Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

inż. Mamoń

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17 999
  • Rejestracja

inż. Mamoń's Achievements

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) (9/9)

10

Reputacja

  1. Dzień dobry. Uprawiam amatorsko pomidory w donicach. To moja pierwsza próba, brak doświadczenia daje się we znaki. Obserwuję niepokojące objawy na dorosłych liściach - charakterystyczne żółknięcie. Mam tylko nadzieję, że to nic groźnego a np. tylko poparzenia od słońca - czy to możliwe? Gorzej wyglądają czubki roślin. Gałązki są dosłownie poskręcane, niezbyt wyrośnięte, liście bardzo pofałdowane. Łodygi są grube, międzywęźla skrócone. Załączam 3 zdjęcia i proszę o opinię. Mam tylko nadzieję, że pytania o pomidory nie są niemile widziane
  2. Taką roślinę spotkałem na polu. Kwiaty niebiesko-fioletowe bardzo silnie pachnące. Zdjęcie z końca października. Oczywiście nie myślę sadzić jej w ogrodzie, pytam z ciekawości tylko....
  3. Mam problem ponieważ w kuchni miejscami zaczęły mi odłazić warstwy starej farby. Problem polega na tym, że tylko miejscami, bo zasadniczo stare farby trzymają się dobrze. Chodzi o zwykłe farby emulsyjne, które były nakładane na tynk gipsowy z agregatu. Jak pomaluję na nowo to będzie widoczna nierówność. W jaki sposób zlikwidować taką nierówność, której grubość jest tak minimalna jak warstwa starej farby?
  4. Mareks77 - dzięki za odp. A ten "beton" zamierzam rzeczywiście mieszać po harcersku bo betoniarki nie mam. Spoiny staram się robić szczelne, ale czy są dobre to się okaże dopiero...
  5. Mam do zalania słupki ogrodzenia z pustaków łupanych. Wysokość 160 cm, w środku są oczywiście pręty zbrojeniowe. Pustaki złączone uszczelniaczem dekarskim zgodnie z zaleceniami producenta. Producent pisze, że należy zalewać warstwami. Pytania: 1) Jak długie przerwy między poszczególnymi zalewaniami, czy beton wlewany na raty utworzy monolit (to co wlewane później z tym co wlewane wcześniej)? 2) Czy do tego zalewania można użyć samodzielnie wykonanej mieszanki "betonowej" cement + piasek / żwir + woda? Chodzi mi o to czy słabsza wytrzymałość będzie w takiej realizacji do przyjęcia?
  6. Układam na tarasie płytki klinkierowe 30 x 30 cm. Podłoże betonowe ma trochę nierówności. Grubość warstwy kleju wychodzi 15 mm czyli górna granica dla tego kleju. Jednak układanie płytek przy tej grubości jest kłopotliwe. Czy mogę najpierw TYM KLEJEM trochę wyrównać podłoże aby w drugim podejściu przykleić płytki na warstwę 5 mm? Chodzi o to czy druga warstwa zwiąże się z tą pierwszą wyrównującą? Czytałem instrukcję i jest tam napisane Szeroki zakres grubości warstwy kleju (2-15 mm) pozwala na cienkowarstwowe przyklejanie okładzin na nierównym podłożu, poprzedzone szpachlowaniem wyrównującym Nie rozumiem czy to szpachlowanie wyrównujące jest przy użyciu właśnie tego kleju tak jak opisałem czy też przy użyciu innych specjalnych zapraw. Szukałem też innych zapraw, które mogą by użyte do wyrównania podłoża, ale większość ma napisane, że po wykonaniu wyrównania trzeba odczekać wiele dni aby możliwe było klejenie płytek. Czy jest jakaś zaprawa, którą można użyć i potem przyklejać płytki po przykładowo 24 godzinach a nie po tygodniach?
  7. Czym najlepiej skutecznie uciąć płytki klinkierowe 30 x 30 cm przeznaczone na taras, powierzchnia matowa grubość około 10mm? Chodzi o cięcie po prostej.
  8. Dzięki za odpowiedź, a o jakich doświadczeniach piszesz? Jesteś np. geodetą?
  9. Przed wybudowaniem ogrodzenia chciałem uzyskać pewność do przebiegu granicy działki. Pytanie mam - jaką dokładność punktów granicznych można uzyskać? A jaka dokładność jest wymagana teoretycznie według jakichś przepisów? Niedługo będzie u mnie budowana nawierzchnia drogi. Jeśli geodeta wytyczający teren pod drogę wykryje niezgodność (jego zdaniem) rzędu 5 albo 10 cm w moim ogrodzeniu to będzie problem? Jak to wygląda w praktyce? Przerabiał ktoś podobny problem?
  10. Witam Czy zgodnie z aktualnymi przepisami budowa ogrodzenia od strony ulicy wymaga czy nie wymaga zgłoszenia? Dzwoniłem do starostwa z zapytaniem i powiedziano mi, że nie. Jadnak to tylko "na gębę" więc wolę się upewnić.
  11. Czy do budowy ogrodzenia frontowego (od ulicy) potrzebne jest jakieś zgłoszenie, zawiadomienie, projekt, mapki geodezyjne itp? Moja sytuacja jest taka - działka ma ogrodzenie z siatki odkąd ją kupiłem 20 lat temu. Dom powstał 10 lat temu, ale ogrodzenie nie było zmieniane i jest to cały czas ta sama siatka. Obecnie chcę wymienić siatkę na ogrodzenie z pustaków betonowych imitujących kamień łupany i z wypełnieniem przęsłami metalowymi.Sąsiedzi mają już ogrodzenia ( i ja też), ale moja działka jest narożna więc sąsiada mam jednego. Czy do takiej inwestycji warto wzywać geodetę?
  12. Hmmm.... zastanawiające Po pierwsze jak się włoży klucz z jednej strony, to z drugiej strony klucz nie wejdzie do końca czyli dwoma kluczami nie da się na raz operować Ale jednak ostatnio miałem kilka razy sytuację taką, że klucz był w zamku od wewnątrz, a ja byłem na zewnątrz i próbowałem dostać się do środka czyli wkładałem klucz od zewnątrz i napotykałem opór klucza będącego w środku.... Jutro spróbuję coś pokręci dwoma kluczami.... A tymczasem może jeszcze jakieś pomysły?
  13. W drzwiach antywłamaniowych mam zamek główny RIM 6000 SX (na okrągłe klucze). Coś się stało i gdy wyjmuję klucz w pozycji otwartej to bolce zamka nie są całkowicie schowane. Nie mogę wtedy otworzyć drzwi. Z kolei mogę przekręcić klucz trochę bardziej i wtedy bolce się chowają, ale klucz nie jest ustawiony pionowo i nie da się go wyjąć z zamka. Nie wiem czy wystarczająco jasno opisałem to. innymi słowy pozycja klucza nie odpowiada pozycji bolców w zamku. coś się przestawiło. Czy można coś poradzić samodzielnie bez wzywania fachowców?
  14. Przeszukałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi niestety bezskutecznie. Mam bardzo słaby odpływ wody ze zlewozmywaka. Cały odpływ idący do pionu ma aż 7 metrów i jest wykonany z rur plastikowych 50 mm. Ten sam odpływ wykorzystuje w dodatku zmywarka. Dom ma już 10 lat i od dłuższego czasu woda słabo odpływa. Podejrzewam, że światło rur bardzo mocno się zmniejszyło bo powstały twarde osady. W zeszłym roku próbowałem działać spiralą, pomogło tylko trochę mimo dwóch godzin walki. Cała 10 metrowa spirala weszła bez większego problemu, ale nie powiększyła znacząco światła rur. Prawdopodobnie w rurach powstały dość twarde osady tłuszczów i innego kuchennego szajsu. Spirala wydaje mi się za cienka, może lepsze są takie z końcówką w kształcie pazura albo jeszcze jakieś inne? Czy na stare i twarde zanieczyszczenia pomogą metody chemiczne? Czy miał ktoś podobne doświadczenia?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...