Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z nieba mi spadasz :D :D

 

właśnie rozważam podpięcie systemy solarów płaskich do zasobnika w połączeniu z kotłem gazowym.

 

Mam tylko mały kłopot, bo wiedza ma raczej w temacie znikoma a decyzje trzeba podejmować już.

 

Zatem:

 

czy mozliwe jest połączenie:

 

1/ C.O - gaz + kominek (nie wiem tylko czy z DGP czy z płaszczem wodnym)

2/ c.w.u - gaz + solary

 

moja zagłostka polega na tym, ze nie wiem jaki kocioł kondensacyjny wpiąć - jedno- czy dwufunkcyjny.I jaki zasobnik?

 

prosze o poradę

 

 

z góry dzięki :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie banalne: czy faktycznie się opłaca? tzn. jaki jest okres zwrotu inwestycji, przy założeniu: 2 dorosłe osoby, 153 m2 pow. użytkowej, kocioł gazowy.

Dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

 

Zestaw solarów z bardzo górnej półki 2x 20 rur po 58 mm ze sterowaniem i zasobnikiem kosztuje 13994zł brutto (cena katalogowa) .... jeżeli jest to nowy dom to to tego tylko kocioł bez zasobnika.

 

Solary próżniowe pracują średnio (dla pełnego nasłonecznienia) od 1390 do 1900 godzin / rok ... dla porównania kocioł kondensacyjny ma pracować w ciągu roku około 1900 godzin.

Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jaką najlepiej ustawić różnicę temperatur między solarem a zasobnikiem dla włączenia i wyłączenia pompy i jaki przepływ dla solara próżniowego o powierzchni 5,16 m2, płyn w obiegu to TYFOCOR GLS a zasobnik 550 l.

 

Fajne pytanie.. ale jakie to solary.. z bezpośrednim przepływem? czy rurką ciepła?

Ja preferuje sterowanie dynamiczne.... czyli sterownik sam reguluje pracą pompy.

Zasada włącz/wyłącz powoduje zjawisko wyciągania ciepła z solarów -> wyłączenia pompy przez czujnik-> pozostawienia ciepła w rurkach... które nie dochodzi do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje :)

 

Możesz to obliczyć ? Ten okres zwrotu. Wspomniane 14tyś /6=2333zł rocznie oszczedności by muisały dać solary, jak gdzie z czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z nieba mi spadasz :D :D

 

właśnie rozważam podpięcie systemy solarów płaskich do zasobnika w połączeniu z kotłem gazowym.

 

Mam tylko mały kłopot, bo wiedza ma raczej w temacie znikoma a decyzje trzeba podejmować już.

 

Zatem:

 

czy mozliwe jest połączenie:

 

1/ C.O - gaz + kominek (nie wiem tylko czy z DGP czy z płaszczem wodnym)

2/ c.w.u - gaz + solary

 

moja zagłostka polega na tym, ze nie wiem jaki kocioł kondensacyjny wpiąć - jedno- czy dwufunkcyjny.I jaki zasobnik?

 

prosze o poradę

 

 

z góry dzięki :D :D

 

Można to podłączyć .. i 1 i 2 wersję... i jedną i drugą razem.

Kocioł jednofunkcyjny... zrobienie z niego dwufunckyjnego to włożenie wymiennika.

Zasobnik dobierasz do solarów..... albo dajesz dwa mniejsze - lepsze rozwiązanie przy płaskich kolektorach, płaskie nie pracują w zimie.

Tu masz przykładowy schemat:

http://projprzemeko.pl/userfiles/image/kolektory/schematd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje :)

 

Możesz to obliczyć ? Ten okres zwrotu. Wspomniane 14tyś /6=2333zł rocznie oszczedności by muisały dać solary, jak gdzie z czego?

 

145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.

Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%

Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.

Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%

Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....

 

W jakich miesiacach dają tyle? Zimą też coś dają?

 

Rachunek za ostatnie 6 miesiacyza gaz (październik -kiweceiń) 1600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie, nie widziałem...."

 

Znaczy - nie stosują... :cry:

Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami... :roll:

Adam M.

 

Kupiliśmy sobie najmniejszy model kolektora powietrznego (na próbę) ZK-Komfor zdaje się. Z eksperymentów naszych okazuje się, że w warunkach, które wtedy panowały różnica temp. pow. zew. i temp. pow. na wylocie z kolektora wynosiła około 15-20stK

 

Cześć.Chciałem się zapytać jak solary sprawują się zimą.

 

W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych w technologi AquaPaketów, temperatury rzędu 60-90st na kolektorze są normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie, nie widziałem...."

 

Znaczy - nie stosują... :cry:

Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami... :roll:

Adam M.

 

Ej..... Co majstrujesz? Solary do ogrzewaia powietrza?

 

Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł żeby powietrze do wentylacji mechaniczniej przepuścić pod np blachodachówką - niech się nagrzewa. O to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam kolejne pytanie. Mając już dom w stanie surowym zamkniętym, gdzie konstrukcja dachu nie była przewidziana pod montaż kolektorów można w jakiś sposób zamocować bezproblemowo system kolektorów na jednej z połaci nie stosując specjalnych wzmocnionych dachówek montażowych?

Jaki obecnie zestaw byś polecił? Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...