Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kyniek123

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    254
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Kyniek123

  1. Witam Kocioł na pellet 10kw, 100% podłogówki, temperatura wody w podłogówce 29-35st. regulowana zaworem 3d. Która opcja pracy kotła jest według was korzystniejsza: 1. Piec pracuje do temp. ok 70 st. wyłącza się i załącza ponownie przy temp ok 55st. W praktyce włącza się raz na 2h, przy mrozach -20 raz na godzinę. 2. Piec pracuje stale modulując temp. 50st. Druga sprawa: nie mam zainstalowanego zaworu 3d na powrocie, hydraulik nie widział takiej potrzeby. Mam obawy, że niska temp powrotu wody do kotła spowoduje jego korozję. Czy moje obawy są słuszne?
  2. Planowany montaż w styczniu z tym, że na barierki trzeba będzie poczekać dłużej. Wrzucę jakieś fotki po pierwszym etapie. Dzięki i pozdrawiam.
  3. Dzięki za odpowiedzi. Mam takie samo zdanie. Żona się trochę przestraszyła ale myślę, że przekonam ją mimo rad stolarza. Bardzo dobry fachowiec, cuda tworzy dlatego nawet przez myśl mi nie przeszło by go zmienić. Mi się jednak podobają schody typowo ażurowe i skoro potwierdzacie, że to nie jest jakieś ekstremalne niebezpieczeństwo to się bardzo cieszę
  4. Czy schody proste bez podstopnic są jakoś bardziej niebezpieczne? Chciałem schody ażurowe, jednak stolarz przestrzega, że między stopnie może wpaść dziecko itp.. odległość między stopniami to 14cm. Długość biegu 4,5m.
  5. garaż i wiatrołap to dobre miejsca na osprzęt elektryczny. Ja osobiście mam i tu i tam. Jeśli miałbym wybrać jedno z dwóch wybrałbym tylko garaż. internet i sat/tv mam w układzie gwiazdy ale same moduły instalowałem tylko w miejscach gdzie byłem pewien, że będą na dziś/teraz potrzebne. W kilku pomieszczeniach zamiast drogich modułów mam w ramce obok gniazd elektrycznych klipsy/zaślepki.
  6. Dobrej ekipy do ocieplenia poddasza wełną to powodzenia życzę w szukaniu Sam to wykonaj, będziesz miał pewność. Ekipy to Ci t wykonają tylko "szybko". Albo stój nad nimi i patrz na ręce non stop. Po dwóch dniach prawdopodobnie będziesz musiał szukać innej ekipy. Cała ta nasza budowlanka to taka "byle jakoś" zgarnąć kasę i lecieć dalej.
  7. Dzięki za wiadomość. Wokół ramy drzwiowej jest około 8mm szczeliny. Blacha "na miejscu" - kamień z serca Co do skroplin - będę musiał niestety jakoś z tym żyć, a jeśli będzie bardzo uporczywe to pozostanie tylko rozwalenie obudowy i połączenie tego na nowo. Pozdrawiam.
  8. Jak mówi pewne mądre, polskie przysłowie: Nie to ładne, co piękne, ale co się komu podoba. Aranżację już wymyśliłem dlatego cieszę się, że wygląda na płaskie -takie miało być. Ale ja nie pytam czy Ci się to podoba, tylko czy budowa tego cuda jest wykonana z rażącym naruszeniem zasad technologii? Czy użytkowanie tego kominka zagraża życiu moich bliskich? Pozdrawiam.
  9. Mam nadzieję, że nie był przekonany, iż blacha jest izolatorem. Myślałem, że ma na myśli iż te powietrze owa blacha w jakimś stopniu odbija, rozprasza. Mówił, że tak zawsze robi - nie będę polemizował z kimś kto z ogniem ma do czynienia 25lat. Ta blacha niesie za sobą jakieś ryzyko etc? Czy to tylko sztuka dla sztuki?
  10. Płyty to super izol 3cm. Ten "silny strumień gorącego powietrza" ma pochodzić z frontowej, górnej części wkładu. Dokładnie z tego prostokątnego otworu. Poradził, że to nie konieczne ale pomocne. Zrobię zdjęcia już dokończonej obudowy z rozmieszczeniem luftów itd. Postaram się umieścić je wieczorem. Pozdrawiam.
  11. Dla pewności zapytam jeszcze o jedno. Za frontową część izolacji została umieszczona blacha. Przymocowana nie na sztywno. Według fachowca ma to niejako wspomóc obudowę ponieważ na tę cześć pada silny strumień gorącego powietrza. Mam się zacząć bać? Czy to normalna praktyka?
  12. fakt podczas palenia sprzątanie tego nie wchodzi w grę Mam nadzieję, że daszek ograniczy to zjawisko. Rękę to już tam wkładałem by wyjąć dla Pana Zduna resztki izolacji po wycięciu otworów.. da się posprzątać i bez wkładania tam ręki ale to marne pocieszenie, bo można było prace wykonać jak należy. Bardzo miły, kulturalny pan ale lepiej by było by budowę kominków zostawił komuś innemu.
  13. Na to też mu zwracałem uwagę. Odpowiedział, że nie ma innej możliwości i tylko tak się to montuje. Dodał, że gdyby woda dostawała się do wnętrza wkładu byłoby jeszcze gorzej bo wkład by gnił. Zainstaluje pan sobie daszek na wkładzie kominowym i nie będzie problemu. Lufty boczne z otworem 60x6 pozwolą mi na pewną kontrolę tych wycieków i ewentualne sprzątanie. Da się tam wcisnąć nawet rękę ze szmatką.
  14. Powtarzam jeszcze raz to co widać na zdjęciu wykonał mi Zdun z 25 letnim doświadczeniem i nikogo nie miałem zamiaru obrażać. Widać w tym kraju mimo, że płacisz za usługę duże pieniądze, wykonuje to firma z doświadczeniem to i tak musisz się na wszystkim znać by mieć tak jak być powinno.
  15. Zdaję sobie z tego sprawę. Akurat tę obudowę wykonał zdun z 25 letnim doświadczeniem, pochodzący z rodziny zajmującej się zduństwem z dziada pradziada. Kominkarstwem zajmuje się od kilku lat.. Pozostali Panowie od kominków byli raczej bardziej zainteresowani sprzedażą wkładu konkretnej firmy i kręcili nosem, że zdecydowałem się na hajduka. Pewnie nie mieli odpowiednio wysokiego zysku z jego sprzedaży.
  16. Teraz bym być może zdecydował się na mnejszy wkład. Rozmawiałem z trzema zdunami/kominkarzami na miejscu u siebie na budowie. Żaden nie wspomniał, co tu mówić o doradzaniu wkładu mniejszej mocy.
  17. Takie było założenie by kominek nie przypominał krematorium by nie "wychodził w środek salonu, nie zasłaniał światła przedostającego się przez drzwi tarasowe umieszczone po obu jego bokach.. kwestia co się komu podoba. Ten romotop na pewno byłby lepszy ale teraz już po sprawie.
  18. Wnęka planowana i budowana - tak miało być. Komin murowany z cegły pełnej, także za wkładem izolacja, cegła pełna, wełna 6cm i płytka betonowa elewacyjna. Wkład jako wyczystka, znam tego minusy ale wybrałem świadomie. Komin na ścianie zewnętrznej, szerokości około 1,8m. Nad kominkiem cegły tworzą kanał spalinowy 21x21cm. Po obu stronach tego kanału znajdują się nieużywane kanały wentylacyjne. W kanał spalinowy włożyłem wkład kominowy z nierdzewki. Muszę dokupić daszek na ten wkład bo trochę wody opadowej niestety się dostaje do rury fi200. Kominek znajduje się w wysokim salonie ok 7m z antresolą otwartą na pomieszczenia poddasza dlatego chciałem wkład większej mocy. Pozdrawiam.
  19. Dzięki Forest za posta. No nie doczekałem się na czas tej odpowiedzi. Tematu nie odpuściłem. Zdun z 25 letnim doświadczeniem i konkretna firma w Białymstoku go polecająca, sprzedająca mi ten wkład itd. Zapomnieli doczytać w instrukcji,że powierzchnie kratek które zamierzali wykonać są dla wkładu 10kw. Mój ma 14kw ale według nich to wystarczyłoby i tak. Gdybym nie dociekał osobiście to skończyłoby się to pewnie dużymi kłopotami. Jeszcze raz dostałem dowód, że duża cena nie ma się do dużej jakości usługi. Teraz na pewno nie jest idealnie ale wywalczyłem tak: Wlot- przestrzeń pod wkładem bez kratek 7x60cm + luft z boku 20x6 + luft z drugiego boku 6x20 razem 660 plus nieszczelności przy drzwiczkach powinno być ponad 700cm2. Wylot dwa boczne lufty 60x6 plus luft od góry 20x6 razem 820cm2. Wszystkie wymiary otworów z pominęciem ramek luftów. Chyba tragedii nie będzie? Strach pomyśleć co się wyprawia na co dzień w innych domach. Sam zostałem odebrany przez fachowcóf za wariata, że tak bardzo pragnę dodatkowych kratek/ramek... Pozdrowienia.
  20. Cześć Od pewnego już czasu czytam ten wątek. Przekonałem się dzięki temu, że nie należy brać człowieka z ulicy do montażu wkładu i wykonania jego zabudowy. Także zleciłem to poważnej firmie kominkarskiej w moim mieście. Przysłali wkład taki jaki chciałem mimo, że bardzo namawiano mnie na inny. Przysłano także fachowca do jego montażu etc. Prace w trakcie. Zdjęcia poniżej. I teraz moje pytanie dotyczy kratek wlotowych i wylotowych. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100. Fachowiec przewiduje wlot powietrza pod wkład bez żadnej kratki czy luftu. Wymiar tego otworu to 70x7cm. Dwie kratki wylotowe po bokach zabudowy 2x 60x6cm. Mam wątpliwości co do tego czy jest to wystarczające dla wkładu hajduk volcano 14kw? Fachowiec przekonuje, że wszystko jest zgodnie z zasadami, instrukcją montażu itd. Ja mam wątpliwości. Są uzasadnione?
  21. Odradzam creatona tytanie. Mam położoną właśnie czarną matową. Wszystkie dachówki mają ceglastą plamę na grzbietach. Sprzedawca od początku wciskał kit, że to się zmyje po deszczu. Dziś po prawie roku plamy nadal są bardzo widoczne. Wada estetyczna i za takie pieniądze nie warto. Pozdrawiam.
  22. Dzięki, teraz rozwiałeś moje wątpliwości. Pozdrowienia.
  23. Dzięki kasprzyk za merytoryczne odpowiedzi. Trochę się w tym pogubiłem ale naprowadziłeś mnie na dobre tory Czyli gdy np. z wyjścia int-iors chcę zasilić gniazda to do styku c danego wyjścia doprowadzam fazę z odpowiednimi zabezpieczeniami rcd i b etc. natomiast dalej ze styku nc lub no bezpośrednio do odbiornika. Pozdrawiam.
  24. Źródła światła to zwykłe kinkiety, lampy oraz kinkiety zewnętrzne na elewacji. Kilkanaście obwodów. Przewód 3x1,5mm2. Czyli bezpiecznik daje się tylko przed przekaźnikiem (patrząc od rozdzielnicy) i z wyjść iors'a przewody bezpośrednio na odbiorniki?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...