-
Liczba zawartości
82 -
Rejestracja
suj's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Po "pierwsze primo" ceowniki bardzo pasownie wchodziły na krawędź płyty. Kleiłem poliuteranowym klejem montażowym. Nitowanie wraz z klejeniem stosowałem do przymocowania wspornika zasuwy bypasu do płyty czołowej oraz do montażu klamer ściągających do zamykania tejże pokrywy. Przy nitowaniu dbałem o sporą powierzchnię styku (dodatkowa blaszka alu pod ściągaczem).
-
Jest poprawnie. Czerwony to +10V z EBM-a.
-
Mój jest w formie kompaktu z płyt z pianki PU z pokryciem PCV. Gdzieś w tym wątku dawałem zdjęcia. Ja stosowałem okucia aluminiowe z kątowników i ceowników, nie lubię inżynierskiego dziadostwa. Pokrywa jest zamykana za klamry z zatrzaskami. Okucie służy też jako równa powierzchnia dla współpracujących uszczelek. Sprawdza się. P.S. Tu są zdjęcia http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=6172218&viewfull=1#post6172218
-
Witam Wydaje mi się że z taką sytuacją możemy mieć do czynienia przy odzyskiwaniu chłodu, czyli jeśli mamy w uproszczeniu pisząc klimatyzację w domu. Jeśli na zewnątrz jest cieplej niż w domu pobierane z zewnątrz powietrze w letni, parny dzień jest schładzane w reku, to z niego może się wykroplić i wtedy tacka w takim miejscu ma sens. Mam nadzieję mieć możliwość sprawdzenia tego, gdyż mam pociągniętą instalację wody lodowej w domu, kupione klimakonwektory tylko czeka mnie jeszcze zakup chillera i zmontowanie wszystkiego. Najwyżej dodam w swoim reku drugą tackę z syfonem. Jak będzie czas testy latem.
-
Daj spokój z takimi "oszczędnościami". Szkoda sobie nawet głowę zawracać. A wietrzyć warto wszystko i cały czas. Pranie, buty, gotowanie, kubeł ze śmieciami, formaldehydy z mebli i sto innych rzeczy.
-
Płyta przednia jest okuta dookoła ceownikiem alu a naprzeciw wszystkich okuć po stronie skrzyni na płycie przyklejone są płaskowniki aby był równy poziom. Do tego przyklejone są uszczelki. Sam wymiennik uszczelniony jest do konstrukcji skrzyni uszczelniaczem poliuteranowym. Każda "komora" jest uszczelniona. Okucie wszystkiego alu trochę kosztowało ale powoduje że jest sztywne i uszczelki poprawnie pracują. W 2012 za zamykającą szczelną Fi 200 płaciłem 68,00 PLN ale ona była chyba do napedu ręcznego i przerabiałem na napęd z siłownika. Mam też taką przełaczającą do GWC i ta była od razu pod siłownik. Fi 200 kosztowałą 142,00 PLN.
-
-
Ja mam zlutowany z blachy miedzianej a syfon zrobiony z PCV. Zrobie fotkę to dzisiaj wrzucę. Czysta fizyka mówi że być musi.
-
Instalacja alarmowa raz jeszcze
suj odpowiedział Majka → na topic → Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo
To się nazywa "mikroswitch". Szukaj w sklepach z częściami elektronicznymi. Tu masz wysyłkowo: http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=mikroswitch&cleanParameters=1#search=mikroswitch&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100060&page=1 -
Ale do tego samego wejścia możesz alternatywnie podłaczyć albo 1-10V albo PWM. Moim zdaniem ten kondensator za dzielnikiem to całkowanie a transoptor ma symbolizować separację galwaniczną.
-
Z tego co widzę na tych schematach obie wersje wentylatorów mają wejścia do płynnego sterowania za pośrednictwem napięcia 1-10V bądź sygnałem PWM (który i tak jest całkowany do napęcia zawierającego się w tym zakresie - filtr dolnoprzepustowy RC). Transoptor to element elektroniczny zamieniający prąd płynący przez diodę LED na prąd złącza C-E tranzystora na wyjściu. Elementy są sprzężone wizualnie - światło z diody pada na strukturę tranzystora a jednocześne mogą być fizycznie oddalone od siebie zapewniając separację galwaniczną (np. dla zapewnienia bezpieczeństwa - napięcie zasilające silnik wentylatora na utrudniony dostęp do potencjometru którym sterujesz wentylatorem). Moim zdaniem i tak to jest schematyczne uproszczenia - transoptor jest nieliniowy i w obwodach separacji sygnałów analogowych stosuje się rózne kombinacje z linearyzacją separowanego sygnału nie ujęte na tym uproszczonym schemacie. O ile te schematy nie kłamią, oba obwody wejściowe spełniają analogiczne funkcje.
-
To jest uproszczenie i nie wyciągaj zbyt daleko idących wniosków. Poprzednio dorysowany był transoptor, teraz go tam nie wrysowali, ale nie ma to praktycznego znaczenia.
-
Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów
suj odpowiedział pawelko → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
phoenix contact - ptsa0,5/16-2,5-z - term blk, pcb, 2,5 mm, 16-drożny http://pl.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=1792966 -
Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów
suj odpowiedział pawelko → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Jeśli chodzi o połaczenie 1-wire/modbus poszedłem drogą kolegi http://plc-home.pl/realizacja-systemu/odczyt-temperatur nieco modyfikując do swoich potrzeb. Zmieniłem w stosunku do oryginalnego projektu: - montaż na SMD - zasilanie dałem z 24VDC z zasilaczem impulsowym - złacza do wszystkich 16 kanałów 1-wire na płytce (kable wraz zasilaniami nie wymagają żadnej krosownicy) - przełączniki do wyboru adresu i prędkości magistrali modbus - jakieś zabezpieczenia przed wyindukowaniem się w kablach napięć mogących zniszczyć/zakłócić pracę układu. Teraz czeka mnie troszkę babrania w software. Zmieniły się nieco numery pinów (to nie stanowi problemu) ale chciał bym też zaszyć obsługę przełączników adresu i szybkości RS485. Ponieważ w czasie moich studiów zajęcia z C były w piątki o 7:30, to i nie udawało mi się nigdy na nie dotrzeć i nie jestem mistrzem tego języka:( to i nie idzie mi to zbyt wartko. Fajnie by było też zmienić kompilator z CCS na przykład na XC8 z Microchipa bo pozwalało by to kompilować nie tylko pod Windows ale też pod Linuxem i Apple. Tyle że to wymagało by napisania albo zaadoptowania bibliotek do obsługi 1-wire i Modbusa które są zaszyte w CCS pierwotnie zastosowany przez autora opracowania. Jak by ktoś był chętny to mogę udostępnić schemat i wzór płytki (pamiętając oczywiście kto jest autorem pierwowzoru, nie mam zamiaru przywłaszczać sobie należnego autorowi splendoru). A może jak by się znalazł jakiś mistrz C co by chciał przysiąść i popracować nad tym projektem to i może bym taki komplecik jeden dla niego zlutował. Z płytką z prototypy.pl i częściami w większości z Farnella i częściowo z TME wychodzi gdzieś ~200PLN. No ale jest 16 kanałów więc aż tak drogo nie jest. -
Witam Ooo widzę że ktoś jeszcze myśli o termoanemometrze! Prowadziłeś już jakieś prace czy próby? Ja chcę zbudować dwa termoanemometry aby równoważyć nawiew z wywiewem bez względu na załącznaie GWC i bypassu które mam u siebie oraz zatykanie filtrów. Rozważałem już kilka opcji. Jest kłopot z dostaniem b. cienkiego drutu platynowego bo pierwotnie myślałem żeby przeciągnąć taki przez przekrój kanału i klasyczny układ. Znalazłem też fajną AN Lineara z rozwiązaniem z małą żarówką ze stłuczonym kloszem. Ciekawe czy wolfram sprawdził by się na dłuższą metę. Oglądałem też przepływomierze samochodowe. Tyle że ich czujniki malutkie i ciekawe jak miejsce zamocowania w przekroju kanału wpływał by na odczyty. Napisz do czego doszedłeś w tej kwestii, bardzo mnie to interesuje. Pozdrawiam!