
  2. Elfir ,dziękuję A jeśli chciałabym , żeby żywopłot przerósł siatkę i był strzyżony od drugiej strony ogrodzenia ,to w jakiej odległości od płotu trzeba posadzić sadzonki? Jeszcze słówko o buku -czytałam gdzieś ,że on nie znosi wilgotnych gleb. Ale czy mowa tu o stojącej wodzie czy też o każdym umiarkowanie wilgotnym terenie?
  3. W moich okolicznych nadleśnictwach nie produkują sadzonek grabu , a taki właśnie żywopłot marzył mi się od dawna. Znalazłam szkółkę nieco oddaloną ,która oferuje tanie sadzonki ,ale tylko jednoroczne (ok 25 cm). Z Waszych wpisów wynika ,że najlepiej sadzić dwuletnie ,po czym ściąć je na wysokość 20 cm. Jaka będzie różnica jeśli posadzę te małe jednolatki i zetnę do ,powiedzmy 15 cm ? Dolne zagęszczenie będzie chyba prawidłowe? Zaczynam też zastanawiać się nad bukiem. Piszecie wiele dobrego na temat takiego żywopłotu. Coś mi się wdaje ,ze zimą może wyglądać ładniej .... Na pewno kolor zimowych liści jest ładniejszy. Czy gałęzie ciętych buków są bardziej powyginane niż grabów?
  4. Elfir , chciałam zapytać kiedy powinno się przycinać jabłonkę ozdobną? Jest to drzewko posadzone zeszłej wiosny ,takie ze zwisającą koroną. Nie jest to "Ola" ,bo ma mniejsze owoce. Posadziłam też wiąza Camperdownii - i tu to samo pytanie : kiedy przyciąć mu koronę ? Podobno jest to dobry zabieg zageszczający ? Z góry dziękuję.
  5. Bardzo dziękuję za odpowiedź! Już się bałam ,że to nie Aureum -chociaż zwykła Hordowina tez by mnie zadowoliła
  6. Kupiłam kalinę hordowinę Aureum- wygląda obecnie tak . Tylko wierzchołkowe liście są żółtawe ,reszta zielone. http://imageshack.us/a/img703/7198/img6944s.jpg Na zdjęciach w internecie na ogół jest cała żółtawo-zielona. Czy moja wiosną też dostanie takie kolorki ,czy może to jednak nie jest Aureum?
  7. Elfir Bardzo dziękuję za odpowiedź na temat cyprysika nutkajskiego. Posadziliśmy Graba fastigiata. Myślę sobie ,że trochę będę go w przyszłości strzyc ,żeby był ładną kolumną. Mam pytanie - czy powinnam przyciąć kiedyś główny przewodnik (w sumie to on ma dwa),żeby nie wyrósł mi na wielkie drzewo? Czy to jakoś może zaszkodzić jego kształtom czy wręcz przeciwnie? Jeszcze pytanie o Wejmutki Właśnie zachorowałam na te sosny . Jakie są ładne odmiany karłowe ? Są w ogóle takie? Żeby miała np. 4 -5 metrów docelowo, a nie 30 ....
  8. Elfir Chciałam poradzić się Ciebie w sprawie Cyprysika nutkajskiego Pendula. Strasznie podoba mi się to drzewko -nie mogę się oprzeć jego urokowi ... Ale- jakie dać mu towarzystwo ,żeby dobrze się prezentował . Z tego co widziałam , ładnie wyglądają samotnie, na tle domu ,albo wysunięty przed szeregiem innych drzew . Mam miejsce przed grupką brzóz,ale to raczej głupio będzie ? Swojskie brzozy i egzotyczny Cyprysik? Albo w pobliżu Wiąza Camperdownii , albo na środku trawnika ,mógłby też stać samotnie od frontu domu (parterowy). Jakie miejsce wybrać? Jest też druga podobna odmiana - Nutkajski Jubilee -który ładniejszy?
  9. Elfir -chciałam Cię zapytać o Grab Fastigiata- dzisiaj już prawie go kupiłam ,bo jestem zdecydowana na to drzewo. Oglądając je dzisiaj w szkółce wybrałam taki najgęściejszy ,ale zobaczyłam ,że ma dwa przewodniki (stąd ta gęstość pewnie:-)) Moje pytanie - czy drzewo o takiej kolumnowej formie powinno mieć jeden wyraźny przewodnik ? Czy raczej nie ma to znaczenia? Z góry dziękuję.
  10. Bardzo mnie ucieszyła Twoja odpowiedź ,Elfir Bo lubię te rośliny , mam nawet dwa wielkie Przegorzany na starej działce . Dziękuję !
  11. Elfir Chciałam prosić Cię o pomoc w wyborze drzewa. U sąsiadów za płotem rosną dwie "choinki" - na zdjęciu to te widoczne na ścianie domu. Dzisiaj naoglądałam się zdjęć w necie i na moje laickie oko to są albo Żywotniki olbrzymie (Martin? Exelsa?) albo Cyprysik Lawsona (Stardust?). Nie umiem odróżnić tych drzewek ,może gdybym zrobiła zdjęcie gałązek z bliska. http://img841.imageshack.us/img841/48/dsc0111zh.th.jpg I teraz tak- strasznie mnie wkurza ta przerwa między drzewami ,chciałabym coś posadzić między nimi od mojej strony . Oglądałam to ze wszystkich stron i tak na mój gust powinno tam znaleźć się drzewo o podobnym kształcie, żeby stworzyły jednorodną grupę. Czy powinno być to dokładnie takie samo drzewo, czy lepiej ,żeby było w innym odcieniu albo z inaczej ułożonymi gałązkami? Ja myślałam o: takim samym żywotniku (cyprysie?),Cyprysiku nutkajskim Pendula albo o jakiejś ładnej Jodle. Świerków nie lubię Czy dobrze myślę o tej kompozycji czy raczej powinno być wszystko inaczej? Z góry dziękuję
  12. A ja dodam od siebie ,że szczerze odradzam kupować w tym konkretnym sklepie wysyłkowo. Otrzymałam od nich mniaturowe rośliny. Za 12 zł dostałam 2 liście Jeżówki np. Ktoś gdzieś pisał ,ze ta szkółka w realu ma dobre sadzonki ,ale wysyłkowo porażka!
  13. Elfir, Około dwóch tygodni temu zasialiśmy trawnik ,teraz bardzo ładnie wschodzi i się zagęszcza. Przeczytałam na jakiejś stronie poświęconej trawnikom ,że przed pierwszym skoszeniem warto trawnik przewałować ,żeby przycisnąć młode rośliny do podłoża. Ma to zapobiec powyrywaniu korzeni podczas koszenia... Rzeczywiście warto to zrobić?
  14. Mam taką z dwa i pół metra wzdłuż całego płotu z jednej strony działki. Rośnie już tam trochę różnych krzaczków i bylin. Największą byliną jest tam Sadziec (chyba jakaś odmiana ogrodowa). Dostałam wielką sadzonkę od koleżanki- strasznie mi się podoba jak teraz kwitnie ,jest taki okazały i ozdobny Elfir - czy jest więcej podobnych bylin -wielkością i pokrojem?
  15. No... To są dopiero "ogródki "! Jak bym mogła wybierać, to chciałabym te wszystkie krajobrazowe przy zamkach i pałacach Elfir - jak szerokie są te wielkie rabaty bylinowe w angielskich ogrodach ? Żeby ładnie wyszło takie stopniowanie wysokości roślin ?
  16. Elfir:-) Znalazłam takie zdanie, napisane przez Ciebie: "Nie twórz nigdy symetrycznych nasadzeń jeśli nie zamierzasz mieć geometrycznego stylu! Wygląda to okropnie!" -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Oczywiście rozumiem co oznacza symetria, ale chciałam zapytać co dokładniej się kryje w tym "ostrzeżeniu":-) Czy oznacza to żeby np. nie sadzić roślin po 2 sztuki ,ale po trzy? Czy w ogrodzie niegeometrycznym , dwie kule bukszpanu po obu stronach bramki będą wyglądały głupio? Jak sadzę krzewy ,to staram się patrzeć na efekt z różnych miejsc ,tak ,żeby np. nie okazało się ,że z daleka dwa drzewka jakby stoją jedno nad drugim. Czy to też o to chodzi? Ale tak w ogóle to ja mam tendencję do symetrii (nawet tak na co dzień),więc ciekawa jestem ,jak przez to nie zchrzanić czegoś w ogrodzie...
  17. Dziękuję za odpowiedź ! Tak na szybciutko jeszcze chciałam zapytać czy z tego zdjęcia (rok temu -rozpoczęcie budowy) można cokolwiek wywnioskować o rodzaju ziemi? Właściwie to nikt fachowy nie oceniał naszej gleby . Na tej ziemi rosły sosny ,brzozy ,łubin ,krwawnik. W lewym górnym rogu widać górę zebranego humusu http://img687.imageshack.us/img687/603/18032011390.th.jpg
  18. Elfir, Teraz znalazłam Twoje wpisy na temat nawożenia żyznej ziemi do ogrodu i widzę ,że niestety zrobiliśmy kilka błędów... Ponieważ nasza działka ma spadek i trzeba było go nieco wyrównać , dokładnie rok temu nawieźliśmy sporo żyznej (?) ziemi. Była to ziemia z innej działki wybrana przed budową -taka po prostu niedroga okazja Była to ziemia z działki nadrzecznej ,miała ciemny kolor ,na pierwszy rzut oka mi skojarzyła się z kolorem mułu...Dla nas -laików wyglądała na żyzną. Do jesieni została rozłożona kopareczką ,potem mój mąż mozolnie to wszystko układał na kształt przyszłego ogrodu. Czego zabrakło ? PRZEKOPANIA z glebą rodzimą... Piszesz,że to konieczne ,żeby rośliny mogły "ciągnąć"wodę z głębszych pokładów. Ta ziemia rodzima wyglądała na taką gliniasto piaszczystą, z tym ,ze glina głęboko. Rosły na niej masowo łubiny ,krwawniki, sosny i brzozy. ------------------------------------------------------------------------- W niektórych miejscach nowej ziemi może być nawet i metr! Póki co rośliny tam posadzone rosną bardzo dobrze ,posialiśmy trawę- właśnie kiełkuje. Pięknie kwitną róże. Ale też często podlewamy. ------------------------------------------------------------------------- Moje pytanie - w jaki sposób może się na nas "zemścić" ten nasz błąd? Nieprzemieszanie ziemi ? Jaki rodzaj gleby mógł zostać przywieziony znad tej rzeczki? Kurcze ,a wydawało nam się ,że tak "fachowo" zabraliśmy się do roboty Guzik prawda.
  19. Elfir Jak większość Twoich czytelników lecę sobie ,strona po stronie przez cały wątek ,co trzeba zapisuję . Ale przy tym zdjęciu po prostu zaniemówiłam! ! Czy to jest jakiś park ? Bo chyba nie miejsce w naturze? Cudowne. Całe szczęście -mam taki sosnowy mini-lasek ,gdzie wciskam Różaneczniki ,ale teraz będę wiedziała jak to powinno wyglądać docelowo.
  20. Elfir No,teraz to dopiero pokazałaś drzewa! Rewelacyjne te graby. Ogród nie będzie geometryczny ,aczkolwiek mam ciągoty do formowania Bardzo lubię kształty kuliste - ze starej działki przesadziłam 3 spore kule. Chciałabym ,żeby rośliny gdzieniegdzie kontrastowały ze sobą kształtem. Coś mi się jednak widzi ,że ten Fastigiata to duże "normalne" drzewo? I za 10 lat trzeba będzie zamawiać wysięgnik do strzyżenia? Myślę ,że i tak coś z tych Grabów wybiorę -tak mi się podobają! Bardzo Ci dziękuję. Ten belgijski ogród świetny !
  21. Elfir- bardzo dziękuję za odpowiedź na temat zimowania Różaneczników:-) Wszystko zapisane. Pan ,sprzedający mi kiedyś mojego pierwszego Rh ,powiedział też,żeby bardzo długo je podlewać (pażdziernik i dalej)- żeby miały zapas wody. To prawda? Dzięki Tobie poznaję drzewa i ich odmiany,o których nie miałam pojęcia. Polecasz fajne strony ,gdzie można zobaczyć jak co wygląda. Pokazujesz takie piękne drzewa! A oto skutek: Zastanawiałam się nad pionowymi akcentami w jako-tako istniejącej rabacie na granicy z sąsiadami . Jako zielone tło mam drzewa sąsiadów(dość duże), żywotniki albo cyprysiki ,nie znam się ,ale mają taki ciemny kolor zieleni. Takie raczej "rozcapirzone" Do tej pory myślałam ,że taki pionowy akcent da mi jedynie drzewo iglaste ,dopóki nie zobaczyłam Grabu. Pięknie strzyżonego w stożek Grabu pospolitego, jak również odmianę Fastigiata. I teraz pytanie : Jaka jest zieleń takiego Grabu - będzie się ładnie odcinać ? I czy w ogóle jest to sensowny pomysł? Czy uda się utrzymać taki stożek grabowy w stałej wielkości? Mniemam ,że tak ,no bo w końcu robi się z tego żywopłoty? Jakie muszę mieć do tego narzędzia? Czy do stworzenia stożka lepszy zwyczajny grab czy ten Fastigiata? Strona w poniższym linku to strona szkółki Nifra ,niedaleko Wejherowa,która oferuje takie różne cuda. http://nifra.pl/oferta-hurtowa/oferta-detaliczna-hybryda/ (myślałam ,że link zostanie na stronie z grabem ,ale niestety nie:-() Już nie wspomnę jak mi się podoba Grab Pendulum, którego gdzieś tu polecałaś
×
×
  • Dodaj nową pozycję...