Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szaman_75

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    116
  • Rejestracja

Szaman_75's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Witam !!! Wykonano : Poddasze : punkt : 2, 3, 4 (nie do końca co prawda bo uzyskana powierzchnia zwiększyła klatkę schodową ),5 , 6 (i tu zalecał bym wydłużenie dachu żeby zachować proporcje budynku) Efekty do wglądu w dzienniku budowy. PS ... trochę innych zmian też wprowadziliśmy np poszerzenie budynku o 1m ( po 05 z każdej strony). Ps2 Nasza Iskierka jest w odbiciu lustrzanym ( to informacja dla oglądających zdjęcia żeby się było łatwiej połapać.
  2. Witam po przerwie !!! I od razu tak z innej beczki ... Ktoś może robił już świadectwo energetyczne ? Bo ciekawi mnie niezmiernie czy rzeczywiście materiały do budowy mają wpływ na zapotrzebowanie energetyczne - czy tak naprawdę to świadectwo to pic na wodę. U nas wygląda to tak : zapotrzebowanie na energię pierwotną EP 45,8 kWh/(m2rok) zapotrzebowanie na energię końcową EK 124,8 kWh/(m2rok) materiały: ściany : ytong 24 + 15 styro dach : wełna 30cm, blachodachówka.
  3. Mam pytanie co do sterownika "ecokom 200 classic" czy ktoś z Państwa jest może szczęśliwym posiadaczem kodu odblokowującego tryb ręczny ??? W mojej instalacji zdarza się że zapowietrzają się pompy - przydała by się możliwość wymuszenia ich pracy ręcznie - rozpalanie w kominku przy zapowietrzonych pompach to trochę karkołomne zadanie. Wiec jeśli by ktoś mógł mi pomóc był bym wdzięczny.
  4. My budowaliśmy Iskierke poszerzoną o 0,5 m z obu stron (w sumie 1m) całkowity koszt budowy w granicach 300 tys. Nie wydaje mi się zatem aby poszerzenie wpływało znacząco na koszty budowy - natomiast wpływa znacząco na komfort użytkowania.
  5. kasa, kasa, kasa ........ Zwykła nie ocieplana odpada (bo ci będzie zimno w nogi w sypialni ), ocieploną "zwykłą" raczej ciężko dostać gdyż są to raczej bramy do garaży wolno stojących i nie ogrzewanych. Zaletą segmentowej jest lepsze doleganie do uszczelki na murze - nie ma szpar nie wykrzywia się itp ... automat mocniej dociska bramę niż ręczne mechanizmy (pomijam wygodę). Reasumując - segmentowa , ocieplona, z automatem .... kasa... kasa ... kasa ..... ale np. parapety wewnętrzne nie są niezbędne i tu można szukać oszczędności - wiem coś na ten temat
  6. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57578-Projekt-Iskierka-czy-kto%C5%9B-go-budowa%C5%82-Ja-si%C4%99-przymierzam/page118 post 2351 wszelkie informacje
  7. A parapety też z czasem się pojawią .... Ps. "Tomkwas" : Oczywiście że położenie geograficzne biorąc pod uwagę tak znamienite sąsiectwo jest niewątpliwą zaletą ....
  8. Bo ja wiem ... parapetów wewnętrznych brak ... kuchnia z odzysku .... panele na podłodze .... (ale ładne) , ogrodzenia brak .... Staraliśmy się by nasza Iskierka była jak najbardziej bezobsługowa, a rozwiązania rokujące nadzieje na zmniejszenie kosztów utrzymania wprowadzone już na etapie budowy . Miała być jeszcze oczyszczalnia przydomowa ale niestety warunki gruntowe na to nie pozwoliły. Niestety jak każdy dysponujemy określonymi środkami finansowymi i .... parapetów brak ... coś za coś.
  9. My. Koszt zależy oczywiście od klasy sprzętu - przy centrali " Zehnder ComfoAir 300 " wraz z kanałami, anemostatami montażem na gotowo 13 tys. Zalety: 1. Brak komina w kuchni - tańsza budowa (oczywiście komin nie rekompensuje wydanych 13 tys) 2. Brak problemu nawiewania przez kratki zimnego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej i szczelnych oknach. 3. Oszczędności energetyczne (przy -10 stopniach na zewnątrz i 22 stopniach wewnątrz nawiewane powietrze ma temperaturę 17 stopni a wiec grzejemy o 5 stopni a nie o 32). 4. równomierne rozprowadzenie świeżego powietrza po wszystkich pomieszczeniach. 5. Sztuczny przeciąg - najwyższy bieg centrali i cały dom jest wywietrzony. Wady : 1. Przy kiepskiej jakości wykonania i niskiej jakości centrali szumi ( u nas nie szumi ale niestety centrala nie należy do najtańszych) 2. Koszty .... Koszty .... Koszty .... I Tak jesteśmy zadowoleni . Biorąc pod uwagę ze w poprzednim miejscu zamieszkania po wymianie okien na szczelne w wentylacji grawitacyjnej odwrócił się ciąg i nawiewało przez kratkę w łazience i wc zimne powietrze - efekt ? łatwo sobie wyobrazić ..... Zresztą efekt nawiewania przez kratki w iskierce był gdzieś na forum poruszany .... Reasumując jeżeli chcemy mieć szczelny i ciepły dom to niestety wentylacja mechaniczna a jeśli tak to czemu by nie rekuperacja ? Jeżeli wentylacja grawitacyjna to koniecznie nawiewniki w oknach (lub pod) i .... niestety zimne powietrze. Ps. Mam świadomość że przy ogrzewaniu węglowym inwestycja zwróci się za około 15 lat. jeśli brać pod uwagę koszty ogrzewania domu.
  10. 1. Słychać - można się przyzwyczaić - poza tym 30 cm wełny dość skutecznie tłumi odgłosy deszczu ( oczywiście nie całkowicie) 2. Nagrzewa się - szczególnie ciemna i znowu dobra izolacja rozwiązuje częściowo problem. zalety ? taniej . i nie chodzi o samo pokrycie ale o całą konstrukcję dachu którą można odchudzić. ( choć nam budowlaniec powiedział ze oszczędność niewielka a sztywność dachu spada wiec mimo zmian w projekcie wróciliśmy do wersji pod dachówkę. )
  11. Mamy . Nawet był użyty 2 razy . Co do ups-a to też mamy . Ups 1,5 kva trzyma piec i 3 pompy około godzinę - trochę marnie wiec polecam agregat . (czas podtrzymania oczywiście zależy od pojemności baterii w UPS-ie a nie jego mocy ale kwestiami technicznymi głowy Wam zawracał nie będę). Zakupiono wiec w trybie pilnym którejś niedzieli w markecie (po całej nocy trochę się jednak wychłodziło około 4 stopnie na 12 godzin) agregat 2,5 kW - w trybie awaryjnym zasila kotłownie i 1,5kW kuchenkę elektryczną - normalnie płyta elektryczna w kuchni - przy braku prądu też niestety nie działa. I ważna rzecz jeżeli agregat to i UPS - bo elektronika nie lubi agregatu (szczególnie takiego z marketu) a sterownik pieca to elektronika .... (serwisant który przyjechał do naszego pieca w ten sposób uszkodził sobie sterownik). Wiec jeżeli ktoś planuje zakup agregatu to i nich sobie nabędzie UPS-a. (Agregat zasila UPS-a UPS piec).
  12. A widzisz .... o tym nie pomyślałem.... i ups wyszło że słabo się przykładam do czytania forum .... Wentylacji brak , pleśni na razie też - może dlatego że stryszek używany jest jako suszarnia (.... a wiec jednak bardziej wilgotno ) i co za tym idzie częstawo jest odwiedzany / wietrzony. Poza tym mam ze stryszku wyjście na dach (wyłaz dachowy - a nie jak w projekcie schodki na zewnątrz od dołu) - niby przez niego nie wieje ale wyjątkowo szczelnym to bym go nie nazwał. A co do strat ciepła to mam wrażenie ze dodatnie temperatury na strychu wynikają z częstych odwiedzin i z faktu dość szerokich schodów na stryszek - klapa niby ocieplona ale 2 czy 3 cm styropianu w klapie trudno nazwać ociepleniem. Aaaaaaaa ..... i rury od rekuperacji mamy na stryszku - niby też ocieplone ale wyposażone w mechaniczne przesłony ( do bilansowania powietrza wtłaczanego / wysysanego z pomieszczeń - na samych amenostatach nie do końca da się to zbilansować) i przy klamkach od przesłon zawsze trochę powietrza jest wtłaczane / wysysane - taka mikro wentylacja. (niby ilości śladowe ale rekuperacja pracuje 24 na dobę wiec trochę się uzbiera). Tak czy inaczej jak się tylko zrobi cieplej rozszczelnię wyłaz dachowy - a jak pomimo tego pojawi się pleśń i grzyby to trzeba będzie wybić kratkę w szczycie albo lepiej w izolacji i foliach i wyprowadzić powietrze pod blachę. (właściwie dwie jedną przy podłodze z jednego końca - drugą pod samym dachem z drugiego.) A taki byłem zadowolony z ocieplenia ....
×
×
  • Dodaj nową pozycję...