Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie kominkiem


Tad

Recommended Posts

Chciałbym wykorzystać kominek również do ogrzania innych pomieszczeń, niż to, w którym będzie on zabudowany(ogrzewanie dodatkowe). Chodzi mi o dogrzewanie w okresach wczesnej jesieni czy późnej wiosny. Podstawowe ogrzewanie będzie na gaz.Domek 125 m2. Jestem w trakcie robienia stropu teriva, a buduję z Hebla. Jak rozprowadzić kanały od kominka, z czego są takie kanały? Słyszałem o umieszczaniu ich w stropie lub podłodze. Co przewidzieć przed zalaniem stropu? Gdzie o tym poczytać? A może ktoś posiadający takie pomoże? Dziękuję.

Tad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem okres, w którym chciałbyś dogrzewać się kominkiem, bo to będzie prawie lato, ale do rzeczy. Takie przewody mógłbyś rozprowadzić przed zalaniem stropu wykorzystując do tego kanały powstałe po ułożeniu pustaków stropowych. W części konstrukcyjnej stropu (nadbeton, wieńce, żebra, itp.) raczej tego nie widzę. Możesz ewentualnie pozostawić w stropie przejścia dla takich przewodów i układać je w ścianach przy podłodze, ale jest to uwarunkowane układem domu skąd - dokąd miałyby one być prowadzone, aby za bardzo nie "podcinać" ścian. Trzeba to dokładnie rozplanować, a najlepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie, która wyliczy odpowiednie przekroje dla poszczególnych odcinków instalacji. Jako przewody stosuje się łatwe w montażu, giętkie rury alumniniowe izolowane lub nie o przekroju 100-160 mm. Na końcach zakłada się kratki wentylacyjne lub anemostaty, przez które nawiewane jest gorące powietrze. System może być konwekcyjny (obieg swobodny, niewymuszony) lub wymuszony (wspomagany turbinami). Pierwszy jest tani ale mniej skuteczny i w zasadzie stosowany jako uzupełnienie ogrzewania zasadniczego. Drugi droższy, ale bardziej sprawny, można go stosować jako ogrzewanie podstawowe całego domu. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno, w Szwecji uzywajac kominka jako podstawowego zrodla ogrzewania nie robi sie zadnych kanalow rozprowadzajacych cieple powietrze i wszystko dziala dobrze od stuleci.

Rozprowadzanie rurami powietrz z kominka to podobno tylko polska

radosna tworczosc.

Tak mowili kominkowcy sprzedajacy szwedzkie kominki.

Czy ktos z grupowiczow ma na ten temat jakies zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Temat masz już na pewno dawno za sobą, ale może ktoś inny jeszcze to przeczyta. Ja poprowadziłem kanały równoległe do belek stropowych przez otwory w pustakach, a prostopadłe podwieszę pod sufitem i obuduję płytami G-K. Urozmaici to trochę bryły pomieszczeń (przedpokoju i niektórych pokoi), bo regularne prostopadłościany już mi się trochę znudziły.

Dużo zależy tu od układu pomieszczeń. U mnie kominek będzie w samym centrum budynku, więc wszędzie jest blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co mówią przedstwiciele handlowi należy podzielić przez dwa, a czasem nawet cztery. Oni potrafią różnych bzdur nagadać, żeby tylko sprzedać produkt. Kiedyś jeden z nich próbował mnie przekonać, że cement jest materiałem naturalnym !!!(myślał, że jak baba, to się na budowaniu nie zna, znacie to dziewczyny? :wink: )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie jak mocny musi być wkład kominkowy / ile KW/, żeby ogrzać lub dogrzać dom o powierzchni 200m2. Czy 35 Kw wystarczy, której firmy są najsolidniejsze / do faktycznie ciągłego palenia/. Jak długa może być rura rozprowadzająca? Wolę informację od Was niż kit wciskany przez firmy montujące. Piszcie co wiecie a ja sobie najważniejsze zapamiętam. Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Majki.

Nie znam Twojego domu, ale sądzę, że 18-20kW mocy nominalnej wystarczy do ogrzewania. Inna sprawa, że nie spotkałem w ofertach handlowych wkładów o tak dużej mocy- a może po prostu przeoczyłem. Ograniczenia w długości kanałów rozprowadzających dotyczą tylko swobodnego przepływu, dla przepływu wymuszonego takich ograniczeń nie ma-sprowadza się to do doboru odpowiedniego wentylatora i przekroju przepływu. Oczywiście należy dążyć do tego, aby były jak najkrótsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć TAD! Ja mam kominek umieszczony w centralnej części domu. Dwa pokoje na górze będę ogrzewał rozprowadzając ciepło kanałami wymurowanymi w ścianie z pustaków ceramicznych kominowych. Trzeci pokój na górze, nie przylegający do ściany "kominkowej", zostanie ogrzany ciepłem rozprowadzonym przy pomocy kanału 5x15 cm, metalowego, zatopionego w wylewce na piętrze. Jest to cały system kanałów (zakręty, wyprowadzenia, przejście, itp.), do rozprowadzania ciepła z kominka w warstwie wylewki. Gabinet na dole też nie przylegający do ściany "kominkowej" nie będzie ogrzewany komnikiem (tylko to co przejdzie przez drzwi) i właśnie tam zainstaluję sterownik do c.o.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pacula, masz rację wkład kominkowy przeważnie ma do 20 Kw, cos mi się popierniczyło, zrobię przepływ powietrza wymuszony. Wydaje mi się, że rura o przekroju 5/15 chyba nie wystarczy, chociaż taką łatwo byłoby schować pod wylewkę na poddaszu. Czy robicie w każdym pokoju dodatkową kratkę wentylacyjną? Na zdrowy rozsądek jak powietrze wdmuchujemy to musi się nadmiar gdzieś wydostać. jak rozwiązaliście ten problem? Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o moce kominkow: nie wiem na czym dowcip polega, ale ja (domek 100m2) odwiedzajac firmy handlujace kominkami slyszalem ze 8kW to szczyt moich potrzeb. Z drugiej strony jesli przyjac 100 watow na metr kwadratowy (a tak ponoc trzeba kalkulowac), to wychodzi ze potrzebowalbym conajmniej 10kW. Wybralem w koncu wklad 12kW - w koncu nie musze palic na maksa, a jak przyjdzie super mroz, to zawsze jest zapas mocy.

Powiedzcie mi jedno: czy Was nie wkurza cos takiego (scenka ponizej, ktora przetrenowalem kilka razy)

- Dzien dobry, w czyms moge pomoc?

- Tak. Interesuje mnie wklad o mocy 11-12kW (... - tu lista moich dodatkowych wymagan)

- A jaki domek?

- Szkielet drewniany, 100m2.

- No to polecam panu wklad (nazwa firmy) o mocy 8kW.

 

Jesli chodzi o rozprowadzenie ciepla z kominka, to zrobilem tak:

- kanal ze stali ocynkowanej, izolowany welna Gulfiber Lamella z okapu nad kominkiem na strych; nie bylo problemu z geometria scian (a raczej podlogi), bo kanal jest prostokatny i "przytulony" do komina - tak czy inaczej ten element (tzn. komin) byc musial :wink:

- na strychu dystrybutor (tzn. turbina) ciepla z termostatem (cena ok 750PLN) zalaczajacy sie po wyczuciu ze "w kominku sie pali (a raczej grzeje)"

- na strychu spiroflexy do pomieszczen na pietrze, wyprowadzone przez sufit, zakonczone anemostatami.

 

Dziala OK i sprawdza sie. Maly problem w tym, ze o ile turbina jest bardzo cicha, to jednak slychac szum powodowany przez nawiewane powietrze.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...