Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grembosia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez grembosia

  1. Witaj, Aga! Jestem pod wielkim wrażeniem Twoich wnętrz. Od wczoraj przeglądam i jestem dopiero na 250 stronie Muszę Ci napisać, że mamy wiele wspólnego. Niektóre rzeczy to nawet identyczne np. kafle u Ciebie w holu i w kuchni, u mnie cały dół, bez sypialni i łazienki, u mnie położone w inny wzór. Chciałam przy okazji zapytać, jak się sprawują, czym je myjesz i czy mocno widać bród, bo są dość jasne (szczególnie kuchnia). Ja jestem na etapie wykańczania wnętrz i jeszcze nie mam w tym doswiadczenia. Mam też duży problem z uzyskaniem właściwego koloru szafy(przecierki), dokładnie widziałam taki jak bym chciała na Twoich drzwiach do garderoby. Czy wiesz jak stolarz uzyskał taki efekt? Będę wdzięczna za odpowiedź. Wracam na 250:)
  2. Przeglądając forum jakiś czas temu podano link do producenta stylowych (pożółkłych) tabliczek z numerem domu. Były tam również inne ciekawe elementy wyposażenia wnętrz. Od jakiegoś czasu próbuję go odnaleźć i nigdzie nie znajduję. Pomóżcie proszę.
  3. Czy ktoś z Was użytkuje umywalkę z trawertynu? Jak się sprawdza pod względem utrzymania w czystości, osad z mydła itp.?
  4. Niestety, sadziłam sama wg projektu, ale kilka roślin już miałam wcześniej, właśnie jarząb. Jadę na działkę kopać dołek.
  5. Nie sądzę, by ziemia była aż tak mokra, szczególnie w tym czasie. Zresztą, dobór roślin i cały projekt ogrodu zrobił fachowiec, z którym niestety musiałam się rozstać. Czy może być inna przyczyna zamierania roślin?
  6. Od roku tworzę ogród na ciężkiej gliniastej glebie, okresowo zalewanej. Słońce mam tu przez większość dnia. Przed przystąpieniem do prac, podniosłam teren o kilkanaście centymetrów, nasypałam zwykłej lekkiej ziemi ogrodowej. W chwili obecnej mam już trawnik, warzywnik, ścieżki i prawie zagospodarowane rabaty z mnóstwem roślin. Część z nich została posadzona na jesień (wiele zmarzło mimo okrycia), a część na wiosnę. Rabaty przykryłam czarną agrotkaniną i obsypałam korą. Jednak coś niedobrego dzieje się z roślinami. Posadzone na jesieni duże drzewka: Kanzan, Jarząb szwedzki, buk- na wiosnę ładnie puszczały listki (Kanzan zakwitł w górnych partiach), a po jakimś czasie wszystko uschło i odpadło, nic dalej się nie dzieje. Nie wspomnę już o wielu krzewach typu krzewuszka, złotlin japoński, które zachowały się w podobny sposób, niby coś na wiosnę zaczęło się dziać i nagle stop. Bardzo martwi mnie również stan zakupionego w tym sezonie sporego Derenia cousa, który pięknie kwitł i wydawało się, że ma się dobrze, aż tu widzę dzisiaj, że listki zaczynają żółknąć i się zwijać. Jedna Budleja zachowuje się podobnie, ale pozostałe dwie zaczynają kwitnąć. Takich przypadków jest jeszcze kilka. Sprawdzałam podłoże, roślinki mają ciepło i lekko wilgotno. Natomiast tam, gdzie nie ma agrotkaniny(trawnik, warzywnik) ziemia szybko wysycha i robi się skorupa. Codziennie wchodzę do ogrodu z duszą na ramieniu, boję się, że wszystko mi padnie, chociaż nie powiem, część roślin ma się doskonale np. hortensje (ale nie wszystkie), róże, lawenda- na razie. Proszę podpowiedzcie, co nie służy moim roślinom, jak im pomóc. Ogród miał mi dawać radość, ale na razie nabawiłam się nerwicy.
  7. Zielony ogród. co to za kostka na tarasie, piękna.
  8. Przejrzałam Twoje wnętrza i jestem zachwycona. Przecudnie, ciepło, to moje klimaty. Ta konsekwencja stylu, to wyczucie, niesamowite... Powiedz proszę, jak sprawuje się trawertyn. Mam zamiar położyć go w łazience i czytam bardzo rozbieżne opinie jeśli chodzi o jego utrzymanie. Oj, nie będę mogła zasnąć...
  9. Może macie jakieś pomysły na szafę w wiatrołapie pod schodami jednozabiegowymi. Załeżałoby mi, żeby zmieścić tam kurtki i buty. Wnętrze będzie raczej stylowe, więc nowoczesny Komandor niezbyt tu się nadaje.
  10. No, może Elfirko masz rację... po co mi ścieżka
  11. Tuje (10) miały stanowić tło kompozycji, na którą powinno zostać jeszcze trochę miejsca, gdyby nie zbyt duży taras. Zależało mi również na szczelnym odgrodzeniu się od sąsiada. To będę miała dwa tarasy i tuje... Czy widzicie jeszcze jakieś inne wyjście z tej sytuacji?
  12. "Fachowcy " zrobili mi big tarasik owalny. Posadziłam 10 szmaragdów przy siatce. Praktycznie zostaje metr na ścieżkę i nic więcej, a ja chcę mieć ładny widok z jadalni, nie tylko tuje. Co mogę w takiej sytuacji jeszcze zrobić?
  13. A co zimą w miejscach funkii ? Zależałoby mi, żeby taka donica była atrakcyjna przez cały rok. Myślałam faktycznie też o trzmielinie, ale chciałam ją połączyć z iglakami. Tylko zastanawiam się jaki pokrój i kolor powinien przeważać, i czy bardziej iść w górę czy w boki. Czy w przypadku, kiedy donice są usytuowane symetrycznie względem wejścia, prostopadle do furtki, należałoby zachować jednak symetrię nasadzeń? Tylko z drugiej strony, jeżeli moim zamierzeniem jest stworzenie ogrodu naturalnego, rustykalnego, to chyba powinnam pozwolić sobie na większą swobodę.
  14. Może macie jeszcze inne pomysły oryginalnych nasadzeń do dużych donic od wschodu. Przychodzi czas realizacji, a ja się jeszcze nie zdecydowałam. Plisss
  15. Jak zrobić te "śródziemnomorskie tynki" ? A te płytki na podłodze, muszę takie mieć. Gdzie coś takiego dostanę?
  16. piu, piękny przedpokój, moje klimaty. Co za płytki masz na podłodze?
  17. A gdyby takiej szafie nadać charakter rustykalny, macie jakieś pomysły. Mój problem dotyczy zagospodarowania 4 metrowej ściany w sypialni i 3 metrowej zabudowy pod schodami w przedpokoju. Pomóżcie
  18. Dzięki Elfirku i ArturzePonatowski. Chciałam tylko zaznaczyć, że to nie jest mój główny taras, to jest tylko widok z okna w jadalni, tarasik będzie tam miniaturką. Podobają mi się dwie wersje: pierwsza to kilka kolumnowych iglaczków, a przed nimi kratka z pnączami, bądź różami oraz bylinami, i i druga wersja z ceglanym murem i proponowanymi roślinami. Dom jest w stylu rustykalnym, z elewacją w czerwonym klinkierze, więc to będzie chyba dobrze się komponować. Wezmę pod uwagę sugestię Artura, żeby nawierzchnia podłogi w domu została przedłużona w ogrodzie. Bardzo byłabym wdzięczna, żebyście odnieśli się również w sprawie skarpy wokół domu, ile tych roślin i w jakim sąsiedztwie?
  19. W mojej jadalni znajdują się szerokie drzwi balkonowe, wychodzące na ogród. Mieszczą się one w odległości 4 metrów od płotu sąsiada. Zależy mi bardzo na pięknym widoku z jadalni, jak również na dość szczelnym całorocznym osłonięciu. Przy drzwiach planuję mały podeścik, a za nim ścieżkę wokół domu.Miejsce jest słoneczne, gleba- czarnoziem. Jakie rośliny powinnam tam posadzić? Wokół domu znajduje się również skarpa, na której zamierzam posadzić: lawendę, perowskię, małe różowe różyczki, budleję, gruszę wierzbolistną, rozplenicę i parę karłowatych iglaczków. Jest to wspaniała propozycja tego forum- dziękuję. Martwię się jednak, czy dobrze mi to wyjdzie, bo nie bardzo wiem, co w jakim sąsiedztwie i w jakiej ilości. Może też w tym pomożecie?
  20. Czy do czerwonej elewacji klinkierowej pasowałaby również czerwona róża pnąca? Czy kwiaty beda mało widoczne na takim tle?
  21. Wzdłuż ogrodzenia (strona zachodnia) pragnę zrobić szpaler drzew iglastych, na zmianę z liściastymi.Mogą być w różnych odcieniach. Potem w następnych rzędach planuję krzewy i byliny. Poradżcie proszę, które drzewa liściaste do tego się nadają, takie, które nie będą zbyt szerokie, zbyt ekspansywne, żeby inne roślinki mogły spokojnie rośnąć.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...