Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

smarki

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    92
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez smarki

  1. Ja sypie tyle aby było ciepło w domu:) Przy mrozach -20C 2 x dobę pełny zasyp pod drzwiczki, przy -5C 2 x 3/4 komory, jak będzie powyżej 0 to wystarczy raz przepalić. Pełny zasyp to u mnie jest 1 węglarka bo mam szamot na tyle kotła postawiony. Ale porównywać tego do siebie nie możesz, bo mamy różne chałupy. Syp tyle żeby Ci ciepło było a spalanie przebiegało w jak najlepszych warunkach.
  2. hes A da rade Twój reaktor zasypać węglem tak powiedzmy żeby wystarczyło na dwa/trzy dni bez dosypywania? Na info ogrzewanie pisałeś że po wsypaniu większej ilości zapalił sie cały zasyp, że musisz kombinować z mokrymi trocinami itp...
  3. Mi z szamotem (ale nie za dużo - tylko tył kotła na wysokość jednej cegły w pionie) pali się lepiej, dłużej, czyściej. Jaki masz węgiel - klasa 33/34? Może podłóż pod klapkę PG zapałkę tak aby cały czas była mała szpara..
  4. Odnośnie deflektora to obadajcie jak Peti to zrobił z wykorzystaniem oryginalnej blachy z SWK - http://www.zebiec.pl/pl/forum?func=view&catid=6&id=291 Wymiennik bardziej biały niż to co aktualnie pada mi za oknem.
  5. Potwierdzam powyższe, jak wyłożę komorę szamotem to może i trochę lepiej się pali, ale za to krócej. Dlatego mam tylko szamot na tylnej ścianie w celu zmniejszenia paleniska. Kombinuję też nad deflektorem z blachy.
  6. nilsan Dzięki za pomysł, tylko muszę wymyślić w jaki sposób bez wiercenia/gięcia/spawania itp takie coś zmajstrować na testy mppm W jaki sposób ta półka się trzyma i nie spada ? Pytanie może śmieszne ale ze zdjęcia i opisu nie jestem w stanie do tego dojść
  7. Po wielu próbach i różnych konfiguracjach u mnie w KWK 16 najlepiej pali się tak jak na obrazku poniżej. http://img141.imageshack.us/img141/1741/kwk.jpg Cztery cegły szamotowe postawione pionowo na tylnej ściance, na to popiół dla uszczelnienia. Cegły stoją na małych kawałkach szamotu aby można było używać ruchomego rusztu do odpopielenia. PG - miarkownik + uszczelniona klapka PW - KPW 6x4cm, spłaszczona na końcu + oryginalne napowietrzanie Zębca Temp na piecu 45-48C, grzeję też wymiennik CWO 100l. Po zmniejszeniu palenisko ma teraz dł. 26 szer 27 głęb 29cm. Palę mocno gazującym i spiekającym węglem, co dodatkowo utrudnia całą sprawę, ale dzięki zmniejszeniu paleniska zasyp jest teraz lepiej napowietrzany - jest o wiele mniej sadzy na wymienniku. Testy na innym węglu wypadły rewelacyjnie, więc na następny sezon zmiana opału da jeszcze lepsze rezultaty. Ładuję do samych drzwiczek jakieś 11 kg orzecha, pali się ok 1kg/h co przy nowym standardowo ocieplonym domu 150m2 daje 22-23st w pokojach. Próbowałem jak niektórzy tu sugerowali dzielić zasyp na pół, ale poza tym że musiałem rozpalać dwukrotnie, nic to nie dawało. czas palenia praktycznie ten sam, więc zrezygnowałem. Również próby z większą ilością szamotu (po bokach komory, jak również deflektory z góry) też nie sprawdziły się. Węgiel spalał się może i trochę lepiej, ale prawdopodobnie wymiennik nie dawał rady odebrać ciepła. Kocioł długo dochodził do zadanej temperatury. Interesujący jest wątek z RCK - mam dom na lekkiej górce, z 3 stron otwarte pole i jak powieje to ho ho:) Najważniejsze w tym wszystkim to zrozumieć podstawowe zasady i prawa fizyki, dostosować pod swoją kotłownię, próbować i eksperymentować a na pewno się poprawi. Póki co wszystkie uwagi LastRico się u mnie sprawdzają, za co jestem mu bardzo wdzięczny.
  8. Poruszam temat rusztu wodnego - czy ktoś już się z tym uporał i może wrzucić co nieco? Jakieś foto, rezultaty spalania? Pierwsza rzecz jaka mnie naszła to wycięcie tego w cholerę, ale ze względu na spore skomplikowanie raczej skłaniam się ku zabudowie dodatkowego żeliwnego rusztu nad tym wodnym... Mam swoje przemyślenia ale chętnie poznam Wasze.
  9. resq, Fajnie się to czytało, lecz jak mówi przysłowie jeden obraz wart tysiaca słów - jakieś zdjęcie by sie przydało ! Szczególnie intersuje mnie ta komora z szamotem i ten dodatkowy ruszt. Pzdr!
  10. 10kg pociągnęło 8h przy temperaturze 45 st C. Start z zimnej instalacji po 24h niepalenia. Dalsze testy jutro, ale wydaje mi się że stałopalność trochę gorsza no ale coś za coś...
  11. Do wszystkich którzy walczą z dymem i sadzami - dzisiaj się okazało jak ważny jest opał. Kolega Rybniczanin (dzięki jeszcze raz!) udostępnił mi węgiel z innej kopalni. Dymu z komina praktycznie nie ma, wymiennik czysty. Poniżej foto - dymek praktycznie niewidoczny 30 min od rozpalenia. Wcześniej, przy tych samych warunkach wymiennik cały w sadzy, dymu sporo bez względu na stopień otwarcia KPW... http://img842.imageshack.us/img842/3159/dscf2556.jpg
  12. Czy ktoś może poinstruować jak murować szamot w kotle na zaprawie szamotowej? Nie wiem czy trzeba oczyścić ścianki bo rozumiem że zaprawę stosujemy jako uszczelnienie? I co z rusztem ruchomym? Jak przymuruję cegły to już nie poruszam wajchą w celu odpopielenia?
  13. Jak łatwo przewidzieć drzwi się będą grzały mocniej.. Raz zdjąłem osłonę termiczną to nie dało się drzwi dotknąć, więc teraz mam tylko wyciętą dziurę na KPW a izolacja została i działa dobrze. U mnie też szamot nic nie daje a tylko przeszkadza przy czyszczeniu więc wywaliłem cegły z pieca, ale nie mówię, że to norma - trzeba sprawdzić..
  14. Przejrzyj moje ostatnie posty, tam są zdjęcia i opisy co i jak w KWK16 pozmieniałem. Drzwi uszczelniałem, ale ciągle są jakieś szpary, szczególnie teraz to słychać przy tym porywistym wietrze - gwiżdże w dole kotła, czyli ciągle są nieszczelności. Szyber oczywiście otwarty. Większe KPW zdecydowanie lepiej działa niż te małe co miałem na początku. Pzdr!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...