Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomaszz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    143
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

tomaszz's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Niestety, to co napisałem powyżej pogrubioną czcionką nie jest już prawdą (nowelizacja 2003r). Najlepiej samemu poczytać jednolity tekst ustawy.
  2. Dzięki serdeczne za życzenia, wzajemnie ! Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Jednak musi być pozwolenie... Znajomy, który doradzał mi ten "sposób" nie znał nowelizacji prawa budowlanego z 2003r i stąd te wątpliwości. Ściągnąłem cały tekst ustawy z netu i wszystko jasne. Jeszcze raz dzięki ! W Nowym Roku życzę Wszystkim szybszych urzędów i... zdrowia !
  3. Obiekt budowlany, o ktorym piszę nie będzie budynkiem, poniewaz nie będzie posiadał fundamentów.
  4. Mam zamiar dobudować pomieszczenie gospodarcze o wymiarach 6 m x 10 m na utwardzonym placu na swojej działce. Chciałbym to zrobić bez pozwolenia na budowę, dokonać jedynie zgłoszenia. W świetle prawa budowlanego obiekt nie posiadający fundamentów i nie związany trwale z gruntem jest "tymczasowym obiektem budowlanym"; w tej kategorii obiektów nie jest istotne, na jaki okres zostają wznoszone. W praktyce będzie to rodzaj wiaty, ale ze ścianami, zbudowana w technologii szkieletu drewnianego i postawiona na płycie betonowej wylanej powyżej poziomu gruntu lub kostce brukowej (utwardzony plac) i będzie konstrukcją samonośną. Czy dokonując zgłoszenia (bez pozwolenia na budowę) i budując taki obiekt jestem w zgodzie z prawem ?
  5. Wszystko, co chcecie, polski producent, 10 lat gwarancji. http://www.plast-met.pl
  6. Tom Soyer Chylę czoło przed Twoją wiedzą, ale chyba tym razem przesadzasz. Dom - to nie laboratorium NASA. Dlaczego prawidłowo wyregulowany zawór termostatyczny miałby co chwilę otwierać się i zamykać ? Przecież taki zawór POWOLI dozuje ciepłą wodę do grzejnika. Dyskomfort daje wlaśnie elektrozawór on-off. Tylko proporcjonalne elektrozawory dorównują "miękkością" regulacji głowicy. Wcześniej napisałem o przeniesieniu czujnika i zamontowaniu głowicy na dole. Myślałem, że chodzi autorowi pytania o wyrównanie temp. w domu przy dogrzewaniu kominkiem, ale pytanie było mało precyzyjne, albo coś przeoczyłem. Akurat mam podobną sytuację, tzn reg. pogodowy z czujnikiem korygującym wewnętrznym i dogrzewam kominkiem. Czy ktoś z szanownego grona mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego to zły pomysł ? W miejsce "zbiorczego" elektozaworu mozna wstawić zawór termostatyczny z kapilarą - na pewno taniej.
  7. Czujnik pomieszczeń wywalić na poddasze, na dole zamontować zwykłe głowice termostatyczne.
  8. Przez cztery sezony paliłem "JULIANEM". Niedawno kupiłem EKORETa i spaliłem go mało, bo dopiero 40 kg i narazie wielkiej różnicy nie widzę. Ekoret miał być ponoć lepszy, ale zobaczę jak kocioł pożre ze trzy zbiorniki. Z Juliana byłem zadowolony - długo trzyma żar i jest mało popiołu.
  9. A po co pompa ciepła ? Pomysł super, ale można zamontować zwykłą pompkę obiegową, wydajny wymiennik ciepła (wężownicę) dwa-trzy metry pod ziemią, gdzie jest stała temp. 8 stC. Przy odpowiednim sterowaniu załączeniem pompki nie powinno zamarzać.
  10. Pirometrem mierzyłem tylko powierzchnie grzewcze, do tych celów pirometr właśnie służy. Temperaturę spalin mierzyłem termometrem elektronicznym z sondą PT 100 małych rozmiarów. Wywierciłem otworek fi 4 w rurze doprowadzającej spaliny do komina tuż przed wejściem do komina i wsadziłem czujnik. Pomiar był dokładny. Na kotle węglowym mam przy pełnej mocy nie więcej niż 200 st (czopuch), ale tam jest dużo, dużo większa powierzchnia wymiany. Ile tak naprawdę powinno być stopni na wylocie z kominka ? Jak to jest w innych kominkach ?
  11. W przewodzie między pompą a przekaźnikiem też mogą indukować się zakłócenia. Lepiej przed samym przekaźnikiem. Ale można się pobawić raz tu, raz tu.
  12. 1,5^2 Po co ??!! No, chyba, że czujnik oddalony jest o dwie przecznice Jeśli w tynku - i tak lepiej położyć rurkę i włożyć linkę 2x0,5 lub 2x0,75.
  13. Przekażniki elektroniczne, nie elektromagnetyczne często reagują na różne "duperele", których w sieci nie brakuje. Kiedyś zakładałem odkłócenie do dzwonka (na 230V - elektroniczny), bo już dwa razy wymienili i dalej "ćwierkał"
  14. Też do końca nie zrozumiałem, ale domyślam się, że chodzi o sterowanie prądem podawanym dla pompy czymś tam jeszcze, np. przekaźnikiem czasowym. Powieś między zaciski wejściowe tego przekażnika (we - N) jakiś kondensator przeciwzakłóceniowy na min. 250V o poj. np.100nF lub filterek przeciwzakłóceniowy z jakiejś wiertarki, robota kuchennego czy innych zwłok.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...