Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy macie jakieś doświadczenia z solarami podążającymi za słońcem?

Mąż znalazł firmę z Nowego Targu ,która je produkuje i jest zachwycony, ja sceptyczna ( specyficzny montaż = żagiel na dachu)

Co Wy na to ?

 

Kiedyś były takie anteny satelitarne.... siłownik pozwalał na zmianę satelity.

Wiem że to się strasznie zacinało..... ale mozę teraz jest lepsza technologia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam

Jak wygląda sprawa przegrzewania solarów panelowych a próżniowych.

Słyszałem, że z panelowymi jest mniejszy problem bo wyjeżdżając na powiedzmy 2 tyg. można ustawić serwisowy tryb chłodzenia zasobnika, natomiast podobno z próżniowymi nie ma takiej możliwości. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam serdecznie, mam prośbę-pytanie do znawców tematu, mianowicie mamy zainstalowane i działające od prawie roku kolektory firmy Aparel, wodę podgrzewają więc niby jest ok, ale od jakiegoś czasu powierzchnia solarów zrobiła się z czarnej taka matowo biaława...co to może być?Jeden całkowicie, drugi prawie, na dole powstały jakby zacieki... Reklamować? Może jutro uda mi się fotki zrobić to dołączę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensacja pary wodnej od środka? Oglądaliście to z bliska?

 

No właśnie w pracy przeczytałam sobie Twoją sugestię i jak tylko przyjechałam do domu pobiegłam na górę żeby zobaczyć na te solary z bliska, no i w sumie wyglada to tak jak sugerujesz ...ale co w takim razie z tym zrobić? Czy to wada produkcyjna czy można łatwo usunąć tą skroploną parę? Poniżej wklejam link do fotek.

http://img59.imageshack.us/g/01072010107.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być wada produkcyjna świadcząca o niewystarczającym przewietrzaniu wnętrza kolektora. Ale zanim się zaczniesz tym martwić, spróbuj podnieść temperaturę pracy kolektora.

 

Jeśli to nie pomoże, odezwij się do producenta.

 

Nie bardzo wiem co masz na myśli, jeśli chodzi o temperaturę nagrzewania wody przez solary, jest ustawione na maxa (jak to mąż powiedział ;) ) to jest jakieś 90 stopni, na sterowniku za wiele nie da się ustawić...(w sensie opcji)

Edytowane przez BlackMamba
uzupełnienie wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlackMamba Patrząc na fotografie, które udostępniłaś mogę ci podpowiedzieć co możesz poprawić w instalacji aby mieć ciut większe uzyski i bezpieczeństwo:

1. Brak izolacji orurowania - zastosuj np. Armaflex HT grubości 19mm.

2. Nie stosuje się złączek/kształtek ocynkowanych razem z rurami miedzianymi oraz przy płynach glikolowych - zamień na mosiężne.

3. Zamknięty zawór pod odpowietrznikiem to ważna sprawa sprawdź czy ten zawór jest przystosowany do instalacji solar, jeśli nie to w momencie gdy kolektor przejdzie w stan stagnacji wytopi się teflonowe łożysko w którym obraca się kulka. Normalne zawory mają papiery na 110stC. Firma Afriso robi takie rzeczy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co masz na myśli, jeśli chodzi o temperaturę nagrzewania wody przez solary, jest ustawione na maxa (jak to mąż powiedział ;) ) to jest jakieś 90 stopni, na sterowniku za wiele nie da się ustawić...(w sensie opcji)

Dokładnie o to mi chodziło. O podniesienie temperatury wody opuszczającej kolektor, co zwiększyłoby temperaturę w jego wnętrzu i ułatwiło odparowanie tej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudo - prosty zawór termostatyczny na wyjściu z zasobnika+siłownik bezprądowo zamknięty i wyłącznik termiczny. Temp rośnie ponad np 80oC, otwiera się zawór , zrzuca gorącą wodę do kanalizy i po kłopocie.

 

Tylko po co to robić? Lepiej jest zainstalować kolektor dla, którego stan pary jest normalnym zjawiskiem w czasie pracy, a użytkownik nie musi się zastanawiać czy kolektor i instalacja to zniesie czy nie. Wyjeżdżając na 2 tygodniowe wakacje nawet w instalacji niskiej jakości (dobrze zainstalowanej) nie powinno się nic dziać niepokojącego.

Większość firm ma problem z dużymi instalacjami solar pracującymi na glikolu, dlatego dobierają takie instalacje na 25-40% pokrycia zapotrzebowania energią solar.ze strachu przed zanieczyszczeniem czy szybką degradacją płynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...