Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

diver

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

diver's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. diver

    Robię rekuperator

    Ja też czekam z niecierpliwością na zdjęcia i opis efektów działania. Od dłuższego czasu również zastanawiam się nad zrobieniem reku z wykorzystaniem wymienników heatexu według przepisu zamieszczonego na forum przez Januszka. Jak zobaczę Twoje dzieło to może się zmobilizuję. Powodzenia.
  2. Przyłączam się do pytania TWIN-a. Też mnie to bardzo interesuje. Producenci zapewniają, że na silikaty wystarczy 3-5mm tynku, lub nawet sama gładź gipsowa. Czy ktoś tak robił i ma jakieś uwagi? Czy przez cienką warstwę tyku nie będzie przebijać ciemna zaprawa ( generalnie mam na klej ale w kilku miejscach jest trochę zaprawy). No i najważniejsze pytanie, na co zwrócić uwagę żeby tynk nie odpadł, bo skoro chodzą słuchy że nie trzyma silikatu, to znaczy że chyba komuś się to musiało przytrafić.
  3. Podobno Visbit w przeciwieństwie do dawniej stosowanych lepików nie rozpuszcza styropianu. Tak przynajmniej mi mówiono. Jednak jeśli ktoś ma sprawdzone informacje na ten temat to proszę o ich zamieszczenie.
  4. Jeżeli nie jest to tajemnica zawodowa, to na co należy zwrócić szczególną uwagę, tzn gdzie laik może popełnić błędy? Wydaje mi się, że postępowałem zgodnie z instrukcją - zdefiniowałem warunki klimatyczne temp. zewn -20, temp gruntu +8, wszystkie przegrody, określiłem przesłonięcia okien itd. W zasadzie to nawet jeżeli źle wprowadziłbym dane przegród to otrzymałbym złe wartości zapotrzebowania. Ale dlaczego zmiany strefy klimatycznej wpływają na obliczeniową moc cieplną, a nie wpływają na roczne zapotrzebowanie ?
  5. Mam pytanie jak w temacie do osób, które korzystały z programu OZC i miały możliwość zweryfikowania jago wyników w praktyce lub też zajmują się podobnymi sprawami zawodowo Skrupulatnie wprowadziłem dane mojego domu i wyniki mnie zaskoczyły. Po pierwsze zapotrzebowanie na moc cieplną poniżej 35W/m2. Po drugie olbrzymie zyski cieplne od słońca - rocznie ponad 4500 kWh !!. Zastanawiam się czy błąd nie polega np. na tym że program liczy zyski cieplne od słońca jakie powstają latem i nie odejmuje ich od zimowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania? Kolejna sprawa - kiedy próbowałem zmieniać strefę klimatyczną i temp. zewnętrzną - wyliczone zapotrzebowanie roczne nawet nie drgnęło. Czy na wynikach tego programu można polegać? Właśnie jestem przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących ogrzewania i dlatego chciałbym się upewnić czy nie popełnię błędu.
  6. Ja narysowałem sobie dom w programie MÓJ DOM 3D zakupionym w media markt za chyba około 30 zł. Trzeba się trochę pomęczyć bo ma kilka niedociągnięć, ale za śmieszną cenę daje możliwość obejrzenia przyszłego domu w 3D na zewnątrz a także wewnątrz. Można nawet meble powstawiać i pochodzić wirtualnie po chaupie.
  7. Przepraszam, że się wtrącę. Ale jak obliczyłeś? Wydaje mi się, że możesz co najwyżej obliczyć ile trzeba spalić żeby ogrzać taki dom. Ale raczej nie ma zależności między wielkością domu a prędkością spalania w kominku ( chyba że sam jesteś zmuszony zwięszyć prędkość aby było cieplej - wtedy jednak ty regulujesz tą prędkość a nie sam kominek). Kominek nie wie jak wielki jest dom. Jeżeli spala szybko to dlatego że dostaje dużo powietrza.
  8. Żeby wszystko było jasne - rozumiem mdzalewscy że to dane przykładowe, całkowicie wyssane z palca. Bo czytając tak szczegółowe zestawienie można pomyśleć że to wynik jakiś poważnych badań rynkowych.
  9. Więc może jednak nie warto przepłacać, za droższe rury. To pocieszające. Jakby jeszcze wypowiedział się ktoś kto użytkował GWC także latem, to byłoby super. Bo obawiam się, że jeśli coś się tam ma rozwinąć to właśnie latem.
  10. Też zaczynam dochodzić do wniosku, że linka się przyda. Ale czy stalowa ? Wody tam trochę się latem wykropli. Może jakaś z tworzywa ?
  11. Ja znalazłem pod Warszawą za 2,65 netto przy zakupie około 2t.
  12. Dzięki nurni. Chyba sam zrobię podobnie. Planuję ok. 50m rury ułożonej w literę C. Natomiast cały czas nie wiem czy warto inwestować w rurę z jednego kawałka. Z wcześniejszych dyskusji w wątkach o GWC wynika, że kilka osób powinno już użytkować takie GWC przynajmniej od roku. Ale chyba nie zaglądają ostatnio na forum. Widocznie wszystko działa u nich ok. Taką przynajmniej mam nadzieję.
  13. Czytałem wszystkie wątki o GWC. Nie rozwiązują one jednak moich wątpliwości. Ostatnio wiele osób zastanawiało się nad specjalnymi rurami z warstwą antybakteryjną. Pojawiały się też opinie o konieczności wykonania GWC z jedego kawałka rury - bez łączeń. Dlatego chciałbym prosić praktyków o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Może jakieś nowe przemyślenia, porady itd... Nawet rysunek GWC rurowego na rekuperatory.pl przeszedł ostatnio zmiany - dodali linkę do czyszczenia rur wyciorem- czyżby pojawiły się jakieś sygnały o niemiłym zapachu z GWC na wiosnę ? Z tego co pamiętam twierdzono, że GWC rurowe nie potrzebuje regeneracji. Na pewno było tak u Januszka. Ale jak u pozostałych ? Użytkownicy GWC - dajcie znać jak jest u Was i co byście zmienili dziś w Waszych urządzeniach !
  14. Witam. Przyglądam się forum od pół roku. Za miesiąc zaczynam budowę. Planuję wykonanie rurowego GWC. Dlatego proszę wszystkich którzy GWC już użytkują o podzielenie się swoimi doświadczeniami. - jak GWC sprawowało się zimą, czy potrzebna była regeneracja ? - jak sprawują się rury PCV w GWC ? - czy ktoś wykorzystywał inne rodzaje rur ( np. rura do GWC f-my Rehau) - czy ktoś próbował już czyścić rury GWC i czy była taka potrzeba ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...