Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fourmi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

fourmi's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Cześć, mam do Was pytanie: jak długo czekaliście z akceptacją (ewentualnie info o korekcie) wniosku o płatność i przelewem bankowym? Zwłaszcza w Małopolsce? Mój wniosek o płatność w ramach "Czyste powietrze" został zarejestrowany w Małopolskim WFOŚiG w dniu 14.01.2021. Od daty rejestracji upłynęło dużo czasu i jak dotąd nie otrzymałem żadnej informacji o akceptacji lub konieczności koreky wniosku. Podkreślę, że chodzi właśnie o akceptację wniosku o płatność oraz przelew dotacji przysługującej na podstwie wywiązania się przeze mnie z umowy. Cała papierologia szła bardzo sprawnie, również inwestycja, aż utknęła na wspomnianym wniosku o płatność.
  2. Dziękuję Wam za odpowiedzi. Kaizen, z tego co pamiętam przy montażu, nie ma wielkich różnic na długości pętli. W trakcie budowy domu przygotowałem system (tj. podłogówkę) pod ogrzewanie pompą ciepła. Wtedy jednak nie stać mnie było na tak duży wydatek, więc zamotnowałem piec na ekogroszek. Ogrzewanie działało i zasadniczo nie narzekałem (buforu też nie było), prócz naturalnych upierdliwości związanych z obsługą takiego pieca. Zapytałem o konieczność buforu ciepła firmę, która zaproponowała mi wersję z. Dostałem odpowiedź, że bufor (w zasadzie sprzęgło, jak zauważył Kolega Grinio) ma za zadanie stabilizować działanie pompy poprzez zmniejszenie różnicy temperatur wody wychodzącej i wracającej i że bufor montują ZAWSZE. Jeśli bufor jest potrzebny, to nie ma sprawy, nie ma co oszczędzać, ale jeśli nie, to raz, że taniej, a dwa, że ciut więcej miejsca robi się w kotłowni.
  3. Witam, pod ok. 2 latach wracam do programu "Czyste powietrze". Wtedy poległem, dziś program wygląda bardziej przyjaźnie. Otrzymałem dwie oferty na pompę ciepła powietrze-woda. Będzie działać z ogrzewaniem podłogowym 151m2, na partarze i poddaszu. Grzejników brak. Dom ma 9 lat, jest ocieplony standardowo. Otóż, w jednej z ofert otrzymałem wycenę z buforem ciepła 100l, a w drugiej bez buforu ciepła. Ta oferta bez buforu jest tańsza. Moje pytanie brzmi: Czy w takim układzie grzewczym, jaki jest, a raczej będzie w moim domu, potrzebny jest bufor ciepła? Pozdrawiam
  4. Osobiście poległem w programie Czyste Powietrze w Krakowie. Złożyłem wniosek na montaż pompy ciepła (palę w domu węglem, gazu w okolicy nie ma) ok. 10 miesięcy temu. Po drobnej korekcie był ok. Ale chciałem również pożyczkę, bo nie udźwignę finansowo kosztów montażu pompy. Jako drugie poręczenie pożyczki wpisałem nieruchomość (była taka możliwość w dokumencie), ale odrzucono i poproszono o zmianę. Pani z urzędu poleciła mi znalezienie poręczyciela, ale stwierdziłem, że nie będę nikogo angażował w moje sprawy i obciążał kogokolwiek "psychicznie" moimi pożyczkami. Dostałem jeszcze propozycję wpisania auta pod warunkiem, że jego wartość wynosi 150% pożyczki. Mnie to nie dotyczy, ale zdziwiłem się, że nie chcą nieruchomości, a tracące każdego dnia na wartości auto już tak. Na koniec wysłałem do urzędu info o rezygnacji z dofinansowania. Będę nadal palił węglem. .
  5. Odbieram jako wpis ironiczny? Złożyłem wniosek dwa miesiące temu i dalej "oczekuje na weryfikacje".
  6. Tu właśnie nie wiem, jak będą wyglądały płatności z dotacji Czyste Powietrze? Jeśli ktoś już zapłacił w 2018 za inwestycję, to wiadomo, że dostanie zwrot na konto. Ale jeśli dopiero planuje inwestycję, to kasa zostanie chyba przelana bezpośrednio na konto wykonawcy? Ewentualnie na konto inwestora, jeśli sam zapłaci wykonawcy, a później przedstawi faktury do odbioru dotacji? Czy ktoś z Was wie, jak to dokładnie będzie wyglądało?
  7. Przypuszam, że taka zależność, o której pisze Kolega Karoka:).
  8. No ja również nie rozumiem, bo akurat dla firm montujących sprzęt eko będzie to żyła złota przez dekadę Nie wnikałem, dlaczego tak uważa, powiedziałem tylko, że lepiej nie zniechęcać się na dzień dobry i poczekać jak ten program zacznie działać. Jak będzie ok, to pan GHS oswoi się z programem i przekona się Jak nie będzie ok, to rozczarowani będą inwestorzy.
  9. Jak u nich z rzetelnością, również w słowie, jakością wykonania instalacji, trwałością itp.? Dzwoniłem i dowiedziałem się, że firma nie zamierza realizować zamówień w ramach programu Czyste powietrze:). Nie wiem, czy to postawa antyPIS, czy niedobre doświadczenia z innymi programami dopłat:).
  10. Mam podobnie:) Zrazu piec węglowy mnie nie męczył; w dorzucaniu do podajnika i oglądaniu buchającego płomienia było nawet coś przyjemnego:). Używam najlepszego ekogroszku, by było jak najmniej syfu w kotłowni i wylatywało go z komina, ale i tak jestem już znużony sypaniem węgla i doglądaniem pieca. Niby mam piec z podajnikiem, ale w zimie dłużej niż na 3 dni nie wyjadę, bo muszę pilnować "ogniska domowego". Największy komfort odczuwają gospodarze zmieniający kotły węglowe na pompę ciepła. Już nie mogę doczekać się tej chwili:)
  11. A kto oferuje gruntową z pionowymi odwiertami, osprzędem i robocizną za 46 tys. zł? Wychodzi lekko ponad 50 tys. zł i więcej.
  12. Jak się ma głębokość/długość odwiertu pionowego pod pompę ciepła do samej pompy? Z jednej strony w artykułach w necie czytam, że im więcej wywierconych metrów, tym lepiej. Z drugiej zaś spotkałem się z tym, że producenci pomp podają coś w rodzaju "optymalnego maximum" dla danej pompy. Na marginesie, czy ma ktoś z Was namiar na firmę, która w Małopolsce wierci za 90zł brutto/1m lub mniej z sondą i wypełnieniem? Jeśli tak, to proszę o info na priv.
  13. Precyzyjnie, DO trzech miesięcy. No i jeszcze potencjalna konieczność korekty wniosku. Może być krócej, a ile będzie, to się okaże.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...