Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

arkaz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez arkaz

  1. Chcialbym miec dom 140 m2 i placic rocznie za ogrzewanie i cieplą wodę 1800 zł ))
  2. Dziwne rozumowanie:) Dwie tony węgla przy sprawnosci pieca chociażby tylko 65%, to przy założeniu kaloryczności węgla na poziomie 27MJ/ kg odpowiada blisko 10 tys, kWh , które by uzyskać trzeba spalić ponad 1 tys. m3 gazu przy sprawnosci kotła gazowego okolo 90%.
  3. Źle sie koledze wydaje, cena gazu ziemnego ze wszystkimi oplatami dodatkowymi na dzis oscyluje w zalezności od zakladu gazowniczego i taryfy okolo 2 zł . Ponadto 1 m3 gazu ziemnego jest w zestawieniu do 1 litra gazu plynnego o 50% kaloryczniejszy przy wyższej cenie tego drugiego , przyjmując 1 m3 gaz ziemny - 1 litr gaz plynny.
  4. Kolega nie raczył zauwazyć, ze do tych przeliczeniowych 9,4 m3 gazu doszło jeszcze dwa kubiki brzozowego drewna i gdyby to przeliczyć na gaz, bądź kWh, to ilosć zuzytej energii niemal sie podwaja przez te 65 dni czyli zużycie jak na tak dobrze ocieplony dom jest już delikatnie piszac spore.
  5. Niska wilgotnośc związana jest z ostrym grzaniem a nie nadmierną wymianą powietrza:))
  6. Zalezy jaki bylby to czas, jesli kilka, kilkanascie, a nawet kilkadziesiąt godzin nieuzytkowania pomieszczenia, to calkowite, czy drastyczne przymkniecie zaworów nie będzie miało wpływu na bilans cieplny mieszkania za cały sezon grzewczy. Natomiast jesli chcialbyś którys pokoj calkowicie wylączyć na dluższy czas z ogrzewania, to możnaby to rozwazyć, ale nie ma pewności ekonomicznego zysku z uwagi na brak izolacji termicznej ścian wewnętrzynych, czyli de facto i tak pokój nieogrzewany byłby ogrzewany ścianami sąsiadujących pomieszczeń, a zużycie gazu nie zmniejszyłoby sie na tyle by mozna bylo z tego odnieśc wymierną korzysć.
  7. Tak się dzieje jesli mróz nie trzyma zbyt dlugo i pomimo, że już jest cieplej to budynek zostal w czasie niższych temperatur "wyziebiony" i skumulowane w ścianach ciepelko trzeba uzupełnić)
  8. Zatem oblicz raz jeszcze biorąc pod uwagę rzeczywista powierzchnię lub właściwie kubaturę jaką ogrzewasz:)[/code]
  9. Nie można przyjać 50W na m2 lub tylko powierzchni 80 m2 gdyż dogrzewasz jeszcze klatkę schodową i korytarz, a ponadto strop pomiędzy parterem a piętrem zapewne nie jest docieplony, zatem de facto ogrzewasz takze , chociaż w mniejszym stopniu gorę)
  10. Kaloryczność GZ 50 34MJ/m3 co odpowiada 9,5 KWh/m3 , 1,68 X 9,5 = 15,96
  11. W sezonie jest około 5 tys. godzin grzewczych, a przyjmuje się średnio, że piec powinnien pracować przez okolo 40% tego czasu, wiec pewnikiem stąd te 2000. Czy może mylę się??
  12. Osobiście tez znam jednego takiego, chalupa blisko 200 m kw. , ogrzewanie gazowe ale pali w jednym pokoju kozą)
  13. http://www.cekol.pl/swiat_profesjonalisty/kalkulator_doboru_wlasciwej_grubosci_izolacji.htm
  14. Przyczyna wysokiego zużycia gazu do ogrzewania domu jest jedna - niski standard energetyczny budynku. Warto rozważyć docieplenie przynajmniej ścian i stropu bo to się zwyczajnie opłaca.
  15. Użytkuje pierwszy sezon gazowe ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania firmy Demrad, póki co na próbę w ilości trzech sztuk. Czy ktoryś z kolegow ogrzewa mieszkania, dom podobnym sprzętem? Interesują mnie sprawy techniczne i ekonomiczne e tym rodzaju ogrzewania a wiem, że nie ejst on u nas w kraju za bardzo rozpowszechniony
×
×
  • Dodaj nową pozycję...