Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DarekW

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

DarekW's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Ja złożyłem podanie o nadanie numeru działce w trakcie trwania budowy i numer otrzymałem bez problemu (jedynie później musiałem prostować opłatę podatku, gdyż urząd stwierdził, że numer jest jednoznaczny z zameldowaniem - decyzję po sprostowaniu uchylił). Po roku powołując się na ustawę o obowiązku meldunkowym zameldowałem się na działce. Następnie już przed zamieszkaniem wykonałem odbiór częściowy budynku, by mieszkać zgodnie z planem. Dużej ulgi budowlanej nie straciłem, ponieważ wciąż kontynuję budowę (uzgodniłem to z właściwym sobie US).
  2. Jest szansa na obniżkę akcyzy, ale czy zaniechanie ... chyba nie ! http://www.mofnet.gov.pl/_files_/informatory/projekty_ustaw/rozp_w_spr_zwolnien_od_p_a.pdf
  3. Posiadam działkę do zabudowy szeregowej. Chcąc zaoszczędzić mam z sąsiadem wspólną ławę (24) z zamiarem postawienia wspólnej ściany. Zamierzam rozpocząć budowę i postawić stan surowy przed zimą. Dowiedziałem się jednak, że sąsiad chce się pozbyć swojej działki. Czy według prawa nie będę miał problemów z nowym sąsiadem dotyczących wspólnej ściany ?!?
  4. Ja swoich złodziei (dwóch nastoletnich chłopaków) "złapałem" na gorącym uczynku. Zdążyli już wyrwać przewód siłowy ze ściany i zaczęli giąć świeżo przywiezioną blachodachówkę (w biały dzień). Niestety na dźwięk kroków zdążyli uciec (bez łupów). Próbowałem ich gonić ale za dużą mieli przewagę. Na szczęście więcej się nie pokazali.
  5. Z poddaszem użytkowym. Póki z żoną jesteśmy jeszcze młodzi, będziemy mieli tam odskocznię od dnia codziennego (sypialnię i pokoik do pracy). Za kilka lat zamienimy się z dorastającymi dziećmi.
  6. W tej chwili nie ma akcyzy na olej opałowy !!! Obowiązek podatkowy powstaje w przypadku sprzedaży oleju opałowego z przeznaczeniem na cele inne niż opałowe !! (art. 35 pkt 6 ustawy).
  7. To nie będzie cena oleju 2 zł za litr a opłata akcyzy !!! Czyli przy dzisiejszej cenie 1,5zł/litr + 2 zł/litr = 3,5 zł/litr Adres strony MF z projektem ustawy http://www.mofnet.gov.pl/_files_/informatory/projekty_ustaw/akcyza.pdf
  8. Ja mam zainstalowany zbiornik 2000 l w jednym pomieszczeniu z kotłem w odległości ok 1,5 m. Oddziela je jedynie śianka o wysokości ok. 0,7 m (tzw. wanna, w której stoi zbiornik o pojemności zbiornika, na wypadek jego pęknięcia). Było to na pewno opisane w Muratorze, niestety numeru nie pamiętam.
  9. Słyszeliście, że od 1 stycznia cena 1 litra oleju opałowego dla zwykłych śmiertelników (do których się zaliczam) ma wynosić ok. 3,50 zł bez możliwości zwrotu wartości akcyzy. ?!? A może coś źle zrozumiałem ?!? Zastanawiam się nad zmianą pieca. Proszę o propozycje.
  10. Posiadam komin zewnętrzny wysokości ok. 12 m z 5-cioma kanałami. Otwory wylotowe znajdują się z boku komina i tylko z jednej strony. Przy złym kierunku wiatru, cały jego zimny powiew znajduje się w kuchni i łazience, a temperatura wewnątrz tych pomieszczeń znacznie się obniża. Czy nie jest to związane z tym, że otwory nie są przelotowe ?? Wtedy, jak przypuszczam powietrze byłoby wyciągane, a nie wpychane do środka.
  11. Rozpocząłem budowę w marcu 2000 roku. Dokładnie po dwóch latach wprowadziliśmy się do domu. Do wykończenia pozostało poddasze (ocieplenie, podłoga, gładź szpachlowa), ale na to zostawiam wakacje. Od stanu surowego wszystkie prace wykonaliśmy sami, praktycznie całe popołudnia i soboty przez cały rok, ale i dom nie jest malutki (280 m2 pow. użyt.). Warto było.
  12. Czy wydatki poniesione na olej opałowy służący do ogrzewania domu w czasie zimy, przed jego zasiedleniem i odbiorem, mogę doliczyć do kosztów związanych z dużą ulgą budowlaną ?!? Na jakiej podstawie ?
  13. Chodzi tu tylko o interpretację jednego zdania ustawy: "Art. 27a. 1. Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik: 1)poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na: f)przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu," Wymyśliłem kolejną furtkę: Zamelduję rodzinę i rozliczając się samodzielnie, jako główny inwestor, niezameldowany w owym miejscu nie stracę ulgi (parodia).
  14. Rozpocząłem budowę domu w 2000 r. W tej chwili zamierzam wykonać odbiór częściowy i zameldować się. Odpowiednie dokumenty już mam przygotowane. Mam pytanie: Czy zgłaszając odbiór częściowy budynku tracę ulgę budowlaną ? O ile się orientuję zasiedlenie, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy tylko lokali mieszkalnych, a nie domów. Ale czy tak jest na pewno ?!?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...