Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tom Budowniczy

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    18
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Tom Budowniczy

  1. Zapytam Forumowiczów z innej (nomen omen) beczki. Jakie szambo planujecie do swoich Faworytów? Jak ktos ma kanalize w okolicy lub chociaż w perspektywie, to prośba o nie denerwowanie pozostałych
  2. Czy mógłby ktoś wrzucić na forum (lub wysłać na priv) jakieś szkice instalacji elektrycznej? Jestem na tym etapie, chcę to zrobic sam i szukam inspiracji. Podobna prośba dotyczy instalacji ogrzewania. Tegu już sam robił nie bedę ale mam fachowca, ktory zrobi wszystko pod warunkiem, ze powiem jak Niby prawidłowy układ, ale z drugiej strony od starych wyjadaczy oczekuję jakichś propozycji do wyboru czy chociaż sugestii.
  3. Ja nie przesuwałem komina. Jedyna zmiana, jaką w tym temacie wprowadziłem to od razu założyłem, ze kominek bedzie stał z boku a nie przed kominem i tak tez mam przygotowane odprowadzenie spalin. Poza tym wyczyste zrobilem na korytarz bo w salonie to zadna dekoracja a schować nie bardzo jest jak.
  4. Czy ktoś kalkulował jakie przy obecnych kosztach materiałów są różnice w koszcie stropu monolitycznego i gęstożebrowego? Moja ekipa twierdzi, ze w koszcie robocizny mogą "zejść" 1000 PLN jeżeli bedzie gęstożebrowy, ale w przypadku Faworyta taki strop bedzie o okolo 10-12 tys droższy niż monolityczny. Mój inspektor twierdzi coś zupełnie innego.
  5. Wracając do wątku kredytowego.......chyba zdecyduję sie na kredyt w Polbanku w Euro. Z wstępnego rozeznania wiem, ze mam na taki kredyt i zdolnośc i wystarczający wklad wlasny, oprocentowanie jest OK. Na ten moment rata przy kredycie 460 tys jest nizsza o 400PLN/m-c od raty najtanszego kredytu w PLN (przynajmniej wg mojej wiedzy)
  6. Na poddsazu trzeba przesunac troche scianke miedzy holem a pokojem. Pewnym ograniczeniem jest komin, ale w projekcie jest z pelnej cegly a robi sie raczej systemowe, ktore są mniejsze. Kwestie konstrukcyjne jeszcze na pewno bedziemy analizowali, to jest taka koncepcja na szybko, ale Kierownik twierdzi ze realizowalna bez problemu.
  7. Nasz Kierownik zwrócił na te schody od razu uwage jak tylko zobaczył projekt. Ostatecznie łączymy na parterze WC z łazienką i poszerzamy schody. Podobno 110cm to komfortowa szerokoś dla jednego biegu i ta szerokosc ma duze znaczenie. Co do scianki kolankowej - kilka kompetentnych osob zwrocilo nam uwage, ze jej podniesienie zdecydowanie zmini bryłe budynku na znacznie mniej zgrabną...no a tego przeciez bysmy nie chcieli. Zrobimy tez kilka zmian z oknami na parterze, nie robimy spiżarni i inaczej oddzielimy kuchnie od jadalni.
  8. Ja byłem w Expanderze i tez polecili mi Multibank w PLN. Mają marże 2,33%+WIBOR 3M. To daje aktualnie 6,77%. To jest 1pp ponizej oprocentowania np w PKO SA. Do tego trzeba doliczyc obowiazkowe ubezpieczenie na zycie w wysokosci 0,02% kwoty kredytu miesiecznie. W praktyce to kilkadziesiat PLN do kazdej raty. To co mi sie w ofercie spodobalo, to znacznie bardziej niz w PKO SA liberalne podejscie do zdolnosci kredytowej. Moja zdolnosc w Multibanku bez likwidacji kart i limitów jest o 50% wyzsza niz w PKO SA po rezygnacji z kart i limitów A jak to wyglada w WBK?
  9. A jakie są zastrzeżenia do Porothrermu? Ja juz sie raczej na niego zdecydowalem i zaczynam sie niepokoic... Co do YTONGU - niewiele o nim wiem, ale znajomy budowlaniec zwrocil uwage na jedno - bardzo powoli postepuja prace i rośnie ich koszt, ponieważ YTONG ma bardzo małą tolerancję na odchylenia i trzeba to robic b.dokladnie, najlepiej aby to byl jeden murarz. Ile w tym prawdy? Nie wiem - powtarzam tylko zaslyszana opinię.
  10. A jakie są zastrzeżenia do Porothrermu? Ja juz sie raczej na niego zdecydowalem i zaczynam sie niepokoic... Co do YTONGU - niewiele o nim wiem, ale znajomy budowlaniec zwrocil uwage na jedno - bardzo powoli postepuja prace i rośnie ich koszt, ponieważ YTONG ma bardzo małą tolerancję na odchylenia i trzeba to robic b.dokladnie, najlepiej aby to byl jeden murarz. Ile w tym prawdy? Nie wiem - powtarzam tylko zaslyszana opinię.
  11. Oczywiście tak - działka stanowi Twoj wklad wlasny, ale nie zawsze wystarczajacy. Bank koszt budowy domu liczy wg wlasnego standardu i nie przyjmuje zadnych kombinacji typu, ze bedzie taniej bo systemem gospodarczym, albo ze masz dojscie do tanszych materialów. Ja rozmawialem np z PKO SA i jest tak - nie przyjmują zadnych wycen poniżej wartości równej iloczynowi powierzchni zabudowy * 2400 PLN. Choc w wariancie pesymistycznym byla to powierzchnia netto. Dane biorą z PnB/projektu. Z tego 20% to musi byc wklad wlasny. Wiec tak: 169 m*2400PLN*20% = 81tys - taka musi byc wartosc dzialki wg standardow wyceny banku. Jezeli do wyceny dzialki jako zabezpieczenia/wkladu wlasnego przyjma taki standard, jak przy pozyczkach hipotecznych, to uwzglednia max 70% wartosci rynkowej, ktora sami oszacują (na Twoj koszt, bo operat kosztuje w PKO 800PLN) Dzisiaj ide do Expandera i byc moze bede mial lepsze rozeznanie w ofertach.
  12. Też jestem na etapie kredytu. Z wyborem czy nawet po prostu otrzymaniem są problemy. Banki generalnie stawiają wysokie wymagania co do zdolnosci kredytowej i jednoczesnie nie przyjmuja innych wycen kosztow inwestycji niz wlasne. Trzeba sie nieźle nagłowkować, zeby z tego wybrnąć. No i wklad wlasny
  13. Ja jestem po szoku wycenowym.... Rejon: Bielsko-Biała Rozmawiałem z kilkoma firmami i generalnie otrzymalem niezależnie bardzo podobne oferty: 1. Stan surowy otwarty (bez okien dachowych bo nie ustalilismy ostatecznie jakie), z Porothermu 30P+W, dachówka Braas 231tys netto (materiał+robocizna) w tym robocizna ok 71tys 2. Stan surowy otwarty, Porotherm 25+W, dachówka ceramiczna 240tys netto (materiał+robocizna) w tym robocizna ok 63tys 3. Stan surowy otwarty sama robocizna 97 tys netto 4. Rozmawiałem z kolejna firma o samych fundametach i stanelo na 17tys robocizna (fundament z bloczka, izolacje, ocieplenie, drenaż, peszle, kanalizacja, zasypka, płyta) + wg moch kalkulacji materiał 25tys netto Razem ok 45 tys netto Dla porownania - firma z pkt 1 chciala za fundament 57tys, a firma z pkt 3 25 za robocizne Dla porownania
  14. Pytanie stare jak świat....czy można gdzies zobaczyc Faworyta w wersji bardziej zaawansowanej niż pozwolenie na budowe ? Ja mam zamiar budować w okolicach Bielska-Białej (tam tez mieszkam obecnie) i powiedzmy ze 300 km bylby w stanie sie przejechac, zeby zobaczyć. Moze ktoś zaprosic? Dlaczego to takie ważne - rozmawiam juz z trzecim potencjalnym wykonawcą i na moje "że drogo" słyszę, że to bardzo duzy dom, praktycznie półtorej domu, duzo mb fundamentów, duzy dach to musi duzo kosztować Zastanawiam sie nawet, czy mimo posiadanego juz pozwolenia na budowe nie wybrac znacznie mniejszego domu i calej procedury nie przejsc jeszcze raz. Dlatego chcialbym gdzies zobaczyc w naturze te bezkresne powierzchnie w srodku Faworyta.
  15. Zastosuj porządny filtr w okapie kuchennym i podobno coś takiego już się podłącza do went. mechanicznej z rekuperatorem. W takim systemie jeszcze trzeba się zastanowić co z went. garażu (w jaki sposób). Specem od went. mechanicznej na forum jest adam_mk więc poszukaj jego wątki dot. rekuperacji. Ja długo analizowałem ten system wentylacji i doszedłem do wniosków, że ani pod względem poprawy wentylacji ani oszczędności ten system nie jest mi potrzebny. Jeżeli podjąłeś tą decyzję tylko na podstawie artykułów prasowych to jeszcze raz to przemyśl Dziękuje za uwagi Co do decyzji - mam znajomych, ktorzy zastosowali rekuperacje dobrych kilka lat temu. Powodem była technologia budowy domu (termomur, czy jakos tak - takie klocki styropianowe zalewane betonem) Są bardzo zadowoleni z tego systemu, w domu jest świeże powietrze, zadnych grzybków czy innych żyjątek Tak więc to było moją główną inspiracją. To, co mnie na razie zniechęca to małe oszczednosci (likwidacja max jednego komina a nie dwóch), probem z ukryciem rur (jedyny chyba rozsadny pomysł, to podwyzszenie parteru i obnizony sufit podwieszany) i koszty samego systemu.
  16. Witam Forumowiczów Jeste na starcie budowy Faworyta i poważnie zastanawiam się nad rekeperatorem. Wstepnie jedna z firm wycenila calosc instalacji na ok. 15tys. Poza poprawą wentylacji w domu i oszczednoscoami na ogrzewaniu, liczyłem na likwidacje przynajmniej jednego komina. Niestety nie mam koncepcji w jaki sposb to zrobic, bo po jednym kominie trzeba do spalin (kocioł i kominek) a jeden komin bylby wskazany jako wentylacja z kuchni - podobno nie podłacza sie okapów kuchennych do rekuperatora. Czy ktos juz moze te problemy rozwiązał? pozdrawiam
  17. Witam wszystkich na forum Ja także wybrałem ten wariant Faworyta. Mam juz pozwolenie, więc czas wbic łopatę w ziemię Na razie trwają poszukiwania wykonawcy i trwa walka z szokiem cenowym. Czyżby ten domek był aż tak duzy i drogi w realizacji jak mi to dookoła wmawiają? Moze ktoś już zakończył np fundamenty i podliczył koszty? Moze w rozsadnej okolicy od Bielska-Białej ktos buduje? pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...