miol
Użytkownicy-
Liczba zawartości
739 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
miol's Achievements
DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)
10
Reputacja
-
Dzięki za odpowiedź, kratki już kupiłem (lufty narożne) większe i takie zamontuje, tak przy okazji to żona nie mogła zrozumieć dlaczego wszędzie na rysunkach te lufty są takie wąskie a tym samym wyglądają bardziej "zgrabnie" a u nas muszą być nie dość że wymiary spore (74x57) to jeszcze i wysokie 9cm mimo, że kominek mały 6,5kW. W sumie to ja też nie mogę tego pojąć, mam przewymiarowane ale z drugiej strony z tych niskich 6 cm i tak musiałbym wstawić 2 zamiast 1 szerokiego.
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam Mam pytanie odnośnie wymiaru kratek w obudowie kominka, otóż producent podaje minimalne wymiary kratek gdzie kratka wywiewna jest o 40% większa od tej zaciągającej powietrze. Czy ta zasada różnicy w wymiarach kratek musi być zachowana czy np. mogę dać kratkę dolotową taką samą jak wylotową. Jak producent podaje wymiary kratek 325cm2 (dolot) i 450cm2 (wylot) a ja dam obie 600cm2 to czy to zaburzy obieg powietrza?
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
dzięki wszystkim za komentarze, ostatecznie będzie więc bez bocznej szyby i mam nadzieję że tv przeżyje.
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Pestka dzięki bardzo za koncepcję ale tu będzie właśnie problem z tv bo przy tak głębokim schowaniu to tylko osoba siedząca wprost będzie cokolwiek widziała, a z kolei jak go wysunę na uchwycie do przodu to będzie bardzo blisko szyby kominka tak jak przy poprzednim rozwiązaniu. Pokażę żonie, ciekawe jak zareaguje na to rozwiązanie ) Edytuję bo jednak z takiego ułożenia nic nie będzie bo w samym rogu jest komin więc kominek musi być przy nim.
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
nie bardzo rozumiem, to i tak tv i kominek będą obok siebie
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No to dostało mi się Nigdy nie miałem kominka więc nie bardzo wiem jaka jest temperatura 50cm od szyby (czyli jak zlikwiduję boczną szybkę to jednak może on tam wisieć?) Boczna szyba - bo kominek jest w rogu więc głównie będzie się na niego patrzyło nie na wprost ale pod kątem ok 45st. Co do płomienia i tv to ja nie lubię oglądać tv po ciemku, zawsze włączam oświetlenie więc światło od kominka nie powinna przeszkadzać, chyba, że chodzi o rozpraszanie uwagi i będę wolał patrzeć na ogień niż na ekran . W ogóle pomysł takiego ustawienia wyszedł od osoby, która widziała takie rozwiązania i mówi, że praktykuje się nawet wieszanie tv bezpośrednio na obudowie kominka nad szybą ??? Ogólnie mam problem z rozplanowaniem położenia tv, kominek musi być tam gdzie jest a dla tv miejsce jest jedynie na przeciwległej ścianie, więc albo widzimy tv albo kominek i jak tu ustawić kanapy?
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
A jaka powinna być minimalna odległość między kominkiem a ekranem tv. Bo planuję powiesić tv obok kominka i raptem będzie tam ok 50cm odległości od drzwiczek
- 12 950 odpowiedzi
-
- biopaleniska
- forestnatura
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wysoki komin dobry, niski komin zły. Wg. co niektórych to głównym powodem smogu są ci palący w piecach i kominkach i do tego mają niskie kominy, nie wiem przymierzam się do montażu kominka to jak podmuruję tak z 5m to będzie dobrze? Ale tak na poważnie to wytłumaczcie mi skąd się wziął smog w centrum Warszawy, jeżdżę tamtędy praktycznie codziennie i ni choroby nie widzę dymiących kominów, no i w nosie też nie kręci (co innego na obrzeżach tam jak czasami się wpadnie w zadymkę to trzeba oddech wstrzymywać ale tak samo ja jedzie się czasami za dislem to też na mdłości zbiera). Przecież wg. teorii kominowej nie mógł tam dolecieć, palący mają raczej niskie kominy więc tak przyjmuję że trują do 1km (dobre przybliżenie?).
-
Też bym chciał mieć PC, pewnie fajna rzecz ale większość palących w piecach nie może sobie pozwolić na taki luksus, to po pierwsze. Po drugie to dlaczego uważacie ogrzewanie prądem za ekologiczne, szczególnie w Polsce? To samo dotyczy samochodów elektrycznych. Lokalnie to na pewno poprawia jakość powietrza ale zapominacie gdzie ten prąd jest wytwarzany i jaka jest sprawność takiej elektrowni. Ciekawie to wygląda właśnie w przypadku samochodów, wszyscy się napalają na to (bardzo przypomina te wspomniane świetlówki energooszczędne) a przecież nie dość, że prąd jest wytwarzany z węgla to do tego dochodzi straty przesyłowe, straty związane z akumulatorami i na koniec straty przemiany na energię mechaniczną. Ciekawe jak jest sprawność. 20%? Rzeczywiście eko. Bladyy78 ma rację, nawet kilka lat temu nie mówiło się o smogu i o szkodliwości palenia węglem czy drzewem i przez "mówienie" to rozumiem że jest to przekazywane na szeroką skalę z angażowanie ogólnokrajowych mediów, ulotek, itd. Większość palących to nawet teraz nie zawraca sobie tym głowy, mają swoje problemy, pracę i jak tam coś we wiadomościach usłyszą to przeleci koło ucha.
-
A tak bardziej zrozumiale, bo nie nadążam.
-
Tak pierwszy z brzegu znaleziony w necie http://www.dailymail.co.uk/news/article-2282337/Norway-split-middle-stack-firewood-following-programme-featuring-hour-live-shot-fireplace.html i fragment "Rune Moeklebust, head of programmes at state broadcaster NRK, which showed the programme, said firewood was a natural subject for Norwegian television, as 1.2 million households in the country have fireplaces or wood stoves." Czyli tak ponad 20%, co prawda nie w stolicy ale nie sądze żeby u nas było więcej kominków. W Polsce teraz część się obudziła i rzuca się dokoła szukając na kogo by zrzucić winę za smog:piece, kominki, samochody i puszczanie bąków. Przez kilkadziesiąt lat nie robiono nic w tym temacie a wręcz przeciwnie. Cały czas mówiono, że Polska węglem stoi,że to najtańszy sposób ogrzewania itd., rozwój sieci gazowej mizerny i koszt przyłączenia też nie jest niski, nie mówiąc o cenie gazu. No a teraz jak pojawił się problem to jak to naprawić, a no najlepiej zabronić wszystkiego co się pali, niedługo to grila nie będe mógł sobie rozpalić (bo ogniska to teoretycznie już nie mogę). Jak widać z linku to jakoś w innych krajach te kominki nie przeszkadzają, mniej trują?
-
Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy
miol odpowiedział Bartłomiej → na topic → OGRODY - Pamiętajcie o ogrodach
Witam Trochę czasu minęło ale w końcu zbudowałem sobie piwniczkę łącznie z całą tą papierologią i pozwoleniem na budowę (kilka tys. w plecy) ale bałem się, że jak kiedy skontrolują to nie ma tego nawet jak rozebrać. Ściany zrobiłem z bloczka od zewnątrz i cegła od wewnątrz, strop też cegła od wewnątrz (łukowy) na zewnątrz zbrojony beton i 10cm styropianu, podłoga to cegła ułożona na płask na gruncie rodzimym (mam do 2 m ziemię piaszczystą więc woda nie podchodzi). I wszystko byłoby ok, tylko jakoś mi temperatura za bardzo się zmienia, zimą było ok 3-6 st. ale teraz jak były upały to i 17 pokazał termometr, więc specjalnie chłodno to tam nie ma. Wilgoć jest w środku duża, ze względu na cegłę to nie skrapla się na ścianach ale z metalowych regałów to kapie woda i pokazała się pleśń na etykietach i słoikach. Wlot wentylacji to rura 110, która idzie kilka metrów pod ziemią i wchodzi na dole w rogu piwniczki a wylot jest na przeciwległej ścianie nad drzwiami. I teraz mam problem, dlaczego temperatura jest taka wysoka i czy coś robić z wilgocią ( w końcu do przechowywania warzyw jest ona potrzebna). Myślałem nad zwiększeniem wentylacji (wentylator) ale czy to nie spowoduje wzrostu temp. Może ktoś ma jakiś pomysł?- 653 odpowiedzi
-
- koszt
- piwniczka/ziemianka
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No trochę pogrzebałem i się wyjaśniło, że wina i ciśnienia i piasku a w sumie to wody. Ciśnienia bo filtr był zabrudzony jakimś takim czerwonym szlamikiem i po przepłukaniu sekcja już działa, wyczyściłem korpusy i faktycznie już nie przecieka. Ciekawe jak długo ale dzięki za naprowadzenie gdzie jest problem. Co do filtru dyskowego to chyba nie zadziała, miałem na sekcji lini kroplującej i wystarczał na jedno włączenie, później trzeba go było czyścić. Czeka mnie zakładanie nowego fragmentu trawnika i poważnie się zastanawiam właśnie na tymi polowymi zraszaczami, może będą lepsze, do tego pokombinuje z pompą głębinową (myślę o założeniu falownika do niej bo podobno gwałtowne starty mogą potęgować piaszczenie) bo ze studnią nic nie zrobę, jest jaka jest.
- 1 055 odpowiedzi
-
- automatyczne
- czego
- (i 26 więcej)
-
Witam Co do ciśnienia to chyba nie, bo hydrofor pracuje od 2 do 3,5 bara i woda tak samo leci przy 2 jak i przy 3,5 a w jednej sekcji pracuje tylko 5 zraszaczy MP Rotator i tam tak samo. Tak, że raczej to wina piasku, bo mimo założonego filtra w wodzie jest taki drobniutki piasek. A nie wiecie czy takie polowe zraszacze by dały radę przy zapiaszczonej wodzie( http://www.perrot.pl/81,zraszacze-zx.html )?
- 1 055 odpowiedzi
-
- automatyczne
- czego
- (i 26 więcej)