Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BaK

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez BaK

  1. BaK

    Domy z bali

    Jakie wsporniki do odgromówki wykorzystywaliście na blachodachówce AHI (jakie na gąsiorach a jakie na połaci dachowej). Szukam czegoś co nie zeszpeci za bardzo dachu.
  2. BaK

    Domy z bali

    Ponieważ niewiele osób ociepla domy z bala od środka, sam nieźle nabiedziłem się nad tym zagadnieniem zanim ustaliłem (w tym po konsultacjach z panem Nitką) chyba właściwą koncepcję. U siebie będę robił to w sposób następujący: 1. Bal od zewnątrz (mam bale prostokątne) 2. Witroizolacja bezpośrednio na bale 3. Drewniany ruszt ślizgowy (dla dwóch warstw wełny) a) Warstwa 1: kantówka rusztu poziomo (równolegle do bali), na stałe bezpośrednio do ściany na wiatroizolacji - pomiędzy kantówką "poziomą" pierwsza warstwa wełny b) Warstwa 2: kantówka rusztu pionowo, oparta na wylewce, w jednym punkcie na samym dole mocowana na stałe w pozostałych 2-3 punktach wyfrezowany w kantówce rusztu podłużny otwór 10-15cm długości i przez ten otwór wkręt do ściany (wkręt inicjalnie mocowany w górnej części podłużnego otworu) - pomiędzy kantówką "pionową" druga warstwa wełny Tu mam ciekawostkę: pan Nitka w swoich materiałach opisuje specjalne wieszaki dla pionowych elementów rusztu ślizgowego, jednak na zadane bezpośrednio pytanie gdzie takie wieszaki można nabyć odpowiedział mi ze nie wie i doradził wykonanie wyfrezowania na wkręt . Mam też zamiar w miejscach gdzie krzyżuje się kantówka "pozioma" i "pionowa" dać pomiędzy nie filc tak aby zmniejszyć ewentualne przyszłe skrzypienie tego rusztu. 4. Opóźniacz pary 5. Pustka powietrzna (tu mam wątpliwości czy jest niezbędna, ale wszystko wskazuje że należy ją przewidzieć jezeli deski też od środka) 6. Deska szalunkowa (boazeria) Dość istotnym zagadnieniem jest odpowiedni dobór wiatroizolacji i opóźniacza pary tak aby zapewnić właściwe "oddychanie" warstwy izolacyjnej (wiatroizolacja powinna mieć współczynnik "paroprzepuszczalności" 120-180g/m2/24h, a opóźniacz pary 2-20g/m2/24h) - ja wybrałem DuPoint Tyvek Housewrap i DuPoint Tyvek VCL. P.S. Mam już wylewki i dach http://picasaweb.google.pl/bakalbum/BudowaEtapI?authkey=Gv1sRgCM_zo5yeoPSnowE#
  3. BaK

    Domy z bali

    Pamiętam, że kilka osób ma na dachach AHI Gerad Corona kolor "Sable" - mam do was pytanie: jaki wybraliście kolor rynien? Rozważamy czarne lub grafitowe, ale nie wiemy jakie w rzeczywistości najlepiej pasują do tej blachodachówki.
  4. Czy można do takiego połączenia kilku pionów w jeden kanał/kominek wentylacyjny zastosować rury elastyczne spiro (metalowe)? czy też muszą to być standardowe sztywne rury i kształtki "kanalizacyjne". Chciałbym na poddaszu nieużytkowym wykorzystać właśnie spiro do "spięcia" pionów na potrzeby odpowietrzenia, ale nie wiem czy są jakieś przeciwskazania. Podbijam.
  5. Czy można do takiego połączenia kilku pionów w jeden kanał/kominek wentylacyjny zastosować rury elastyczne spiro (metalowe)? czy też muszą to być standardowe sztywne rury i kształtki "kanalizacyjne". Chciałbym na poddaszu nieużytkowym wykorzystać właśnie spiro do "spięcia" pionów na potrzeby odpowietrzenia, ale nie wiem czy są jakieś przeciwskazania.
  6. BaK

    Domy z bali

    Ponieważ montaz okien u nas już niedługo mam pytanie: jak mocowane były u was okna: na piankę czy na łączniki metalowe do bali? Czy okno jest "zlicowane" ze ścianą zewnętrzną i na to maskownica? Jakie uszczelnienie? Może ktoś podrzuci jakieś fotki ? - z góry dziękuję . Nasz budyneczek nabrał już kształtów i kolorów. Zainteresowanych zapraszam do galerii: http://picasaweb.google.pl/bakalbum/BudowaEtapI?authkey=o0_RAeOI-c8#
  7. BaK

    Domy z bali

    Na razie jeszcze zbyt wiele nie wybudowali, ale ekipa jest zgrana i dbaja o detale. Trzymają się projektu, wiec jak chcesz coś zmienic podczas budowy to trzeba odpowiednio wczesniej z nimi ustalić. Grube modyfikacje tylko z szefem. Do tej pory wszystko OK. (zdaje się, że ekip jest kilka więc nie ma gwarancji, że na tych samych trafisz).
  8. BaK

    Domy z bali

    krysiagdy, dzięki . Według założeń bale mają mieć 15x(23-27)cm - dopuszczalna tolerancja wysokości. Łączymy na jaskółczy ogon - według mnie to najładniejsze połączenie węgłowe - umiejętność wykonania takiego połączenia była dla nas kryterium wyboru wykonawcy. Znaleźliśmy firmę DOM z Białegostoku (Grabówka): http://www.dom.bialystok.pl/.
  9. BaK

    Domy z bali

    My zdecydowaliśmy się na Remmersa HK Lasur. Czy to dobry wybór czas pokaże - kolor "pinia" bardzo nam się spodobał. P.S. Przyjechały bale i nasi wykonawcy ruszyli (wreszcie jest coś do pokazania w watku "domy z bali" ), zapraszam do galerii: http://picasaweb.google.com/bakalbum/BudowaEtapI?authkey=o0_RAeOI-c8#
  10. To poproszę o wskazanie choć jednego sensownego opisu, bo niestety szczegółowego opisu zgodnego z moimi potrzebami nie znalazłem.
  11. Podbijam, może ktoś wie jak to poprawnie wykonać.
  12. Na działce mam studnię wąskorurową, z ziemi wychodzi rura PE fi40, do tego mam wkopane dwa kręgi jako obudowa tej studni. Zamierzam wewnątrz kregów umieścić zestaw hydroforowy. Proszę o poradę: jak prawidłowo, "zgodnie ze sztuką", podłączyć zestaw hydroforowy do studni i do instalacji w budynku. Jaka powinna być kolejność zaworów/armatury i gdzie powinny być zachowane spadki, a także z czego wykonać podlączenie po stronie ssacej (elementy PE? stalowe? czy moze jakieś specjalne?)?
  13. BaK

    Domy z bali

    kasia_sloneczko, masz na dachu kominki wentylacyjne (zapewne wywietrzniki pionów kanalizacyjnych), które bardzo pasują do blachodachówki. Napisz jakiej to firmy bo ostatnio sporo się naszukałem wywietrzników/wywiewek pasujących do AHI i nic nie mogłem sensownego znaleźć.
  14. BaK

    Domy z bali

    Nasz wykonawca właśnie Syntirola nam poleca (twierdzi że jest lepszy od V33 i porównywalny z Remmersem). Po przestudiowaniu tabeli zastosowań na stronie Syntirola rozważam lazurę wodorozcieńczalną Lazur do Drewna Aquaréthane lub lazurę rozpuszczalnikową Xylodhone HP (obie według tabeli lepiej zabezpieczają niż Lakier do Drewna BSC). Czy miał ktoś może doświadczenia z tymi lazurami? Która będzie lepsza? Co z paroprzepuszczalnością takich środków (producent niestety nic na ten temat nie napisał)? czy stosując takie wynalazki nie zafunduję sobie zbroi skutecznie zabezpieczającej mój drewniany domek przed 'oddychaniem'?
  15. Jak masz poprzerastaną kilkuletnią trawę i chwasty to zwróć uwagę na moc kosy. Po doświadczeniach z moimi praktycznie zdrewniałymi przy ziemi łodygami chwastów, kretowiskami w wysokiej trawie i samosiejkami drzew, rekomenduję nie mniej niż 2KW i oczywiście nóż w komplecie. Ja mam KBH 43A - nie jest tania ale jestem z niej bardzo zadowolony.
  16. BaK

    płyta fundamentowa

    Ocieplenie od wewnątrz jest powszechnie wykorzystywane w technologii drewnianej, szczególnie, jak w moim przypadku, gdy ściana nośna jest wykonana z grubego bala prostokątnego łączonego na jaskółczy ogon z odkrytym połączeniem węgłowym. W takim przypadku ocieplenie podłogi leżące na płycie łączy się bezpośrednio z ociepleniem ścian. Wydaje się, że przy takim rozwiązaniu dawanie izolacji termicznej po płytę fundamentową (np. drogiego XPS) nie ma sensu - ale może z jakiś powodów jest to konieczne?
  17. BaK

    płyta fundamentowa

    Czy może mi ktoś wyjaśnić, czy w przypadku ocieplania domu od środka, w szczególności gdy będzie wykonana izolacja termiczna na płycie funadamentowej, umieszczanie pod płytą warstwy styropianu ma jakiekolwiek uzasadnienie?
  18. Znalazłem informację, że polska firma STYRMANN produkuje styropian ekstrudowany i cenowo wygląda bardzo atrakcyjnie (w porównaniu do innych: BASF, Ursa, ...). Czy miał ktoś może z tym jakieś doświadczenia?
  19. Dołączając się do wątku proszę o poradę: Kupiłem działkę (Milanówek), na której jest studnia podobno na 30m i zdaje się że wąskorurowa. Jesienią gdy poziom wód gruntowych był na ok. 160cm (co wykazały badania geotechniczne na dzialce) w kręgach stała woda i zakrywała rurę studni. Aktualnie wody w kręgach nie ma (zapewnne ze względu na obnizenie poziomu wód gruntowych). Wiosną ekipa studniarska zamontowała pompę ręczną (niestety nie byłem przy montażu i nie wiem z jakiej głębokosci wybiera wodę) ale za każdym razem po krótkiej przerwie w pompowaniu (np. jeden dzień) na początku leci brudna praktycznie bura woda, po czym po kilku "machnięciach" leje się przejrzysta woda o lekko żelaznym posmaku. Dodakowo studniarz stwierdził, że pod dolnym kręgiem jest piasek (obudowa nie ma dna z betonu). Ponieważ zamierzam wewnątrz kręgów zamontować zestaw hydroforowy chciałbym wiedzieć, czy: 1. Ze względu na pojawiającą się wewnątrz kręgów wodę powinienem trochę ją zasypać/zalać dno betonem żeby wewnątrz było sucho? 2. Skoro woda w obudowie zakrywała jesienia rurę studni to jak ją przedłuzyć przy ewentualnym zasypywaniu/zalewaniu dna obudowy, zeby wszystko bylo szczelne? (bo jak rozumiem wlewanie się wody gruntowej do wnętrza studni nie jest zjawiskiem korzystnym) 3. Na jakiej głebokości w obudowie zamontować zestaw hydroforowy, żeby nic nie zamarzło w zimie? 4. Na jakiej głębokości wyprowadzić rury tłoczne na zewnątrz i jak ewentualnie je zaizolować dla pewności? 5. Czy i ewentualnie jak powinienem uszczelnić wylot rury studni po wprowadzeniu do niej rury ssacej zestawu hydroforowego 6. Czy bura woda na początku pompowania pompą ręczną nie jest zjawiskim niepokojacym i czy w związku z tym nie powiniem jakoś dodatkowo zabezpieczyć zestawu hydroforowego? 7. Czy jak założę za pokrywę obudowy szczelny właz żeliwny, to muszę go jakoś dodatkowo docieplać? Z góry dzięki za rady/opisy praktycznych doświadczeń.
  20. Dołączając się do wątku proszę o poradę: Kupiłem działkę (Milanówek), na której jest studnia podobno na 30m i zdaje się że wąskorurowa. Jesienią gdy poziom wód gruntowych był na ok. 160cm (co wykazały badania geotechniczne na dzialce) w kręgach stała woda i zakrywała rurę studni. Aktualnie wody w kręgach nie ma (zapewnne ze względu na obnizenie poziomu wód gruntowych). Wiosną ekipa studniarska zamontowała pompę ręczną (niestety nie byłem przy montażu i nie wiem z jakiej głębokosci wybiera wodę) ale za każdym razem po krótkiej przerwie w pompowaniu (np. jeden dzień) na początku leci brudna praktycznie bura woda, po czym po kilku "machnięciach" leje się przejrzysta woda o lekko żelaznym posmaku. Dodakowo studniarz stwierdził, że pod dolnym kręgiem jest piasek (obudowa nie ma dna z betonu). Ponieważ zamierzam wewnątrz kręgów zamontować zestaw hydroforowy chciałbym wiedzieć, czy: 1. Ze względu na pojawiającą się wewnątrz kręgów wodę powinienem trochę ją zasypać/zalać dno betonem żeby wewnątrz było sucho? 2. Skoro woda w obudowie zakrywała jesienia rurę studni to jak ją przedłuzyć przy ewentualnym zasypywaniu/zalewaniu dna obudowy, zeby wszystko bylo szczelne? (bo jak rozumiem wlewanie się wody gruntowej do wnętrza studni nie jest zjawiskiem korzystnym) 3. Na jakiej głebokości w obudowie zamontować zestaw hydroforowy, żeby nic nie zamarzło w zimie? 4. Na jakiej głębokości wyprowadzić rury tłoczne na zewnątrz i jak ewentualnie je zaizolować dla pewności? 5. Czy i ewentualnie jak powinienem uszczelnić wylot rury studni po wprowadzeniu do niej rury ssacej zestawu hydroforowego 6. Czy bura woda na początku pompowania pompą ręczną nie jest zjawiskim niepokojacym i czy w związku z tym nie powiniem jakoś dodatkowo zabezpieczyć zestawu hydroforowego? 7. Czy jak założę za pokrywę obudowy szczelny właz żeliwny, to muszę go jakoś dodatkowo docieplać? Z góry dzięki za rady/opisy praktycznych doświadczeń.
  21. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z utwardzaniem drogi gruntowej (ponad 100m): a) jakimi sposobami to zrobić ? b) co się najbardziej opłaca ? Droga ma spdek więc trzeba zdaje się uwzględnić możliwość wypłukiwania "utwardzacza" przez wodę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...