Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kein001

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kein001

  1. kein001

    Ocieplenie stropu w piwnicy

    Strop ten wygląda tak jak klawisze fortepianu wystawionego w Krakowie przy teatrze Słowackiego. Największa zmiana poziomu deski do deski które sprawowały szałónek wynosi 3 cm. Więc zabawa w wycinaki lub równanie klejem w moim mniemaniu nie jest ekonomicznie uzasadniona. Dlatego zwróciłem się w stronę wełny ponieważ w ograniczonym poziomie się ugnie i wypełni luki. Natomiast zapomniałem wspomnieć w poprzednim poście iż rozważam możliwość wykonania tego na stelażu i z takie opcji skorzystam. Z informacji które uzyskałem wynika że jeśli zapewnie odpowiednią cyrkulacje powietrza to nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych czynności przy wełnie mineralnej. Dziękuje za wsparcie i pozdrawiam
  2. Witam Zamierzam wykonać izolacje termiczną stropu w piwnicy. Pomieszczenie to ma wysokość około 1,5m (dawny skład warzyw), bez wylewki, cyrkulacje powietrza zapewniają dwa przeciwległe okienka. Jest nie używane i w takim stanie pozostanie. Moje pytanie brzmi : Czy poprzez przymocowanie płyt do stropu nie pokrywając ich żadną warstwą zabezpieczającą nie stracą one swoich właściwości wraz z upływem lat (szybciej niż tek na których była by siatka z klejem)? Nie ma możliwości uszkodzenia mechanicznego, promienie słoneczne również nie stanowią w tym przypadku zagrożenia. Proszę również o polecenie produktu i sposobu montażu (kołki + klej czy same kołki lub tylko kelj).
  3. Dane z ks.”Ogrzewnictwo Praktyczne” pod redakcją prof. Dr hab. Inż. Haliny Koczyk, wydanie II Średni latem dla temperatury powietrza w pomieszczeniu +26’C i wilgotności względnej powietrza 70% temperatura punktu rosy to 20’C. m2=metr kwadratowy "Współczynnik przejmowania ciepła dla podłogi chłodzącej wynosi ok. 7 W/(m2K), z czego tylko ok. 1,5 W/(m2K) przypada na konwencje. Przy różnicy temperatury pomiędzy temperaturą powierzchni podłogi, a temperaturą powietrza (i pozostałych przegród) równej 6’C wydajność chłodzenia podłogowego wyniesie ok. 40 W/m2. Dla sufitów chłodzących maksymalne gęstości strumienia odbieranego ciepła wynoszą 60 -70 W/m2 są większe z powodu większego udziału konwencji w wymianie ciepła. Przy zastosowaniu ogrzewania ściennego do chłodzenia pomieszczeń, wydajność jego będzie zbliżona do wydajności sufitów chłodzących." "Wydajność podłogi chłodzącej ulega znacznemu zwiększeniu (do 120 -150 W/m2) w wypadku, gdy pada na nią bezpośrednie promieniowanie słoneczne. W obiegach chłodzących zwykle stosuje się mniejsze różnice temperatur między wodą zasilającą i powrotną (3-5’C), niż w obiegach grzejnych (zwykle ok. 10’C). Skutkiem tego w instalacjach płyną większe strumienie wody, niż w wypadku ogrzewania. Największe zwiększenie przepływu dotyczy chłodzenia podłogowego, ponieważ jego wydajność jest wyraźnie mniejsza od wydajności grzejnej." Nie ma danych na temat: z jakiego materiału została wykonana instalacja, wielkość przepływu. Ogólnie to jest chyba najmniejszy temat w woluminie Mam na biurku jeszcze Poradnik dla projektantów i instalatorów (chyba sponsorowany przez Viessmann), ale jest tylko wzmianka o sufitach chłodzących. "Sufity chłodzące mają majom ok. 55% udziału promieniowania i ok. 45% udziału konwencji w efektywnej wydajności chłodniczej." Oczywiście w powyższym chodzi głównie o maty kapilarne, ale są również przykłady ogrzewań sufitowych rurowych. Maty kapilarne montuje się przeważnie pod tynkiem ktoś się tu wypowiadał na forum ze jak wchodziły na do PL co cena m2 była ok. 260 PLN a obecnie to ok. 100pln ale nie może znaleźć ludzi od montażu tego Jak tynk gipsowy będzie się zachowywał przy takim rozwiązaniu? Na razie nie znalazłem takiego info. Ja planuje tylko podłogowe i ciekawe jak wzrosła by wydajność gdy w grę wszedł by wentylator np. sufitowy z łopatkami ustawionymi tak aby powietrze było kierowane ku podłodze.
  4. Przeglądem dziennik (pamiętnik) ged’a już wszystko wiem, ale i tak będzie trzeba poczekać na sezon letni aby więcej swych spostrzeżeń przelał na forum. Rozważam taką inwestycje ponieważ studnie już mam (blisko budynku) a w domu planuje podłogową instalacje grzewczą. Nie ukrywam że kapitalnym rozwiązaniem było by wykorzystanie jej również w lecie. Rachunek ekonomiczny w moim przypadku jest bezwzględny wiec dalej szukam szerszego info na ten temat. Mimo wszystko dzięki za zainteresowanie tematem. ps Zawitałem do naszej narodowej biblioteki i rano postaram uzupełnić temat.
  5. Czy możesz się podzielić z nami jaką zastosowałeś instalacje ? Pompa ciepła czy coś innego.
  6. Tynk maszynowy okolice Tychów z racji tego ze mam nierówne ściany to cena bez równania w pionie (tam gdzie trzeba dopłata za materiał), z wszystkimi materiałami (w tym listwy dylatacyjne przy oknach): 1. 23,5 zł na materiale Kanuf 75l 2, 22 zł materiał Reymix I raczej to nie będą ostateczne ceny bo panowie bardzo dużo wolnych terminów.
  7. Moim osobistym zdaniem zbyt ryzykowne będzie puszczenie w obieg wody prosto z studni, aczkolwiek na jednym z portalu użytkownik wypowiadał się ze ma coś takiego zrobione (ale nie ma z nim kontaktu) dość pochlebnie się o tym wypowiadał. Osobiście wyobrażałem sobie to tak że byłby odpowiedniej wielkości radiator zamontowany (na ustalonej głębokości) i woda z systemu podłogowego nie miała by styczności z tą w studni. Oczywiście urządzenie mierzące punkt rosy również wchodziło by w skład systemu. A co do zimniej podłogi to niektóre PC już to stosują, i tak na uboczy to w centrum handlowym złote tarasy w wawie jest system odpowiadający za obniżenie temperatury podłogi.
  8. Witam Wertowałem forum i neta ale trudno mi znaleźć info na temat wykorzystania studni (tradycyjnej) do chłodzenia podłogowego. Miał ktoś z tym styczność, może nawet używa? Z góry dziękuje za wszelakie informacje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...