Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

inostro

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

inostro's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam, Jestem architektem i wkrótce będę składał projekt budowlany domu jednorodzinnego. Nie jest to duży temat i chcę zrobić mały eksperyment z Urzędem. Przyjrzałem się Prawu budowlanemu i Rozporządzeniu w sprawie zakresu proj. bud. i wydaje mi się, że zazwyczaj architekci dają w projektach całą masę informacji, która nie jest urzędom potrzebna. Dlatego chcę dać minimum wymagane prawem aby na przyszłość mieć nowe doświadczenia.. Z Art 35.1 PB i Rozporządzenia z zakresem wynika -wg mnie - że wystarczą (w branży: architektura) tylko rzuty z opisem powierzchni i pomieszczeń. -bez osi, bez wymiarów (wymiary na pzt+na przekrojach i elewacjach rzędne wynikające z war. zab. ) -bez opisów drzwi, okien, warstw ściennych i posadzkowych (w opisie będą ogólnie opisane przegrody+ewentualnie legenda na podstwie kreskowań ścian), itp. W Art. 35 PB jest zapisane że Urząd sprawdza zgodność z War. Zab. oraz zgodność PZT z przepisami budowlano-technicznymi a także to czy są wymagane dokumenty. Zatem wszelkie kwestie wymiarów drzwi, szerokości przejść, dojść, doświetlenia pomieszczeń, wymiarów schodów i cała masa innych informacji: nie podlegają weryfikacji w Projekcie Budowlanym bo przecież od tego są oświadczenia projektantów (i rzeczoznawców - w większych projektach). Czy mam rację? W opisie chcę zaakcentować trzy kwestie. 1. opisać jak spełniam War. Zabudowy i Odstępstwa (i to co jest do sprawdzenia przez Urząd wg art 35 PB). 2. minimum wymagane przez Rozporządzenie w sprawie zakresu proj. bud.. 3. oświadzenie że projekt jest zgodny prawem i normami Być może dla Was taki minimalny zakres to norma ale ja w kilku biurach spotkałem się z produkcją "dużej ilości makulatury" dlatego chciałbym to zweryfikować. Być może taki rozbudowany zakres wynika z tego że część projektów jest budowlano-wykonawczych, jednak gdy jest przewidziany projekt wykonawczy to uważam, że dla własnego dobra i dobra urzędników (szybszej pracy) należy dawać tylko to co niezbędne. Dzięki i pozdrawiam.
  2. Witam, mam pytanie o cenę budowy domu. tj. jaką obecnie przyjmuje się szacunkową cenę budowy metra kwadratowego domu jednorodzinnego w Warszawie. Bliźniak; 2x260m2-niepodpiwniczony; 90m2-parter 90m2-pietro 80m2-poddasze (jako jedno duże pomieszczenie; ktoś może się orientuje jaki jest koszt budowy dachu spadzistego?)
  3. Witam, Jestem architektem i wykonuję swój pierwszy samodzielny projekt domku jednorodzinnego (bliźniaka) Niby fajnie, ale są też niewiadome... Słyszałem różne opinie odnośnie projektów branżowych, które teoretycznie nie są wymagane do projektu budowlanego , natomiast interesuje kwestia fizycznego zbudowania domu. Słyszałem, że jako: -projekt elektryczny wystarczy zaprojektować punkty odbioru (włączniki, gniazdka), miejsce na skrzynkę a wykonawca bez problemu na tej podstawie rozprowadzi instalacje po domu -projekt wod-kan podobnie - czyli umiejscowienie kranów, przebicia przez strop, rzut i przekrój z przyłączem ? -instalacja ogrzewania podobnie, miejsce na rozdzielacz, przebicie a grzejniki to można dobrać w sklepie...? -instalacja gazu podobnie - punkt odbioru i poprowadzenie rury do kuchenki ? W jaki sposób się wykonuje przyłącza? Czy musi być projekt i podpisy projektantów branżowych? Do tej pory pracowałem przy większych projektach gdzie każda branża "robiła swoje" więc nie wiem czy to prawda? Czy opisany przeze mnie sposób to fuszerka czy powszechna praktyka, która jest OK? Dziekuje i pozdrawiam.
  4. Witam, mam następujący problem. Mam świetlik poliwęglanowy. Natomiast mam wrażenie że pomieszczenie mi się bardzo nagrzewa. Czy można zastosować jakiś materiał (specjalne szkło) aby ograniczyć nagrzewanie? Czy takie szkło jest lepsze od jakiejś żaluzji? Dziekuje i pozdrawiam.
  5. Witam, Czy ktoś z Was zna może producenta/linki do " kapinosa" W dachu pokrytym papą, chcę wywinąć papę 20cm na ocieplenie attyki a potem schować papę pod ocieplenie . Czy wiecie jak sie nazywają listwy stalowe w miejscu gdzie papa "chowa się" pod ocieplenie? Może znacie jakieś linki? A może po prostu jest obróbka stalowa i trzeba tą blachę wygiąć? Dziękuję i pozdrawiam.
  6. Witam, Czy jest jakiś system kołków umożliwiajacy mocowanie styropianu do drewna. Sytuacja wygląda tak: Mam "sufit" przed wejściem do budynku w konstrukcji stalowej do którego chcę przymocować płytę OSB i do niej ocieplenie? Czy to poprawne? Czy jest jakiś system mocowań albo inne lepsze rozwiązanie? Dziekuję i pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...