Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SADZONKI


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 81
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Teraz jest dobry moment, aby przygotować patyki na sadzonki krzewów. U mnie w ogrodzie rosną wyprodukowane przeze mnie: jaśminowce, tawuły, derenie białe, ogniki, śnieguliczki, budleje, irgi, forsycje, tamaryszki, pęcherznice kalinolistne, krzewuszki cudowne, oliwniki wąskolistne, suchodrzewy chińskie, bukszpany, róże, wierzby mandżurskie (te pogięte).

Wystarczy uciąć ubiegłoroczne proste przyrosty. Krzewy, o których wspominam i tak dobrze jest przycinać, więc wyjdzie im to tylko na zdrowie. Pociąć je na odcinki około 10 cm, związać nitką w pęczki. Włożyć do wiaderka lub doniczki z torfem (aby nie wyschły przysypać je całe) i ukryć np. w chłodnym garażu, aby nie przemarzły. Pamiętać, aby nie pomylić kierunku góra - dół. Najlepiej przycinać na dole pod ukosem, a od góry na prosto. Wtedy, nawet gdy pomieszają nam się patyczki,, to do ziemi włożymy prawidłowo. Gdy robiłam sadzonki nie miałam jeszcze garażu, więc trzymałam je w szafce na balkonie, gdy na noc zapowiadali siarczyste mrozy zabierałam je do domu, ale rano znów wystawiałam. Jeśli miał być tylko przymrozek (do -5 st.), zostawiałam na balkonie. Gdy je wyciągnęłam w marcu miały już nabrzmiałe pączki. Na wiosnę, gdy tylko ziemia rozmarzła zrobiłam sobie jedną grzędę rozmnożeniową. Powtykałam tam w rządkach moje patyczki. Unurzałam je najpierw w ukorzeniaczu. Jedno oczko ponad powierzchnią, a ze 2-3 pod ziemią (śnieguliczki i tawuły miały więcej pod ziemia i na powierzchni, bo mają blisko osadzone pączki). Po kilku tygodniach te, które się ukorzeniły puszczały nowe listki i gałązki. Ukorzeniła się większość. Ogniki po dwóch latach mają około 2,5 metra.

Polecam, to prosty, tani, sprawdzony sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
  • 4 months później...

Witam w roku 2010, niedługo wiosna....;)

 

szukam do wymiany::::

 

mam kłącza kanny zielonej z czerwonymi kwiatami, i

georginie różne kolory, wysokość ok. 150- 200cm,

 

chcę zamienić najchętniej na cebulki czy bulwy lili ogrodowych i ew. mieczyki,

ew. czekam na propozycje czegoś innego,

 

a z nasionek to mam wilec trójbarwny- te co fotka wyzej i nasiona Rycynusa....- pewnie już czas sadzić -nigdy sama do tej pory nie sadziłam, zebrałam w tamtym roku i będę teraz testować co wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to poprosze te ziola kilka sadzoneczek, i tą mięte też, choć wydaje mi się że mama ma, ale nie pachnie napewno limonką więc chetnie przyjme,...

 

a ile chceesz kłączy sztuk tej kanny?

podaj adres na priv i ile sztuk bo ją za 2-3tyg. to czas wysadzać w doniczki, ale te zioła to pewnie trzeba poczekać do kwietnia aż zaczną wyrastać z ziemi? to wtedy mi doślesz jakimś liścikiem w kopercie bąbelkowej lub paczuszka??...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Witam.

 

Przeczytałam wątek i bardzo się ucieszyłam pomysłem.

Jestem teraz na etapie zakładania ogrodu i przydało by mi się wszystko co jest zielone i kolorowe i.... słowem wszystko...

 

Posiałam trawkę, zasadziłam migdałka i kiku shirade, od sąsiadki dostałam bez (ciekawe czy się przyjmie)... i kupiłam 4 róże...

Mam do zagospodarowania prawie 1500m2 więc koszty ładnego ogródka wyniosły by tysiące, a ja już kasy nie mam....

Mam wpaść do ogrodnika po jakieś krzaczki, ale nie wiem ile i co kupię....

 

Więc jeśli macie za dużo czegoś na skarpy, krzewów i innych roślinek do ogrodu i na obwódki to ja o nie poproszę:):rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, ja też chętnie przyjme jakieś nadmiary roślinne z okolic Poznania i Śremu -zwłaszcza bluszcze, winorośle-wszelkie pnącza i trawy, jesli ktos akurat chce się ich pozbyć, dać im drugie życie :-) .... Na razie przesasdzam róznerosliny z pobiskiej łąki (przetacznik, kępy traw). Ogólnie marzy mi sie naturalistyczny ogród z górka (na razie mam pustą górkę) :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również podczepię się w okolicach Poznania i Mosiny, mam sporo przestrzeni do zagospodarowania, może ktoś ma w okolicach "odrosty" bzu lub oliwnika, hosty, mahonii, winobluszcz, tawuły itp, mogę się zrewanżować niewielką ilością fiołka, kwitnącego i pachnącego wczesną wiosną i za jakiś czas barwinkiem (muszę zwinąć na działce rodziców, więc termin raczej wakacyjny).

Kurcze, annago, tyle miałam bluszczu 2 tyg. temu, że nie dałam rady wszystkiego posadzić, ale już nie nadaje się do niczego niestety....

 

Z powyższych porad wykorzystałam radę dorkasz i wiosną sporządziłam sadzonki hortensji, waigeli i jaśminowca z badylków ciętych u przyjaciółki, po m-cu w piachu trafiły z ukorzeniaczem do ziemi, może coś się przyjmie bo pączki są (zwłaszcza na hortensji), ale rośliny były cięte w marcu, więc nie wiem czy zdążą się ukorzenić i nadylki też były bardziej "chude" niż zalecała dorkasz :)

pozdrawiam wiosennie

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za miłe chęci ;) i na pewno też wykorzystam dobre rady związane z ukorzenianiem sadzonek-rewelacja, nawet nie wiedziałam, że tak sprytnie można zrobić. Jak dotąd ukorzeniałam tylko dzikie wino, ale ono raczej nie sprawia problemów. Życzę nam wszytskim powodzenia w eksperymentach! Może na przyszłą wiosne ożywimy znowu wątek i powymieniamy się roślinami, ja pewnie będę miała do zaoferowania wydmuchrzycę piaskową i może jeszcze jakieś drobiazgi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidka i Janusz... już odezwałam się... na priv... ale chyba coś zeżarło...

 

Kupiłam trochę u producentów roślin, trochę dostałam od znajomego, trochę drzew dostałam od ogrodnika, od którego kupiłam sporo roślinek....

To już mam cały las krzaczków :D

Jak dobrze mieć znajomych.... :D

 

Na listę chciejstw wpisałam u siebie jeszcze tylko HORTENSJA VANILE FRAISE, i magnolię negro.... Ale to zakupię dopiero za rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...