Dane z ks.”Ogrzewnictwo Praktyczne” pod redakcją prof. Dr hab. Inż. Haliny Koczyk, wydanie II
Średni latem dla temperatury powietrza w pomieszczeniu +26’C i wilgotności względnej powietrza 70% temperatura punktu rosy to 20’C.
m2=metr kwadratowy
"Współczynnik przejmowania ciepła dla podłogi chłodzącej wynosi ok. 7 W/(m2K), z czego tylko ok. 1,5 W/(m2K) przypada na konwencje. Przy różnicy temperatury pomiędzy temperaturą powierzchni podłogi, a temperaturą powietrza (i pozostałych przegród) równej 6’C wydajność chłodzenia podłogowego wyniesie ok. 40 W/m2. Dla sufitów chłodzących maksymalne gęstości strumienia odbieranego ciepła wynoszą 60 -70 W/m2 są większe z powodu większego udziału konwencji w wymianie ciepła. Przy zastosowaniu ogrzewania ściennego do chłodzenia pomieszczeń, wydajność jego będzie zbliżona do wydajności sufitów chłodzących."
"Wydajność podłogi chłodzącej ulega znacznemu zwiększeniu (do 120 -150 W/m2) w wypadku, gdy pada na nią bezpośrednie promieniowanie słoneczne.
W obiegach chłodzących zwykle stosuje się mniejsze różnice temperatur między wodą zasilającą i powrotną (3-5’C), niż w obiegach grzejnych (zwykle ok. 10’C). Skutkiem tego w instalacjach płyną większe strumienie wody, niż w wypadku ogrzewania. Największe zwiększenie przepływu dotyczy chłodzenia podłogowego, ponieważ jego wydajność jest wyraźnie mniejsza od wydajności grzejnej."
Nie ma danych na temat: z jakiego materiału została wykonana instalacja, wielkość przepływu. Ogólnie to jest chyba najmniejszy temat w woluminie
Mam na biurku jeszcze Poradnik dla projektantów i instalatorów (chyba sponsorowany przez Viessmann), ale jest tylko wzmianka o sufitach chłodzących.
"Sufity chłodzące mają majom ok. 55% udziału promieniowania i ok. 45% udziału konwencji w efektywnej wydajności chłodniczej."
Oczywiście w powyższym chodzi głównie o maty kapilarne, ale są również przykłady ogrzewań sufitowych rurowych. Maty kapilarne montuje się przeważnie pod tynkiem ktoś się tu wypowiadał na forum ze jak wchodziły na do PL co cena m2 była ok. 260 PLN a obecnie to ok. 100pln ale nie może znaleźć ludzi od montażu tego
Jak tynk gipsowy będzie się zachowywał przy takim rozwiązaniu? Na razie nie znalazłem takiego info.
Ja planuje tylko podłogowe i ciekawe jak wzrosła by wydajność gdy w grę wszedł by wentylator np. sufitowy z łopatkami ustawionymi tak aby powietrze było kierowane ku podłodze.