Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Teraz przeważnie wszędzie się kładzie kaszkę (baranek) na domki jednorodzinne polecam granulacje kamyka 1.5mm większa grubość ziarna niezbyt ładnie wygląda na domku jednorodzinnym mniejszą można źle ułożyć.

 

Faktura kornika troszkę szybciej się brudzi (ale bez przesady) dlatego rzadko jest teraz stosowana (nie mówiąc że wielu wykonawców za zgodą właścicieli robiła zatarcie kornika w poziomie a nie w pionie czego nigdy nie polecał producent).

 

We wcześniejszych latach przeważnie stosowano tynki o fakturze kornika głównym powodem była mniejsza paleta kolorystyczna u producentów a na kolorach podstawowych zabrudzenia są mniej widoczne.

Zatem jeśli będziesz się decydować na koloru podstawowy to uważam że nie będzie wielkiej różnicy pomiędzy tymi dwoma fakturami jeśli chodzi o zabrudzenie.

 

Masa ludzi którzy sprzedają bądź polecają właśnie kaszkę zamiast kornika argumentuje to faktem że kaszkę lepiej później wymyć na elewacji niż kornik gdzie brud zachodzi właśnie w te rowki tylko niech ktoś odpowie mi na forum czy zna kogoś kto się podejmował mycia swojej elewacji bo ja raz widziałem sytuacje mycia elewacji po latach oczywiście specjalnymi płynami do tego przeznaczonymi i karcherem i rezultat był fatalny. Więc kiedy właściciel domu uzna że elewację trzeba odświeżyć to lepiej ją wymalować a tu malowanie takiej czy innej faktury nie sprawia różnicy.

 

Za kornikiem według mnie a troszkę mam z tym doświadczenie przemawia jeden podstawowy element braku łączeń które występują na linii podestów rusztowania po jakimś czasie jeśli dom jest wysoki ( ten problem nie występuje jeśli na budynku potrzeba nikłą ilość rusztowania np jedną kondygnacje). Kaszkę przy nakładaniu na ścianę zaciera sie na okrągło w miejscach gdzie jest linia podestów rusztowania osoba zacierająca schodzi niżej i zaciera dalej w tych miejscach przeważnie występuje przetarcie faktury bądź niedotarcie w rezultacie po jednym sezonie elewacji co początkowo nie było widoczne a zabrudzenie zrobiło swoje można zobaczyć linie poziomą na budynku która zbyt ładnie nie wygląda a czasami okropnie zapewne wiele osób dostrzega tego typu problem na swoim domu bądź sąsiada czego przy korniku tego nie zobaczcie zacieranie jest w pionie.

 

No i oczywiście polecam kolor żółty teraz wszyscy kolor żółty żółty żółty taka moda :)

Ostatnio na urlopie w Grecji siedząc w restauracji podszedł do mnie grek siedzący stolik dalej wiedzący że jestem polakiem i uprzejmie zapytał trochę rozbawiony czy to prawda bo nie wierzy a kolega mu opowiadał o PL będąc przejazdem że wszystkie domy W PL są żółte.

 

A z tym kolorem żółtym to także ulubiony kolor wykonawców bo na nim nie widać do momentu zabrudzenia elewacji żadnych niedoskonałości jakie uczynią.

 

 

Zdjęcia faktur tynku nic ci nie dadzą jedz do hurtowni bądź do większego marketu budowlanego i poproś o katalogi z fakturami tynków są albo na małych płytkach bądź w postaci katalogu o różnych grubościach kamyka i fakturach rzeczywistych zatem możesz dotknąć przyłożyć jedną do drugiej i przy okazji dobrać cokół jeśli będziesz się oczywiście decydować na cokół właśnie z tynku to doradzam mozaikę. I weź pod uwagę że to co jest na płytce nieco inaczej wygląda na elewacji zatem najlepiej pojeździć po okolicy pooglądajcie inne domy i jak u nich ta faktura wygląda.

 

Ja osobiście kolejny dom dla siebie będę robił tynkiem gładkim i raczej zastosuje technologie "ispo" aktualnie "sto" może inni producenci też ten system posiadają tego nie wiem. Cały system wygląda jak przy ocieleniu różnicą jest że zamiast tynku z kamykiem stosuje się tynk z włókniną i zacierany jak tynk tradycyjny (rajbetki gumowe) i na końcu malujemy. Aktualnie przeważnie stosowany do renowacji zabytków wykonywałem tym dwa nowe bloczki parę lat temu i będąc tam przejazdem niedawno elewacje wyglądają bardzo przyzwoicie z pewnością lepiej niż tynki akrylowe wtedy koszt tego tynku był spory pewnie staniał do tego czasu.

Koszt oczywiście wyższy ale wygląd całkiem inny. Oczywiście wg mnie tego typu tynk najlepiej stosować do domów które mają mieć wygląd doniosły prestiżowy świetnie się komponuje właśnie z cegłą klinkierową a nie do miłych i przytulnych domków wtedy lepiej kolorek żółty zapodać wszystko zależne kto co lubi.

A dlaczego takie przekonanie do gładkich tynków niejednokrotnie widziałem domy z położoną siatka i pomalowane podkładem pod kolor tynku (nie biały podkład chyba że tynk będzie biały i tu przestrzegam nie oszczędzajcie na podkładzie gruncie i kupujcie go w kolorze tynku) wtedy te domy mi się bardzo podobały w zasadzie zostawił bym je takie i nic nie robił oczywiście klej na siatce nie da się położyć idealnie równo ale z dalszej odległości wyglądały naprawdę imponująco czego po położeniu tynku powiedzieć już nie mogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mazena,

mam "tynk o fakturze "baranek" 1,5.

chciałem 2,0 ale było dużo drożej. akrylowy z firmy farby kabe.

nam się bardzo podoba. fotek nie umiem wkleić. jeśli chcesz moge Ci przesłac poglądowe na e-mail.

na podstawie małych próbek nie podejmuj decyzji. lepiej najpierw zobaczyć dany kolor na żywo. można ewentualnie kupic np. 3 l farby i pomalowac jakąś powierzchnię. wtedy zobaczysz czy to jest kolor, jaki Ci się podoba.

mnie kornik się nie podoba. rzecz gustu.

pozdr.

aresior

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście kolejny dom dla siebie będę robił tynkiem gładkim i raczej zastosuje technologie "ispo" aktualnie "sto" może inni producenci też ten system posiadają tego nie wiem. Cały system wygląda jak przy ocieleniu różnicą jest że zamiast tynku z kamykiem stosuje się tynk z włókniną i zacierany jak tynk tradycyjny (rajbetki gumowe) i na końcu malujemy.

 

Co to za tynk? Bo sto robi tego trochę. Też chcę tynk z tej firmy a na to lotusan.

 

Co to znaczy 'zacierany jak tynk tradycyjny'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja osobiście kolejny dom dla siebie będę robił tynkiem gładkim i raczej zastosuje technologie "ispo" aktualnie "sto" może inni producenci też ten system posiadają tego nie wiem.

A dlaczego takie przekonanie do gładkich tynków niejednokrotnie widziałem domy z położoną siatka i pomalowane podkładem pod kolor tynku

 

no właśnie chcę to zrobić.

Głównie dlatego, ze chciałam na gładko, a gdzie weszłam oglądać tynki to same baranki i korniki.

Więc stwierdziliśmy, ze położymy drugą warstwę kleju, oszlifujemy, damy grunt i pomalujemy dobrą silikonową farbą. Może być??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za fachowe porady. Wczoraj mąż wyciągnął mnie na oglądanie elewacji i jednak będzie baranek. Ale na pweno nie żółty!!! Cyzu mam jeszcze jedno pytanie. Jaki rodzaj tynku i jakiej firmy polecasz na YTONG 36,5.

 

 

 

Tu znajdziesz moją opinie na temat tynków akrylowych.

http://forum.muratordom.pl/ktory-system-lepszy-do-ocieplenia-domu-sto-czy-terranowa,t126878.htm

Mogę dołożyć tylko do tego że ceresit sie poprawił swoimi produktami bo ostatnio testowałem jedno wiadro przywiezione od ich przedstawiciela i jakość tynku się znacznie poprawiła zmienili technologie produkcji ale nie wiem czy ją już wdrożyli.

 

Jeśli planujecie cokół mozaikę "kabe" ma dobrą ale "atlas"-owskiej nie przebije żadna firma i to mogę powiedzieć z całą pewnością.

 

Co do klejów to z "kabe" jest jeden plus bądź minus że można stosować inne niż ich firmy jednak trzeba zapytać przedstawiciela czy respektują dana firmę produkującą klej dlaczego to ważne gdyby coś się działo z tynkiem niepokojącego to macie możliwość reklamacji jeśli oczywiście dostosujecie się do wytycznych technologii danego producenta i prawidłowej techniki wykonania systemu np. w atlasie, ceresicie,sto nie będziecie mieli możliwości reklamacji tynku jeśli klej którym zatapialiście siatkę nie był ich firmy (warto to sprawdzić nie jestem na bieżąco może się coś zmieniło). Kleju kabe nie mogę opiniować bo nigdy na nim nic nie wykonywałem zawsze dawałem klej innej firmy i nie miałem problemu z respektowaniem ich przez kabe choć nie wiem jak to wygląda od strony indywidualnego inwestora.

Jeszcze jedno jak będziecie stosować klej pod styropian to niech to będzie klej pod styropian to samo z klejem do siatki nie stosujcie klejów uniwersalnych pod styropian są ok ale pod siatkę na pewno nie.

 

Na twoim domu masz ytong 36.5 zatem nie wiem jaką podjęliście decyzje czy docieplać go jeszcze czy nie.

 

Jeśli tak to z wyborem wełny nie ma za wiele możliwości.

 

A co do styropianu to polecam trzy firmy które według mnie uważam za najlepsze obecnie na rynku:

 

1. austrotherm styropian świetny nie znam lepszego jednak za drogi

2. magbud jakościowo ok cenowo bardzo dobrze

3. genderka kiedyś u mnie na drugim miejscu ale po bumie budowlanym jakość ich styropianu pozostawiała wiele do życzenia

 

Obecnie najlepiej w tym zestawieniu cena do jakości wychodzi magbud

 

Swisspor itp.firmy "styropiany z marketów" odradzam miałem do czynienia z takimi producentami w tamtym roku jak był problem z materiałami taniej to czasem bez upustów kupowałem w castoramie niż bezpośrednio z fabryki po upustach jak szalały ceny i jak w przeciętnej paczce styropianu magbudu zdarza się jedna krzywa płyta na początku lub końcu zależy jak paczkę otwieramy :) to swisspor wszystkie krzywe i to na maxa ciężko było to podciąć tak żeby się lekko sprostowała.

 

I jeszcze jedno ważne nie oszczędzajcie na gruncie stosujcie podkład grunt na siatkę z klejem w kolorze tynku jaki sobie wybraliście dopłata niewielka a w kolorach podstawowych biały grunt do jasno żółtego koloru tynku może wam przebijać.

 

To chyba tyle no i oczywiście dobra ekipa dociepleniowa i domek będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc stwierdziliśmy, ze położymy drugą warstwę kleju, oszlifujemy, damy grunt i pomalujemy dobrą silikonową farbą. Może być??

 

Nie uda wam się zrobić klejem do siatki idealnie równą ścianę przy nakładaniu pacą nierdzewną drugi bądź nawet trzeci raz (tzw.szlichtą czyli rzadki klej) klej do siatki to nie gładź gipsowa która potem jest dobra przy czyszczeniu a klej do siatki takich walorów nie ma. Idealnie gładkie to nie będzie nigdy faktycznie dobra i gęsta farbą silikatową trochę oszukacie nierówności . Ale nie wiem czy przy takich kosztach jakie poniesiecie + farba silikatowa która do najtańszych nie należy bedzie się wam kalkulowała do niezbyt idealnych ścian.

Dowiedziałem się że tynk gładki cienkowarstwowy o którym wspominałem to "sto miral" bez ziarna czyli faktura gładka zorientuj się cenowo jaki jest koszt danego materiału a może koszty nie będą na tyle wysokie i będzie warto zainwestować w takie rozwiązanie.

 

WAŻNE: W żadnym wypadku nie daj się namówić żadnej ekipie na to że mogą ci wygładzić klejem do siatki ścianę metodą na mokro czyli będą ci namaczać ścianę miejscowo sposobem nakrapiania i wygładzać (zacierać) rajbetakami (packami) styropianowymi gumowymi filcowymi aż do wygładzenia metoda ta jest skuteczna do tynków cementowo-wapiennych ale nie na klej do siatki traci wtedy swoje właściwości i odpada płatami widziałem kilku mądrych którzy tak zrobili i załamanych prywatnych inwestorów. Przeważnie murarze i tynkarze mają takie świetne pomysły którzy zaczynają prace przy dociepleniu.

 

Powracając do problemu równości ścian w takim sposobem jaki to chcesz rozwiązać rzeczywiście z daleka może to będzie jakoś wyglądało z bliska jak się fachowcy postarają to tez przy dobrej farbie ale zapomnij o jakimkolwiek podświetleniu ścian nawet zwykłą lampą przed wejściem do domu wszystko jest wtedy widoczne tak samo będzie to widoczne o różnych porach dnia na różnych ścinach zależnie jak słońce będzie padać na daną ścianę, zresztą sposób z lampą zna każdy wykończeniowiec wnętrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tynki sprawdzę.

Sęk w tym, że mam ekipę, która mi położy klej i farbę a z tynkarzami kiepsko. Oklapłam, nie chce mi się już szukać i brać niesprawdzonych. Po tej całej budowie już tylko chce skończyć....

Chłopak, który to robi robił też swój dom. Obejrzałam, fajnie wygląda. On nie zacierał tylko szlifował nierówności po wyschnięciu :-?

Farbę chcę dać Caparol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyzu jesteś super gość !!! :wink: My jesteśmy laikami w tej dzidzinie i twoje porady są dla nas bardzo cenne. Mąż to jeszcze troche się orientuje (jak to mężczyzna) ale ja to tylko w papierkach robię i tyle co poczytam na necie. Domu nie będziemy ocieplali a o ekipę tynkarską teraz trudno. Polecił nam nasz budowlaniec znajomego który dorabia sobie tynkowaniem (ponoć jest dobry i rzetelny). Zobaczymy. Za metr ściany chce 20zł. To dużo czy może być? Ponoć takie ceny są w Olsztynie. Dziękuję i pozdrawiam Marzena.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecił nam nasz budowlaniec znajomego który dorabia sobie tynkowaniem (ponoć jest dobry i rzetelny). Zobaczymy. Za metr ściany chce 20zł. To dużo czy może być? Ponoć takie ceny są w Olsztynie. Dziękuję i pozdrawiam Marzena.

 

Ja w zeszłym roku zabuliłem 31zł/m2, ale w technologii: grunt/klej/siatka/klej/grunt/tynk/farba. Tynk mineralny, cienkowarstwowy, baranek. Cena brutto. Oczywiście faktura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tynki sprawdzę.

Sęk w tym, że mam ekipę, która mi położy klej i farbę a z tynkarzami kiepsko. Oklapłam, nie chce mi się już szukać i brać niesprawdzonych. Po tej całej budowie już tylko chce skończyć....

Chłopak, który to robi robił też swój dom. Obejrzałam, fajnie wygląda. On nie zacierał tylko szlifował nierówności po wyschnięciu :-?

Farbę chcę dać Caparol.

 

 

Trochę więcej optymizmu :) już niedługo koniec.

Co do tynkarzy i murarzy którzy biorą sie za docieplenia to mnie źle zrozumiałaś wypowiadałem się o nich negatywnie a nie pozytywnie.

Jeśli ci się podoba takie rozwiązanie elewacji to nie ma się nad czym zastanawiać.

Na farbach caparol nigdy nic nie wykonywałem więc niestety nie mogę się wypowiedzieć co do ich jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyzu jesteś super gość !!! :wink: My jesteśmy laikami w tej dzidzinie i twoje porady są dla nas bardzo cenne. Mąż to jeszcze troche się orientuje (jak to mężczyzna) ale ja to tylko w papierkach robię i tyle co poczytam na necie. Domu nie będziemy ocieplali a o ekipę tynkarską teraz trudno. Polecił nam nasz budowlaniec znajomego który dorabia sobie tynkowaniem (ponoć jest dobry i rzetelny). Zobaczymy. Za metr ściany chce 20zł. To dużo czy może być? Ponoć takie ceny są w Olsztynie. Dziękuję i pozdrawiam Marzena.

 

Cieszę się ze mogłem być pomocny.

A tu link na temat cen docieplenia http://forum.muratordom.pl/koszt-ocieplenia,t127874.htm

Co region to inny koszt wykonania więc raczej na to zwracajcie uwagę ale jeśli ekipa która będzie wam to wykonywała jest polecana,rzetelna to czasem warto nawet dopłacić parę złotych za metr niż potem być dużo bardziej stratnym.

Najlepiej skontaktujcie sie z tą osoba niech wam wskaże gdzie wykonywał ostatnio prace i zobaczcie je jak nie będziecie mieli za szczerzeń to jak najbardziej skorzystajcie z oferty najlepiej uprzejmie jeszcze spytać właścicieli wykonywanego domu czy byli zadowoleni z wykonawcy.

Z kontekstu wypowiedzi wywnioskowałem że ten tynkarz wykonywuje prace sam mam nadzieje że to mylne spostrzeżenie ponieważ sam nie da rady położyć wam tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dom musi mieć cokół. Mamy spadek od drogi w kierunku domu i mąż chce obsypać dom aż do murów żeby jak najbardzi zniwelować nachylenie. Chce dać kratki odwadniajace wokół domu i ewentualnie cokolik na murze. Czytałam że cokół powinien być cofnięty bo dopiero wtedy prawidłowo spełni aswoja funkcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dom musi mieć cokół. Mamy spadek od drogi w kierunku domu i mąż chce obsypać dom aż do murów żeby jak najbardzi zniwelować nachylenie. Chce dać kratki odwadniajace wokół domu i ewentualnie cokolik na murze. Czytałam że cokół powinien być cofnięty bo dopiero wtedy prawidłowo spełni aswoja funkcję.

 

 

Dom nie musi mieć cokołu jednak producenci zalecają takie rozwiązanie tynkiem "mozaika" i ja także raczej bym zalecał takie rozwiązanie.

Co do funkcji po pierwsze na mozaice przeważnie w zasadzie zawsze ciemniejsza niż pozostała elewacja nie widać zabrudzeń przeważnie są spowodowane zachlapaniem ścian do jakiejś wysokości (krople deszczu odbijają się od ziemi i lądują nam na ścianie w wypadku kostki brukowej itp elementów betonowych problem będzie widoczny na tynku np.baranku jaki chcecie zastosować a mniej na mozaice) W zimę też możecie zachlapać samochód, spadający śnieg z dachu przy roztopach itd.

Najlepsze rozwiązanie to wysypanie kamyka dookoła domu najmniej wtedy chlapie się ściana jednak wymaga później od właściciela pracy trzeba go co jakiś czas myć bądz wymieniać zielenieje i ciężko otrzymać czystośći liście, przy koszeniu trawy itp )

Mozaikę można bardzo łatwo wymyć bo ma prawie gładką powierzchnie czyli bierzecie wąż z wodą i sobie ją myjecie(to tak jak lamperie malowane farbą olejną np. na klatkach schodowych, szpitalach, szkołach)

 

Po drugie tynk jest najbardziej zagrożony przy ziemi mech,zazielenienie woda, większa wilgotność itp. w tym wypadku tynk mozaikowy jest na bazie żywicy i sobie lepiej radzi aniżeli tynk akrylowy,silikatowy.

 

Rzeczywiście bardziej jest polecany cofnięty cokół jednak w waszym wypadku (nie docieplacie ścian zatem nie macie możliwości zrobienia tego poprzez inne grubości styropianu lub waty) odpadają również inne metody zrobienia cokołu np. płytki klinkierowe,kamień itp. dlatego mowa tu o mozaice

Chyba że u was na domku macie sporo wysunięty dach od elewacji to problem będzie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie kwestia cokołu. U mnie podobnie z powodu nachylenia gruntu, po położeniu kostki wysokość cofniętego cokołu zmniejszyła się do 2 cm. Czy można położyć mozaikę na ten minimalny cokół i wyjść z nią na ścianę domu, łącząc z tynkiem cienkowarstwowym? Jak to będzie się sprawowało/wyglądało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...