Prezentuje nasze budowlane wyzwanie. U mnie bardzo ważne były względy ekonomiczne. Domek powinien być tani w budowie i utrzymaniu ale "przestrzenny" i wygodny. Dużo mniejszą wagę przywiązywałem do atrakcyjnych rozwiązań architektonicznych. Pewnym wyzwaniem było "upchać" wszystkie pomieszczenia do małego domku i optymalnie wykorzystać dostepną przestrzeń - tak aby mieszkało się komfortowo.
Jestem w trakcie budowy (w tym miesiącu zalewamy posadzki), ale już mogę stwierdzic, że domek będzie spełniać oczekiwania. Koszt inwestycji musiał zostać zminimalizowany, gdyż mamy niewielkie zdolnosci kredytowe (dlatego też tak bardzo istotny był wybór właściwego projektu). Projekt prosty, aby:
- po 1 ułatwić prace budowlane (system gospodarczy)
- po 2 zmniejszyć ilości i koszt materiałów.
Projekt jest autorski od gleby po strych (nie znalazłem podobnego gotowego). W załacznikach rzuty kontygnacji oraz kilka fotek z obecnym stanem. Informacja o kosztach dla zainteresowanych na priv.
Ponizej założenia, które przyświecały mi przy pracach projektowych, które są jednocześnie uzasadnieniem dlaczego właśnie "taki" projekt:
* Dom bez podpiwniczenia z poddaszem użytkowym. Możliwie efektywne wykorzystanie powierzchni zabudowy przy minimalizacji nakładów
* Powierzchnia użytkowa 115m2 (w tym, Salon, kuchnia, pokoik dla gości, 3 sypialnie, 2 łazienki, pralnia, kotłownia, wiatrołap, korytarz, schody, schowki i szafy) + garaż 26m2
* Ściany z pustaków keramzytowych "alfa" 24cm + ocieplenie. Strop teriva I.
* Dach dwuspadowy (38 stopni), kryty dachówką. Płaszczyzny w kierunkach pn-płd (kolektory można zamontować bez dodatkowych rusztowań).
* Konstrukcja dachu krokwiowo-jętkowa (max. 8,5m rozpietości), dzięki temu eliminacja niepotrzebnych podpór na strychu
* Plan zbliżony do kwadratu (najefektywniejsze ogrzewanie i utrzymanie ciepła). Minimalizacja ilości materiałów budowlanych.
* Źródła ciepła (kocioł, kominek) możliwie blisko środka domu
* 1 komin (zmniejszenie kosztów i minimalizacja "pustych stref")
* Duże okna elewacyjne i brak okien dachowych w strefie ocieplonej (jedno małe okienko na stryszku przy kominie jako wyłaz i oświetlenie strefy nieogrzewanej). Znów zmniejszenie kosztów, zwiększenie szczelności dachu i dróg ucieczki ciepła przy możliwie dużym wykorzystaniu światła słonecznego
* Tylko jedno "ciemne" pomieszczenie (kotłownia).
* Zwarta strefa komunikacyjna. Schody na pietro blisko wejścia i drzwi kotłowni - jednocześnie widoczne z salonu
* Minimalizacja powierzchni korytarza przy jednoczesnym zachowaniu "elastyczności komunikacyjnej". Z korytarza wchodzi sie do każdego pomieszczenia
* Schody betonowe, wykończone drewnem (taniej i łatwiej się przemieszczać w trakcie budowy).
* Schody znajdują się pod skosami (nie zabierają powierzchni wysokiej piętra); dodatkowo powierzchnia pod schodami jest zaadoptowana na spiżarkę.
* Salon na parterze jest pomieszczeniem z którego można "obserwować" ruch w domu
* Okna w kuchni wychodzące na drogę dojazdową i wejście do domu
* Okna w salonie wychądzące na 3 strony domu (na przód domu przez kuchnie połączoną z salonem)
* Pomieszczenia na pietrze ze skosami od 1,05 m. Ponad pietrem mały, nieocieplony stryszek na szpargały.
* Łazienka na dole oddzielona od pralni ścianką z luksferów (możliwośc korzystania ze światła słonecznego)
* Duży garaż połączony z domem, ale ściana graniczna ocieplona. Garaż ocieplony, ale z założenia nieogrzewany (po analizie na wszelki wypadek zostanie wykonane podejście pod grzejnik).
* Przejście z garażu do domu bez konieczności wychodzenia z budynku, ale nie przez strefy "czyste"
* Dach garażu stanowi taras. Wyjście na taras zarówno z sypialni jak i z korytarza na piętrze
* Wnęki przy kominach zaadoptowane jako szafy dostepne z korytarza
* Główna sypialnia z oknami na wschód. Z sypialni wejście do garderoby i wyjście na taras
* Pokoje możliwie zbliżone do kształtu kwadratu (łatwośc meblowania)
* Zwarta instalacja wod-kan. 1 pion, krótkie odcinki rur
* Kocioł stałopalny z buforem ciepła jako ogrzewanie podstawowe (w przyszłości solary podłączone do bufora)
* Kominek z grawitacyjną DGP jako ogrzewanie dodatkowe w przypadku braku zasilania (wyloty powietrza w każdym pomieszczeniu na piętrze)
Zapomniałem wcześniej dodać, ze projekt został zaadoptowany przez biuro projektowe PROMA-BUD Adam Mordarski z Głogowa, które bardzo polecam. Projekt zatwierdzony w październiku 2009. rzuty.zip