Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LetkaK

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez LetkaK

  1. gusielkowo, bardzo dziękuję za odpowiedź. Masz ładną łazienkę. Cieszę się, że jesteś zadowolona z płytek. Ta szara fuga to dobre rozwiązanie.
  2. Witam, podobają mi się płytki ATOLA Cersanit oraz ROSARIA cersanit. Czy ktoś ma z nimi doświadczenie? Które łatwiej utrzymac w czystości? I jaki kolor fugi zastosowac do tych jasnych (białych) płytek? Podobno biały to przekleństwo, ale czy pasuje coś innego?
  3. LetkaK

    Podbitka

    Witam, czy ktoś ma podbitkę firmy Asko? Na wzorniku wygląda świetnie ale nie wiem jak się sprawdza w praktyce.
  4. Pierwsze Muratory kupiłam 10 lat temu. Wtedy jeszcze się nie budowałam ale lubiłam sobie poczytac i pomarzyc... Im bliżej było budowy tym częściej zaglądałam do tej gazety i teraz kupuję ją regularnie. Zauważam jednak duży spadek jej wartości merytorycznej. W dawnych egzemplarzach było napisane co robic po kolei, było więcej konkretów. Teraz jest tylko zachwalanie tego jak się buduje na zachodzie, przekonywanie do nowinek energooszczędnych i wmawianie, że na swojej budowie trzeba byc inwestorem a nie wykonawcą. A ja chciałabym wiedziec co robią zle moi wykonawcy, chciałabym móc ich sprawdzic i powiedziec co mają poprawic i nie ośmieszyc się przy tym. Będę kupowała gazetę nadal choc odkryłam inne ciekawe gazety budowlane innego wydawnictwa.
  5. http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/projekt3102d.jpg A teraz strona południowa, tzn. południe jest za siatką więc te krzaczki będą rzucały cień na moją działeczkę. Wzdłuż ogrodzenia sąsiad posadził żywotniki Szmaragd, więc nie zależy mi na szczelnej ścianie zieleni z mojej strony. Na rysunku widać, od prawej: świerki serbskie, wiąz Wredei, hortensję drzewiastą i jaśminowiec - znane z poprzedniego obrazka (w rogu działki). Przy siatce 2 złotliny japońskie, przed nimi - głóg dwuszyjkowy Paul's Scarlet i lawenda. Dalej: budleja Dawida, dereń biały Sibirica. A ten zielony trójkąt to wrzosowisko, na którym będą rosły: jodła koreańska, brzoza Youngii, kosodrzewina Winter Gold, świerk biały Conica, różaneczniki, pierisy, kalmie, szczodrzeńce, wrzosy i wrzośce. Wrzosowisko będzie wymagało wymiany gleby na kwaśną więc pomyślę o nim bliżej jesieni. Fragment kostki widoczny w lewym dolnym rogu to taras.
  6. Dokonałam już wyboru krzewów - trochę się zmieniło. Kilka roślinek już rośnie. I tak od lewej - najwyższe: 3 świerki serbskie, wiąz Wredei, jałowiec Blue Arow, pęcherznica Diabolo, 3 żywotniki Szmaragd, świerk Koster, 3 żywotniki Szmaragd, pęcherznica Luteus, jałowiec pospolity. Niżej, od lewej: hortensja drzewiasta, jaśminowiec Virginal, krzewuszki Olympiade (może razem z berberysem Aurea), 2 tawuły van houtte'a, 6 berberysów Atropurpurea. Najniżej: róże The Fairy, lilak Mayera i tawułą japońska. Proszę śmiało krytykować.
  7. Dziękuję za podpowiedź, nie widziałam wcześniej żylistków a są piękne. Zachwyciła mnie odmiana - Strawberry Fields. A co do krzewuszki - odmiana Olympiade - to posadzę kilka pod pęcherznicą Diabolo (tam gdzie pierwotnie miały być szczodrzeńce).
  8. Pomysł z hortensją podoba mi się. Dziękuję. Opracowałam już plan drugiego boczku, wkrótce wkleję. Moja ziemia to jednak czysta glina! Zauważyłam to dzisiaj zapadając się w niej po kolana po ulewnych deszczach. Posadziłam kilka roślinek: wiąz i berberysy. Ciekawe jak będą rosły?
  9. Szkoda, że nikt nie zauważył że lawenda = pszczoły, a pszczoły + dzieci w pobliżu to niezbyt szczęśliwy pomysł...
  10. Naniosłam kilka zmian: - pod znakiem zapytania jest - jaśminowiec Virginal, - róże przeniosłam pod szczodrzeniec, a na ich miejsce dałam lawendę wąskolistną Hidcote pink. Zrobiłam wizualizację (niektórych gatunków nie było w Garden Puzzlach, więc wstawiałam podobne). Zmieściłam się na 5 metrach. Może teraz ktoś się wypowie?
  11. Nie zauważyłam wcześniej, że szczodrzeniec nie będzie widoczny zza lilaka więc zamiast lilaka pomyślę nad ładnie kwitnącą rośliną okrywową (jakaś podpowiedź?) Mam jeszcze kilka pytań: 1. każda roślina ma inny roczny przyrost, czy moja kompozycja nie będzie "śmieszna" za 5 lat, tzn. czy jedna część nie zarośnie a z drugiej strony czy nie będzie "łyso"? 2. Jak szybko rośnie świerk Koster i wiąz Werdei? 3. Nie wiem jaką stosować gęstość nasadzeń. Na moim planie szerokość kompozycji to ok 7 metrów - to chyba przesada. Mogę ją zmniejszyć ale nie wiem kosztem czego - czy sadzić mniej sztuk jednego gatunku, czy gęściej? 4. Czy pęcherznice wystarczą po 1 sztuce, czy lepiej dać ze dwie? 5. Berberys Atropurpurea i szczodrzeniec - po 6 szt, a Jałowiec Mint Julep - 3 szt, tak chyba będzie bardziej proporcjonalnie? 6. A w miejsce znaku zapytania - może jaśminowiec?
  12. Witam Właśnie zaczynam przygodę z własnym ogrodem. Tworzę projekt nasadzeń i liczę na podpowiedzi i sugestie. Konstruktywną krytykę z pokorą przyjmę, bo chcę mieć ładne widoki za oknem. Moja działka, z wjazdem od wschodu jest obecnie terenem budowy, ale część "za domem" jest całkowicie oddzielona. Rośnie tam piękna trawka i spokojnie można zacząć sadzić drzewka i krzewy. Teren ten ma wymiary 21x20m, ziemia jest dobra (nie piach i nie glina). Na załączonym obrazku widać część zachodnią - widok z tarasu. Od tej strony nie mam sąsiadów - są za to krzaki po szyję. Chcę ten widok przesłonić niebanalnym żywopłotem. W rogu zaplanowałam część gospodarczą (składzik - blaszak na narzędzia, drewutnię, kompostownik, niewielką grządkę na warzywa). Widok to także niezbyt ciekawy więc przesłonię go pergolą, na której będą się pięły winorośla i pnącza. Pod pergolą będzie miejsce na mini plac zabaw dla dzieci złożony z piaskownicy i baseniku. Do obsadzenia zostaje zatem długość 15 m. Co posadzić w miejsce znaku zapytania? Najlepiej żeby była to roślinka długo kwitnąca i o przyjemnym zapachu, bo chcę obok postawić huśtawkę lub ławeczkę. Co myślicie o moim "planie"?
  13. Witam, Zamierzam niedługo obsadzić jeden bok działki iglakami. Nie podobają mi się same tuje, chciałabym stworzyć coś eleganckiego i niebanalnego. Za działką pustka = ugór (choć to małe miasteczko), po bokach rozpoczęte budowy domów - generalnie widok niespecjalny, dlatego chcę go przesłonić. Ziemia przeciętna, siatka biegnie na osi północ południe, długość 15 metrów. Chciałabym posadzić iglaki przy siatce a dalej krzewy i drzewka liściaste. Jeśli chodzi o iglaki to pomysł mam taki: jodła koreańska, cyprysik Lawsona Ivonne (lub tuja Yellow Ribbon - które lepsze?), 3 tuje Szmaragd, cyprysik Lawsona Ivonne (lub tuja Yellow Ribbon), 3 cyprysiki Lawsona Alumi, cyprysik Lawsona Ivonne (lub tuja Yellow Ribbon), 3 tuje Szmaragd, cyprysik Lawsona Ivonne (lub tuja Yellow Ribbon), 2 świerki serbskie. Na papierze wygląda to nienajgorzej ale barzo proszę o fachową opinię. Odległość między tujami 50-70 cm, między cyprysikami 100 cm, a między świerkami 200cm. Czy będzie to dobrze wyglądało? Odległość od tarasu do tej siatki to 20metrów.
  14. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi dotyczące sypialni nad wejściem. Chcę koniecznie mieć tam małą szafę, w której zmieści się służbowe ubranie. Garderobę polanuję nad garażem, ale wolę mieć kilka ciuszków "pod ręką". Jestem na etapie adaptacji projektu i myślę nad zrównaniem dachu. Kilka osób miało takie pomysły ale chyba nikt tak nie zrobił. Zastanawiam się też czy możliwe by było zrobienie wjazdu do garażu o 50 cm wyżej, tak żeby brama garażowa była na jednej wysokości z drzwiami wejściowymi. Moim zdaniem to lepiej wygląda. Tylko nie wiem czy sufit w garażu nie będzie za nisko. Czy ktoś mi podpowie czy moje kombinacje mają sens...
  15. Pytanie do budujących ten domek: czy sypialnia na górze nie jest za mała? Czy poza łóżkiem jest możliwość wciśnięcia choćby małej szafy?
  16. Witam wszyskich. Może ktoś buduje w okolicy Białej Podlaskiej (województwo lubelskie)? Domek bardzo mi się podoba ale chciałabym go zobaczyć "na żywo". Pozdrawiam
  17. Szkoda, że nikt nie odpowiada... Może ktoś podpowie czego brakuje w tym projekcie, co trzeba zmienić żeby był bardziej funkcjonalny?
  18. Wklejam linki do projektu Krzysztof http://img36.imageshack.us/i/hlg02krzysztof.pdf/ http://img36.imageshack.us/i/hlg02krzysztofpoddasze2.pdf/ Domek spełnia wszystkie moje oczekiwania co do rozmieszczenia pomieszczeń ale jest trochę za duży (158 metrów pow. użytkowej) i ma niezbyt ustawny salon. Jedyną zmianą o jakiej myślę jest wejście do kuchni z wiatrołapu (likwidacja spiżarki), dzięki temu byłoby miejsce na szafę - garderobę. Proszę o opinie o tym projekcie bardziej doświadczonych forumowiczów. Jak rozmieścić sprzęty w salonie? Czy taki metraż kuchni to nie przesada?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...