Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

plakon

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

plakon's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Mam taki kocioł. Napisz może jaki masz typ sterownika, no i jaki nastawy. Poza tym użyj opcji szukaj. W zeszłym roku dużo na ten temat pisałem.
  2. Shooter, jeżeli masz możliwość to najpierw wyłącz tę cholerną pogodówkę (jeżeli sterownik na to pozwala) i sprawdź czy Ci kocioł będzie odpowiednio spalał węgiel i czy w pomieszczeniach będzie odpowiednia temperatura. Po prostu niech pracuje na programie stałowartościowym. Zakładam że wątki o sposobie ustawiania kotłów podajnikowych przeczytałeś, oraz wiesz co to jest krzywa grzania przy kotłach ze sterowaniem pogodowym. Próbuj.
  3. => Escape@ Napisz proszę o jakich myślisz problemach? Ja palę miałem w AKM i nie ma problemów żadnych. W końcu tłokowce są dedykowane do miału.
  4. => MISTÓW1 Słuchaj, ja czyszczę tę rzeczywiście nieprzemyślaną najniższą kopertą po wyjęciu blachy w górnych drzwiczkach. Wtedy można kopertę wyczyścić tym skrobakiem długim co był w komplecie do kotła. Wystarczyło moim zdaniem górne drzwiczki obniżyć o 5 cm i by było łatwiej, a tak jest ciężko tam dojść.
  5. plakon

    Defro AKM-LUX

    Oczywiście, że chodzi o oszczędzanie opału. U mnie zależnie od temperatury zużycie jest na poziomie od 30 do nawet 80 kg miału na dobę. Maksymalne zużycie było przez te najgorsze mrozy styczniowe. Miału używam o kaloryczności 23 MJ/kg. Z drugiej strony kupując tłokowca ja byłem świadomy, że nie zejdę ze zużyciem tak nisko jak można w kotle z podjanikiem ślimakowym. Niestety minimalna dawka paliwa w tłokowym jest pełnym cyklem tłoka - w ślimakowym czas podawania ustawisz nawet na 1 sekundę jak się uprzesz. Z kolei w ślimakowym kotle na byle jakim miale nie pojedziesz - w tłokowym, owszem. Cóż, życie polega na kompromisach...
  6. plakon

    Defro AKM-LUX

    U mnie ustawienia od około połowy grudnia są takie same jak ma Mistów1. Tylko 2 drobne różnice: - wentylator mam na 10% - czas pracy wentylatora w podtrzymaniu, (w które też mi praktycznie kocioł nie wchodzi) mam 20 sekund. W domu trzymam temperaturę około 20 stopni - regulacja na głowicach termostatycznych.
  7. @P:)apolinek - o spalaniu dolnym lub górnym można mówić w przypadku kotłów komorowych (zasypowych), w podajnikowych jaki by ten podajnik nie był zawsze pali się określona porcja paliwa a nie cały ogromny zład paliwa. Jeśli uważasz inaczej, proszę o uzasadnienie Twojej opinii.
  8. plakon

    Defro AKM-LUX

    Piotrze w temacie http://www.forum.muratordom.pl/defro-akm-lux-jakie-macie-nastawy,t165023.htm? już od jakiegoś czasu dyskutujemy i wymieniamy się spostrzeżeniami. Dla Ciebie pewnie też się coś cennego znajdzie
  9. Słuchaj nieosiagalny przepraszam, ale zapomniałem na Twoje pytanie odpisać . Otóż, ja się pokapowałem że mam nieodpowiedni sterownik jak mi się instrukcja sterownika z rzeczywistością nie zgadzała. W tym momencie uzyskałem informację, że mam zły. Drugą wadą mojego egzemplarza było niezapamiętywanie niektórych parametrów. Po wymianie mam święty spokój. Na podanych wyżej ustawieniach działa mi kocioł tak jak powinien.
  10. Witam, ja mam kocioł wyprodukowany jeszcze w 2008 roku i patrząc na przekrój na stronie defro i na mój w kotłowni wychodzi, że ja mam jeszcze inaczej. Otóż, ruszt podstawowy jest z lekkim spadem - normalnie. Z kolei ruszt żeliwny jest poziomo. ale około 10 cm niżej niż dolna krawędź rusztu od tłoka. U mnie problemu z popiołem nie ma, spada na ruszt, i już (przy okazji oddając resztę ciepła). Co do spieków - zmniejszcie nadmuch do 30% będzie ich mniej. Zwiększanie nadmuchu powoduje zwiększenie temperatury spalania i więcej spieków. Moje aktualne nastawy: - Paliwo miał 23 MJ/kg. - zadana CO: 56 stopni - zadana CWU: 50 stopni - przerwa podawania: 8,5 minuty - przerwa podtrzymania: 90 minut - wentylator w podtrzymaniu: 15 sekund co 20 minut - siła nadmuchu 30% Dane budynku - czytajcie wyżej. Kocioł na tych ustawieniach działa mi bez przerwy już ponad miesiąc. Chodzi OK, na razie nic nie mam zamiaru zmieniać, będzie zimniej odkręcę po prostu głowice na kaloryferach i podłogówce.
  11. Kiedy są temperatury w okolicy zera lub lekko powyżej - oczywiście że utrzymuje. To znaczy oczywiście najpierw lekko się rozjeżdża w górę a potem utrzymuje. Po mojemu program sterownika ST-44 mógłby być inaczej skonstruowany. Po osiągnięciu czasu podtrzymania powinien się włączyć tylko wentylator i dopiero jeżeli by temperatura nie rosła przez określony czas dopiero wtedy podajnik. W obecnym programie po czasie podtrzymania włącza się wentylator i od razu podajnik. Drugą wadą tego rozwiązania programowego jest to, że wentylator nie startując z wyprzedzeniem powoduje, że zawsze minimalna ilość drobniutkiego miału spada przez dziurki nadmuchowe w ruszcie do komory pod rusztem.
  12. Już wiem co jest z tym sterownikiem. Przypomniałem sobie! Miałem podobnie. Na końcu oznaczenia firmwaru powinieneś mieć na końcu literkę "H" co oznacza, że praca tłoka jest kontrolowana przez hallotron. Jeżeli masz wersję bez tego "H" to po prostu w DEFRO dali Ci zły sterownik (od ślimakowego). Ja to też przerabiałem, w Techu wymienili mi cały sterownik, ja im oddałem ten co miałem i jest OK. Zastanawia mnie tylko - w kwestii tytułu wątku - co z tymi nastawami, żeby obniżyć zużycie bo 30 kg na dobę przy obecnych temperaturach to mimo wszystko dużo, a jest to praktycznie ustawienie uniemożliwiające wygaśnięcie kotła. Nie da się przecież wydłużyć przerwy podtrzymania powyżej 90 minut, a by się przydało. Wtedy warstwę miału /paliwa/ można by tak wyregulować żeby wystarczała na dłużej, na przykład skracają czas przerwy w pracy. W obecnym programie po tych 90 minutach kocioł dostaje nową porcję paliwa i jest ono rozdmuchiwane - moim zdaniem niepotrzebnie.
  13. @nieosiągalny napisz jak Ty masz sterownik, bo normalnie w AKM nie da się ustawić czasu podawania (sterownik ST-44) tylko czas przerwy. Przecież tłok musi wykonać pełny cykl: cofnąć się -> nabrać paliwa -> przesunąć je do przodu -> cofnąć się do pozycji "parkowania".
  14. alan126 - nie wiem jak Twój wentylator przy tym kotle, ale w moim wentylator nie ma przysłony regulacyjnej. Co do związku z prędkością wentylatora i rozbieganiem nie bardzo się zgodzę. Ja mam teraz 40% ustawione i kocioł się rozbiega o około 6 - 7 stopni. Po prostu fizyka działa i zawsze się rozbiegnie przy wentylatorze pracującym bez zwalniających obrotów aż do osiągnięcia zadanej temperatury.
  15. Taką ceramikę kupisz w sklepach budowlanych - są to po prostu cienkie cegły szamotowe (chyba na oko 3 cm grubości). To że Ci spada poniżej 50 stopni jak wychodzi ze stanu podtrzymania po mojemu świadczy, że po prostu masz mocno nastawione obroty wentylatora i po prostu zimne powietrze najpierw chłodzi wymiennik a potem dopiero ogień z powrotem go grzeje. Ja tam bym się nie przejmował.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...