Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary..... jak będe umiał to odpowiem


skrol

Recommended Posts

http://www.roto-frank.com/dst/Sunroof-kolektory-sloneczne.632.0.html

 

a co powiesz o tych solarach. zestaw cubo 300 do ogrzewania wody dla 3 - 4 osobowej rodziny.

 

Za trochę wyższą kwotę możesz mieć próżniowy kolektor CPC o powierzchni czynnej 4m^2 (pow. łączna 4,4m^2), który ma maksymalny uzysk do 735kWh/m^2. Będzie to zdecydowanie efektywniejsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 378
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za trochę wyższą kwotę możesz mieć próżniowy kolektor CPC o powierzchni czynnej 4m^2 (pow. łączna 4,4m^2), który ma maksymalny uzysk do 735kWh/m^2. Będzie to zdecydowanie efektywniejsze rozwiązanie.

 

A możesz w takim razie coś polecić konkretnego? ja nie znam się w temacie w ogóle, a jestem na etapie wyboru jeżeli chodzi o dach. chciałabym wybrać odrazu kolektory, żeby ich później nie montowac na dachówkach. polecono mi roto, bo odrazu z oknami, ale jeżli za te same lub niedużo większe pieniadze mogę miec coś lepszego lub ewentualnie to samo w niższej cenie to chętnie skorzystam.

 

potrzebny mi system, który ogrzeje wodę dla 3-4 osobowej rodziny. plan jest taki: jak będzie bardzo zimo to ciepła woda z centralnego, jak tylko trochę chłodno to z kominka z płaszczem wodnym. Solary sa nam potrzebne w sytuacji kiedy ogrzewanie nie będzie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witajcie - jestem tu nowy i mam pytanie.

 

Czy można połączyć obok siebie kolektor płaski z kolektorem próżniowym w jednej instalacji glikolowej ?

Czy taki zestaw będzie ze sobą współpracował , czy może każdy z nich powinien chodzić na oddzielnej instalacji.

 

Nadażyła się okazja pozyskać kolektor rurowy i chciałbym go zainstalowć na dachu obok płaskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
A możesz trochę rozwinąć tę odpowiedź , mam ten sam problem z tym że chcę dołożyć do kolektorów rurowych drugi zestaw kolektorów ale płaskich i to wpiąć pod jeden zasobnik , dzisiaj uzyskałem informację że jest różnica w płynie glikolowym do kolektorów rurowych i płaskich , jaka nie wiem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przyznam że już miałem przypadek osiąnięcia ponad 200 C na kolektorze , a ,, technika Aqua " masz na myśli wymiennik ?

No i jeszcze dwa razy osiągniesz takie temperatury i glikol do wymiany a i jeżeli chodziła pompa to też ją szlak trafi. Technika Aqua to nic innego jak zalana instalacja czystą wodą, jak odparuje to tylko dolejesz świeżej. Ale to się wiąże z pewnymi konsekwencjami gdzie w temacie "SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie" wraz kolegą RAPczyn próbujemy znaleźć wszelkie "za i przeciw".

QUOTE=RAPczyn;4341822]..., natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie technika Aqua

Z kolei ja uważam, że jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie system auro STEP gdzie na pewno nie dojdzie do zamarzania (choćby w czasie jakiejś awarii lub zaniku prądu) a i stagnacja nie będzie niczym strasznym bo w instalacji nie będzie wody. A jak zabraknie prądu to woda zjedzie do zbiornika.

pozdrawiam.

 

Witold

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam że kolektory podgrzewają wodę do temp. rzędu 60 C- 70 C w ciągu jednego dnia to zastanawiam się czy umieszczenie kolektorów na połaci pd-zach ma aż tak duży wpływ na uzysk ciepła .Ja taką temperaturę osiągam po dwóch słonecznych dniach . Mam kolektory rurowe VTK 550 trzy sztuki a może te kolektory są do d.........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

No i jeszcze dwa razy osiągniesz takie temperatury i glikol do wymiany a i jeżeli chodziła pompa to też ją szlak trafi. Technika Aqua to nic innego jak zalana instalacja czystą wodą, jak odparuje to tylko dolejesz świeżej. Ale to się wiąże z pewnymi konsekwencjami gdzie w temacie "SOLARY - mogę doradzić i pomóc w tym zakresie" wraz kolegą RAPczyn próbujemy znaleźć wszelkie "za i przeciw".

..., natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie technika Aqua

Z kolei ja uważam, że jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie system auro STEP gdzie na pewno nie dojdzie do zamarzania (choćby w czasie jakiejś awarii lub zaniku prądu) a i stagnacja nie będzie niczym strasznym bo w instalacji nie będzie wody. A jak zabraknie prądu to woda zjedzie do zbiornika.

pozdrawiam.

 

Witold

 

Może zależy to od płynu niezamarzającego ale przy Tyfocorze LS można spokojnie pojechać na tyg. wakacje i zostawić instalację w spokoju.

W technice Aqua instalacja napełniona jest wodą kotłową, instalacja działa w układzie zamkniętym więc mimo iż woda zmienia swój stan skupienia w temperaturze ~115stC to nie ma prawa wydostać się z instalacji - wody się NIE DOLEWA.

Duże instalacje solar robi się już tylko w technice Aqua - patrz fabryka FESTO AG. 1330m^2, szpital wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim 680m^2 czy instalacja na potrzeby ciepła technologicznego w Ełku o powierzchni 530m^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
  • 2 months później...

Witam

Zastanawiam się nad zainstalowaniem kolektorów słonecznych dla 4 osób.Dom 170m2 obecnie piec na paliwo stałe z termobojlerem 150l.Zależy mi głownie na podgrzewaniu wody w okresie letnim aby nie palić w lato w piecu do podgrzania cwu.

1.Jaki kolektor płaski czy próżniowy?

2.Jaka pojemność zbiornika?

3.Powierzchnia kolektora?

Skłaniam się bardziej do kolektora płaskiego,zbiornik 300l,pow >=5m2.

Czy to będzie optymalny wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w pochmurny dzień będzie zbyt mało ciepłej wody?

Zwiększenie powierzchni kolektora powinno pomóc, czy zamiana na próżniowe?Dodam, że bardziej chodzi mi o podgrzewanie c.w.u. w okresie wiosna -jesień, potem i tak palę w piecu i tu nie ma wielkiej różnicy czy woda będzie podgrzewana przez kolektor.Z tego co czytałem to płaskie są wydajniejsze w lato, dlatego właśnie taki wybór kolektorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby kolektory działały musi świecić słońce w innym przypadku działają słabo lub wcale i żeby kolektory działały musi być różnica temperatury pomiędzy zasobnikiem a kolektorem dla przykładu jeżeli masz na kolektorze 60 C a na zasobniku 62 C to kolektor nie działa ( ja mam ustawione chyba 3 C różnicy ) Jeżeli masz takiego sprzedawcę który da Ci na piśmie że jak zamontujesz kolektory będziesz miał ciepłą wodę przez całe lato to tylko brać i montować .Ja mam zamontowane kolektory rurowe owszem działają ale jak bym nie miał zamontowanego piecyka gazowego to raczej musiałbym się przyzwyczaić do zimnej wody .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...