Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

oscylot

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

oscylot's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. witam bede musial osadzic slupy do ktorych bedą przymocowane skrzydla bramy. Moje pytanie brzmi jak to dobrze zrobic, mam dwie wizje tej pracy pierwsza to wywiercic otwory fi 28 na slupy (slupy beda kwadratowe 100mmx100mm gruboc scianki 3mm) na glebokosc 1,5m i zalac to betonem. Druga mysl to taka zeby oprocz wywiercenia otworow wykopac pomiedzy slupami row zazbroic i zalac betonem do wysokosci zera gruntu tylko nie wiem czy w tym drugim przypadku musze kopac pod ta lawe tak gleboko jak beda slupy czy wystarczy powiedzmy 50 cm ?? Nie wiem czy jest sens lanie takiej lawy czy wystarcza tylko zabetonowane gleboko slupy ? Dodam ze brama w swietle bedzie miala 4,1m po obu stronach bedzie wylana i zazbrojona podmurowka pod przesla ogrodzeniowe. Prosze o wyrazenie opini i moze jakies sugestie. Aha jeszcze jedno zewzgledu na to chcialbym brame otwierac pilotem jak wyprowadzic kable do zasilania silownikow do bramy czy wsadzac je do slupow czy wystawic kolo slupow ??
  2. witam, planuje wykonac ogrodzenie, chcialbym zrobic podmurowke ale ze mam nachylenie terenu zastanawiam sie jak to zrobic kaskadowo. Widzialem takie ogrodzenia i dosc ladnie to wyglada. Moje pytanie to jak to policzyc, jakie maja byc skoki pomiedzy poszczegolnymi elementami podmurowki no i pomiedzy slupkami. Mam odleglosc 30 m i na tej odleglosci mam spadek okolo 3,8 m to dosc sporo. Myslalem zeby to zrobic tak: W pierwszej kolenosci wywiercic otwory Fi 22 i zalac w nich slupki betonem Nastepnie uzyc łączników i gotową podmurówke Podmurówka ma wysokość 25 cm zakladam ze dlugosc podmurówki to 200 cm czyli tyle ile ma panel ogrodzeniowy, spadek jest równomierny wiec przy uskoku o 20 cm (przęseł będzie 15 ) otrzymam kaskade o róznicy poziomów 3 m zostaje jeszcze 80 cm jak to zgubić nie moge dać wiekszych uskoków bo kolejne lementy podmurówki wyjda poniżej łączników a gdzies kiedysc wyszytalem ze daje maksymalnie 15 cm róznicy pomiedzy kolejnymi słupkami. Prosze o porade kogos kto juz cos takiego robil albo wie jak ten problem rozwiazac na pozostalych bokach dzialki bade zwykle slupki bez podmurówki i siatka rozciagnieta zgodnie ze spadkami.
  3. oscylot

    popielnik problem

    a po co wyciagać popielnik podczas palenia ?? drzwiczki wkladu zamkniete to i popielnik zamkniety.
  4. oscylot

    folia pod styropian

    aha jesli masz balkony, tarasy to tam dajesz folie na to styropian pozniej znowu folie i wylewka, a od scian musisz dac styropian taki jak bedziesz dawal na elewacji. Dodatkowo jasli masz np wykusz a sufit jest jednoczesnie stropem balkonu lub tarasu to przed pierwsza warstwa foli musisz zaizolować podłoże papa termozgrzewalna lub jakims innym srodkiem.
  5. oscylot

    folia pod styropian

    tak sa specjalne folie pod podlogowke taka z narysowana kratka lepiej sie rozklada rurki wtedy, no i niby ma odbijać cieplo od rurek. Ja u sibie pod styropian dalem folie budowlana jedna warstwe na parterze i poddaszu (ma sluzyc temu zeby styropian nie zawilgotnial od strony pomieszczen ponizej) , natomiast w piwnicy dalem podwojnie folie tak dla pewnosci jak by sie ta pierwsza gdzies przetarla. Na styropian tam gdzie nie ma podlogowki tez daj folie bo przy wylewaniu jastrychu styropian na siaknie wilgoscia.
  6. oscylot

    xps wart swej ceny/

    moim skromnym zdaniem przesadzacie z tymi grubosciami styropianu 25 cm na elewacji to przeciez juz malo oplacalne. XPS na scianach fundamentowych możesz dać bez folli kubelkowej ale jak juz tyle kasy wydajesz na izolacje termo to kilka stow na folie nie zrobi roznicy. Zaciąg siatka i klejem to co bedzie nad gruntem na to jakis material wykonczeniowy np tynk albo obłóż czyms.
  7. oscylot

    Ogrzewanie podłogowe

    ja u siebie zrobilem tak na parterze zrobilem pelna podłogówke 7 pętli, pociągnalem tez instalacje do grzejników ale to tak na wszelki wypadek jakby podlogowka nie dawala rady to sobie podlacze grzejniki. Na poddaszu dalem na calosci podłogówke i grzejniki, podłogówke chce ustawić na dość niskim przeplywie bo chce zeby sluzyla do dogrzewania pomieszczen a głównym systemem beda grzejniki, tak to sobie wymyslilem. Wszedzie petle slimakowe rozstaw na poddaszu 15 cm bez zageszczonych stref brzegowych, natomiast na parterze co 12 cm i zageszczone strefy brzegowe. Instalacja grzejników zrobiona na rozdzielaczach.
  8. instalacja dzwonka do drzwi, poprowadz jeszcze kabel od bramy do wlacznika (sterownie otwieraniem bramy z domu nie szukajac pilota), oczywiscie sila w kuchni i sila w gospodarczym czy tam garazu czy w piwnicy, uziom (szyna wyrownawcza), oswietlenie strychu jesli posiadasz i gniazdko tez by sie tam przydalo, gniazdka na balkonach i tarasie (jesli ktos lubi swiatelka na barierkach, oczywiscie wlaczane w pokoju przelacznikiem), oświetloenie wejscia, lan w sypialniach i w salonie, wi fi sobie zrob przy suficie gdzies z centralnym miejscu domu czyli doprowadzasz lan i zasilanie gdzies pod sufitem.
  9. przeciez te puszki łączy sie w zestawy i nie powinno sprawić problemu wypoziomować cały zestaw ale widze ze da sie to spieprzyć. Przy takim odchyleniu nie załozysz prosto gniazd wykuj pierwszą puszkę od lewej i osadz ją poprawnie
  10. a czego chcialbys jasniejszy ?? ja dawalem z ozarowa cement II i bardzo dobrze wyszedl do tego poszlo wapno z bukowej super biale do tynkowania tynki schna i robia sie jasniutkie
  11. studnia to drogi interes i nie ma gwarancji ze woda bedzie zdatna do uzytku codziennego, 15m to nie duzo zaproponuj ze sam sfinansujesz wszystko wyjdzie ci okolo 5 tysiecy zł w zależności od tego czy przez droge sie bedziesz musial przebijać. Studnia moze ci wyjsc spro wiecej.
  12. zrobilem tak folie wywinalem na skrzydla i zamknalem okno a ramy okleilem taśmą PCV 48mm ale tam gdzie trzeba bylo bo na ramach mam folie z którą okna przyjechaly tynki maja zaczac robic za tydzien mam nadzieje ze folia nie wplynie na działanie okien jak sobie z 2 tygodnie bedzie zalożona.
  13. Moga mieć 320 N ale są też 630 N poszukaj są w sklepach to dość popularny towar. Możesz po tym chodzić i się nie uszkodzą no i są nie palne więc stosowałem je też na poddaszu do oświetlenia po krokwiach. A co do przeciągnięcia dodatkowych przewodów w przyszłości to nie ma problemu do tego służą piloty, mam linkę z włókna szklanego idzie jak w masło, oczywiście jak w peszlu sa 3 kable 2.5mm2 to spokonie jeszcze 3 szt można dołożyć. Co do wody w peszlach to problem może wyniknąć tylko w miejscach gdzie będzie duża różnica temp. Dlatego trzeba instalacje prowadzić tak żeby to zjawisko wyeliminować u mnie jedynym takim miejscem jest strych który narazie nie będzie izolowany (ale to temat do przemyślenia jeszcze nie zdecydowałem) i w takim wypadku kable w peszlach są ułożone w wełnie i nic się nie wykrapla. Nie chciałbym tu nikomu narzucać jak jest lepiej, to jest indywidualna sprawa inwestora jak chce mieć wykonaną instalacje czy to w peszlach czy bez peszli koszt podobny a obydwie instalacje są prawidłowe, oczywiście każda ma plusy i minusy ale trzeba rozważyć które plusy są dla nas ważniejsze .
  14. ale ja nie namawiam nikogo na upraszczanie instalacji, chodzi o wyższość stosowania 2x45 zamiast jednego łagodnego 90 st. Co do obliczeń to faktycznie używam w danej chwili jednego gniazda ale na którejś ze stron producenta znalazłem informację że należy policzyć opory dla całej instalacji, natomiast na innej instrukcji doczytałem że należy przyjąć obliczenia dla gniazda które jest najdalej ja przyjąłem wariant niekorzystny zresztą w moim przypadku w wyliczeniu odpadłoby kolano ostre 90 i łuk 90.
  15. Panowie wygooglujcie sobie jakie opory wprowadzają poszczególne elementy rurociagu dla CO, łuk 90 st. ostry wprowadza opór tak jakby byłam tam rura 3m !!! łuk 90 st. łagodny daje nam 2,5 m natomiast jeden łuk 45st. to 1,5 m wiec wniosek jest taki że w łuki 45 st robią opór tak jak jeden łuk ostry 90st wiec zaleca się stosować łuk 90st ŁAGODNY !!!!! kolejna sprawa to podejście do płytki montażowej to nie jest zwykły łyk 90st !! i należy o tym pamiętać do płytki montażowej daje się kolanko 90st podejściowe a różni się do zwykłego wcięciem w kielichu które idealnie wpasowuje się w płytkę montażową a kolejną różnicą jest to że łuk ten podejściowy jest niższy co sprawia że jeśli wpadnie nam do gniazda jakiaś np kredka to sie na tym łuku zatrzyma, a druga zaleta tego łuku podejściowego to taka że robi się płytszą bruzdę w ścianie !!!!!! Nie jestem instalatorem ale to nie jest skomplikowane wystarczy pogrzebać w necie i można takie informacje wyciągnąć !!!!! Mam prostą intalacje CO - 2 gniazda (jedno na parterze i jedno na poddaszu) + jedno gniazdo gospodarcze tuż przy wlocie do odkurzacza, długość rurociągu to 10 m z czego 3,5 m leci pod sufitem w piwnicy poziomo a kolejne metry idą w pionie przez stropy w podłodze nic nie dawałem obydwa gniazda są w centralnej części domu z której z wężem o długości 9m dostaje w każde miejsce. W instalacji użyłem 5 kolan 90st łagodnych, 4 łuki 45st. (przy przejściach pomiędzy stropami), 2 trójniki łagodne, 3 łuki podejściowe 90st. Licząc wszystkie opory wychodzi długość rurociągu 43,5 m !!!!!! i w taki sposób z 10 m długości instalacji robi sie ponad 4 razy więcej!!!!!! Przy doborze jednostki odkurzacza należy o tym pamiętać
×
×
  • Dodaj nową pozycję...