Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vasko

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    50
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Vasko

  1. Dobra Pany, skończcie skakać sobie do oczów jak koguciki, chociaż mozna się fajnych rzeczy dowiedzieć podczas takiej wymiany zdań Powiedźcie wy mi lepiej jak to jest z tą pojemnością pieca. Im więcej wódy w środku tym lepiej czy gorzej i pod jakimi względami. Ktoś to badał czy coś? SEBSA a Ty jaki piec byś sobie wybrał, bo widzę że jesteś w temacie i masz już jakieś tam doświadczenia a jednocześnie jesteś poza kręgiem osób zainteresowanych sprzedażą swoich produktów
  2. No dobra, wiem że jestem upierdliwy ale jutro kupuję piec ... i mam jeszcze jedno a w zasadzie dwa pytania: 1. czy w standardzie RBR ma palnik nowa-mała-ekoenergia? 2. jakie znaczenie ma ilość wody w piecu? Z jednej strony większa bezwładność czyli brak pocenia się i korozji a z drugiej tak na zdrowy rozum... latem, gdy kocioł pracuje głównie na podtrzymaniu, to pewnie straty ciepła na piecu będą zdecydowanie większe. jaka pojemność wody w piecyku jest optymalna? Ktoś to obliczał?
  3. Ja też w przyszłym tygodniu muszę już zamówić kociołek U mnie na placu boju pozostał OE+ i RBR. Pytanie do speców w temacie... Jak wiadomo im większa różnica temp. na piecu i temp. powrotu, tym większa sprawność pieca a zatem mniejsze spalanie, zwłaszcza że połowa domu chodzi u mnie na podłogówce. Niska temp powrotu koliduje ponoć z żywotnością pieca, bo skropliny, rdza itp. Która konstrukcja OE+ czy RBR jest bardziej trwała pod względem katowania jej niskim powrotem?
  4. A Ty Timon, jaki sterownik byś wybrał do swojego domu? Ja już się mentalnie nastawiłem na eCola, ale chcę mieć najmniej obsługowy, bo często wyjeżdżam na parę dni i lepiej aby żona nie majdrowałą nic przy piecu A przy okazji, w jaki sposób można wykorzystać pompę CWU jako mieszającą? Poproszę o wytłumaczenie, takie łopatologiczno-fizyczne.
  5. Oj tam, oj tam Chyba nie sądzisz że przeczytałem 650 zakładek o piecach. Człowieku, ja dom buduję, nie mam za wiele czasu A wracając do tematu, kwestię sterownika możemy pominąć, skoro są te same. Czyli skupmy się na samych piecach. Ceny tych kotłów są niemal takie same. Jakie są różnice konstrukcyjne pomiędzy SKAM a RBR? Coś mi świta że w RBR nie trzeba dawać zaworu 3drogowego, bo ma wlot wody z boku i dużą pojemność wody w środku, w SKAM też tak jest?
  6. Tak, zaczynam łapać I wreszcie się dowiedziałem że można podpiąć pod ekola dwa termostaty pokojowe + jeden pogodynkowy I że każdy z nich wyłącza pompkę na odpowiednim poziomie domu Uf, to nie można było tak od razu? OK, czyli mam dwa poziomy, na jednym grzejniki a na drugim podłogówka i do tego 3 grzejniki płytowe. Jutro rano muszę kupić osprzęt dla hydraulików, układamy specyfikację: Dwa rozdzielacze na dół i jeden na górę. na górze dam termostaty na grzejnikach i pompkę obiegową (przy rozdzielaczu ?) Rozdzielacze na dół -na podłogówkę kupujemy z przepływkami, do tego (trzeba?) pompkę mieszającą do podłogówki (czy ta pompka jest jednocześnie pompką obiegową podłogówki?)
  7. hehe, ja też browary piję... Podoba mi się ten ecoal, wyłączy albo nie wyłączy jej wcale... sorry, ale ni chuja, nie pojąłem tego co napisałeś To może jeszcze raz, od początku: Termostat w pokoju daje sygnał że założona temperatura powietrza została osiągnięta, co wtedy robi u Ciebie Ecoal?
  8. jeszcze trochę i będę biegły z układach hydro ) Kolejne pytanie, na schemacie masz jednak pompę od podłogówki... czy jeśli termostat pokojowy powie ecolowi że już dość tego grzania, to ten sterownik wyłącza wszystkie pompki obiegu wody na grzejniki i podłogę i po chwili piec przechodzi w stan spoczynku/podtrzymania?
  9. No właśnie, ciekawy temat -to podtrzymanie. Obliczył ktoś ile kosztuje ciągła praca retorty i dmuchawy przez cały okres grzewczy? Tu też mam dylemat, chociaż wstępnie zdecydowałem się już na ecoala. I mała ilość wody... kolejny ciekawy temat... który właśnie analizuję Wydaje mi się że jednak lepszy jest z dużą ilością wody, bo wtedy można doprowadzać zimniejszą wodę na powrocie do pieca bez obawy że coś się zacznie skraplać. Poza tym jak korki pierdzielną, to jest większa bezwładność pieca i mniejsze szanse że się woda zagotuje... A wady? hmm, wychodzi mi na to że wadą może być właśnie ta bezwładność latem, gdy grzejemy tylko COW. To mje przemyślenia, ale niech się wypowiedzą znawcy tematu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...