Od dwóch sezonów użytkuję solar Ulrich Dual SD-300/24.
Rzeczywiście jego jakość odpowiada cenie. Wcześniejsze opinie na forum są słuszne, ale zachowując pewne reguły można poprawić jego sprawność. 24 rury dają mizerne rezultaty i jeżeli jest taka możliwość, powiększenie do 30-tu ma sens i cenowo jest jeszcze atrakcyjne.
Jeżeli muszą pozostać 24 rury, to ważna jest odległość kolektora od zasobnika, a przede wszystkim dokładne ustawienie parametrów przepływu cieczy. Niewielka odchyłka od optymalnej, powodowała w moim przypadku spadek wydajności o około 20%.
Początkowo kolektor zainstalowałem pionowo na ścianie budynku (południe). W Ulrich-u twierdzili, że bezproblemowo może tak pracować. I rzeczywiście pracował, tylko tyle, że po całym słonecznym dniu w lato uzyskiwałem tylko 40 - 45 st. w zasobniku. Dopiero odchylenie o 15% poprawiło sprawność. Po moich doświadczeniach z solarami (poprzednio miałem kolektor płaski Hevaleksu) mogę stwierdzić, że kolektory próżniowe są przereklamowane. Na płaskich po 4 godz. pracy miałem 75 st w zbiorniku 300 l. Zainstalowałem już kilka systemów u znajomych i z płaskimi nie miałem nigdy problemów. Nieprawdą jest, że użytkując kolektor płaski nie można wyjechać latem na dwa tygodnie bez przykrycia paneli. Jest to tylko i wyłącznie kwestia zastosowanego rozwiązania i oczywiście rzetelności i wiedzy wykonawcy.