Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

becia.ino

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez becia.ino

  1. becia.ino

    Zwrot VAT

    Dziękuję za podpowiedzi. Rzeczywiście zaczynam myśleć, że wszystkie kłody rzucane nam przez urzędników mają na celu zmęczenie podatnika i przede wszystkim urwanie jak największej kwoty zwrotu z ich wniosków. A co myślicie o następującym rozwiązaniu. W aktualnym wniosku pozostawię wyłącznie faktury, które mam nadzieję, w 100% nie budzą zastrzeżeń, że zostały wykorzystane do budowy domu (np. zlew, panele, płytki, drzwi, schody itd.) a pozostałe po prostu usunę w formie korekty do wniosku (myślę, że mogę zrobić kolejną korektę, skoro urząd nie wydał jeszcze ostatecznej pokontrolnej decyzji?) Natomiast w przyszłym roku przedstawię kolejny wniosek z fakturami budzącymi na dzień dzisiejszy wątpliwości urzędnika oraz dodatkowo dołączę kilka faktur, które posiadam na budowę garażu (jeśli wszystko ma być dzielone % to ujmę we wniosku wszystkie faktury!). I w takiej sytuacji bez zastrzeżeń mogę zgodzić się na % podział kwoty zwrotu wydatków poniesionych na budowę domu. Czy takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami ustawy o zwrocie VATu? Jutro po raz kolejny udaję się do "mojej ulubionej instytucji" i zamierzam przedstawić swoje stanowisko. Muszę przyznać, że po wstępnej symulacji - taka opcja jest dla mnie finansowo o wiele korzystniejsza. Ale czy możliwa do zrealizowania?? Czy urzędnicy mogą w takiej sytuacji przyczepić się do czegokolwiek???
  2. becia.ino

    Zwrot VAT

    Belladonna serdecznie dziękuję za podpowiedz. Miałam nadzieję, że to właśnie Ty zabierzesz głos w mojej sprawie Jednak to co doradziłaś, już zdążyłam przedstawić w US. Podczas wczorajszej wizyty w US załamana ich decyzją, powiedziałam urzędniczce wyraźnie, że nie zgadzam się z ich interpretacją. Byłam również na konsultacji u "skarbowego specjalisty od wniosków budowlanych" (czy kierownika-nie wiem dokładnie kto to był) w celu wyjaśnienia tych kwestii spornych. Ponieważ nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć jaka jest podstawa prawna, poprosiłam o decyzję uzasadniającą ich stanowisko i powiedziałam, że na pewno odwołam się od niej. Za kilka dni kobieta, zajmująca się moim wnioskiem ma przygotować ostateczną wersję dokumentów-czyli stan po % okrojeniu moich faktur. Niestety nie wiem czy ostatecznie zgodzić się z ich decyzją (dla świętego spokoju) czy jednak stanowisko urzędników wynika bardziej z ich widzimisię niż z interpretacji ustawy dotyczącej zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem i powinnam powalczyć o swoje? Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedz
  3. becia.ino

    Zwrot VAT

    Witam, oficjalnie jestem tu po raz pierwszy, chociaż muszę przyznać że bardzo często z zaciekawieniem śledziłam ten wątek jako gość. Jestem pełna podziwu dla osób wykazujących tak ogromną wiedzę w temacie oraz zaangażowanie na forum. Dlatego też postanowiłam tutaj poszukać pomocy dot. wniosku VZM. Może ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problemem i poradzi mi, jak powinnam postąpić. Otóż 5 miesięcy temu złożyłam 3 już wniosek VZM. Niestety tym razem zostałam wezwana do US celem złożenia korekty. Oczywiście odrzucono kilka wątpliwych pozycji z faktur (nadmienię, iż w poprzednich wnioskach do tych właśnie materiałów nie było zastrzeżeń) ale cóż z urzędnikiem się nie dyskutuje;). Ale istotne jest to, iż zażądano ode mnie faktur na budowę garażu. W latach 2006-2008 prowadziłam budowę domku jednorodzinnego i garażu wolnostojącego. Stąd faktur sporo. Oczywiście we wniosku ujęte były wyłącznie materiały dot. budowy domu + 1 zbiorcza faktura na cement (za dom i garaż), którą rozliczyłam proporcjonalnie do powierzchni użytkowej tych budynków. Wcześniej pisałam oświadczenia, iż materiały wykazane we wniosku dotyczą wyłącznie budowy domu i to wystarczyło, niestety tym razem zażądano ode mnie również dokumentów na budowę garażu. Ponieważ takich nie posiadam (po prostu ich nie brałam, bo i po co jak rozliczyć nie można?-poza nielicznymi, na wypadek reklamacji) nie byłam w stanie spełnić zachcianki urzędniczki. Napisałam kolejne oświadczenie wyjaśniające i wówczas powiedziano mi, że wszystkie przedstawione przeze mnie faktury we wniosku zostaną pomniejszone o wartość % przypadająca na garaż. Stąd moje pytanie, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem i jak się do tego odnosi ustawa. Czy są jakieś przepisy regulujące tę kwestię, bo urzędnik nie potrafił jasno odpowiedzieć na jakiej podstawie przyjmuje takie obliczenia. Twierdził jedynie, że są 2 możliwości rozliczania poniesionych wydatków na budowę. Albo przedstawię wszystkie faktury na garaż (a propos 5 przedstawionych przeze mnie faktur + 1 zbiorcza ale spora kwotowo faktura za cement, wg niego jest niewystarczająca) i wówczas wniosek może być przyjęty w aktualnej wersji. Albo wszystkie!!! - zaznaczam wszystkie materiały (np. płytki, panele, zlew, schody wejściowe, itp. -ewidentnie wykorzystane przy budowie domu) zostaną rozliczone % w stosunku do całości. Może ktoś mądrzejszy mnie oświeci jak to prawnie wygląda, bo nie mam już siły wyjaśniać, wyklócać się, przedstawiać fotki mojego domu czy szperać po ustawach aby udowadniać jakiejś upier... urzędniczce swoje racje.
  4. Witam, oficjalnie jestem tu po raz pierwszy, chociaż muszę przyznać że bardzo często z zaciekawieniem śledziłam ten wątek jako gość. Jestem pełna podziwu dla osób wykazujących tak ogromną wiedzę w temacie oraz zaangażowanie na forum. Dlatego też postanowiłam tutaj poszukać pomocy dot. wniosku VZM. Może ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problemem i poradzi mi, jak powinnam postąpić. Otóż 5 miesięcy temu złozyłam 3 już wniosek VZM. Niestety tym razem zostałam wezwana do US celem złożenia korekty. Oczywiście odrzucono kilka wątpliwych pozycji z faktur (nadmienię, iż w poprzednich wnioskach do tych właśnie materiałów nie było zastrzeżeń) ale cóż z urzędnikiem się nie dyskutuje;). Ale istotne jest to, iż zażądano ode mnie faktur na budowę garażu. W latach 2006-2008 prowadziłam budowę domku jednorodzinnego i garażu wolnostojącego. Stąd faktur sporo. Oczywiście we wniosku ujęte były wyłącznie materiały dot. budowy domu + 1 zbiorcza faktura na cement (za dom i garaż), którą rozliczyłam proporcjonalnie do powierzchni użytkowej tych budynków. Wcześniej pisałam oświadczenia, iż materiały wykazane we wniosku dotyczą wyłącznie budowy domu i to wystarczyło, niestety tym razem zażądano ode mnie również dokumentów na budowę garażu. Ponieważ takich nie posiadam (po prostu ich nie brałam, bo i po co jak rozliczyć nie można?-poza nielicznymi, na wypadek reklamacji) nie byłam w stanie spełnić zachcianki urzędniczki. Napisałam kolejne oświadczenie wyjaśniające i wówczas powiedziano mi, że wszystkie przedstawione przeze mnie faktury we wniosku zostaną pomniejszone o wartość % przypadająca na garaż. Stąd moje pytanie, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem i jak się do tego odnosi ustawa. Czy są jakieś przepisy regulujące tę kwestię, bo urzędnik nie potrafił jasno odpowiedzieć na jakiej podstawie przyjmuje takie obliczenia. Twierdził jedynie, że są 2 możliwości rozliczania poniesionych wydatków na budowę. Albo przedstawię wszystkie faktury na garaż (a propo 5 przedstawionych przeze mnie faktur + 1 zbiorcza ale spora kwotowo faktura za cement, wg niego jest niewystarczająca) i wówczas wniosek może być przyjęty w aktualnej wersji. Albo wszystkie!!! - zaznaczam wszystkie materiały (np. płytki, panele, zlew, schody wejściowe, itp. -ewidentnie wykorzystane przy budowie domu) zostaną rozliczone % w stosunku do całości. Może ktoś mądrzejszy mnie oświeci jak to prawnie wygląda, bo nie mam już siły wyjaśniać, wyklócać się, przedstawiać fotki mojego domu czy szperać po ustawach aby udowadniać jakiejś nadgorliwej urzędniczce swoje racje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...