Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pozdrawiam, czy ktos ma moze zamontowany albo doswiadczenie z kolektorami Hoval?? oferta 10.000tys zestaw z 2 kolektoramii płaskimi o powierzchni 2,2 netto kazdy i zbiornik 300- facet mowi ze spoko starcza dla rodzinki 4 - 5 osobowej.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkt Hovala można porównać na stronie http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1 . Wydaję mi się, że pod względem uzysków energii plasują się w środku stawki kolektorów płaskich - 505kWh/m^2 przy 5m^2, roczne zużycie energii 4200kWh, w ośrodku badań w Szwajcarii.

Jeśli zdecydujesz się na zakup tego pakietu to sugerowałbym dołożenie trzeciego kolektora.

 

Pozdrawiam.

 

Dodane wieczorem.

 

Byłem dziś gdzie jest instalacja 4m^2 kolektora próżniowo-rurowego CPC (AquaSystem) i o godzinie 15:30 załadowane było 20kWh do zbiornika

 

Dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1950 - powiedz czy masz zainstalowane kolektory F-my WATT ? i jesteś zadowolony, czy też masz inne informacje, które pozwalają Ci twierdzić, że "to dobra firma"

Do Turcina - po wielu rozmowach z użytkownikami oraz firmami instalującymi należałoby się mocno zastanowić czy dane techniczne tych kolektorów są prawidłowe. Ja uważam, że są przesadzone i niezgodne z rzeczywistością. Jak może kolektor cpc9 (pow brutto trochę ponad 2 m kw) mieć powierzchnię czynną 1,93 m kw. Jeśli myśleć tu o lustrach, które po pewnym czasie i tak będą zabrudzone, to i tak pow czynna jest za duża.

Kupujesz zestaw DUO SISS o pow. czynnej 5,78 m kw, a tak naprawdę dostajesz dużo mniej pow. czynnej. Niestety WATT lekko mija się z prawdą. Jeżeli porównamy kolektory innych firm ( o mniejszej ale podanej bardziej uczciwie pow. czynnej ) to okaże się, że zakup DUO SISS jest b. drogi.

Piszę to ponieważ mam dwóch sąsiadów posiadających system solarny.

Pierwszy dwa panele Viessmana, drugi 3 x cpc 9. Przy słonecznej pogodzie podgrzanie zbiornika 300 l trwa tak samo długo. Śmiem twierdzić, że ta pow. czynna WATT jest sporo mniejsza.

Powiem, że jestem zwolennikiem kolektorów próżniowych, a nie płaskich.

Myslę o Projmprzem - EKO oraz Bachus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od końca września 2007 roku do dziś uzysk wyniósł 448kWh/m^2

 

Pozdrawiam.

 

Dziś byłem znowu i wciągu 6 dni (dziś do godziny 11) uzysk energii wynosił 74kWh

 

Powierzchnia WATT CPC 9 - apertury 1.897m^2, absorbera 3,987m^2, brutto 2,14m^2 http://www.watt.pl/images/stories/certyfikaty/certyfikat/cpc/performance_cpc_9.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1950 - powiedz czy masz zainstalowane kolektory F-my WATT ? i jesteś zadowolony, czy też masz inne informacje, które pozwalają Ci twierdzić, że "to dobra firma"

widzisz zarówno dla RAPczyna jak i dla mnie miarodajne są wyniki uzyskane w Rapperswil czy Stuttgarcie, są to instytuty które porównują kolektory poszczególnych producentów w dokładnie takich samych warunkach

 

tam możesz sobie porównać czy ten lub tamten kolektor jest lepszy czy też gorszy,

z tym że też nie należy się tymi wynikami aż tak bardzo gorączkować, ale należy na chłodno je porównać, bo tak naprawdę nie jest ważne że ten kolektor jest wyżej niż tamten ważne są różnice w uzyskach,

a w przeważającej części są to różnice jednostkowe i wtedy trzeba patrzeć na cenę i inne rzeczy,

 

tak się składa że zarówno Hewalexa jak i Watta znam od lat i wiem doskonale jak rozwijały się te firmy, co sobą reprezentują,

 

jeżeli chodzi o to czy mam Watta?,

nie,

mam na dachu 50 rur pipe head Hartmanna i powiem Ci że bardzo dużo wiedząc na temat różnic pomiędzy kolektorami płaskimi i próżniowymi dałem sie uwieść marketingowi i zamiast pójść w płaskie Hewalexy polazłem w rurowe,

ale było minęło :-?

 

ustosunkowując się jeszcze do wypowiedzi RAPczyna odnośnie uzysków z kolektorów,

uzysk w bardzo dużej mierze zależy też od tego jakie ilości wody zużywamy,

zużywając jej mniej mamy mniejsze uzyski od sąsiada który ma taki sam zestaw ale zużywa dużo wody,

dlatego tym też nie należy się za bardzo gorączkować,

 

moja rada dobry instalator którego darzycie zaufaniem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam wszystkich

Mam zainstalowany zestaw solarny ulrich - Solarglass 1800/24 i Solarlux SD300 z zasobnikiem 300l/

Witam ponownie, sprawdzając ponownie wszystkie możliwe ustawienia zestawu zauważyłem dziwne wg mnie zachowanie i stąd pytanie.

Czy ww zestaw /bądź w ogóle centrale solarne/ może włączać pompę solarną mimo nieuzyskania przez ciecz zadanej różnicy temperatur czy to wada lub uszkodzenie? Działa to tak jak funkcja antyzamarzeniowa czyli włączanie na kilka-kilkanaście sekund pompy co jakiś czas ale to nie ta bajka...

Zauważyłem to już kilkakrotnie ale dopiero teraz jestem na 100% pewien /w dzień nie ma mnie w domu../, wczoraj akurat byłem na chwilę i zajrzałem jak mi się woda grzeje a tam centrala pokazywała temp.na zasobniku 40 na kolektorze 50 i zestaw właczył pompę na jakiś czas, /różnica temp.do załączenia 15/, temperatura na kolektorze przestała na chwilę rosnąc i dopiero za jakiś czas osiągneła zadane 55 stopni i zestaw włączył "normalnie" pompę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lutowanie rurek w instalacji solarnej powinno być twarde czy może być miękie? Bo mi instalator mówi że był na szkoleniu i nic nie mówili o lutowaniu twardym i chce robić tak jak CO (z cyną).

 

ekipa od CO kładzie mi tylko rurki w stronę połaci, bo na razie nie mam zamiaru robić solarów, ale jak podłogę już zaleję to będę miał kiedyś możliwość jakbym jednak zapragnął kolektórów na dachu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lutowanie rurek w instalacji solarnej powinno być twarde czy może być miękie? Bo mi instalator mówi że był na szkoleniu i nic nie mówili o lutowaniu twardym i chce robić tak jak CO (z cyną).

 

ekipa od CO kładzie mi tylko rurki w stronę połaci, bo na razie nie mam zamiaru robić solarów, ale jak podłogę już zaleję to będę miał kiedyś możliwość jakbym jednak zapragnął kolektórów na dachu...

 

Tylko twarde, otuliny tylko kauczukowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Stoję przed podjęciem decyzji dot kotłowni i solarów.

W tym momencie kotłownia ma sie składać z kotła kondensacyjnego, mnóstwa sterowników do podłogówki i grzejników, zaobnika 300 litrów do dwóch solarów na dachu - ekspozycja południowa. Instalacja na dach została wyprowadzona miedzią fi 18.

 

Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł aby zrobić basen otwarty który byłby ogrzewany solarami. I tutaj mamy dwie opcje. Pierwsza mi sie mnie podoba:

1. rozwiązanie proste - kupujemy niezależną matę solarną, kładziemy koło basenu i ogrzewamy wodę w basenie przez podłczenie maty z pompą basenową.

2. rozwiązanie które mi się bardziej podoba, ale nie umiem określić skomplikowania, ekonomiczności i kosztów.

A manowicie - na dachy dajemy więcej solarów i podłączamy je do tzw. zbiornika kombinowanego w kotłowni. Ten będzie gromadził większą ilość ciepła z solarów. Jeśli braknie to dogrzeje kocioł ...

Moje rozumienie jest takie że ten zbiornik kombinowany może też gromadzić ciepło, które będzie też mozna wykorzystać do ogrzewania np. w słoneczne zimowe dni.

 

I teraz - na czym polega problem ? W szczegółach....

Pan w Hydroolar w krakowie powiedział mi że zrealizowanie tego pomysłu bedzie mnie kosztować dodatkowo 60 tys zł(sczęka mi opadła) - bo do tego jest skomplikowane sterowanie.

 

Czy ktoś umie mi doradzić ???

 

Warto to robić ?

 

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Stoję przed podjęciem decyzji dot kotłowni i solarów.

W tym momencie kotłownia ma sie składać z kotła kondensacyjnego, mnóstwa sterowników do podłogówki i grzejników, zaobnika 300 litrów do dwóch solarów na dachu - ekspozycja południowa. Instalacja na dach została wyprowadzona miedzią fi 18.

 

Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł aby zrobić basen otwarty który byłby ogrzewany solarami. I tutaj mamy dwie opcje. Pierwsza mi sie mnie podoba:

1. rozwiązanie proste - kupujemy niezależną matę solarną, kładziemy koło basenu i ogrzewamy wodę w basenie przez podłczenie maty z pompą basenową.

2. rozwiązanie które mi się bardziej podoba, ale nie umiem określić skomplikowania, ekonomiczności i kosztów.

A manowicie - na dachy dajemy więcej solarów i podłączamy je do tzw. zbiornika kombinowanego w kotłowni. Ten będzie gromadził większą ilość ciepła z solarów. Jeśli braknie to dogrzeje kocioł ...

Moje rozumienie jest takie że ten zbiornik kombinowany może też gromadzić ciepło, które będzie też mozna wykorzystać do ogrzewania np. w słoneczne zimowe dni.

 

z tym może być problem, bo to zależy od ilości słońca a z tym w zimie jest różnie

 

I teraz - na czym polega problem ? W szczegółach....

Pan w Hydroolar w krakowie powiedział mi że zrealizowanie tego pomysłu bedzie mnie kosztować dodatkowo 60 tys zł(sczęka mi opadła) - bo do tego jest skomplikowane sterowanie.

 

bzdura że dodatkowo, koszt jednak jest zależny od tego ile i co będziesz miał na dachu

 

Czy ktoś umie mi doradzić ???

 

Warto to robić ?

 

na odpowiedź nie licz,

bo to czy warto zależy od Ciebie, nikt tak do końca nie zdejmie odpowiedzialności z Ciebie za podjętą decyzję,

to Ty musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć i na ile Cię stać

 

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dach dwuspadowy, kalenice pd-wsch i pd-zach (45,15st.)Samo pd wypada na elewacji bocznej. Ponoć można zamontować kolektory na dwóch kalenicach, jeden na wschodniej drugi na zachodniej. Problem w tym że na wsch jest rano cien ze względu na pobliski park.

Czy warto montować kolektory na połaci pd-zach. Jeśli tak to próżniowe czy płaskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy ktoś mółby sie podzielić doświadczeniem ile naprwde kosztowała go w ostatnim czasie instalacja solarna:

- kolektor (jaki rodzaj, jak powierzchnia)

- zestaw pompowy, sterowanie naczynie wzbiorcze, cała wrmatura, czyli wszostko co na dachu i w kotłowni, ale nie liczac zasobnika.

 

Chciałbym pozyskac informację za ile teraz mozna mieć taki zestaw, skoro jest tak duże zainteresowanie tym zagadnieniem.

Czyżby zaczęło sie bardzj opłacać - staniały urządzenia?

Jesli tak, to musże ponownie przemyśleć kwestię zastosowania kolektorów.

Będę wdzięczny za konkretne informacje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dach dwuspadowy, kalenice pd-wsch i pd-zach (45,15st.)Samo pd wypada na elewacji bocznej. Ponoć można zamontować kolektory na dwóch kalenicach, jeden na wschodniej drugi na zachodniej. Problem w tym że na wsch jest rano cien ze względu na pobliski park.

Czy warto montować kolektory na połaci pd-zach. Jeśli tak to próżniowe czy płaskie.

 

Radzę znaleźć miejsce na ziemi..... to co chcesz zrobić jest półsrodkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dach dwuspadowy, kalenice pd-wsch i pd-zach (45,15st.)Samo pd wypada na elewacji bocznej. Ponoć można zamontować kolektory na dwóch kalenicach, jeden na wschodniej drugi na zachodniej. Problem w tym że na wsch jest rano cien ze względu na pobliski park.

Czy warto montować kolektory na połaci pd-zach. Jeśli tak to próżniowe czy płaskie.

 

Radzę znaleźć miejsce na ziemi..... to co chcesz zrobić jest półsrodkiem

 

Miejsce znalazło by się. Nie wiem jak wygląda montaż, jak to jest z bezpieczeństwem małych dzieci?

Już chyba wolałabym kolektor na elewacji, ale chyba nie wszystkie do tego się nadają. Mam na mysli taki nie na stelażu tylko taki zamontowany pionowo na elewacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...