Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

tak prawdę mówiąc to na rynku z tego co wiem to chińskich rur nie stosuje Viessmann i Hartmann, pozostali łącznie z Paradigmą mają chińskie rury,

Hewalex kolektory rurowe ma robione jak przeważająca większość na chińskich rurach, ale tak jak i kolektory płaskie są one robione u nas w Bestwince i reprezentuje naprawdę dobrą jakość, wyniki są w SPF

 

Co do Paradigmy/Riter Solar/Linuo to już kiedyś pisałem jak wyglądają koneksje i co dostają inni w produktach OEM Ritera, a czego używa Paradigma do produkcji swoich systemów solarnych w fabryce w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

WATT moim zdaniem jest na pewno uczciwszy niż te 5 firm, które były wypunktowane - podaje pow. kolektora brutto oraz czynną. Inną rzeczą jest jak narodził się kolektor próżniowo rurowy CPC WATTu. Ogólnie mam większe zaufanie do tych kolektorów niż tamtej piątki.

 

listek daruj sobie ten zestaw, przeczytaj mój post z 14 lipca (3 od góry na tej stronie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WATT moim zdaniem jest na pewno uczciwszy niż te 5 firm, które były wypunktowane - podaje pow. kolektora brutto oraz czynną. Inną rzeczą jest jak narodził się kolektor próżniowo rurowy CPC WATTu. Ogólnie mam większe zaufanie do tych kolektorów niż tamtej piątki.

A gdybyś dostał ofertę od firmy WATT na dwa kolektory płaskie wraz z całym osprzętem i zasobnikiem na 300 litrów, no wszystko na gotowo za 7000 tys. to brałbyś czy nie. Ja naprawdę chcę mieć kolektory tylko jestem ograniczony finansowo tak do 9000 tys. złotych. A te wpadły mi w oko no i przysłali ofertę. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś dostał ofertę od firmy WATT na dwa kolektory płaskie wraz z całym osprzętem i zasobnikiem na 300 litrów, no wszystko na gotowo za 7000 tys. to brałbyś czy nie. Ja naprawdę chcę mieć kolektory tylko jestem ograniczony finansowo tak do 9000 tys. złotych. A te wpadły mi w oko no i przysłali ofertę. :-?

 

2 płaski kolektory to będzie jakiś 3,7m^2 pow czynnej, dla 2 osób to będzie świetny zestaw, dla 3-4 to zdecydowanie dołożyłbym 3 kolektor - łączna pow. ~ 5.55m^2, może zostać 300 litrowy zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy na etapie projektowania domu ok. 200m2 na początku dla 4 osób, a za jakis czas dla 6. Rozważamy następujące instalacje:

- c.o. na gaz z butli (jest szansa w przyszłości na gaz ziemny) wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym

- c.w.u. na gaz + solary

Raczej nie planujemy podłogówki. Dach ok. 20stopni (trzeba chyba będzie zrobić jakąś konstrukcję pod solary na dachu od strony południowo-zachodniej).

 

Jednak solary chcielibyśmy zainstalować dopiero za jakis czas, ale juz na etapie projektu i budowy domu uzwgędnić ich instalację w przyszłości + dokonać optymalnego wyboru kotła... I w związku z tym moje pytanie: jak to zrobić? Zupełnie nie znam się na kwestiach technicznych a im dłużej czytam forum, tym mniej wiem :roll:

Są jakieś zintegrowane systemy ogrzewania (Makroterm, Byrski?) - co o nich sądzicie?

Będę wdzięczna za wszystkie rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie "konfiguracyjne"

 

Kominek z PW

Piec Viessmann Vitodens 200

są rozprowadzone rury do solarów (planujemy ich montaż za rok, może dwa)

 

.... czy zbiornik 300 l montować już do tego pieca? Czy ten zbiornik ma mieć już zintegrowany zestaw pomp do solarów, czy można te pompy zamontować później?

 

Będę bardzo wdzęczna za rozwinięcie tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to PARADIGMA przysłał ofertę:

 

1. Kolektora próżniowego CPC 40 Allstar o powierzchni 4,4 m2

2. Zbiornika c.w.u. SUNNY 301

3. Uchwytów montażowych kolektora

4. Stacji solar

5. Automatyki sterującej SystaSolar

6. Naczynia przeponowego solar

7. Płynu Tyfocor LS

8. Mieszalnika c.w.u.

 

Cena takiego pakietu wynosi: 3547,00 € netto.

 

 

dla porównania Projprzem eko

Elementy stałe

1 Kolektor próżniowy PE 15-58 2 2261,00 4522,00 316,54 4838,54

2 Mocowania do kolektora PE 15-58 na dach płaski 2 365,00 730,00 51,10 781,10

3 Grupa pompowa FlowCon A 1 998,00 998,00 69,86 1067,86

4 Sterownik Delta Sol BS 4 1 648,00 648,00 45,36 693,36

5 Zasobnik biwalentny Reflex 300 l 1 2641,50 2641,50 184,91 2826,41

6 Reflex 25l - naczynie solarne wyrównawcze 1 175,00 175,00 12,25 187,25

7 Taśma montażowa do naczynia wyrównawczego 1 18,00 18,00 1,26 19,26

8 Zawór odcinający do naczynia wyrównawczego 1 72,00 72,00 5,04 77,04

9 Odpowietrznik solarny 1 69,00 69,00 4,83 73,83

10 Zawór pod odpowietrznik wraz z redukcją 3/8" x 1/2" 1 36,00 36,00 2,52 38,52

11 Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe SP1 1 79,00 79,00 5,53 84,53

12 Płyn solarny Ergolid EKO 20 9,90 198,00 13,86 211,86

13 Dwuzłączki do połączeń między szynami zbiorczymi kolektorów 3 12,00 36,00 2,52 38,52

 

SUMA 10222,50 715,58 10938,08

co o tym sądzicie ?

 

p.s. ciekawe czy dojdziemy do konkluzji i wybierzemy jakiś zestaw próżniowy dobry i w miarę przystępny cenowo :-)

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych instalacjami solarnymi polecam program do doboru instalacji solarnych kolektorek

na stronie znajduje się kalkulator on-line dobór kolektorów on - line

Na stronie w dziele pobierz jest wersja DEMO programu kolektorek 2.0 - jest to nowa wersja programu bardziej przyjazna, łatwiejsza w obsłudze a demo ma wiele większość funkcji pełnej wersji.

 

 

http://www.kolektorek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=18:dlaczego-akadanie-wzrostu-cen-energii-jest-takie-wane-&catid=2:artykuly

 

można tu przeczytać jak ważne i dlaczego jest zakładanie wzrostu cen energii przy szacowaniu okresu zwrotu inwestycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 10000 spokojnie można kupić instalacje solarną a liczbę kolektorów dobiera się do zapotrzebowania a nie liczby osób

 

cena energii to nie jest cena taryfowa(dlaczego i to jeszcze nocna) tylko taryfa + koszty przesyłu abonament itp co średnio w pl po obecnych podwyżkach da 45 - 50 gr

 

wzrost cen to rzecz nieunikniona natomiast kredyt 20 - 70% to chyba za PRL :lol: był bo obecnie to nawet prowident jest tańszy

 

w tym przykładzie chodzi o pokazanie że przy drożejących cenach paliw kopalnych kolektory stają się coraz bardziej atrakcyjne - proszę przeanalizować jakie procentowe wzrosty w ostatnich 5 latach miał gaz, en elektryczna - i jakie są perspektywy tych wzrostów. - nawet dla węgla

Już na węgiel została wprowadzona akcyza i prawdopodobnie będzie rosła nie mówiąc już o organicznym wzroście który obecnie obserwujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy na etapie projektowania domu ok. 200m2 na początku dla 4 osób, a za jakis czas dla 6. Rozważamy następujące instalacje:

- c.o. na gaz z butli (jest szansa w przyszłości na gaz ziemny) wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym

- c.w.u. na gaz + solary

Raczej nie planujemy podłogówki. Dach ok. 20stopni (trzeba chyba będzie zrobić jakąś konstrukcję pod solary na dachu od strony południowo-zachodniej).

 

Dom o powierzchni 200m^2 dobrze ocieplony ma zapotrzebowanie na moc około 8-12 kW (dobrze jest zrobić OZC dla budynku), jeśli będzie reku to pewnie w granicach nawet 4-7kW. Szukałbym kotła kondensacyjnego o takich mocach maksymalnych. Jeśli zdecydujecie się na kominek z płaszczem wodnym to osobiście instalowałbym go tylko wraz ze zbiornikiem buforowym aby kominek miał się gdzie rozładować - min. 50L na kW mocy kominka. Jeśli będzie bufor to może on jednocześnie przygotowywać cwu np. przepływowo. Do bufora możemy w przyszłości również podłączyć kolektory słoneczne do przygotowania cwu i wspomagania c.o.

To taki plan maksimum.

 

.... czy zbiornik 300 l montować już do tego pieca? Czy ten zbiornik ma mieć już zintegrowany zestaw pomp do solarów, czy można te pompy zamontować później?

 

Zbiornik montować od razu nie musi był ze zintegrowaną grupą pompową, lepiej zastosować grupę i automatykę producenta kolektorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale solar to i cyrkulacja, a co gdy cyrkulacja pochłania więcej energii niż potrzeba do ciepłej wody? Przykładowo , mam zmywarkę, więc w kuchni ciepłą wodę puszczam niezbyt często i na bardzo krótko. moja terma pod zlewozmywakiem mniej zużyje niż pompka curkulacyjna zasobnik-kran.

W trzy osoby (podlicznik na trzech temach ) zużyliśmy w miesiącu 70kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja za ok 10.000 można dostać w firmie aparel ergom - będą tam 2 kolektory * 2.2m2 , zasobnik 350l itd - instalacja taka da uzysk roczny ok 2100 kWh

 

Co do kredytu nie będę z tobą dyskutował gdyż nie masz o tym pojęcia !!!! zadzwoń do banku i zapytaj zanim napiszesz kolejne głupoty !!!

 

W przypadku każdego źródła energii musisz uwzględniać jego realną cenę a nie tylko taryfę jest oczywiste dla każdego - co mi z taryfy po 0.22zł (rozumiem że ty używasz cwu tylko w nocy)skoro jeżeli biorę rachunek jego wysokość dzielę przez liczbę zużytych kWh i wychodzi mi 0.5zł

 

oczywiście można założyć amortyzację ale jaki jest jej sens? przy obliczeniach porównawczych! Dodatkowo zakładanie amortyzacji solarów wymaga przeliczenia kosztów nośników energii w oparciu o amortyzacje konwencjonalnego sytemu ogrzewania CWU(w każdym przypadku będzie to inna wartość). - Co ci szkodzi dodać amortyzację i sobie policzyć wszystko - gwarantuje ci że różnica lat wyjdzie taka sama. Amortyzacja jest parametrem używanym przez firmy a nie przez osoby prywatne - no ale zawsze można przywalić w solara z amortyzacji.

 

koszty utrzymania również nie wpłyną na różnicę lat ! ale problem jest ten sam zakładając koszty utrzymania solarów musisz korygować cenę energii konwencjonalnej o koszty utrzymania systemu konwencjonalnego. A dla obliczeń porównawczych jest to zupełnie zbęde

 

Wiem że niedowiarka nic nie przekona - dlatego jeszcze długo będziemy zaścianem europy a ludzie będą pożyczać w prowidencie i palić węglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że akurat to jest argument podstawowy za nieopłacalnością solarów, jak ja mam wydać od razu 13 tyś na solar to wolę za to kupić węgiel od razu na najbliższe 44 lata i mieć z głowy kłopoty typu konserwacja solara

Tu chodzi o wygodę i zmniejszenie kosztów bieżącej eksploatacji.

Równie dobrze można powiedzieć: Po co wydawać 300 000zł na dom, jak taniej jest mieszkać z rodzicami i dokładać się do rachunków i zostanie ci w portfelu ok100 000zł :) To jest dopiero argument, zatem po co się budować ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak

czasem nie rozumiem jak ktoś kupuje BMW za 100 000 i to jest opłacalne a 13 000 na solar już nie - który dodatkowo daje oszczędności????

 

Dodatkowo ludzie nie zdają sobie sprawy jak szkodliwe jest opalanie węglem - w wielu krajach europy jest nawet zakaz palenia węgla w domu ! - dopóki nie zmienimy nastawieni będziemy w ogonie Europy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka dyskusja w ogóle nie ma sensu CO to za głupie pytanie ? - nie jesteśmy w przedszkolu!--- i tak wiesz że ci ich nie zamontuje - nawet się tym nie zajmuje wiec W jakim CELU TO PISZESZ? - chyba tylko po to aby dać dowód swoich płytkich horyzontów?

 

Skoro uważasz że grzałka elektryczna, opalanie węglem, i pożyczki na 70% to norma to naprawdę nie mamy o czym rozmaić - nie będę ci tłumaczył rzeczy które są oczywiste

 

pojęcia takie jak energooszczędność, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii to przyszłość i nie wszystkie korzyści da się bezpośrednio przeliczyć na pieniądze?

 

Czy ty naprawdę wierzysz że ceny energii nie będą rosły ? popatrz na kraje zachodu i jakie tam ceny panują, poczytaj dyrektywy UE, dotyczące redukcji CO2, efektywności energetycznej, certyfikatach energetycznych - może wtedy zauważysz czy solary mają czy nie mają przyszłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałeś kiedyś zbiornik CWU 300L z grzałką elektryczną w środku na II taryfę ?? nie ma na tym świecie nic tańszego i bardziej niezawodnego, jego eksploatacja ogranicza się do naciśnięcia przycisku włącz i masz zawsze i wszędzie CWU, zarówno w ziemie jak i w nocy, a ewentualne usterki ograniczają się do wymiany przepalonej grzałki raz na 20 lat

 

Więc postaw sobie elektrownię jądrową na podwórku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...