Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomsurm

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    117
  • Rejestracja

tomsurm's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Powiem jak ja mam zrobione. Dach około 200 m2, wszystko podłączone do studni chłonnej zbudowanej z 6 kręgów (głębokość około 3 m). Od 2008 roku studnia napełniła się tylko raz podczas bardzo silnego deszczu. Wtedy woda wydostała się przez wylewkę na działkę więc nie było żadnego problemu. Do chwili obecnej nawet tam nie zaglądałem. Według mnie najważniejsze jest to, żeby dostać się do warstwy żwiru - u mnie warstwa gliny to około 2 m.
  2. A ma może ktoś gotowy projekt (ewentualnie namiary) na altankę ośmiokątną?
  3. Oj jest tych grup. Mnie na przykład ostatnio wkurzają zieloni którzy wciskają ludziom kit o 100% zastępowalności energii konwencjonalnej źródłami odnawialnymi. Nie wspominając jednocześnie o konieczności zmian standardów życia.
  4. adam_mk wyluzuj - życie jest zby krótkie, żeby tak się pieklić. A to chyba nie byłby rząd demokratyczny tylko jakaś forma dyktatury.
  5. Myśląc w ten sposób stawalibyśmy się zakładnikami kolejnych grup. Jeśli rząd nie jest w stanie zagwarantować obywatelowi rzeczy które umieszcza w ustawie to niech takiej ustawy nie pisze. A jeśli napisał, to niech ciągnie sprawę do końca i nie zrzuca swoich obowiązków na obywateli sam jednocześnie chowając głowę w piasek.
  6. Na tym właśnie to wszystko polega, że płacimy do wspólnej kasy i z niej jest finansowany system. Ja też mógłbym powiedzieć, że nie życzę sobie żeby z moich pieniędzy były finansowane usługi, które według mnie są złe. Myślę, że każdy z nas wskazałby taką rzecz która według niego jest marnowaniem publicznych pieniędzy. Bo to że dla mnie pewne sprawy nie mają wartości nie oznacza, że dla innych są takie same. A przecież oni też płacą do tej kasy swoje pieniądze.
  7. Jestem entuzjastą swobód obywatelskich. Jeśli ktoś uznał, daną chorobę pomoże mu modlitwa z lekarzem w kaplicy. Jednocześnie ani on ani ktoś inny (jakąś ustawą) nie przymusi tego lekarza do modlitwy – to czemu im zabraniać. Chcą niech się modlą. Inny chce niech łyka leki na tą samą chorobę. A system jaki jest każdy widzi - trzeba nauczyć się z niego korzystać albo przejść do prywaciarzy.
  8. Nie przesadzajmy z tym przypisaniem do przychodni - obowiązuje to tylko z lekarzem rodzinnym/pierwszego kontaktu i to tylko w czasie pracy przychodni. Zawsze też można wypisać się z danej przychodni i pójść do innej - tej która nam bardziej odpowiada. Natomiast sprawa specjalistów jest zupełnie dowolna. A przecież o nich tu głównie chodzi. Ostatnio w swojej przychodni (większe miasto) kazano mi czekać na ortopedę 6 tygodni. A że sprawa była pilna poszukałem w okolicznych miasteczkach i okazało się że można zapisać się na wizytę bez większego oczekania. Oczywiście fajnie by było gdyby zarządzający zorganizowali jakąś formę informacji o długości kolejek w danej placówce. Albo miejscach gdzie można bez problemu usunąć niechcianą ciąże etc. Ale to według mnie wina rządu, że nie ma tej informacji w jednym miejscu. Nie lekarzy których zadaniem jest leczyć a nie przekazywać informację o systemie opieki zdrowotnej. Jeśli rząd w swoich ustawach zagwarantował pewne (wątpliwe dla niektórych) usługi to powinien zapewnić ich wykonywanie między innymi przez wskazanie placówek które będą je przeprowadzać. Oczywiście najłatwiej jest napisać ustawę, narzucić ludziom pewne obowiązki które nie są zgodne chociażby z ich przkonaniami. Rozważanie całej sprawy należałoby rocpocząć od ustawy zasadniczej, która daje nam dużą swobodę.
  9. Widzisz najlepsza jakość usług to rzecz względna. Dla jednej osoby najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie na eutanazję w sytuacji gdy lekarz nie może już pomóc. Dla drugiej osoby skierowanie do hospicjum i opieka do ostatnich chwil. Dla jednej osoby najlepszym rozwiązaniem jest zabicie dziecka w łonie matki z zespołem dawna dla innej urodzenie własnego potomka i opieka nad nim. Ludzie są naprawdę różni i pozwólmy im być takimi. Nie zmuszajmy do przyjęcia swoich jedynie słusznych poglądów. Nie wymagajmy od lekarzy (ani także od innych zawodów), żeby pracowali jak zaprogramowane automaty. Gdy jeden budowlaniec mi mówi, że nie wybuduje mi komina (nie wnikając w przyczyny) szukam na rynku innego, który to zrobi. Wyobraź sobie teraz sytuację, w której za wszelką cenę chcesz go zmusić do wybudowania tego komina. Albo dlaczego mam go zmuszać do tego, żeby mi podał namiary na innego budowlańca, który to zrobi. Przecież jest tyle sposobów na to, żeby znaleźć takiego fachowca.
  10. Ostatnio (gdy ubezpieczałem dom) rozmawiałem ze znajomym przedstawicielem PZU. Powiedział mi, że ta firma jako jedna z nielicznych nie wymaga żadnych kontroli kominiarskich. Opowiadał o niedawnym przypadku Klienta, któremu właśnie spalił się dom od kominka. Gościu rozpalał rano i wracał do domu popołudniu. Pewnwgo dnia nie miał do czego wrócić. Firma wypłaciła odszkodowanie bez żądania potwierdzenia kontroli kominiarskich. Dodatkowo dla pewności zadzwoniłem na infolinię - też mi to potwierdzili.
  11. I co z tego, że nie opryskam wokół domu randapem. Powszechną czynnością wśród rolników jest pryskanie randapem rzepaku przed koszeniem, żeby usechł w jednym czasie i można go było wymłócić. Zatem trzeba by było zrezygnować z oleju rzepakowego i jego pochodnych. Jest to pewnie jedna z wielu czynnści o której chyba lepiej nie wiedzieć.
  12. A i jeszcze uważaj na ten eternit na dachu - jak pewnie wiesz jest niebezpieczny. Utylizacją musi zająć się profesjonalna firma, co oczywiście będzie trochę kosztować.
  13. Chcąc stosować pompę ciepła powinno się bardzo dobrze ocieplić wszystkie przegrody. Jeśli tego nie zrobicie straty będą bardzo duże więc rachunki za prąd będą kosmiczne. Dobre ocieplenie najlepiej jest wykonać podczas budowy. Remontując stodołę w większości przypadków będziesz musiała stosować półśrodki, które raz nie są tanie, dwa są tylko półśrodkami. Osobiście odpóściłbym remont. Zburzyłbym starą stodołę. Spróbował odzyskać cegłę (wygląda dość dobrze). Postawiłby dokładnie taki dom jakibym chciał wykorzystując na elewacji starą cegłę. Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków remont (adaptacja) starych budynków ostatecznie wychodzi drożej niż budowa od podstaw.
  14. Ze względu na zniesienie starych zasad zwrotu vat na materiały budowlane poważnie przemyślałbym zakup przed końcem roku. Gdybym miał gdzie składować na pewno kupiłbym: bloczki betonowe na fundament, pustaki na ściany, dachówkę, ewentualnie okna, drzwi. Materiały, które w odpoweiednich warunkach mogą spokojnie poczekać rok do budowy. Warunek jest oczywiście jeden trzeba posiadać już pozwolenie na budowę. U mnie był to koszt około 70 000 PLN zatem zwrot vat na starych zasadach to około 10 000 PLN. Kwota warta przemyśleń.
  15. Ja swoją oliwkę ciągle jeszcze trzymam na dworze. Zabiorę gdy przyjdą mrozy (nie przymrozki). Nie powinieneś przenosić ją raz to na dwór raz to do domu bo w jednej chwili zmieniasz jej środowisko. Jak przyjdą mrozy trzeba zabrać ją najlepiej do miejsca z temperaturą ok 10 stopni i tam trzymać całą zimę. Wtedy drzewko nie rośnie i odpoczywa. Jak będziesz trzymał w chłodnym miejscu to przesadzać należy wczesną wiosną..
×
×
  • Dodaj nową pozycję...